Skocz do zawartości

Koskowa Góra - powtórka (1/2 III 2014)


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki.
Do tego opisu Piotrka warto będzie wracać każdego Marca przed wyjazdem za miasto!

Często padają pytania do Piotrka, jak on to zapamiętuje.

Przypuszczam, że to jest trochę tak jak z szachami.
Ci co z czymś stykają się bez przerwy i często o tym myślą znają to tak jak my znamy naszych znajomych czy krewnych.
Jako szachista widze dokładną analogię z szachistami co potrafia nawet grać na ślepo (bez patrzenia) na wielu szachownicach.

Przebieg partii potrafią powtórzyć - ruch po ruchu - po długim czasie.

 

A dokładniej, w praktyce, to bywa nawet tak:

 

"O grze na ślepo
W ogromnej sali było duszno i ciasno. Aleksander Alechin dawał 28-miu szachistom seans gry jednoczesnej bez patrzenia na szachownicę. Więcej, niż 2.000 osób przewinęło się przez salę od 10.00 rano do 23.00 wieczór, gdy ostatniemu z grających Alechin zapowiedział mata w 6-ciu posunięciach. I choć połowa widzów nie umiałaby rozstawić szachów,  wszyscy stali urzeczeni, słuchając jak spikerzy dyktują posunięcia Alechinowi, a rosyjski mistrz odpowiada na nie prawie się nie zastanawiając.
Ta niewiarygodna umiejętność utrzymania w głowie ?fotografii? tylu szachownic i figur, kolosalna pamięć, pozwalająca zarejestrować tysiące kombinacji i miliony posunięć, wydawała się widzom sztuką  czarnoksięską... a gdy skończył się seans, Alechina prawie zdjęto z krzesła, na którym siedział odwrócony tyłem do grających ? on sam nie mógł wstać, jego ciało zdrętwiało od długiego bezruchu i napięcia.

Przytoczony tu fragment reportażu dziennika paryskiego pochodzi z lutego 1925 roku. Czy naprawdę gra bez patrzenia na szachownicę jest czymś

nadzwyczajnym?"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały tekst i jestem w szoku... takiej ilości obiektów, bym się nigdy nie spodziewał :o, a ja głupi cieszyłem się jak jednej nocy zaliczyłem 14 nowych obiektów :) Najbardziej zdziwiła mnie grupa 5 galaktyk, które przy 340x mieściły się w jednym polu :blink: Szacuneczek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No własnie! Z okazji tak niesamowitego wątku - pokazującego jak mocno można rozsmakowywać się i zapamiętać różne fajne obiekty na niebie 

możemy już chyba poprosić Piotrka żeby ustawił tu jakiś awatar swój.

No nie wiem, czy akurat skorzysta z tej fotki ;) Ale i ta, jako awatar, byłaby ciekawa !

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, przejrzałem jeszcze raz twój tekst i aż nabrałem ochoty na te blade planetarki z katalogu Abell. Szkoda, że to zupełnie nielornetkowe plemię deesów.

Chociaż może nie jest aż tak źle, skoro osiem spośród wymienionych w twoim tekście planetarek upolowałem swego czasu w 15x70 (a kilka z nich i w 10x50).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo one, Panie, znaczy te Abelle, jakieś dziwne są ;) . Jak zaplątałem się w połowie ubiegłego roku w ten katalog, to do dziś nie mogę wybrnąć i czuję, że ten stan rzeczy jeszcze potrwa. Szesnastocalowca przez nie zamówiłem, okularki jakieś egzotyczne typu Ultrascopic czy stare Ultimy pokupowałem, a podczas sesji obserwacyjnych inne obiekty odlogiem leżały.     

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw muszę dojść do ładu z Barnardami i LDN-ami. Ale i na Abelle przyjdzie czas, oj, przyjdzie...

Niewykluczone, że pożyczę jakiegoś nastocalowca lub podepnę się pod takowego podczas jednej z wiosennych sesji, żeby zaspokoić pierwszy głód...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)