Skocz do zawartości

Meade 4000


g.b.

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zebrać jak najwięcej informacji i opinii o okularach z tej serii. Posiadam dwa 32 i 15 mm i zastanawiam się czy nie wyszukać na giełdach reszty i dokupić co jakiś czas po jednym. Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6" z myślą przesiadki na 8-10" w ciągu kilku lat ewentualnie Budowa coś koło 12-13 cali f6.

Edycja

Jednak najbardziej prawdopodobne jest 6"->8" powiedzmy za dwa lata. Czyli okulary do tych rurek. Bo do 12" nie ma co porównywać. Obserwuje wszystkie możliwe obiekty. Gwiazdy "wielokrotne", planety jak są widoczne, księżyc jak sporo przeszkadza w obserwacjach innych obiektów, gromady otwarte i kuliste, galaktyki, mgławice. Powoli staram się wyłapać bądź podziwiać wszystkie obiekty w zasięgu mojego zestawu. Mam sensowne trzy okulary 32 i 15mm z tej serii i kitowy 25 mm. Więc pierwszy z zakupionych był by w okolicy 10mm z tego co pamiętam 9,5mm lub zbliżony. Potem ~6.5mm, po nim 20mm lub12.5mm. Potem 26mn (jak dobrze pamiętam) i zastanawiam się czy 40 mm jest sens kupować i na samym końcu 52mm 2" jedyny dwucalowy okular w serii. Jak bym jednak kupił 40mm i calą reszte to tylko dla kompletu i z ciekawości to 52mm bym poszukał( ciekawe czy pokaże obrys lustra wtórnego i czy przy 40mm też będzie widać)

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli nic z tego.... Widać nikt już nie używa tych szkieł.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj sobie spokój z plosslami Meade i z tym małym polem. Spyl to na giełdzie. Jeśli planujesz Syntę 8" 

Kup sobie ES 14mm, Orto 6mm oraz WO Swana 40mm.   Mile widziany też filtr UB 2" .

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr w drodze. A co do reszty okularów swana 40mm planowałem jednak cenowo na te chwile nie wyrobie. Więc ponysł z dobrym plosslem by na rok może dwa mieć jakieś szkiełka. A potem razem z 6" sprzedam komplet. Wiem że pole 52° ale już się przyzwyczaiłem na kitowym 25mm wystarcza mi to obecnie. ( nie przeszkadza). Docelowo garnitur okularów już nie raz i nie na jednym forum opisano. Więc to już Przerobie. Jednak dwa okulary z twojej propozycji mogą kosztować tyle co 4 o które się pytam. A dla mnie nie świadomego wyglądu kosmos w zaproponowanych przez Ciebie okularach nie zrobi różnicy obraz z Meade 4000. Temat założyłem by dowiedzieć się czegoś więcej o tej serii. A nie o tym jakie okulary kupić do teleskopu. Pozdrawiam Grzegorz.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię nie stać na ES 14mm  kup 8 -elementowy SWA 13 mm lub 17mm .

http://fotozakupy.pl/sky-watcher-swa-13-mm/24133s

 

Zdecydowanie lepszy od Hyperionów a tym bardziej plossli.  Na r. wtórnym do wyjęcia za 300zł !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na r. wtórnym do wyjęcia za 300zł

Myślę że za 300 zł z wtórnego szło by kupić 3 jak nie 4 sztuki meade 4000. Jak już pisałem nie są to docelowe okulary. Jednak chce nadal usłyszeć opinie użytkowników meade 4000.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co można napisać o okularze Plossla, którego konstrukcja optyczna przypomina budowę cepa ;)

Cały knyf dobrego okularka polega w szerokim i dobrze skorygowanym oraz jasnym polu. Mają je też niektóre Erfle. Miałem Plossle Meade serii 2000 i 3000 oraz 4000 . Różniły się wyglądem zewnętrznym -niczym więcej;) Obecnie posiadam Pl Celestron Omni 20mm (trzymam go bo pasuje do adaptera z projekcji okularowej)  ..dokładnie to samo co dokładali kiedyś do zestawów kitowych synty -tylko inny design. Potem ktoś wpadł na pomysł, że w dobie kryzysu można dołożyć do zestawów Kellnery zamist Plossli i nazwać je "Super"  :D

Generalnie odradzam Ci inwestowania w Plossle- (no może w TV) bo są wyprodukowane z dobrych materiałów -ja już bym wolał długoogniskowe orto!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I takie 70 stopni sobie sprawie ale dopiero po zmianie teleskopu. Wolę wydać na trzy może cztery dobre plossle tyle ile na jeden 70 stopniowy i korzystać z teleskopu w szerokim spektrum powiększeń na przyzwoitym obrazu. Gdyż z jednym za 300 zł nie będzie to tak uniwersalny sprzęt. Wykonanie oraz obraz jaki dają Meade 4000 mnie wystarcza. Jest lepszy niż kitowy 25mm który ponoć zły nie jest. Jestem świadomy wyboru i jego wad jak i zalet i nie przeszkadza mi pole 50 stopni. Zwłaszcza że nie mam porównania do 70 stopniowych szkieł. Jednak jeśli któryś Z tej serii jest kiepski wolę to wiedzieć zanim sam się o tym przekonam. Dlatego też jest ten wątek założony.

Edycja.

Wiem że dobry okular to dobre pole widzenia tak skorygowane by

dawało obraz ostry po brzegi, dający obraz w wygodnej odległości od okularu, z dobrą transmisją i porządnymi powłokami i solidnie wykonany z najwyższej jakości materiałów. To wszystko sprawia że dobry okular nie jest tani.

Jednak posiadane przez mnie plossle mi wystarczają, są wykonane w sposób który pozwala na ich używanie bez problemu w sprzęcie który posiadam. (f8 a za jakiś czas może f6). Jak już pisałem znam ograniczenia wynikające z tego typu sprzętu i akceptuję je. Posiadając okulary z zakresu 6,10,12,15,20,26,32,40,52 mm można wykorzystać mój teleskop do obserwacji wszystkich obiektów w jego zasięgu. A koszt tych okularów nie jest wysoki. Jak już wspomniałem na wstępie kupować będę z giełdy.

Pozdrawiam.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak powiedziałem i więcej się nie wypowiem :D krótki orto (lub ew 60stopniowy okular BST  ED)  do planet 6-7mm , średni erfl 13-17 (SWA, ES)  do DSO, 30-40 Swan, Hyperion, RKE do przeglądu i jasnych DSO oraz filtr UB 2"  ..nic poza tym!  

Mam taki zestaw w wymagającym  f4/4 sprawdza się - nie nie chcę Naglerów, Ethosów ...to marketingowy bełkot z tą korekcją liczy się kontrast i transmisja!!!. Przeważnie nie patrzymy brzegiem pola...ważne by nie było mega  kalafiorów.  ;D

 

Nie obraź się ale dla mnie Twoje podejście jest odrobinę abstrakcyjne...ale Twoje pieniądze ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obrażam się. Chciałbym kiedyś mieć teleskop o jakiejś tam średnicy i okulary przez które patrząc obraz będzie mi się najbardziej podobał. Na dzień dzisiejszy mam synte 6"(wow) o kilka plossli które mnie zadowalają. Nie mam porównania z okularem za 300 zł lub więcej. Jedynie z takimi za 70 zł (gso 6mm lepszy obraz za zwyczaj dał 10mm plus barlowa2x z zestawu) i wolę wydać co któryś miesiąc to powiedzmy 50-70 zł na używane okulary z tej serii jeśli ktoś napisze jakieś zdanie w temacie dotyczące się konkretnego modelu niż na nowe których obraz to kalafior. I móc cieszyć się coraz większym spektrum powiększeń by zawsze używać tego właściwego. A jak już będzie mnie stać zmienić sprzęt na większy wtedy powoli kupować okulary których obraz będzie wart ceny. Tak więc czekam na kolejne opinie o Meade 4000. Ewentualnie możesz napisać jako właściciel/użytkownik serii 2000,3000,4000 bo zdanie na temat innych już znam.

Porównanie do kitowej 25mm będzie miarodajne. W sensie będę miał odniesienie.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wentualnie możesz napisać jako właściciel/użytkownik serii 2000,3000,4000 bo zdanie na temat innych już znam.

Porównanie do kitowej 25mm będzie miarodajne. W sensie będę miał odniesienie.

 

Ale co ja m Ci mam napisać o Plosslach Korekcja ok. 80% pola, kontrast bardzo średniawy, transmisja też przeciętna...

Gdybyś zapodał w nocy Plossla serii 3000 a potem Celestrona Omi o tej samej ogniskowej i zwołał kumpla, stawiam Heinekena 0,6 że nie zauważył by różnicy. To samo się tyczny Plossla SW dodawanego do zestawów w 2007-8 roku.   

 

 

Jest lepszy niż kitowy 25mm który ponoć zły nie jest. Jestem świadomy wyboru i jego wad jak i zalet i nie przeszkadza mi pole 50 stopni.

Mając syntę kupioną po 2008 na pewno nie dostałeś w kicie Plossli tylko Kellnery więc znasz tylko kity z niższej póki!

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Czuli powiedzmy okulary za 70 zł cena z giełdy będzie i tak lepszy niż kitowy. Też tak myślę. A idąc dalej trzy okulary z giełdy będące lepsze niżi kitowe dadzą obraz lepszy niż brak jakiego kolwiek okularu. Pytam się o konkretną serie. Z myślą o poszerzeniu własnej wiedzy jak i wartości treści na forum. Z racji tego że nie produkuje się już tych okularów zakup jest z drugiej ręki cena niższa ewentualnie porównywlna z najtańszymi sklepowymi a jak z jakością. W końcu nowe kosztowały któraś złotówkę?

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozwolisz dołożę swoje 3 grosze...

Proponował bym zacząć kupować jednak serię okularków na rynku wtórnym (giełda), tak zwanych docelowych. Zwłaszcza, że planujesz zmianę teleskopu na większą aperturę.

Wybrać porządną serię do DS i ze 2 tak jak radzono do planet i to jest inwestycja, która nawet przy zarzuceniu astronomii nie przyniesie strat.

Kupując okularki nie wiele różniące się od tak zwanych kitowych z małym polem, już nie produkowanych - tracimy przy odsprzedaży najwięcej.

Trudno się na początku z tym pogodzić ale okular ze średniej półki, z dobrą korekcja dużego pola to cena przewyższająca połowę wartości teleskopu.

Ale żeby ten obiektyw wykorzystać w pełni trzeba w wyciąg wetknąć coś porządnego i tego nie przeskoczymy :)

Zastanów się... mam troszkę doświadczenia i inwestowanie w półśrodki dawno temu w odległej galaktyce... ;)  nie tylko mnie na straty naraziły :-[

Po cóż mają Ciebie i innych ?? :) Posłuchaj rad Kolegów.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plossle były bardzo modne na początku XXI w.

Przykładowy zestaw astro-amatora rodem z 2005 roku .

Newton Tall 11 cm, lub Szukacz komet Uniwersała, ewentualnie MTO 

Kompelet plossli od 6-40mm ewentualnie Soligor (chyba) 26, 32mm RKE (odrówcony Kellner) do przeglądu nieba, orto to już był wypas!  

;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam obecnie 32mm i 15 z tej serii 25,10mm kitowy, 6 mm gso i barlow 2x kitowy. Może moje podejście jest dziwne. I nie mogę się nie zgodzić z waszymi radami i propozycjami. Jednak wydatek powiedzmy 250 zł na jeden okular a potrzeba koło 4 szt to dla mnie kosmos. Bo w tej cenie mam synte 8" ze sklepu a za te 400-600 zł z sprzedaży 6" mam dwa okulary powiedzmy jakiś 30-40mm i coś planetarnego. Więc wolę odkładać na większe lustro o potem zbierać okulary. Bo będą to nowsze sztuki niż kupować obecnie 3 okulary w cenie używanej 8". Tak więc pół środki w formie plossli na najbliższe dwa lata może dłużej. I perspektywa zebrania środków na większe lustro. Wg mnie jest sensownym kompromisem jakości w niskiej cenie. Dające możliwość korzystania z posiadanej synty. Wszystkie wasze uwagi i opinie są poprawne. Jednak wg mnie mają byt od 8" w górę. Kupno 6" nowej się nie opłaca. W tej cenie można mieć roczny 8". Tak więc jeśli zakupione plossle mówicie że trudno mi będzie sprzedać. Być może mylicie się. Jeśli sprzedam 6" z kompletem okularów w odpowiedniej cenie napewno będzie to prostsze niż goła synta. I tak też planuje. Nie będzie mi szkoda 200 zł czy 300 włożonych w kilka okularów z niższej półki. A co już zobaczę to moje i moja nauka nieba, i całej przyjemności z tym związanej. Po prostu nie kalkuluje mi się teraz kupować ostatecznego zestawu okularów. Różnica w obrazie nie odzwierciedla się w cenie. Bo mając 1050 zł można kupić 8" co przełoży się na jakość obrazu nawet w kitowym okularze.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naj bardziej zależalo by mi na opini o 12,4 i 20mm oraz ewentualnie 40mm. Reszta też mile widziana.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest niestety tak, że jakość musi kosztować. Nie ma nic za darmo. kupisz tanio, to owszem będziesz miał całą gromadę okularów i różnych powiększeń. Tylko po co. Wystarczą 3-4 okulary, które dadzą ci powiększenia co mniej więcej 50x i będzie dobrze. Kitowego barlowa od razu wywal. Do niczego się nie nadaje. Zamiast wywalać kasę na zbędne szkło, które może cię zniechęcić do obserwacji, bo na początku ciężko jest znaleźć obiekt w 50st pola. Kup jak radzą koledzy coś o szerszym i lepiej skorygowanym polu. Zacznij od jednego, za jakiś czas dokup kolejne. Do każdego okularu/powiększenia dobieraj odpowiednie obiekty. Zobaczysz będziesz zadowolony.

Przykład obserwując niebo przez powiedzmy Ethosa/Naglera masz pole 100/82 st. Wkładając Ploessla z polem ok 50 st masz wrażenie, że siedzisz w studni. Jeśli ci małe pole nie przeszkadza to rozejrzyj się za serią NLV Vixena. Tanie i dobre.

  • Like 2

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch lat obserwuje przez refraktor 70/700 kitowym 25,10 i do tego barlowa kitowy. Znam wady tych szkieł oraz lornetke 10x50 . Mam też 6mm ( lepsze było by 8) gso. Jednak to aby rozdziela gwiazdy wielokrotne i planety pod dobrym niebem. Tak to wygodniej 10mm plus barlowa bo obraz ten sam a wygodniejsza źrenica. Więc mnie to nie zniechęci. Zaczynałem od gołego oka potem luneta 10x30 turist 4. Jak przestało wystarczać nabyłem świadomie w dobrej cenie wyżej wymieniony refraktor a teraz synte 6".

Założyłem temat by dowiedzieć się czegoś o konkretnym produkcie. Wszystkie wasze komentarze w stylu tylko taki "dobry" warto kupić są poprawne. Nie było moim celem popularyzowanie wyżej wymienionej serii okularów. Jedynie uzyskanie informacji o wykonaniu i wrażeniach użytkowników. Ewentualnie odniesienia się do kitowej 25mm bo ten okular ma chyba każdy lub zerkał przez taki. Tak czy siak dzięki za wszystkie wypowiedzi. Może komuś pomogą. Ja jednak nadal szukam najtańszych/tanich alternatyw dla wyżej wymienionych przez was szkieł "docelowych". Może w ten sposób się czegoś dowiem.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że piszą. I co piszą. Jednak tylko ledna osoba napisała że takowe miała. Nie mogę porównać tych okularów do tego co proponujecie bo nie mam okazji przez takie spoglądać. Jednak jeśli spora społeczność poleca podobne produkty w wielu wątkach na wielu forach. Nie mogą to być złe rady. Czego nie neguje. Jednak nijak ma się to do tematu. Stwierdzono jedynie co to za konstrukcja, i że jeśli już plossl to padły nazwy dwóch produktów/producentów. Nikt nie napisał nic o wykonaniu, i własnych wrażeniach z tych szkieł. Jedynie odradzali ze względu na to że lepiej kupić coś na stałe. Co wytłumaczyłem na przykładzie synty 8". Taka moja ocena. Lepsza większa średnica i ze dwa okulary kupione z giełdy po sprzedaży 6" niż 4 okulary i synta 6". Jednak na dziś szukam szkieł dobrze zrobionych może nie koniecznie z tej serii. Jednak w cenie 50-70 zł za sztukę. By wymienić te nieszczęście 6mm i 10mm oraz coś pośredniego z zakresu koło 20mm. Może w ten sposób polecicie coś konkretnego.

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W cenie 50 - 70 zł nie będziesz miał dobrze zrobionych szkieł. Myślisz, że cena 2500 zł za Ethosa czy za Naglera to tylko za logo TV?

Zrobisz jak uważasz. Kupuj szkiełka za 50 - 70 zł - potem najwyżej będziesz ich używał na wypadach jako kieliszków do picia płynów rozgrzewających w mroźne nocne obserwacje.

Jak odpowiednio już rozmaże ci się pole widzenia to może zniesie wady pola okularów za 50 zł  :D

 

Na poważnie - chcesz dobre tanie okulary? Szukaj NLV Vixena, Meade Ploesle s5000, Meade HD, ploesle TV. Używki na giełdzie nie będą drogie (może poza TV).

Na twoim miejscu mimo wszystko szukałbym jednak lepszych używek (powiedzmy ESy, Meade SWA czy nawet UWA, LVW). Zapłacisz więcej, ale też będziesz miał większy komfort obserwacji).

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Na poważnie - chcesz dobre tanie okulary? Szukaj NLV Vixena, Meade Ploesle s5000, Meade HD, ploesle TV. Używki na giełdzie nie będą drogie (może poza TV).

Na twoim miejscu mimo wszystko szukałbym jednak lepszych używek (powiedzmy ESy, Meade SWA czy nawet UWA, LVW). Zapłacisz więcej, ale też będziesz miał większy komfort obserwacji).

Ok za miast 4 sztuk kupię dwie lub jeden.

Który jest najbardziej uniwersalnym okularem? Używanym w każdej sesji do dokładnego przyglądania się różnym obiektom. I co później,

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz kitowe okulary. Dokup taki by dał pośrednie powiększenie. Potem wymienisz jednego kitowca, a potem kolejnego.

Policz powiększenia jakie dają ci kitowce.

 

Z resztą rób jak uważasz. W końcu posiadacze Meade 4000 też muszą je komuś sprzedać  :D  Będziesz miał super sprzęt.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjedź na zlot. Pooglądasz sobie wszystko do woli, posprawdzasz, podyskutujesz. Albo umów się z kimś z okolicy na wspólne patrzałkowanie. Nikt za Ciebie nie podejmie decyzji niestety, nawet jeśli chcesz to nie powinien. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)