Skocz do zawartości

Ksiezyc - dziwne zjawisko


lolek177

Rekomendowane odpowiedzi

Jakies 3-4 lata temu podczas obserwacji ksiezyca bylem swiadkiem pewnego zjawiska

obiekt nieregularny wyglądał jak kawałek skały , wydawało mi sie ze widze tam z dwie-trzy kratery

trudno mi to opisac ale wygladało jak brązowa bryła skalna

wygladało to jakby meteoryt przeleciał przez tarcze ksiezyca trwało to koło 3-4 sekund

kilka osob wtedy mi powiedziało ze to mogło byc ISS ale na 100% nie bo widzialem kilka razy go na tarczy ksiezyca

mogłby ktos mi powiedziec co dokładnie widzialem ? Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz ISS na tle Księżyca, fotografia naszego kolegi Lejcyna..Czy tak to wyglądało? Kratery mogły być bateriami solarnymi.

Na tle księżyca śmigają również:  ptaki, samoloty, motolotnie, balony i nietoperki  ;)

Dołączona grafika

Źródło: Astrohobby.pl

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dysponuję szkicem tego obiektu w większym powiększeniu i odnoszę wrażenie, ze to jednak nie jest ISS ;).

Dołączona grafika

W zasadzie nie wiadomo co to jest, ale tutaj warto zacytować jednego z najsłynniejszych polskich filozofów:

Dołączona grafika

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mogę jedynie napisać jedno mogła być to sowa, ja miałem taki przypadek raz jak oglądałem Księżyc tak się złożyło, że wleciała mi akurat to miejsce gdzie był wycelowany teleskop, było to jeszcze, kiedy prowadziłem obserwacje nieba za pomocą teleskopu U. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Tu masz ISS na tle Księżyca, fotografia naszego kolegi Lejcyna.

Sprostowanie 1

ISS na tle Slonca

Sprostowanie 2

Zdjecie wykonane przez Awar'a (wujka mojego), co w rodzinie to nie zginie :).

Caly filmik nagrany jest jak najpierw przelatuje ISS a za chwile STS :)

Zakrycia - to jest TO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...

Nie posiadam żadnej wiedzy astronomicznej. Zarejestrowałem się na tym forum aby uzyskać opinię specjalistów.

Otóż zaniepokoiły mnie pewne filmy znalezione na youtube. Filmy mówią o dziwnych fazach księżyca a ich autorzy sugerują możliwość przebiegunowania ziemi.

Proszę o wyrozumiałość dla dociekliwego laika.

Linki do filmów:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było! Zajrzyj tu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=781.0

Masz tam proste wyjaśnienie tego zupełnie normalnego "zjawiska". Uwierz, że nic złego się nie dzieje! :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko

  - większość osób w ogóle nie zauważa tego, że my patrząc na niebo widzimy wszystko w układzie horyzontalnym, a programy najczęściej podają widok nieba w układzie równikowym.

  Proszę w używanym programie uruchomić opcje wyświetlania w układzie horyzontalnym, a pozycja Księżyca na ekranie będzie się zgadzać z tym, co widzimy na prawdziwym niebie.

  Do tego dodam jeszcze, że wiosną (zwłaszcza w marcu) Księżyc w fazie między nowiem a I kwadrą jest ok.  5 stopni nad ekliptyką,  co potęguje ten efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie posiadam żadnej wiedzy astronomicznej. Zarejestrowałem się na tym forum aby uzyskać opinię specjalistów.

Otóż zaniepokoiły mnie pewne filmy znalezione na youtube. Filmy mówią o dziwnych fazach księżyca a ich autorzy sugerują możliwość przebiegunowania ziemi.

Proszę o wyrozumiałość dla dociekliwego laika.

Linki do filmów:

Specjanie dla Ciebie zrobiłem filmik aby wszystko w prosty sposób wyjasnić:)

i jeszcze druga częśc:
zycze miłego odbioru:)
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)