Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher Star Discovery 150 Newton (GOTO, SynScan AZ) - Czy to dobry wybór?


Agassa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zastanawiam się na kupnem pierwszego teleskopu i zainteresował mnie teleskop Sky-Watcher Discovery 150 Newton /GOTO/. Chciałabym obserwować planety oraz obiekty głębokiego nieba a przy tym aby nie był zbyt ciężki. Fajnie byłoby jeszcze porobić zdjęcia. Zależy mi na prostej obsłudze i wyraźnych widokach. Wiadomo będę się uczyć ale chodzi i o docelowe możliwości teleskopu czyli co będę mogła z niego wycisnąć jak już zajarzę sprawę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Agassa, witamy na Forum !

Zadałaś pytanie, na które nie ma niestety prostej odpowiedzi, dlatego nikt się nie garnie do podjęcia tematu.
Cóż, nieładnie byłoby witać nową osobę na Forum ciszą, więc spróbuję coś napisać.

Najlepsza odpowiedź na tytułowe pytanie brzmiałaby "to zależy", tyle, że to Ci w niczym za bardzo nie pomoże.
Tu jestem w stanie wrzucić tylko parę komentarzy, które mogą Ci pomóc w samodzielnym czytaniu.

  • Do obserwacji wizualnych planet ten teleskop ma dużą światłosiłę, która będzie wymagała porządnych okularów, aby dawały dobre obrazy w dużych powiększeniach potrzebnych do takich obiektów.
  • Do obserwacji planet z ogniskową 750 mm będziesz potrzebowała okularów o krótkich ogniskowych, które aby były dobre, będą albo drogie i wygodne w użyciu, albo tańsze i będziesz musiała trzymać oko zaraz przy soczewce.
  • Automatyczne wyszukiwanie obiektów nie motywuje do nauki nieba.
  • Jak zawieziesz taki teleskop pod ciemne niebo, pokaże Ci te jaśniejsze i większe obiekty głębokiego nieba.
    Na ciemniejsze i mniejsze jego apertura jest za mała.
  • Do robienia fajniejszych zdjęć Księżyca i planet ten teleskop ma dość małą ogniskową.
  • Do nauki robienia długoczasowych zdjęć obiektów głębokiego nieba jego ogniskowa jest dość długa.
    Sam zdjęć nie robię, ale z tego, co czytałem, 750 mm ogniskowej na początek to już dużo.
  • Do jakiejkolwiek astrofotografii pasowałoby nauczyć się i porządnie skolimować takiego Newtona.

Podsumowując, to jest teleskop bardziej do astrofotografii niż obserwacji wizualnych, tyle, że niekoniecznie jako pierwszy astrograf.
Jak do wizuala, to bardziej do szerszych pól pod ciemnym niebem niż do obserwacji planet z podwórka.
Do wizuala na planety lepsza byłaby dłuższa ogniskowa i mniejsza światłosiła.
Do wizuala na obiekty głębokiego nieba lepsza byłaby większa apertura.
Do nauki astrofotografii długoczasowej lepsza byłaby lustrzanka z nie za długim obiektywem na jakimś prostszym prowadzeniu.
 

Edytowane przez Mareg
  • Like 2

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Ciężko mi wybrać dobry teleskop bo nie może być zbyt ciężki. Jestem szczupła i chciałabym sobie sama radzić z jego noszeniem np. Do ogrodu a zależy mi na ostrym obrazie. Nie musi być GOTO.

Astrofotografia jak najbardziej ale na początku zależy mi na obserwacji planet i obiektów głębokiego nieba. Mam ogród pod dość ciemnym niebem. Jaki zatem byłby dobry teleskop dla kobiety, nie za ciężki i nie musi być GOTO aby spełniał te założenia. Cenowo tak do 3000 zł? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak do wizuala, pod ciemniejsze niebo i do ogródka, to klasyczny pierwszy teleskop to Dobson 6" a jeszcze lepiej Dobson 8".
Tyle, że takie już trochę ważą.
Ale może mogłabyś do jego transportu wspomagać się jakimś wózeczkiem na pompowanych kołach, żeby ewentualnie spokojnie przejeżdżać przez progi.
Tyle, że na końcu trzeba wsadzić tubę na montaż, i to może być najtrudniejszy moment.
A może z jakimś sprytnym wózeczkiem dałoby się wozić teleskop na Dobsonie razem ?
Niestety, sam tego nie przerabiałem.

Poręczny i lekki sprzęt to np. teleskop Maksutowa 127 mm na montażu azymutalnym AZ4 albo chyba lepiej AZ5 z mikroruchami.
Do planet i Księżyca super, ale głębokie niebo już słabo ze względu na małą aperturę i długą ogniskową.
 

Niestety, w tym hobby to chyba wszystko jakiś kompromis.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mareg napisał:

Jak do wizuala, pod ciemniejsze niebo i do ogródka, to klasyczny pierwszy teleskop to Dobson 6" a jeszcze lepiej Dobson 8".
Tyle, że takie już trochę ważą.
Ale może mogłabyś do jego transportu wspomagać się jakimś wózeczkiem na pompowanych kołach, żeby ewentualnie spokojnie przejeżdżać przez progi.
Tyle, że na końcu trzeba wsadzić tubę na montaż, i to może być najtrudniejszy moment.
A może z jakimś sprytnym wózeczkiem dałoby się wozić teleskop na Dobsonie razem ?
Niestety, sam tego nie przerabiałem.

Poręczny i lekki sprzęt to np. teleskop Maksutowa 127 mm mm na montażu azymutalnym AZ4 albo chyba lepiej AZ5 z mikroruchami.
Do planet i Księżyca super, ale głębokie niebo już słabiej ze względu na małą aperturę i długą ogniskową.
 

Niestety, w tym hobby to chyba wszystko jakiś kompromis.
 

No fajny ten teleskop i aż tak strasznie ciężki nie jest. Niemniej jakieś wyjście z wózeczkiem byłoby ok. Pomyślę nad tym. Dziękuję za pomoc 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, teleskop którego szukasz w tym przedziale cenowym, do głębokiego nieba jak i do planet to 8” GSO. Do podstawy dorabiasz kółeczka dostępne w każdym markecie budowlanym. Sprawia to, że całość staje się bardziej mobilna. Sama tuba waży ok 10 kg, moje drobne koleżanki dają sobie spokojnie z takim gabarytem radę. To w zasadzie trochę więcej niż zgrzewka wody, ale ciężar jest rozłożony na większa objętość. Stosunek ceny, do tego, co  za pomocą niego zobaczysz nieporównywalny do innych konstrukcji. Koniecznie szukaj używki, niutki 8” bardzo szybko tracą wartość. Nowy na teleskopy to 2400, używka 1200-1400. Za różnice w cenie dokupisz sobie ze dwa dodatkowe okulary. 
Podaje przykładowy link. W zasadzie jest ich na rynku wtórnym bardzo dużo, na pewno znajdziesz coś w swojej okolicy. Wybieraj GSO albo sky-watchera, dwie najpopularniejsze marki 😉

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-synta-8-cali-dobson-jak-nowy-plus-akcesoria-CID767-IDR5UqJ.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A który z tych teleskopów będzie lepszym wyborem: 

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2035&lunety=Teleskop GSO Dobson 8 DeLuxe 203 1200 M CRF mikrofocuser 1 10 ch odzenie lustra SKU 680

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-classic-200p-synta?from=listing

 

 Z góry dziękuję chłopaki za pomoc. Jestem świeża w temacie więc pewnie będę często tu zaglądać 🙂

Edytowane przez Agassa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Mumia napisał:

Zdecydowanie GSO, jak pisze kolega. Dodatkowo wyciąg z microfocuserem. 
Tylko szukaj używki!!

Nie kupuj nowego!!

Ciężko znaleźć używkę blisko mnie. Są ale gdzieś daleko i za cenę tej używki plus podróż mam nową. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Agassa napisał:

Ciężko znaleźć używkę blisko mnie. Są ale gdzieś daleko i za cenę tej używki plus podróż mam nową. 

Jako początkująca, ciężko Ci będzie ocenić stan luster teleskopu, więc też bezpieczniej będzie kupić nowy.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Agassa napisał:

Ciężko znaleźć używkę blisko mnie. Są ale gdzieś daleko i za cenę tej używki plus podróż mam nową. 

tez tak miałem gdy szukałem ,ale wreszcie sie trafi to kwestia czasu , jak sie bardzo nie spieszy mozna zaczekac , dac ogłoszenie kupie na forach astro , codziennie odwiedzac OLX, zas co do stanu luster to nie musi byc takie znowu trudne by ocenic ich stan  szczegolnie przy odbiorze osobistym . Istotnych jest kilka zasadniczych kwestii:

wiek teleksopu , kiedy kupiony który własciciel

gdzie przechowywany , 

ile razy lustro było myte 

 

sprzedajacego tak podczas rozmowy wstepnej jak i przy odbiorze nalezy poprosic o zdjecie lustra razem z celą i dobre foty , te mozesz zamiscic tu ocenimy co widac  , a dwa przy odbiorze tez przyjrzec sie lustru wyjetemu z tuby , kurzem się nie przejmowac , lustro nie powinno miec przebarwien plam zmatowienia , spojrzec na ranty czy aby cos sie tam nie dzieje .

 

Trudno ocenic jest stare lustro które jest mocno zakurzone i nie znamy jego histori a chcemy ocenic czy bedzie OK , w wiekszosci wypadkow Newtnony dobsony są dwu trzy letnie przechowywane w domu , ktos kupuje bo ma zajawke a potem zapał mija i tak stoi .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając luz w budzecie i decydujac sie na zakup "na lata "(przemyslany zakup , czyli tak chce napewno ten teleskop) to oczywiscie tez dobry wybór , na forach czesto polecamy zakup uzywek z racji tego ,że  zaoszczedzone 600-700 zł pozwala zakupic dodatkowe wyposazenie ktore jak się szybko przekonasz jest nie zbędne , a ewentulana odspzedaz nie przynosi strat .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie będziesz zadowolona z wyboru. Na pewno masa teleskopu Cię nie przytłoczy. Z początkowo zakładanego budżetu zostanie Ci jeszcze 1k na dobranie ze dwóch okularów. Jednego planetarnego, tak 6mm (da Ci powiększenie x200) i jednego pośredniego ok 14-15mm ( powiększenie ok 85x i źrenica wyjściowa 2,5). Będzie fajny zestaw na start. 6 9 15 30 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Koszy89 napisał:

No nie wiem czy 6 mm to akurat to co bym dokupił , na 6 mm power x200 warunki sa b.rzadko , raczej myslałbym o wymianie tej 9-tki na lepsze w okolicach 8-9 mm , co do czegos w oklicach 14 to sie jak najbardziej zgadzam 

A jakie okularki polecasz tak konkretniej, masa tego badziewia jest a chcę dobre. I sądzę, że to moje hobby jest bardzo przemyślane więc nie będzie chwilowe. Serce moje rwie się do tego odkąd pamiętam więc to nie jakiś chwilowy kaprys 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agassa napisał:

Dokładnie, nie znam się jeszcze na tym więc kupię nowy.

Przy zakupie teleskopu nie daj sobie wcisnąć żadnych soczewek Barlowa, filtrów i innych dodatkowych rzeczy, których częstymi ofiarami są początkujący.
Najpierw poobserwuj trochę, nabierz troszkę doświadczenia, aby samej wiedzieć, co Ci jest najbardziej potrzebne i być w stanie świadomie kupować.

Jak koniecznie chcesz coś kupić, to możesz kupić prosty kolimator optyczny Cheshire i okular do planet Baader Classic Ortho 10 mm (wg mnie najlepszy stosunek jakości do ceny w takich ogniskowych).
Kolimator jest pierwszą rzeczą, którą będziesz potrzebować, aby w pełni wykorzystać potencjał teleskopu, zwłaszcza na Księżycu i planetach.
Kolimator i BCO 10 możesz spokojnie szukać na giełdach astro.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mareg napisał:

Przy zakupie teleskopu nie daj sobie wcisnąć żadnych soczewek Barlowa, filtrów i innych dodatkowych rzeczy, których częstymi ofiarami są początkujący.
Najpierw poobserwuj trochę, nabierz troszkę doświadczenia, aby samej wiedzieć, co Ci jest najbardziej potrzebne i być w stanie świadomie kupować.

Jak koniecznie chcesz coś kupić, to możesz kupić prosty kolimator optyczny Cheshire i okular do planet Baader Classic Ortho 10 mm (wg mnie najlepszy stosunek jakości do ceny w takich ogniskowych).
Kolimator jest pierwszą rzeczą, którą będziesz potrzebować, aby w pełni wykorzystać potencjał teleskopu, zwłaszcza na Księżycu i planetach.
Kolimator i BCO 10 możesz spokojnie szukać na giełdach astro.
 

Bardzo dziękuję a ta kolimacja to w miarę łatwa jest? I czy po zakupie nowego też muszę ją zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Agassa napisał:

Bardzo dziękuję a ta kolimacja to w miarę łatwa jest? I czy po zakupie nowego też muszę ją zrobić?

Tylu ludzi daje radę kolimować, więc i Ty dasz radę.
Dla niektórych to jest nawet dobra zabawa na gorszą pogodę.
Nic nie musisz, kolimacja może poczekać.
 

Edytowane przez Mareg

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Agassa napisał:

A jakie okularki polecasz tak konkretniej, masa tego badziewia jest a chcę dobre. I sądzę, że to moje hobby jest bardzo przemyślane więc nie będzie chwilowe. Serce moje rwie się do tego odkąd pamiętam więc to nie jakiś chwilowy kaprys 🙂 

Z krotszym okularem do planet ksiezyca jest o tyle problem doradzic ,że nie kazdy jest w stanie zaakceptowac pole i ER orciaków i plosi , ja np je lubie a czy Tobie przypadna do gustu trudno powiedziec szczegolnie ze nie masz porównania poki co , najlepiej bedzie jak popatrzysz tym okularem z zestawu gso 9 i jesli stwierdzisz ze to nie problem przykładac oko blisko soczewki i ogolnie Ci pasuje to wtedy mozna rozwazyc okulary takie jak TV plosl 8 mm fujjama hd ortho 7 lub 9 mm , UO 9 mm oraz inne jest tego . najpierw jednak popatrzysz jak ci lezy ta 9tka gso , 

inną drogą sa okulary wygodniejsze ,wiekszy ER i pole np celestron x cell , czasem tylko wiekszy ER np vixen slv 

Zaś wyzej wspomniane BCO 10 mozna smiało brac w ciemno , ta ognskowa to wciaz dosc wygodne er i pole  jakie z nim otzrymasz , z  czasem jednak na planetach moze zacząć doskwierac brak wiekszego powiekszenia , wtedy tzreba by kupic własnie cos te 7 -8 mm jako uzupełnienie do BCO 10 .

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugerowałem przed zakupem poobserwowac gso 9 mm , to da pewne odpowiedzi i wnioski , potem bedzie mozna lepiej doradzic  po co odrazu kupowac ,a duzy ER i pole do duzych powiekszen tanie nie jest ,  BCO 10 natomiast jest odpowiednie na poczatek uwazam , ER nie taki jeszcze mały , normalny tak bym to okreslił , a uzyskany z nim pole nie takie małe .

Edytowane przez Koszy89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)