Skocz do zawartości

DO Titanium 9x63 lub 8x56


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

 

Szukam zamiennika do mojej wysłużonej i powoli dogorywającej Tento 10x50... lornetki "do ręki" o relatywnie małym powiększeniu i możliwie dużych obiektywach ;)

Chciałbym poznać opinie użytkowników lornetki DO Titanium 9x63, ewentualnie kogoś, kto takową testował i miał okazję porównać z innym sprzętem.

A może np. mniejszą siostrę tej lornetki, czyli 8x56?

 

Podzielcie się wrażeniami.

Testy na optyczne.pl i wnioski z nich wypływające są dość zachęcające, ale brakuje mi nieco obszerniejszych opinii użytkowników tego sprzętu. 

 

Pozdrawiam.

 

 

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam NIKONA 10X50 EX i jestem z niego zaddowolony, służy do przeglądu nieba. Jednak przypadkowo, kiedyś miałem okazję luknięcia właśnie przez DO Titanium 9x63, i zostałem bardzo zaskoczony in plus na korzyść tej lornetki. Wiadomo lornetki te różnią się parametrami, jeśli jednak będę wymieniał lornetkę to następna będzie to  DO Titanium ale ED.  Podobno jest między nimi niewielka różnica  (przez ed nie patrzyłem), ale myślę,  że jak już się wyłożyło tyle kasy na sprzęt,  to warto jeszcze trochę dołożyć na szkło o mniejszej dyspersji (bardzo nie lubię AC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim ma to być lornetka do obserwacji "z ręki", zarówno w dzień do obserwacji przyrody i krajobrazów, jak i nocą do przeglądu nieba.

Swoje Tento 10x50 zabieram niemal wszędzie gdzie jadę i potrzebuję po prostu solidnego i uniwersalnego zastępstwa, a jak przy okazji będzie to lornetka nieco jaśniejsza, która będzie lepiej pracowała np. o zmierzchu to tym lepiej.

Innymi słowy taka lornetka ogólnego zastosowania.

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kluczowym parametrem w lornetkach jest szerokie pole okularow najlepiej jak maja pow 60stopni oraz transmisja.

Jednym z moich ulubionych produktow na rynku jesli ktos ma 2x tyle kasy co rewelacyjne nikony ex(oczywiscie w cenie do okolo 500zl) to DO titanium ale tylko i wylacznie model ED 8x56:

http://www.optyczne.pl/199-Test_lornetki-Delta_Optical_Titanium_8x56_ED.html

 

To najlepszy produkt Delty i ta moge polecic od reki jesli masz 1 tys. na lornetke uniwersalna do wszystkiego.

Edit: Tylko  widze ze jest klopot z dostepnoscia tej lornetki i jeden sklep ma ja po 1,1tys. tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem parę razy Titanium 9x63 w rękach - fajna, lekka lornetka. Bardzo podobała mi się jej transmisja i kontrast, z wad należałoby wspomnieć o niezbyt dużym polu (ok. 50°) i zauważalną dystorsję poduszkową. Dawała też zauważalny purpurowy zafarb - ale to jest cecha większości lornet Delty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja caly czas choruje na lornetke  Nikon 8x30 EII , piekne pole , piekne wykonanie. Lornetki o malych powiekszeniach 6-10x swietnie sie sprawdzaja do ogladania nieba w szerokim polu. Moim zdaniem albo kupujemy cos malego z polem w okolicach 8-9 stopni albo uniwersalna 10x50 ( wyjatkiem jest tutaj wlasnie 8x56 titaniumED)lub 12x50 jako graniczna z reki,  potem od razu na 15x70 i wiecej oczywiscie juz na statywie. Na wielkosc zrenicy wyjsciowej bym nie patrzyl, no chyba ze jestes mysliwym. Ja osobiscie posiadam 7x35EX i uzywam ja wszedzie  astro, przyroda, krajobrazy. Szkoda tylko ze nie ma takiej z 2-3 drozszej o lepszych parametrach optycznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, jeśli chodzi o lornetki Delta Optical przejrzałem chyba wszystkie z oferty i mogę szczerze polecić model Titanium 10x56 porro. To bardzo kontrastowa i wolna od chromatyzmu lornetka, która dzięki nieco większemu powiększeniu od 8x56 daje dodatkowy kopniak na widoczności DS-ów. W porównaniu z Nikonem EX 10x50 którego również posiadam, posiada większy zasięg lecz nieco mniejsze pole widzenia, w Nikonie jest to faktycznie 6 stopni, w Delcie jest to ok. 5,5 stopnia. Za to brzegi pola widzenia w Delcie są lepszej jakości niż w Nikonie. Nikon też wykazuje mniejszy astygmatyzm, ale tutaj winne są raczej moje oczy, bowiem większa źrenica wyjściowa nasila ten efekt. Okulary w Nikonie EX posiadają denerwującą przypadłość - tj. są wrażliwe na nieosiowe ustawienie oka i przez to obraz wpada w silną poprzeczną aberę chromatyczną, jeśli nie dbamy o idealne ustawienie torów optycznych do oczu. Poza tym moje spostrzeżenia do innych modeli Titanium:

 

7x50 - czarny koń serii, piękne, czyste i klarowne obrazy nieba w 7-stopniowym polu widzenia, jest idealną lornetką przeglądową, godzinami można bez drgań i zmęczenia obserwować z ręki, ale skala obrazu jest dość mała i do oglądania DS-ów brakuje zwyczajnie poweru

8x56 ED - różnica w kolorkach w porównaniu z 8x56 jest znikoma, ćwierć stopnia większe realne pole widzenia od 8x56 i dystorsja beczkowata zamiast poduszkowej z racji innej konstrukcji okularów niż w 8x56

8x56 - bardzo dobra, kawał dobrego sprzętu optycznego, ale w 10x56 widać więcej, głębiej. Tło jest ciemniejsze w 10x56, pole widzenia ma w zasadzie porównywalne z 10x56

8x42 - rewelacja w obserwacjach dziennych, ale w nocy już jej brakuje apertury.

9x63 - jasne tło i zasięg w zasadzie taki sam jak w 10x56. Pole widzenia małe - 5 stopni. I pociemnienie brzegowe dość mocno daje się we znaki. Wolę 10x56.

 

Inne serie DO? Extreme 10x50 wypada tutaj bardzo podobnie do 10x56 czyli świetnie, lecz od niej odpadają ręce już po 2 minutach patrzenia w niebo "z ręki". Oba Silvery też są dobre optycznie ale mi nie leżą. Dachówek w astro-obserwacjach nie uznaję.

 

Poza tym jestem przeciwnikiem przeceniania Nikonów EX, które się mocno spsuły w ostatnich latach, Delta wypada teraz lepiej pod wieloma względami.

 

Ale... i tak nic nie równa się Nikonowi 12x50 SE..

  • Like 3

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za przydatne informacje :)

Innymi słowy według Ciebie najlepiej wybrać albo 8x56 albo 10x56. Hmmm...

Przemyślę jeszcze całą sprawę i poczekam, aż mi spłynie parę opinii na PW z różnych miejsc, choć już mi się wyłania pewien obraz sytuacji.

Z opinii kilku osób wychodzi, że 9x63 choć dobra, ma tą przypadłość, że jej wady i zalety są uwypuklone w większym stopniu niż u innych modeli serii. Lornetki bliższe tym klasycznym 10x50, jak właśnie 8x56 czy 10x56 są bardziej... jak by to ująć... wyważone ;) Może dlatego modele 9x63 są mniej popularne i wielu producentów w ogóle ich nie robi. 

Cassegrain 8" (w budowie)  //  SW 102/1000  //  DO Titanium 10x56  //  Oberwerk 20x80

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)