Skocz do zawartości

50-80-90mm od miasta - astrofotki od jolo


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Łukasz. Coś w tym jest, bo jak ostatnio próbowałem pod domowym niebem około 20mag (u mnie to dobre warunki 🙂 ) to pomimo większej ilości materiału była walka i z gradientem, i z kolorem. A tak to samo wychodzi, nawet z 50mm tubki. I bez żadnej wymyślnej obróbki. 

Zresztą apropos obróbki, to patrząc na te wszystkie XTerminatory, to osobiście czekam już na pojawienie się jakiegoś pakietu Astrophoto AI, żeby zapakować wieczorem materiał do niego, a rano wybrać sobie najfajniejszą pracę z kilku(nastu) zaprezentowanych. Wiadomo - teraz 90% i więcej efektu każdej fotografii (nie tylko astro) to obróbka, ale dla mnie subiektywnie to najmniej interesująca część procesu tworzenia astrofotki. 

  • Like 1
  • Haha 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

To zdjęcie okolic Sadra w wersji bez gwiazd niesamowicie kojarzy mi się z minerałem o nazwie labrador, to chyba przez te struktury i kolor. Przepiękna fotografia! 🙂 

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, jolo napisał:

Dzięki! Dzieciaki zbierają minerały i zobaczyłem labradoryt i faktycznie przypomina te kolorki z fotki. Ale nie wzorowałem się na nim, wyszło zupełnie przypadkowo 🙂 

Nie przejmuj się, u mnie we pracy jak pokazałem Amerykę i Pelikana spytali czy byłem płytki w OBI szukać....

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem po bokach resztę materiału i w końcu mozaika zakończona. W sumie około 50 godzin materiału w trzech panelach zbierane późną wiosną i latem tego roku. Paleta "labradorytowa" mi się dość spodobała i zastanawiam się nad wydrukowaniem tego molocha, który w oryginale ma 10000px. Po kliknięciu wersja 4K. 

Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, EQ6, QHY268M, 3x HSO 3x300 minut, 3x RGB 3x40 minut. Niebo podmiejskie, warunki różne, lato 2023.

 

 

 

2023-10-20-Cygnus-Heart2-scaled.jpg

2023-10-20-Cygnus-Heart-starless2-scaled.jpg

  • Like 7

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
3 godziny temu, jolo napisał:

Okolice gromady NGC6823 w Lisku. Na dole po lewej gwiazda 12 Vul. Mgławica emisyjna otaczająca gromadę NGC6823 to Sh2-86.

2023-11-18-N6823-1k.png.ef5309757191868f2c51529116ba8d6d.png

Na powiększeniu lepiej widać inne farfocle: NGC6820 - mała mgławica refleksyjna przypominająca kometkę na prawo w dół od NGC6823, mgławica planetarna Kronberger 9 w dolnej części powiększonego kadru i maleńka planetarka PN G059.7-01.0 w lewej części kadru mniej więcej w środku wysokości. Ciemnoty widoczne w prawej części kadru nie są obecne ani w katalogu Barnarda, ani w katalog LDN, ale znajdziemy je w katalogu Dobashi. 

2023-11-18-N6823-crop.jpg

Tecnosky 90/540 Owl, 0.8x FF/FR, EQ6, QHY268M, HSO 400:300:400 minut, RGB 3x40 minut. Niebo podmiejskie, warunki różne, lato 2023.

Cudeńko. Zwłaszcza, że próbowałem ten obiekt przy księżycu i niestety ale zero kontrastu. A tutaj bajka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Po przymusowej pogodowej przerwie od września zeszłego roku na prognozach 10 stycznia pojawiła się pogodna nocka. Zimą u mnie dobrego nieba nie widziałem już chyba z dziesięć lat, i podobnie teraz ledwo było widać Wielki Wóz. Ale jak mus to mus, do wiosny jeszcze daleko i trzeba było coś porobić. No i jest pierwsze, biedne światło AD2024 🙂

Na powiększeniu pod gwiazdą Merope widać maleńką mgławicę IC349 - jej rozmiar to 3500 jednostek astronomicznych, a więc (tylko) 50 razy więcej, niż średnica orbity Plutona. Byłem ciekawy czy 50mm apertury i kamerka planetarna starczą na nią, ale udało się.

Askar FMA230, Player One Saturn-C, 30x2 minuty, SA GTi, niebo podmiejskie, przejrzystość słaba. 

2024-01-10-M45.thumb.jpg.b440456f9c316f6355c26b9c074ded91.jpg

2024-01-10-M45-IC349.jpg.6100ea951b13990b4686f151f433e0a7.jpg

  • Like 6

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delikatne,  i fajne kolorki, uwielbiam Twoje gwiazdki.

Ale popieram, trzeba łapać każdą okazję pogodową. Ja też w tym roku pierwszy raz rozstawiałem sprzęt i coś tam się właśnie składa. Ale to tylko ułamek materiału, który chcę nazbierać. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śledzenie obiektu w punk 👌, co byś nie wziął w rękę działa perfekcyjnie 👍
Kamery nie znam, ale dała radę. 
Również fociłem w tym okienku pogodowym. Dużo czasu zmarnowałem na ustawienie „polarnej” przy mrozie 17* i zebrałem tylko 2h NGC 2237, więc póki co nie ma co pokazać 😉

WO 81GT / CEM26 / ASI 1600 MC / L-Extreme / L-Pro
SCT 8” AZ
https://www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w NINIe jest ten plugin Three Point Polar Alignment - możesz ustawić bez widoczności bieguna w kilka minut. Jest może mniej dokładny trochę niż te działające wokół bieguna, ale jak zwiększysz Measuring Points Distance do 15-20 stopni to bez problemu zejdziesz z błędem w okolice 1-2 minut, a nic więcej nie trzeba. 


https://www.youtube.com/watch?v=3GyqgKKNjsI&list=PLXDYcEag_zsGSeej-HSqfzMPKVsQfYMxy&index=2&t=434s

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)