Skocz do zawartości

Mobilny zestaw do focenia ksiezyca.


Marvaz

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno temu zaplanowalem sobie zakup sprzetu ktory pozwoli mi na focenie ksiezyca z co najmniej dobrymi rezultatami. Czas mija

a pomysl wciaz czeka na realizacje. Oczywiscie najlepiej byloby mic gdzies dom poza miastem i wielka betoniare jako sprzet stacjonarny :)

Zycie jednak pokierowalo inaczej. Wciaz jestem  w ''terenie'' i narazie tak pozostanie. Dlatego zadanie jest nieco utrudnione. Ma to byc sprzet mobilny. Mam juz jakies typy, ale chetnie poslucham. Gdzie doradcow wielu latwiej cos wybrac. Smialo pisac. Teleskop,montaz . kamera...itp.Pamietajcie. Mobilny sprzet. Pozdro  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maczek/sct 5" + montaż eq3 z napędem na 1 oś. Sprzęt wybitnie mobilny. Nie jest to mistrz stabilności ale przy dobrym wyważeniu i wytłumieniu drgań spokojnie pofocisz Łysego.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mojej liscie znalazl sie Mak 6'' oraz sct6''. Mam na mysli maka 150 skywatchera i bardzo chwalonego w sieci sct 6'' celestrona. Raczej w tym kierunku wolalbym pojsc.

Jeśli położysz 6" na eq3 - może być  zbyt delikatny dla tej tubki.  Pod Maka 150 raczej polecają eq5. Ale mobilność wtedy już jest pod znakiem zapytania. Pamiętaj to bardzo długie ogniskowe. Na eq3 kładą krótkie Synty 150mm ale one mają 750mm ogniskowe -zatem łatwiej obserwować na takim sprzęcie.  Do łysego taka ogniskowa + przede wszystkim światłosiła f5 to nieporozumienie. Potrzeba kontrastu! Omijaj też achromaty- zabije cię abera. O ED 100/900- to już lepsze rozwiązanie.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marvaz, raz popatrzyłbyś przez Maka-Newtona Intesa 5" i nie miałbyś watpliwości co jest najlepszym wyborem do udanego focenia, niestety tylko małym chipem (np. EOSy odpadają). Ale nie wiem, czy rura 80 cm jest dla ciebie mobilna. No i kwestia dostępności, ceny. Toto spokojnie posadzisz na EQ3. Jakość obrazu powala, a absolutny brak aberry (w porównaniu z EDkami i APO) daje sprzęt do naprawdę extra fot. Obrazami to odpowiednik co najmniej 6-calowego SC, Maka itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.apm-telescopes.de/pro_auswahl.php?action=herstellerauswahl&hersteller=28&katid=27

tu są gotowe tuby

http://www.apm-telescopes.de/maksutov-newton-optik-sets_proauswahl_117_1_5.html

a tu zestawy optyczne do ATM.

W każdym razie moim skromnym zdaniem MN 5"  bije obrazami APO 4" wyraźnie i skutecznie ;)

P.S. A 6-calówka to jak dla mnie idealny teleskop uniwersalny i do DS, i do planet, dla kogoś komu tachanie 16-calowego Newtona nie jest zbyt miłe,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli położysz 6" na eq3 - może być  zbyt delikatny dla tej tubki.  Pod Maka 150 raczej polecają eq5. Ale mobilność wtedy już jest pod znakiem zapytania. Pamiętaj to bardzo długie ogniskowe. Na eq3 kładą krótkie Synty 150mm ale one mają 750mm ogniskowe -zatem łatwiej obserwować na takim sprzęcie.

Że tak się wtrące - Synta 150mm jest o 50% cięższa i prawie 2,5 raza dłuższa od SCT 150mm, więc na EQ3-2 zachowuje się dużo gorzej niż SCT 150mm. Sprawdzone organoleptycznie - do niedawna 'obytrzy' sprzęty miałem w domu.

Tak czy inaczej - do samego Księżyca wolałbym jednak Maka 150mm. Pomimo tego, że jest nieco cięższy, to jednak ma mniejszą obstrukcje centralną(kontrast) no i nie trzeba go kolimować - a przy sprzęcie terenowym to duża zaleta. MN jest fajny, ale długi - zależy co kto rozumie pod pojęciem mobilności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marvaz, pogadaj z Jutomi. On u mnie porównywał swojego Taka z moim MN. Jeśli chodzi o "cenowo", to między tymi sprzętami jest pewna różnica ;) Co chcesz, masz jakość APO w sporo niższej cenie.

Chcesz powiedziec ze ten Twoj MN pobil apo?

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze, to oczywiście sprawa trudna & drażliwa wielce ;) Niestety, Tomek był tylko w dzień, nie mógł zostać w nocy. Robiliśmy porównania kontrastu, oddawania barw, aberry, szczegółów pola itd. na przeróżnych "podchwytliwych" dla teleskopu przedmiotach. Moje odczucia były takie, że nie pojawiła się żadna różnica w obrazach. Przynajmniej przy mnie Tomek mówił to samo, ale co opowiadał innym- tego nie wiem ;) Natomiast cholerną zaletą MNa okazał się absolutny brak aberracji chromatycznej, która w większości okularów była mniej czy bardziej widoczna w Taku.

W nocy nie powinno być inaczej: maleńka obstrukcja MNa jest rekompensowana przez dużo większą powierzchnię lustra. Obrazy planet nie przystają w żaden sposób do tego,co pokazuje np. taka Synta 8". Do tego możliwość spokojnego powerowania do 3xD daje naprawdę piękne obrazki.

Przy okazji innych spotkań, tym razem nocnych, z ED 100 i ED80 (oba SW) tylko się potwierdziło to, co wyżej napisałem. Planety były podobne jak w EDku 100, a za to DSy wyraźnie lepsze. 80-tka jednak za mała, żeby porównywać  8) Tyle, że Tomek do porównań zabrał się b. metodycznie i to był test z prawdziwego zdarzenia, a te następne- takie tam porównywanka. Sam wiesz, że jak jest extra niebo (pod 7 mag) to się luka, a nie porównuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaciekawia mnie to coraz bardziej. Przyznam, ze nie bylo mi dane lukac przez MNa jak dotad. Przerobilem juz dziesiatki telepow ale ten uklad jest mi obcy. Fakt slyszalem wiele dobrego o obrazowaniu tego sprzetu i jest to zbiezne z Twoimi wypowiedziami. Widze, ze nie pozostaje nic innego jak zaaranzowac jakies lukanko dzieki czemu bede mogl zaspokoic swoja ciekawosc  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, wpadnę, nie mam nic do ukrycia. Ale jak stał parę lat w Walkowicach to nikt nie chciał go zobaczyć, łącznie z tobą :D

Robert- chciałoby się takie cuś, więc się rzuca hasełka, cooo?  :P  ;D

Marvaz- kłamać ani "szklić" nie mam zamiaru. Zresztą jak poryjesz net, to na hamerykańskich forach znajdziesz sporo potwierdzeń moich słów. Jakość Intesa plus świetna konstrukcja (ta maleńka obstrukcja!) dają w efekcie cudo, które najwyżej w minimalnym stopniu jest słabsze od naprawdę bardzo dobrej klasy APO. Minusem jest maleńkie LW do foto, niestety w dużym formacie będzie winietowanie. Od 8" są MNy konstruowane pod astrofoto - z dużo większym LW.  Ale jaki mont obsłuży tą armatę do fotek mgławic- lepiej nie myśleć, te MNy są mocniej budowane niż transportery opancerzone ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stał bo stał, ale nie było na czym powiesić. Poza tym Sławko kilka razy namawiał Cię na wytarganie MNa, i dopiero za którymś się udało ;)

10x50, 20x70, SW200/1200DobsGoTo

...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...

...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek, ale nie napisałeś czy chcesz focić fragmenty webcamem czy cały Księżyc lustrzanką. Bo jak to drugie, to dlaczego nie pójść w sprawdzone rozwiązanie małego mobilnego APO na azymucie? EDki ostatnio potaniały ;)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ej no jak nie było? Super Polaris, LXD-500 i inne wcale tam za ozdobniki nie robiły :P A Sławek jak mu się przypomniało to albo maszyna była rozgrzebana, a jak już trafił na gotową, to zanim się schłodziła przylazły chmury. Ale i tak przecież każdy wolał duże Dobsy niż takie tam małe telepiorki.

Marcin, wiem że nie musisz przeglądać Cloudy żeby wiedzieć że MN to tylko u nas nie jest sprawdzony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość wanderer

Są tez tuby MC w sklepie jakim podlinkował Wiehu, MC jest krótszy i zgrabniejszy a jeśli ma to być sprzęt tylko do Księżyca to poza większą mobilnością będzie nawet lepszym optycznie rozwiązaniem.

p.s. kolega Hepar z astromaniaka kupił jakiś czas temu takiego maczka od Intesa, warto napisac do niego i popytać jak sie to to sprawuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakończę swoje o MNie w taki sposób. Najłatwiej krytykować czy też umniejszać coś czego się nie widziało. W ten sposób kiedyś Jesion na AF podsumował mojego MNa słowami że w Stanach kiedyś się strasznie napalali na te Intesy, ale i tak APO to APO. Pewno, parę cech refraktorów, szczególnie tych mniejszych, jest nie do przebicia do konkretnych zastosowań. Ale u nas jest mania popadania w skrajności na podstawie zasłyszanych info. Jesion nie ma pojęcia o czym pisze, ale Hans tez wyrażał zawsze opinie o okularach, których na oczy nie widział :) Przecież jeszcze nie tak dawno na forach okular do DS był w okolicach 30 mm. Nikt nie pisał o obserwacjach piątkami, dziesiątkami, piętnastkami itd. TYLKO 30tka nadawała się do galaktyk :D Takich przykładów było sporo, nie powiem sam mam udział w ich tępieniu.

To samo dotyczy APO- jest uważane za JEDYNY wybór, coś czemu NIC nie podskoczy. Ale tak naprawdę nikt nie ma pojęcia o możliwościach MNa, choć materiałów na necie jest sporo. Od siebie powiem tyle, że:

- jako reflektor ma zminimalizowaną do absolutnego minimum aberrację chromatyczną,

- wyprofilowanie płyty korekcyjnej (różnica nr 1 z MC) daje tak płaskie pole jakie tylko sobie można wymarzyć, brzegi pola niczym nie różniły się od tych z Taka TSA (!),

- minimalna obstrukcja (różnica nr 2 z MC) w połączneniu ze znakomitą sprawnością optyki i świetnymi warstwami na płycie daje genialny kontrast na planetach oraz "przyrost" powierzchni czynnej, dzięki czemu telep staje się odpowiednikiem o niecały cal mniejszego APO a o więcej niż cal większych SC, MC, N itd.

Co do mobilności - cóż, Marvaz sam musi wiedzieć, czy utacha rurę 150x800 mm plus montaż. Moze rzeczywiście APO 80, góra 100 jest jedynym rozwiązaniem dla niego. Wiem tyle, że z webcamem i małą klatką taki teleskop potrafiłby pokazać cuda, a jednocześnie może być spokojnie wykorzystywany do wizuala. Qrde, kiedyś chyba się skończy na tym, że kupię 6-calówkę. To moim zdaniem idealny teleskop uniwersalny. No, chyba że wygram w totka i będzie 12" Apo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorac pod uwage moje doswiadczenia sprzetowo  - jako milosnik refraktorow - sklanialbym sie w kierunku dobrego apo. Najchetniej 100mm w granicach f7. Wciaz sprzet mobilny i chyba dosc uniwersalny.  :) Tak naprawde jednak wystarczy przejrzec stopki forumowiczow by zrozumiec stara prawde. Potrzeba nam kilku teleskopow, by realizowc wszystkie astro-plany.  :D

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo moje C-8, które sprzedaję ;) Tuba lżejsza od Newtona 150/750, do tego kompaktowa i z dużą rozdzielczością :) Można powiesić ją na jakimś azymucie, np. iOptrona.

Jakos nigdy nie mialem przekonania do tego ukladu optycznego  :)

Lyra 102/1100 achro, WO Redcat 51 apo,  HEQ5 pro, Skywatcher Star Adventure, 8x42, Asiair

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024