Skocz do zawartości

Teleskop pod choinkę 🎄


joko

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, joko napisał:

Taki opis:                                 ...............

.Sprzedam ww. teleskop na gwarancji w stanie doskonałym wraz z pełnym wyposażeniem i instrukcją obsługi. Dodatkowo załączam okular DO-GSO Plössl 6 mm, filtr księżycowy SW 1,25" oraz Poradnik Obserwatora Nocnego Nieba.

 

Jak na gwarancji, to ma mniej niż 2 lata. To dobra wiadomość,
Jak był dobrze przechowywany i nie miał mytych luster, to jest prawie jak nowy, i wtedy 8 stów i 30 % taniej niż nowy może warto.
Natomiast jak był źle przechowywany, lustra przebywały w wilgoci, albo ktoś je nieumiejętnie umył, to wg mnie nie warto, bo nie wiadomo, co się kupuje.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pytanie czy lustra były myta dostałam taką odpowiedz:

Tak, a przechowywany był w domu, pod przykryciem żeby nic się nie zakurzyło. Od czasu wystawienia ogłoszenia był spakowany w pudło 

Czyli lustra były myte?

 

Wszystko było przecierane, proste czyszczenie przed spakowaniem.

Bez lustra w środku 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku nie wiem czy nie lepiej jednak zainteresować się tym, którego link wkleił Lemarr7

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-dobson-gso-8-cali-CID767-IDVw2Nq.html

 

Tyle dni trzymałam gościa w niepewności.... ale dzięki Wam wiedziałam chociaż o co pytać. Wiem, to moja kasa i moja ostatecznie decyzją, ale bubla też nie mam zamiaru kupić,  to już wtedy wolę że sklepu.... Ja cie kręcę,  nie sądziłam, że to będzie tak trudne....🤦‍♀️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, joko napisał:

To chyba nie są dobre wieści...? 😱

Zdecydowanie nie.
Przecierane lustra sobie na pewno odpuść.

Niestety, dla początkującego najbezpieczniej kupić nowy teleskop, na gwarancji, w sklepie astronomicznym.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, joko napisał:

W tym przypadku nie wiem czy nie lepiej jednak zainteresować się tym, którego link wkleił Lemarr7

https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-dobson-gso-8-cali-CID767-IDVw2Nq.html

 

Tyle dni trzymałam gościa w niepewności.... ale dzięki Wam wiedziałam chociaż o co pytać. Wiem, to moja kasa i moja ostatecznie decyzją, ale bubla też nie mam zamiaru kupić,  to już wtedy wolę że sklepu.... Ja cie kręcę,  nie sądziłam, że to będzie tak trudne....🤦‍♀️

Popytaj o przechowywanie i o mycie.
Może teraz też pasuje pytać o "czyszczenie", bo może "nie myty", ale "czyszczony" ...
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba moje używane teleskopy odbierałem na miejscu i mogłem obejrzeć lustra...

Jeśli umył zgodnie z zasadami, czytał o tym najpierw, nie wycierał do sucha!!!, to nie powinno być źle. Tylko po co myć lustro, które nie ma 2 lat?

Ostatecznie mógłby wyjąć lustro razem z celą, położyć na stole i zrobić zdjęcia z bardzo bliska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lemarr7 napisał:

Oba moje używane teleskopy odbierałem na miejscu i mogłem obejrzeć lustra...

Jeśli umył zgodnie z zasadami, czytał o tym najpierw, nie wycierał do sucha!!!, to nie powinno być źle. Tylko po co myć lustro, które nie ma 2 lat?

Ostatecznie mógłby wyjąć lustro razem z celą, położyć na stole i zrobić zdjęcia z bardzo bliska.

Mieszkam na Pomorzu a ta oferta z Lublina była. Zresztą i tak bym nie wiedziała na co patrzeć, na co zwracać uwagę i jak powinno wyglądać, żeby ocenić pozytywnie 🫢

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, joko napisał:

Gdyby ktoś z Was tu na forum sprzedawał, to bardziej bym uwierzyła, bo widac, że macie wiedzę, teraz to najpewniejszy chyba będzie sklep 

Jak masz kasę na teleskop ze sklepu, może najlepiej kup w sklepie.
Okular można zawsze dokupić kiedyś tam później.
Będziesz miała 2 lata gwarancji i jakby teleskopowi coś się stało w transporcie, to Ci wymienią.
To ostatnie jest bardzo ważne, jeśli nie odbierasz teleskopu osobiście.
 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi tak napisał:

 

Lustro w środku nie było przecierane, ani tym bardziej myte - bo nawet trudno do niego dosięgnąć. Jak się Pan/Pani zdecyduje proszę dać znać 

 

No to chyba już podejrzane, bo raz pisze, że myte, potem, że przecierane, że pusty tubus bez lustra w środku a teraz to....

Definitywnie odpuszczam gostka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz bliżej, może da radę podjechać, tak popatrzyłem i jest dużo tych newtonów 8 cali, przejrzyj ogłoszenia   https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-flex-tube-1200-mm-CID767-IDVSUs3.html

To SkyWatcher ale to nie znaczy, że gorszy od GSO. Ja mam z obu firm SW 6 i GSO 10 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, lemarr7 napisał:

Tu masz bliżej, może da radę podjechać, tak popatrzyłem i jest dużo tych newtonów 8 cali, przejrzyj ogłoszenia   https://www.olx.pl/d/oferta/teleskop-sky-watcher-dobson-8-pyrex-flex-tube-1200-mm-CID767-IDVSUs3.html

To SkyWatcher ale to nie znaczy, że gorszy od GSO. Ja mam z obu firm SW 6 i GSO 10 

 

No właśnie widzę, że ich jest dużo wiecej, ale po Waszych opiniach zrezygnowałam z SW na rzecz GSO

Chyba, że to znowu zła decyzja....

Edytowane przez joko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu mam bliżej...

Ale one mają gorsze parametry, jak widzę,  choćby światłosiła tu f/8 a w GSO f/6, max powiększenie też niższe, choć to chyba nie takie ważne, ale też wyciąg w GSO bez porównania lepszy. 

Tego mnie nauczyliście 😄😁😂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, joko napisał:

Lustro w środku nie było przecierane, ani tym bardziej myte - bo nawet trudno do niego dosięgnąć

Skoro ktoś pisze że ciężko dostać się do lustra bo jest głęboko... No jest podejrzenie a raczej pewność , że osoba nie wie jak się posługiwać teleskopem i jak go użytkować czy przechowywać więc jest spore ryzyko... 6 nie bierz i Sky-watchera też nie. Myślę że wzięcie nowej 8 GSO będzie dla was najlepsze. Lepiej czasami nie kombinować za bardzo bo można przekombinować 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził kupić ze sklepu. Tym bardziej, że ma to być prezent. Poza tym masz pewność, że nie sprzedadzą Ci wadliwego sprzętu i masz gwarancję. Ciekawa opcja jest ten powystawowy egzemplarz GSO z Delty. Prawie 400zl taniej a zawsze masz nowy sprzęt. Prawdopodobnie stał wystawiny na sklepie I nie powinno mu nic dolegać. Zapakują Ci w oryginalne kartony i otrzymasz pełen komplet.  

  • Like 1

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, joko napisał:

Teraz mi tak napisał:

 

Lustro w środku nie było przecierane, ani tym bardziej myte - bo nawet trudno do niego dosięgnąć. Jak się Pan/Pani zdecyduje proszę dać znać 

 

No to chyba już podejrzane, bo raz pisze, że myte, potem, że przecierane, że pusty tubus bez lustra w środku a teraz to....

Definitywnie odpuszczam gostka...

A w którym miejscu facet pisze że mył lustro. Jakoś tego nie widzę.

 

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli że ogólnie jest dużo w tej chwili newtonów 8 cali na dobsonie na Olx, to nie tylko SkyWatchery. Światłosiła w teleskopie 8 cali 203mm/1200mm f6 będzie zawsze taka sama, nieważne czy to SkyWatcher czy GSO, f8 jest w newtonie 6 cali 152mm/1200mm a robi takie Sky Watcher, Bresser, i chyba Orion. Maksymalnym powiększeniem się nie kieruj - 300-400x u nas, w naszych przeciętnych warunkach seeingowych i wilgoci w powietrzu trudne do osiągnięcia. Jak uda się 180 -200x wyciągnąć na Jowiszu, Saturnie i Księżycu i obraz jeszcze nie traci na szczegółowości to trzeba się cieszyć.

Ja bym jeszcze poczytał na Twoim miejscu, topiki na forum, opisy w sklepach i przejrzał wiele ogłoszeń, to nie pójdzie na marne, musisz uzupełnić wiedzę, uporządkować wiadomości wtedy sama zdecydujesz. Oczywiście nowy kupić najłatwiej i bez zbędnego ryzyka.

Jeszcze link na Cloudy Nights- amerykańskie forum, skarbnica wiedzy dla doświadczonych i nie, po angielsku ale jest przecież tłumacz Google   https://www.cloudynights.com/forum/57-beginners-forum-no-astrophotography/

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jacek 2 napisał:

A w którym miejscu facet pisze że mył lustro. Jakoś tego 

 

Tak pisał we wiadomości do mnie na pytanie czy lustra były myte:

Tak, a przechowywany był w domu, pod przykryciem żeby nic się nie zakurzyło. Od czasu wystawienia ogłoszenia był spakowany w pudło 

Czyli lustra były myte?

Wszystko było przecierane, proste czyszczenie przed spakowaniem.

Bez lustra w środku

A potem:

 Lustro w środku nie było przecierane, ani tym bardziej myte - bo nawet trudno do niego dosięgnąć. Jak się Pani zdecyduje proszę dać znać 

Edytowane przez joko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)