Skocz do zawartości

Corona Australis


Rekomendowane odpowiedzi

Nowe, u nas nieznane organoleptycznie :) .. ale czy te gwiazdki to tak po oczach muszą dawać ::) ??? Gdyby je tak zmniejszyć, przytłumić, odszumić to tak najbardziej mi się w ślepia rzuciło.... ???

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pokażmy szczegółowo:

to nie jest Corona Australis tylko NGC 6729 i parę innych w gwiazdozbiorze Corona Australis:

 

post-3001-0-11350900-1410945546_thumb.jp

 

a tam są takie jasne gwiazdy. Kolorystyka Twojego zdjęcia Janie nie jest chyba jego mocną stroną :) i poziom szumów także. Pozwalam sobie pokazac przy okazji swoją prace na ten temat, mam nadzieję ze nie będziesz miał żalu..

FSQ 106N, STL11000, EM-200 w warunkach bardzo silnego wiatru

 

post-3001-0-48445000-1410945413_thumb.jp

 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,-dajcie na luz bo ta dyskusja przypomina rozważania nad różnicą pomiędzy próżnią i nicością w klubie "ą,ę".

Bezapelacyjnie jest to piękny kawałek nieba który wielu z nas zobaczy jedynie na zdjęciach. I dobrze się stało że mamy na Antypodach swojego forumowego fotoreportera. Później dziwicie się że na konkursy napływa znikoma ilość prac. Nie każdy znosi słowa krytyki jak kaczka wodę. Poczekajcie cierpliwie na moje zdjęcie to sobie poużywacie do bólu...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praktycznie w każdej dziedzinie, jeśli się decyduje na publiczne pokazywanie swoich prac, to trzeba być nastawionym także na krytykę, ale zdrowe podejście do niej potrafi być motorem rozwoju i doskonalenia :)

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,-dajcie na luz bo ta dyskusja przypomina rozważania nad różnicą pomiędzy próżnią i nicością w klubie "ą,ę".

Bezapelacyjnie jest to piękny kawałek nieba który wielu z nas zobaczy jedynie na zdjęciach. I dobrze się stało że mamy na Antypodach swojego forumowego fotoreportera. Później dziwicie się że na konkursy napływa znikoma ilość prac. .....

Waldku przecież tu nikt nie potępia w czambuł Jana fotografii a takie dywagacje tylko uczą i nazw obiektów i ewentualnej obróbki foto - w tym wypadku dotyczyły tła i gwiazdek. Natomiast przekomarzanie Kuby z Maćkiem to żarty.

Wielokrotnie piszemy Janowi aby jak najwięcej południa nam wrzucał i wrzuca :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypowiem się na temat oglądu okiem laika. Nie potrafię dostrzec szumu na zdjęciu JanaP. Jeśli nawet można było tam jeszcze coś odszumić to dla skromnego w astro-fotograficzną  wiedzę odbiorcy takich zdjęć -  na zwykłym ekranie o szerokości 1280 pixels  - zdjęcie jest doskonałe i wspaniałe. A krytyka nie zawsze jest krytyką; może chodziło tylko o zwykłą, przyjazną podpowiedź.

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czegoś nie rozumiem - jeśli widzę błędy to mam pisać że jest dobrze? Jeśli laicy oceniają astrofotki to tez chyba powinni nauczyć się je oglądać - to trochę tak jak z oglądaniem obrazów - albo ktoś umie albo nie.

Jest trzecia szkoła - nie wypowiadać się. Może tak będzie najlepiej. Tylko wtedy na prywatnych kanałach wszyscy wyśmiewają konkurs który promuje tandetę. A chyba nie po to jest.

 

"Natomiast przekomarzanie Kuby z Maćkiem to żarty." faktycznie - Kuba jest moim mistrzem , on mnie uczył podstaw astrofotografii.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czegoś nie rozumiem - jeśli widzę błędy to mam pisać że jest dobrze? Jeśli laicy oceniają astrofotki to tez chyba powinni nauczyć się je oglądać - to trochę tak jak z oglądaniem obrazów - albo ktoś umie albo nie.

Jest trzecia szkoła - nie wypowiadać się. Może tak będzie najlepiej. Tylko wtedy na prywatnych kanałach wszyscy wyśmiewają konkurs który promuje tandetę. A chyba nie po to jest.

Święte słowa  8)

Po to mamy właśnie forum aby na nim o każdej sprawie, temacie, pracy rzeczowo dyskutować w ten sposób między innymi taki raczkujący jak ja w astro-foto DUŻO się uczy :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już obiecuję,-wystawię się w październiku jeśli nie zdążę we wrześniu, a tylko dlatego że ja podobnie jak Dyzmat nie widziałem błędów obróbki zdjęcia Jana, nawet różnicy w kadrowaniu, a że Kuba to figlarz nad figlarze chętnie przyjmę wszystkie Jego i nie tylko Jego słowa krytyki. Może wreszcie zacznę widzieć niewidoczne. Obiecuję też ,że śmiać będę się razem z Wami tym więcej, im więcej błędów znajdziecie. A będzie w czym szukać bo z obróbki trochę liznąłem jedynie poziomy i krzywe (nieznajomość angola się kłania). Teraz idę szykować sprzęt bo noc będzie piękna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldek, dalej nie rozumiesz. Tu nie chodzi o wyśmiewanie czegokolwiek lub kogokolwiek.

Autorowi zawsze zdjęcie się podoba, bo to jego "dziecko" wypieszczone i wymęczone po nocach. I niektórym to wystarcza. Inni, pokazujący swoje prace w konkursach, uczą się na własnych i kolegów błędach. Napisałem kilka większych opracowań na temat obróbki, a także oglądania zdjęć astrofoto - na co zwracać uwagę, jak zapewnić sobie właściwe oświetlenie i ustawienie monitora itp itd. Są pewne elementy - kompozycja, balans kolorów, poziom szumów, nasycenie kolorów - pozwalające ocenić fotkę nie tylko  "wow" albo "szukam szczeny pod stołem". I pozostaje ważna kwestia-sposób przekazania autorowi wieści, że jego ukochane dziecko ma wady.

Mogłem napisać: szum w tle, zła kolorystyka, zły balans czerni i bieli, rozlane gwiazdy...napisałem jak napisałem - delikatnie i spokojnie sugerując autorowi przyjrzenie się ponownie dziełu. I od razu wszyscy skaczą do gardła...I tak autor zrobi co chce. A promowanie tandety tylko po to żeby jakieś fotki brały udział w konkursie " bo może ktoś się obrazi" to dla przedszkolaków i na ich poziomie.

Może spróbuj ocenić moją fotkę? Zobaczymy czy wyłapiesz jej mankamenty, a są i to duże...

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O i to mi się podoba. Wskazówka konkretna.

A jeszcze jako laik chętnie zobaczyłbym jakiś detal, kawałeczek zdjęcia JanaP z pokazaniem strzałeczką artefaktu (szumu?) którego mogłoby nie być.

Przepraszam za mało profesjonalny głos ale wątek i tak został właśnie ożywiony więc dużo nie zmieniam (na liście wątków).

W naszym wspólnym interesie jest, żeby JanP był mistrzem i jeszcze lepsze fotografie publikował tutaj. Choć mnie i te się podobają.

 

EDIT

dlatego (czyli nie bez powodu) napisałem ze znakiem zapytania! ("?"), że nie wiem jak się rozpoznaje szum który można było ograniczyć bardziej niż jest ale chętnie się dowiem (wystarczy jedno zdanie).

"Kilka lat temu fizycy skonstruowali na podstawie tej teorii bardzo uproszczony model Wszechświata, z którego wynikało, że Wielki Wybuch był tak naprawdę Wielkim Odbiciem. Przed chwilą "zero", w której zaczął się nasz Wszechświat, istniał jakiś inny kosmos, który się kurczył. Kiedy jego gęstość i temperatura osiągnęły krytyczną wartość, losy świata się odwróciły" ERGO: Zawsze był jakiś kosmos :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o uczeniu podglądania - sam chętnie bym się nauczył patrzeć tak, jak patrzą astrofotografowie.

Czy któryś z Was miałby kiedyś czas i ochotę zrobić małą prelekcję czy pokaz na co zwracacie uwagę przy ocenianiu zdjęcia?

Może już w Zatomiu ktoś by chciał powiedzieć parę słów laikowi - oglądaczowi?

 

Szum? Strzałeczką? Wymiękam....

Maćku, nie przejmuj się, to klasyczne ekologiczne zachowanie... Udawaj, że nikt nic nie mówił :P

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś artykuł który napisałem dla Astropolis - jak oglądać zdjęciea nieba głębokiego. Zajrzyj tam albo poczekaj aż wróce z RODOS i wrzucę.

Jak można mieć gdzieś swoje własne artykuły ;)

  • Like 2

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam gdzieś artykuł który napisałem dla Astropolis - jak oglądać zdjęciea nieba głębokiego. Zajrzyj tam albo poczekaj aż wróce z RODOS i wrzucę.

Bardzo Cię proszę o założenie nowego tematu w dziale Astronomia i umieszczenie GO jako wzorca i ewentualnego przyczynku do dyskusji w temacie - Jak oglądać i oceniać zdjęcia nieba głębokiego.

Super sprawa 8)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku, ale po powrocie i tak załóż wątek coby nie zaginęło :)

 

A ja przeniosę tam część postów coby Janowi Australii nie zakrywały :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)