Skocz do zawartości

Obserwacje w Jeziorach Wielkich i Zwoli


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy z Poznania i okolic. Byłem dziś za dnia w okolicach Jezior Wielkich i postanowiłem zajrzeć  na naszą starą miejscówkę przy PGR. Niestety ku mojemu przerazeniu ujrzałem, że w sasiedztwie naszego placyku, na którym zwykle rozstawiamy sie z teleskopami powstaje nowy budynek a wokół placu pełno blota i gruzu. Obawiam się, że jak ukonczą tą budowę pojawią się swiatła a wraz z nimi koniec ciemnego miejsca w PGR.  Myślę, że to niestey nieuchronny koniec naszej miejscówki w Jeziorach Wielkich. Pozostaje nam alternatywa przy gazowni ewentualnie w Zwoli choc tam też w oklicy coraz wiecej nowych domów sie buduje. No i jest tez nowa miejscówka w okolicach Pamiątkowa :) ale to umieszcze w osobnym watku.

 

Poniżej kilka fotek z mojej dzisiejszej inspekcji

post-286-0-32522500-1397667651_thumb.jpe

post-286-0-14111600-1397667669_thumb.jpe

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łezka się w oku kręci gdyż wielu z nas w tym i ja zaczynałem swoją przygode z obserwacjami własnie od Jezior. To tam pierwszy raz w lipcu 2010r obserwowałem przez swoj teleskop. I własnie wtedy poznałem Polarisa, Julesa i Greghora. A potem kolejnych kolegów astroamatorów, którzy do nas dołączali. To wręcz kultowe miejsce dla wielu z nas. Mam z tym miejscem wiele miłych wspomnień. Nasz niepokój już budził wybudowany pod koniec 2012r silos ale ten nowo powstały budynek to juz gwóźdź do trumny. Ja mówi Polaris - uczcijmy minutą ciszy koniec kultowej miejscowki poznaniaków...

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również pierwsze obserwacje prowadziłem w JW i to całkiem niedawno. Smutno że tak się dziej. Może warto się rozejrzeć po okolicy - może nie wszystko stracone. Klimatu PGR wprawdzie nic nie zastąpi, ale możliwe że jakaś fajna miejscówka w sąsiedztwie się znajdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja się chyba dzisiaj na tę miejscówkę wybiorę. Bylem w niedzielę obczaić to miejsce a tam... wyścigi wraków samochodów, w sumie ubaw był po pachy. Jeżeli ktoś ma ochotę się dołączyć to czekam na info

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz już wiem skąd wzieły się te stare samochody, które stały pod oborą jak byłem owego pamietnego dnia w Jeziorach. Zauważyłem też, że zrobili cos w rodzaju toru wyścigowego z opon na terenie PGRu. To tylko dowodzi, że jako miejsce do obserwacji to już raczej odpada. Pewnie jakbysmy sie tam pojawili w nocy to okoliczni mieszkańcy gotowi nas posadzić o kradzież tych zacnych aut wyscigowych 8)

post-286-0-85938400-1398719265_thumb.jpe

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem tam wczoraj i niestety nie miałem szczęścia, oto co mi udało się ustalić.

Teren jest teraz w prywatnych rękach ale ponoć można by się dogadać co do pozwolenia na obserwacje. Tylko to już chyba nie ma sensu bo nowy właściciel prowadzi tam regularną działalność rolniczą, np. wczoraj pan, który jeszcze w niedzielę usuwał widlakiem wraki samochodów z toru, wczoraj przez cała noc tankował na placu opryskiwacz bo rzepak można pryskać tylko nocą ze względu na ochronę pszczół (ale to tyle dobrego, w sensie, że chronimy pszczoły). Ciągnik wyposażony w piekielnej mocy źródła light pollution skutecznie psuł mi zabawę. I co z tego, że panu traktorzyście podobał się Saturn, ja już tam nie pojadę choć muszę przyznać, że niebo jest bardzo przyzwoite i szkoda tego miejsca. Skończą się opryski, zaczną się żniwa itd. Na koniec jedna z astrofotek, które udało mi się zrobić. Czyż nie widać wyraźnie, że to Alcyone w pełnej okazałości? Ech, szkoda gadać.

 

 

post-3117-0-27039400-1398765820_thumb.jp

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)