Skocz do zawartości

Na czym powiesić starego skymastera 25x100


sosna

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, chciałbym spróbować obserwacji przy użyciu dużego bino i zastanawiam się nad zakupem tytułowej lornetki. Mam nieźle niebo i stacjonarną miejscówkę (dzialka rod na obrzeżach nieduzego podlaskiego miasteczka. Na działkach nie ma prądu a latarnie w miasteczku wkoncu gaszą po 23 (hura, niech prad nigdy nie tanieje ;)) Droga mleczna dobrze widoczna, luny od dużych miast od północy i południa a reszta nieba naprawde przyzwoita. 

Prośba o opinię odnośnie:

1. Czy duże bino ma rację bytu w takich  warunkach?

2. Na czym powiesić taką wielka lornete? Mam wolny montaz eq 3-2 (stalowy statyw i glowica), statyw lt1, glowice od az3, starą głowice ala eq2 zdaje się od towy 80/1200. Czy da się z tego sklecić montaz do tej lotnety (obserwacje na siedząco) i co ewentualnie bym musiał dokupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do prostej lornety, jeśli nie musi być mobilnie, a ma być wygodnie, to najlepszy byłby żuraw.

Montaż paralaktyczny (eq3-2), o którym wspominasz, raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem. Bino to sprzęt pod jakiś mont azymutalny.

Co do warunków - Podlasia nie znam, ale z opisu wygląda na Bortle 4 może trochę gorzej. Da się przy takim niebie zobaczyć sporo w dużym bino.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż AZ5 z mikroruchami , L-adapter + głowica fotograficzna . Można tym zestawem bardzo wygodnie obserwować z krzesełka.  

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eq 3-2 tez mogę przestawić w tryb azymutalnym a nie ma takich luzów jak stare AZ5 (podobno nowe nie mają tego problemu ale w starych to chyba było norma). Mogę prosić o przykładowy link do głowicy i adaptera (plus w sumie nie bardzo rozumiem po co glowica foto skoro montaz ma już swoją glowice) Znalazłem coś takiego ale chyba bałbym się powiesić tak ciężka lornete na tym... https://teleskopy.pl/Dovetail-L-z-obrotową-głowicą,-kolor--zielony-(SKU--SW-4263)-teleskopy-6537.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwszych obserwacjach zrozumiesz po co głowica fotograficzna 🙂 . Oczywiście można lornetkę przymocować bezpośrednio do L-adaptera ale spada wtedy komfort obserwacji. 

Głowicę mam taką https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3365&lunety=G owica fotograficzna Camrock 3D H051 . L-adapter chciałem mieć dłuższy więc przymocowałem gruby  kątownik do https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=1944&lunety=Szyna monta owa dovetail 32 cm 33 5 cm . 

Przy lżejszych lornetkach można zamontować https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2953&lunety=Extension tube przed u ka podwy szenie 40 cm do monta y Sky Watcher HEQ5 AZ4 NEQ5 EQ5 AZ EQ5 kolor bia y SW 4208 i obserwować bez krzesełka. 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2023 o 18:53, Qrczak99 napisał:

Po pierwszych obserwacjach zrozumiesz po co głowica fotograficzna 🙂 

Głowicę mam taką https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3365&lunety=G owica fotograficzna Camrock 3D H051 .

Camrock H051 udźwignie SW 25x100? Teoretycznie udzwig jest wystarczający ale próbował ktoś może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbowałrm, ale jak znam tego typu głowice, to udźwignie i ponad 6 kg.

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to jedyna sensownie wygladajaca i nie ruinujaca budżetu jaką znalazłem tak więc kupię i sprawdzę 🙂

Ostatnie chyba pytanie: możecie podpowiedzieć co jeszcze muszę kupić aby połączyć lornetke z głowica a głowice z montażem az3 z adapterem lornetkowym?

Na szybkozlaczce jest chyba gwint 1/4 więc tu normalnie wkręcam lornete ale od dołu głowicy mamy "standardowy gwint do mocowania na statywie 3/8"- wystarczy dopasować jakąś śrubę z budowlanego czy musi być "specjalna"

Tak to wygląda teraz:

16903897157423668707626641745966.jpg

Edytowane przez sosna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu, nie wiem, jak wygląda system mocowania na montażu AZ3. Gdybyś jednak musiał dokupić jakiekolwiek śruby, powinny to być śruby w systemie angielskim, wymiarowane w calach. Takie właśnie stosowane są w sprzęcie obserwacyjnym. Śruby w systemie metrycznym, wymiarowane w milimetrach, powszechnie dostępne w marketach, są niewspółmierme z systemem angielskim i nie dadzą się dopasować. Sprawdziłem dawno temu na własnej skórze 🙃

  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2023 o 10:25, sosna napisał:

Hej, czy macie może doświadczenie w budowie bino chair? Wydaje się to super patent na stacjonarną miejscówkę, pytanie jak sprawdza się praktycznie. 

Tak,  mam doświadczenie i za niedługo je opublikuje. Przy czym jest to absolutnie mobilne, bo wchodzi do auta i wazy mniej niż 10 kg.

Sprawdza się rewelacyjnie, na statywy i żurawie nawet nie patrzę 😛

Nie mniej, myślę o tymczasowym żurawiu na bazie AZ3, bo fotel ma tę wadę, że nie można oglądać wspólnie tego samego obiektu. 

Edytowane przez Bartek M.
Odszczekuję:)

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2023 o 18:17, sosna napisał:

Camrock H051 udźwignie SW 25x100? Teoretycznie udzwig jest wystarczający ale próbował ktoś może?

Udźwignie bez problemów 🙂 

TS 15x70 Marine ED , Celestron 20x80  , Celestron Skymaster 25x100,  Newcon 10x50  , Meade 102/600., SW 150/1200 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowa żurawia na AZ3 rozpoczęta. Ma być tanio i solidnie:) Przez przypadek muszę go wykonać i to na szybko. Za tydzień testy zanim pojadę na urlop.

Będzie to osobny wątek, bo może innym też się idea przyda.

zuraw-az3.thumb.jpg.4df6844a30117b15b7ce1b2ae3b5d7f9.jpg

 

  • Like 2

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)