Skocz do zawartości

Perseidy 2023


Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynają się. Wczorajszej nocki w ciągu 3 godz około 10 naliczyłem wszystkie jasne ok.0 lub -1 mag.Wszystkie bardzo szybkie i z kierunku Perseusza, Co ciekawe więcej ich było widać po 23.  Na zdjęciu nic się nie złapało,bo albo przez pegaza albo przez łabędzia jedna Jowisza musnęła . Aparat zawsze nie tam gdzie trzeba ustawiony choć raz było tuż obok. Dwa dni przed maximum ,które ma nastąpić w nocy z soboty na niedziele nad ranem(bardziej w niedziele rano). Księżyc po pierwszej w nocy ,cienki sierpik  w Byku w ogóle nie przeszkadzał,a za pare dni nów. Warunki świetne .Niebo czyściutkie po kilku dniach ulewy ,choć chłodno i trochę wilgotno. Gwiazd bardzo dużo +droga mleczna. Może Perseidy dopiszą w tym roku ,na dwa dni przed max wyglądało to nieźle. Nocki sierpniowe są mega,no i noc astronomiczna już 4 godziny . Oby pogoda się utrzymała    

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Krzysztonn napisał:

Wszystkie bardzo szybkie i z kierunku Perseusza,

Dzięki za wątek i praktyczną wskazówkę. Znany też z astro-hoobystycznego światka profesor (profesjonalny specjalista od astronautyki) udostępnił wczoraj ciekawy wpis na FB. (patrz grafika)

Mamy ostatnio tak kiepskie nocne niebo w Polsce (chmurwy - co wyjmowałem lornetkę z futerału i szedłem patrzeć na niebo to zaraz chowałem) że należy się nam od losu jakaś rekompensata.

Może osiągnięta zostanie autostradowa prędkość - 120 na godzinę!? 🙂

.... meteorów nie kilometrów.

( Formalnie: Przyrastania liczby meteorów możliwych do zaobserwowania z jednego miejsca 😉 )

Siema

Wszystkie wszechświaty są wieczne

autostrada.jpg

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ekolog napisał:

Może osiągnięta zostanie autostradowa prędkość - 120 na godzinę!? 

🙂

.... meteorów nie kilometrów

120 to expresówka tylko 🤪

Nie zmienia to faktu że i z 50 w zabudowanym byłbym happy

  • Like 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 w 10 min w tym piękność długości na 1/3 nieboskłonu i jasność jakiej jeszcze nie widziałem nad wschodnim horyzontem ok 22:15

  • Like 1
  • Thanks 1

SW 102/600, SW 80/400, EXOS2_SynScanGOTO, Bino TS, GSO CSV 30mm, ES 20mm LER x2, ES 11mm, ES 6.7 mm, SWA-58 6 i 4mm, Kamakura 10x50, Canon 550D, SVBony105 camera + SV106 guider scope

IMG_20230224_224615.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed północą nieźle u mnie lało, po północy rozpogodziło się więc wyskoczyłem z aparatem przed dom. Było tak parno, że po 2h statyw aparatu wyglądał jakbym go wyjął z wody, masakra. Ogólnie to w ciągu tych dwóch godzin widziałem kilkanaście sztuk, większość słabiutkie no i oczywiście poza kadrem. Ale coś na pamiątkę zostało:

C60D+24mm, ISO1600, f/4.0, 10s:

IMG_2428_1.thumb.jpg.b75d26ff0bfdd8789d482770833a41fe.jpg

IMG_2478_1.thumb.jpg.d838362e61ad979f176803d1c11b4b76.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj podczas sesji balkonowej udało mi się naliczyć około 22, z których 2 miały lekko zielonawy odcień 🙂 Ogólnie noc na plus, ale mętne niebo trochę psuło zabawę. Mimo wszystko dla mnie i tak chyba najlepsze Perseidy od 2018 roku.

  • Like 3

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś od 23 do 03 kilkanaście w tym jeden fajny ogoniasty bolid i ze 3 przyzwoite, wiekszosc to szybko gasnaca drobnica a pogoda w kratkę - trochę nawet przymknąłem oczy kilka razy czekając az wiatr rozgoni chmury. Ciekawe ile przegapiłem bo oczy to najlepiej by bylo mieć dookoła głowy.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż patrzyłem w niebo przez dwie nocki, wielu meteorów nie naliczyłem. Za to jeden był szczególnie efektowny, było to 11 sierpnia o 23:28, meteor śmignął między Małym Wozem, a Cefeuszem, był bardzo jasny i pozostawił po sobie święcącą smugę. Chyba lepszy jeden ale konkretny niż wiele słabizn?😉

  • Like 2
  • Haha 1

Delta Optical StarLight 12x60 + Bresser Classic 70/350

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)