Skocz do zawartości

Mgła - od czego zależy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio bardzo rzadko trafiam na dobrą pogodę. Ale gdy się już uda jestem w miasteczku pakuję teleskop, lornetkę, atlasy i wybieram się na podróż.

Jadę na pola daleko, gdzie zanieczyszczenia świetlne nie docierają, a tam mgła. I teraz moje pytanie do doświadczonych astronomów :)

Czy te mgły, które powstają są zależne od wilgotności powietrza, temperatur i idzie przewidzieć czy będzie mgła i jak gęsta będzie (oszacować mniej więcej w % tę wilgotność powietrza i różnicę temp. dzień a noc)? 

Czy te mgły są tylko wiosną, a raczej po deszczach i w zimne noce, czy lepiej szukać innego miejsca? Zauważyłem po ostatnim, niestety lekko zaświetlonym placyku że mgły na wysokich punktach zanikają.., ale ciężko takie miejsca znaleźć..

Tam widoczność mam idealną, Drogę Mleczną jak i Galaktykę Andromedy widać przepięknie gołym okiem.. tylko ta mgła jest irytująca i nawet jak jest lekka to przeszkadza w szukaniu innych głębszych obiektów nocnego nieba. : /

 

Nie wiem czy wyczekiwać i sprawdzać tam czy mgła jest czy nie.. czy sobie całkiem te miejsce odpuścić :).

Z góry dziękuję.

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tworzeniu mgieł wiele nie napiszę bo po prostu nie pamiętam (meteorologi uczyłem się dawno temu).

Mieszkam na Mazurach i też mam problem z wilgocią i częstymi mgłami. Sposobem na mgły jest znalezienie miejscówki nieco wyżej niż pozostały teren. U siebie znalazłem niewielki płaskowyż 130m n.p.m podczas gdy okolica jest średnio 113m n.p.m. W księżycową noc widzę mgły snujące się poniżej a u mnie w miarę czysto. Wystarczyło te 15m :D

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zacytuję skiptoinfo.com odnośnie tego, jak powstaje mgła:

Gdy powietrze osiąga punkt rosy, zawarta w nim para wodna skrapla się, tworząc drobne kropelki. Są zbyt małe i lekkie by mogły spaść na ziemię, tak jak krople tworzące chmurę. Tak więc można powiedzieć że mgła to chmura powstająca na poziomie gruntu.

Mgła powstaje, gdy grunt i znajdujące się nad nim wilgotne powietrze ochładzają się podczas nocy, lub kiedy ciepłe i wilgotne powietrze przepływa nad chłodnym lądem lub oceanem. Powstaje również na styku zimnej i ciepłej masy powietrza lub przez ochładzanie się wilgotnego powietrza, wznoszącego się wzdłuż stoku.

Sposób, który opisał piotrkusiu jest chyba jedynym wyjściem - trzeba być ponad nią właśnie przez znalezienie sobie jakiegoś wyższego punktu do obserwacji (nie mówię o drabinie :D ).

Virczku, nie wiem czy sprawdzasz sobie pogodę na numerycznych prognozach (które są najbardziej trafne ze wszystkich prognoz). Jeżeli nie to polecam stronkę www.meteo.pl, tam masz wykresy odnośnie tego co nas najbardziej interesuje w pogodzie. Są także informacje o zamgleniu i punkcie rosy. Zauważ, że gdy temp powietrza zbiega się z temp punktu rosy, to występują mgły, które są także zaznaczone jako żółte paski na wykresie zachmurzenia. 

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgła to temat rzeka. Mogę Ci wytłumaczyć motywy kierujące złośliwym oparem zwanym konkretnie mgłą radiacyjną, ale nie wystarczy tutaj miejsca na post.. :)

 

Generalnie wszystko zależy od:

 

- właściwości atmosfery w tzw. warstwie granicznej, czyli tej która styka się z powierzchnią ziemi

- właściwości górnej warstwy troposfery, czyli brak pokrycia chmurami powoduje radiacyjne wychłodzenie powierzchni ziemi

- ukształtowania terenu, czyli powietrze ochładza się od zimnego terenu i spływa w niżej położone rejony

- właściwości terenu, czyli mokra łąka, wilgotna, ciężka gleba gromadząca wilgoć i energię cieplną, brak pokrycia drzewami które tworzą parasol ochronny przed ucieczką ciepła z ziemi do kosmosu

 

mgła radiacyjna tworzy się na skutek połączenia wszystkich powyższych czynników. Występuje w obszarze wyżu barycznego w obszarze małego gradientu barycznego, w powietrzu o dużej zawartości wilgoci, czyli powietrzu pochodzenia morskiego. Duża zawartość wilgoci w powietrzu, w połączeniu z brakiem wiatru i pogodnym niebem, powoduje ochłodzenie warstwy granicznej powietrza na skutek kontaktu z wychłodzonym przez radiację gruntem. Ochładzanie trwa aż do przekroczenia temperatury punktu rosy, czyli temperatury przy której więcej pary wodnej nie może pomieścić się w powietrzu i kondensuje się do postaci mgły. Brak przepływu poziomego czyli wiatru, hamuje mieszanie się zimnego powietrza z cieplejszym, które znajduje się wyżej, więc powstaje tzw. inwersja termiczna. Działa ona jak zimny koc okrywający powierzchnię ziemi, po którym ślizgają się cieplejsze masy powietrza znajdujące się wyżej, a inwersja dodatkowo utrudnia mieszanie się powietrza, więc błędne i mgliste koło się samoistnie napędza. Zimne powietrze skłonne do wygenerowania mgły gromadzi się w obniżeniach terenu, wędruje wzdłuż cieków wodnych, dolin i północnych ścian lasu. Mgła lubuje się w obszarach podmokłych, z ciężką i wilgotną glebą, porośniętych trawą i lasami zwanymi łęgami i olsami. Uwielbia wszelkie stawy, jeziora, rzeki, bagna i rozlewiska. Unika za to wyniesień i obszarów z niskim poziomem wód gruntowych, czyli suchych wrzosowisk, terenów leśnych z iglastym zadrzewieniem, zaoranych pól oraz okolic zabudowanych. Proces powstawania mgły wygląda tak, że najpierw ochładza się teren, co powoduje powstanie rosy tuż po zachodzie słońca, następnie proces kondensacji obejmuje warstwę przygruntową powietrza i tak oto powstaje mgła.

 

Występowanie mgły radiacyjnej jest niemożliwe do przewidzenia, można przewidzieć jedynie istnienie sprzyjających warunków do jej powstawania. Aby jej uniknąć lub opóźnić jej atak na swoje flanki obserwacyjne, możesz poszukać łąki z suchą, piaszczystą glebą, najlepiej na wyniesieniu lub osłoniętej od północy ścianą lasu. Sprawdzaj wieczorem, jak silna tworzy się rosa na odsłoniętej od budynków i drzew trawiastej powierzchni. Zaletą znajomości fizykogeografii oraz meteorologii jest to, że nigdy nie skończysz z zaparowaną optyką. Licz się jednak z kiepskim seeingiem w okolicy odpornej na mgły. Moje doświadczenie w tej materii potwierdza 90% korelację tworzenia się mgły radiacyjnej i występowania w tym momencie fenomenalnego seeingu.

  • Like 5

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko to przyswoić, tak dla pewności. Napiszę jak to rozumiem, i może mnie poprawicie, wyjaśnicie dokładniej.

Czyli. . Jak mgła powstaje, jakie są czynniki jej sprzyjające zrozumiałem. Jestem w takim położeniu tam, że jeżeli nie będzie niewyobrażalnie sucho lub nie będzie wichur , które i tak bardzo nie sprzyjają obserwacją to ona tam będzie tam przeważnie zawsze.(Chyba że ktoś przeora te łąki) Ale gdzie nie ma mgły w pobliżu to seeing jest nie stabilny.

 

Czyli.. miejsce mam dobre. Najlepiej jakbym sobie zrobił podest, który wyniesie mnie nad mgłę..   albo znalazł się w zaciemnionym dość wysokim miejscu gdzie w pobliżu występują mgły dosyć często. Bo inaczej mogę trafić na kiepski seeing.

 

Dzięki, przy okazji dowiedziałem się sporo o mgle. I teraz wiem gdzie szukać ^^:) Dzięki Wielkie

Pozdrawiam.

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgła jest to warstwa kropel wody, której dolna granica styka się się z ziemią. Mgła powstaje kiedy w powietrzu znajduje się za dużo rozpuszczonej pary wodnej, a temperatura powietrza spadnie poniżej tzw. temperatury punktu rosy czyli wkraplaniu się tej pary wodnej z powietrza w postaci kropel wody.

Mgła, najprościej mówiąc, jest to "chmura" mikroskopijnych kropelek skondensowanej wody, czyli maleńkich kropelek wody, unoszących się w powietrzu. Rozróżniamy dwa rodzaje mgieł: radiacyjna i adwekcyjna. Ta pierwsza powstaje na skutek wypromieniowania ciepła z powierzchni gruntu i przedostaniu się ciepła do powietrza. powstaje głównie nad ranem (np nad łąkami), jej "miąższość sięga od kilku cm do 1 metra. Mgła adwekcyjna powstaje na skutek napływu wielkich chłodnych mas nad ciepłe powierzchnie, np. napływ wilgotnego powietrza w pasie morskim nad powierzchnię lądu. Podczas styku tych dwóch mas powietrza powstaje szybka wymiana ciepła i powstaje kondensacja pary wodnej, czyli mgła. Jej zasięg jest o wiele bardziej większy, niż w przypadku mgły radiacyjnej ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czego zależy mgła??? Jak to od czego? od tego czy ktoś w danym regionie ktoś kupi sobie nowy sprzęt lub astro gadżet. :D

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko wokół jeziora zawsze są drzewa :< a niestety na łódce zbyt bardzo kołysze. Ale mogę w sumie jeździć codziennie na inna stronę jeziora by oglądać inne gwiazdozbiory ^^.  Wystarczy dobra chęć. 

Dzięki Panowie :)

Lornetka DO Silver III 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seeing uspokaja jeszcze tafla wody, Najlepiej mieć pod ręką jezioro :)

Tak też mi się wydawało.Obserwując nad morzem bardzo rzadko trafiałem na zły seeing,dlatego spytałem na innym forum czy ktoś uważa podobnie że duże akweny wodne działają uspokajająco na atmosferę.Tam odpowiedzi nie uzyskałem,dzięki Kolego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... czy ktoś uważa podobnie że duże akweny wodne działają uspokajająco na atmosferę.Tam odpowiedzi nie uzyskałem,dzięki Kolego :)

Akweny morskie nie wpływają uspokajająco na seeing (mieszkam nad samym otwartym morzem) różnica temperatury wody i powietrza bardzo źle wpływa na obraz. na dodatek właśnie mgła, która potrafi nagle z nad wody się podnieść i od zera do 50 - 100 metrów wysokosci idzie w głąb lądu na jakiś kilometr. Bardzo częste zjawisko w okresie wiosennym, wczesnym latem i jesiennym. Im cieplej w dzień tym gorzej.

Jedynie bliskie położenie wody (dużej) jest korzystne gdy utrwali się na tydzień dwa porządny wyż z lekką bryzą od morza - wtedy (ale to bardzo rzadko ostatnio) klękajcie narody - widoki nieziemskie - gwiazdy i obiekty przywalają człowieka. I takiej przejrzystości powietrza to ani w Alpach ani w Apeninach (wysoko) nie widziałem

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedynie bliskie położenie wody (dużej) jest korzystne gdy utrwali się na tydzień dwa porządny wyż z lekką bryzą od morza - wtedy (ale to bardzo rzadko ostatnio) klękajcie narody - widoki nieziemskie - gwiazdy i obiekty przywalają człowieka. I takiej przejrzystości powietrza to ani w Alpach ani w Apeninach (wysoko) nie widziałem

 

Jacku dzięki za odzew :) Ja to pisząc miałem na myśli Alpy nad Śródziemnym,często tam latem bywam i widoki południowych gwiazdozbiorów Skorpiona czy Strzelca powodowały opad szczeny.Fakt.tam są wyżej niż u nas,ale ogólnie na kilkadziesiąt razy może kilka  razy trafiły się z gorszymi warunkami.To mnie zaczęło zastanawiać,bo gdyby szło o urlop,dwa tygodnie itp.powiedział bym sobie że miałem fuksa i tyle.Stąd to pytanie.Chyba nie przypadkiem zbudowano obserwatoria na Hawajach,tak tylko dywaguje...

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jacku dzięki za odzew :) Ja to pisząc miałem na myśli Alpy nad Śródziemnym,często tam latem bywam i widoki południowych gwiazdozbiorów Skorpiona czy Strzelca powodowały opad szczeny.Fakt.tam są wyżej niż u nas,ale ogólnie na kilkadziesiąt razy może kilka  razy trafiły się z gorszymi warunkami.

Cesena, Cesenatico, Rimini ,,troszkę" na południe - a najlepsza miejscówka na zachód od San Marino - Monte Leone, Apeniny Emiliańskie - Piękne jezioro na górze i na południowy zachód żadnych świateł po daaaleki horyzont :)

Tam klimat suchy, suszony jeszcze wiatrami znad Afryki. Tam brak takich różnic temperatur jak u nas o 23 potrafi być 28, 30 * nawet wysoko w górach. Atmosfera stabilna, morze tez gorące - 25,28 *

Córa tam zamieszkuje od 1999r. Znam, znam ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak z morzami ale z jeziorami tak jest, ze uspokajają ;) Oczywiście w pewnym stopniu, nie ma cudów. Działają nawet zimą, kiedy to jest możliwość obserwacji z tafli lodu, ze środka jeziora. Niestety natura jedna ręką daje a drugą zabiera. Wspomniana wilgoć zalewa wręcz teleskopy i potrzebne są odrośniki, suszarki i grzałki.

Jako przykład podam umiejscowienie obserwatorium słonecznego Big Bear Solar Observatory na jeziorze Big Bear Lake w USA gdzie piszą: "The water provides a cooling effect on the atmosphere surrounding the building and eliminates ground heat radiation waves that normally would cause optical aberrations."

bb.jpg

  • Like 4

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)