Skocz do zawartości

Teleskop pod choinkę 🎄


joko

Rekomendowane odpowiedzi

Mam Syntę 8 i zgadzam się z Koszy89, że wymaga przeróbek, sam teflon z podstawy zamieniłem na rolki kulowe. Wymieniłem mikrofocuser na 1:10 Lacerty.  I to są zmiany niezbędne dla komfortu. Nie inwestuję więcej, gdyż będę go w przyszłości zmieniał. Inwestycyjnie to rolki około 30-40 zł, a mikrofocuser obecnie około 400 zł - musisz wziąć kartkę i to policzyć. Czasami można na giełdzie upolować już modernizowaną Syntę.  A z opcjonalnego wyposażenia to kolimator koniecznie trzeba nabyć.

Osobiście wolałbym pod choinką znaleźć "Talon na teleskop" i sam sobie coś kupić 😄

 

Edytowane przez walaand75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, walaand75 napisał:

Mam Syntę 8 i zgadzam się z Koszy89, że wymaga przeróbek, sam teflon z podstawy zamieniłem na rolki kulowe. Wymieniłem mikrofocuser na 1:10 Lacerty.  I to są zmiany niezbędne dla komfortu. Nie inwestuję więcej, gdyż będę go w przyszłości zmieniał. Inwestycyjnie to rolki około 30-40 zł, a mikrofocuser obecnie około 400 zł - musisz wziąć kartkę i to policzyć. Czasami można na giełdzie upolować już modernizowaną Syntę.  A z opcjonalnego wyposażenia to kolimator koniecznie trzeba nabyć.

Osobiście wolałbym pod choinką znaleźć "Talon na teleskop" i sam sobie coś kupić 😄

 

Rozumiem.... Czyli jednak szala przechyla się w stronę GSO.

Talon nie wchodzi w grę, bo mój mąż nawet dla mnie prezentu nie kupi, raczej zleci tą czynność dzieciom 🤨

W tym duecie to ja muszę być obrotniejsza niestety. Na szczęście w tym forum mam tylu wspaniałych doradców,  że ogarnę temat bez problemu 🥰

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur333 napisał:

Jeżeli chodzi o teleskopy Newtona to obowiązkowo przed zakupem będzie trzeba jeszcze poczytać o kolimacji i kolimator również zakupić... 

Jaki kolimator polecasz, żebym umiała sobie z nim poradzić? Wszelką obsługa tej rurki to niestety też mój obowiązek 🫣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kolimacji - w linku znany i lubiany opis kolimacji według Hamala przy użyciu pustego pudełka po kliszy fotograficznej z dziurką. Bardzo proszę abyś nie przeraziła się opisem i nie zraziła do newtonów - to tylko na początku wygląda enigmatycznie, a wcale nie jest takie trudne i nie trzeba tego robić bardzo często. http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, joko napisał:

Jaki kolimator polecasz, żebym umiała sobie z nim poradzić? Wszelką obsługa tej rurki to niestety też mój obowiązek 🫣

Joko kupno, obsługa, ta szczenie telepa na miejscówkę, do tego zimne piwo itp. Żyć nie umierać z taką kobietą i jeszcze... 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że planety i US to obiekty relatywnie małe, patrzysz na nie pod sporym powiększeniem, każde dotniecie wprowadza drgania pogarszające obraz. Maczka możesz powiesić na montażu z napędem, będzie dużo taniej niż w dobsonie (napęd), a da Ci to większy komfort obserwacji.

No ale co ja tam się znam :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Artur333 napisał:

Też myślałem o kolimacji przy użyciu pudełka od kliszy, ale wydaje mi się że w wieku ~ 70 lat... No nie wiem, a laserek jest prosty w użyciu. Ale oczywiście mogę się mylić 

😲😱 Artur333 to, że chłop na emeryturze, to nie znaczy, że 70!!! A ja nie mam jeszcze nawet 60!!! 😂 Dla młodego nawet 30 latek jest stary 🤭 Ja tam wciąż czuję się młodo 😉💪

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, joko napisał:

Taszczyć nie będę 😁

I całe szczęście, bo już za czołem się martwić że dostaniesz przepukliny... Co Cię jeszcze czeka... oczywiście znajomość nieba już zacznij studiować mapki mam zabytkowa lunetke  biegunowa ale ci nie jej użyczę dlatego studiuj mapki i podstawy naprowadzania cdn

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Artur333 napisał:

Raczej zwykły kolimator laserowy GSO wystarczy, tylko po zakupie trzeba by sprawdzić czy działa poprawnie. A jak to zrobić jest opisane na forach 

Kolimacja Newtona, którą co rusz ktoś straszy nowicjuszy, przy użyciu kolimatora laserowego jest bardzo prosta i trwa chwilę. Kolimator laserowy GSO jest niedrogi i do wizualna bardzo dobry. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Dale napisał:

Pamiętaj że planety i US to obiekty relatywnie małe, patrzysz na nie pod sporym powiększeniem, każde dotniecie wprowadza drgania pogarszające obraz. Maczka możesz powiesić na montażu z napędem, będzie dużo taniej niż w dobsonie (napęd), a da Ci to większy komfort obserwacji.

No ale co ja tam się znam :).

Mam tą świadomość. Chyba między innymi dlatego wybieram dobsona, żeby jeszcze statyw dodatkowo się nie telepał. Zobaczymy, jeśli ten pomysł okaże się hybiony, to się sprzeda 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@joko, chcesz mieć zwierciadłologię, kolimatorologię, fokuserologię, okularologię i 100 innych -logii - kupuj teleskop. Ale jeśli chcesz mieć bezproblemowe obserwacje nocnego nieba - doradzam szczerze lornetę 70-100 mm średnicy obiektywów na dobrym, wysokim statywie fotograficznym.

Edytowane przez Janko

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Janko napisał:

@joko, chcesz mieć zwierciadłologię, kolimatorologię, fokuserologię, okularologię i 100 innych -logii - kupuj teleskop. Ale jeśli chcesz mieć bezproblemowe obserwacje nocnego nirba - doradzam szczerze lornetę 70-100 mm średnicy obiektywów na dobrym, wysokim statywie fotograficznym.

Myślę, że przyjdzie i czas na lornetę 💫👍

Na urodziny sobie zażyczę 😂

Może zalinkujesz jakieś godne polecenia? Statyw do aparatu mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, joko napisał:

Mam tą świadomość. Chyba między innymi dlatego wybieram dobsona, żeby jeszcze statyw dodatkowo się nie telepał. Zobaczymy, jeśli ten pomysł okaże się hybiony, to się sprzeda 😄

To tak nie działa, telep dobson na gwiazdkę a co z resztą sprzętu. Będzie zimno jak to w zimie i co mąż ma marznąć a gdzie piersiówka z podgrzewaczem ciepłe kalesony... Sama piszesz, że w tym duecie to ty jesteś alfa więc zadbaj w całej rozciągłości o komfort męża no zacznij myśleć perspektywicznie a nie tylko telep by się pozbyć męża wieczorami cdn

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, joko napisał:

Myślę, że przyjdzie i czas na lornetę 💫👍

Na urodziny sobie zażyczę 😂

Może zalinkujesz jakieś godne polecenia? Statyw do aparatu mam.

Na początek masz link do 15×56 w moim ostatnim statusie (przewiń forum do dołu, tam są statusy). Więcej na ten temat w działach Astriculus oraz Czym obserwujemy- Lornetki - jak nie kupować lornetki, lornetkowe obserwacje Księżyca itd.

Edytowane przez Janko
  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, felcia97 napisał:

...Będzie zimno jak to w zimie i co mąż ma marznąć a gdzie piersiówka z podgrzewaczem ciepłe kalesony...

Co tam kalesony! Przecież będą obserwować we dwoje!

Natomiast piersiówka godna polecenia 😉

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Artur333 napisał:

Tak się zastanawiałem czy nie urażę :). Po prostu różny ma się wzrok, a mam nadzieję że w wieku który podałem zapał wam nie minie 🙂

Ja się na wiek nie obrażam. Każdy wiek ma swoje prawa 😄 Ze wzrokiem też jeszcze nie najgorzej,  oksy z biedronki tylko do czytania 🧐

Chciałabym, aby zapał nie minął, a jeśli tak się jednak stanie, to nasz teleskop będzie atrakcją dla gości 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, felcia97 napisał:

To tak nie działa, telep dobson na gwiazdkę a co z resztą sprzętu. Będzie zimno jak to w zimie i co mąż ma marznąć a gdzie piersiówka z podgrzewaczem ciepłe kalesony... Sama piszesz, że w tym duecie to ty jesteś alfa więc zadbaj w całej rozciągłości o komfort męża no zacznij myśleć perspektywicznie a nie tylko telep by się pozbyć męża wieczorami cdn

Odkąd jestem 🦭 raczej to ja będę zimować na balkonie 😄🥃🥃🥃🥃🥃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, piotrfie napisał:

Kolimacja Newtona, którą co rusz ktoś straszy nowicjuszy, przy użyciu kolimatora laserowego jest bardzo prosta i trwa chwilę. Kolimator laserowy GSO jest niedrogi i do wizualna bardzo dobry. 

Niestety, kolimator laserowy nie gwarantuje poprawnej kolimacji (uzasadnienie na końcu wpisu).
Dlatego najpierw trzeba zawsze kolimować kolimatorem optycznym...


@joko:

  • Jak chcesz od razu bawić się w kolimację Newtona, to kup sobie prosty kolimator optyczny, zrób sobie jeszcze prostszy z kliszy jak doradzano tu wcześniej, albo sobie na razie odpuść temat, ale nie zaczynaj od lasera.
    Jak to jest Wasz pierwszy teleskop, to brak idealnej kolimacji na początku nie będzie Wam przeszkadzał w cieszeniu się teleskopem.
    Kolimacja może spokojnie poczekać do czasu jak zabierzecie się za Księżyc i planety w większych powiększeniach.
  • Na wieś i do ogródka Dobson 8" to klasyczny wybór na pierwszy teleskop.
    Tylu zadowolonych świeżych obserwatorów nie może się mylić.
  • Jak są środki, to pierwszego Newtona najbezpieczniej kupić w sklepie.
    Te na giełdach trafiają się w różnych stanach a początkującemu trudno ocenić ten stan.
    Chodzi tu przede wszystkim o warstwy odbijające na lustrach, które się starzeją, także w zależności od tego jak teleskop jest użytkowany i przechowywany, więc wiek teleskopu to nie wszystko.
    No i w sklepie jest gwarancja.
  • Przy zakupie w sklepie nie dajcie sobie wcisnąć żadnych filtrów, Barlowów i okularów.
    Z takimi zakupami najlepiej poczekajcie, aż sami będziecie wiedzieć, co Wam najbardziej potrzeba.
  • Bezpieczne zakupy początkującego od razu z Dobsonem 8" to dla mnie prosty kolimator optyczny i okular do planet Baader Classic Ortho 10 mm (bardzo dobry stosunek jakości do ceny)
    Z tymi dwoma dodatkami do teleskopu spokojnie zaczniecie poważniejsze obserwacje planetarne.

 

Dla zainteresowanych:

Po lewej, kolimacja laserowa idealnie ustawionych luster.
Po prawej: lustro główne ma zupełnie źle ustawiony kąt, ale ten błąd jest kompensowany przez drugi błąd na lustrze wtórnym, i promień lasera idealnie wraca do wyciągu.
Ale kolimacja jest całkiem do bani, bo oś optyczna lustra głównego jest zupełnie nieprostopadła do osi wyciągu.
Kolimacja kolimatorem optycznym taką sytuację zupełnie wyklucza, bo obrazy lustra głównego, wtórnego i obrysu wyciągu są całkowicie niekoncentryczne.
Więc najpierw trzeba zawsze ustawić lustra, tak aby ich obrazy były koncentryczne z obrysem wyciągu.
I dopiero wtedy można robić korekty laserem, np. po przewożeniu teleskopu na obserwacje.
 

zla_kolimacja_laserem_a1.png.18ebb06becd075c1008403ca69241e24.png

 

  • Like 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jednak warto odpuścić sobie potencjalną kolimację, długie studzenie lustra, itp.  Kupić łatwą w obsłudze lunetę.

Tę łatwo będzie przenieść gdzieś gdzie żadna lampa nie wpada w pole widzenia. Tam już galaktyki i mgławice i gromady gwiazd będą Ok.

Do planet i Księżyca dokupić okular 5mm.

Wielkich powiększeń się nie uzyska ale nie czarujmy się - nieczęsto jest seeing na takie detale jak z armaty 10 cali .

https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-bk-1206-az3-120-600

Pozdrawiam

Wszystkie wszechświaty są wieczne

Edytowane przez Ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, joko napisał:

Jaki kolimator polecasz, żebym umiała sobie z nim poradzić? Wszelką obsługa tej rurki to niestety też mój obowiązek 🫣

Na pewno są na tym forum ludzie z większym doświadczeniem, ale jak już zapytałaś to odpowiem. Miałem laserowy kolimator Baadera:

https://image.ceneostatic.pl/data/products/17435602/i-baader-planetarium-baader-lasercolli-mark-iii-2450343.jpg

a teraz mam okular kolimacyjny Concenter i jestem bardzo zadowolony:

TS Optics Okular kolimacyjny Collimation Eyepiece for Newtonian Telescopes Concenter 2"

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, joko napisał:

Mam tą świadomość. Chyba między innymi dlatego wybieram dobsona, żeby jeszcze statyw dodatkowo się nie telepał. Zobaczymy, jeśli ten pomysł okaże się chybiony, to się sprzeda 😄

Do maczka 127 wystarczy montaż eq3-2 i napęd w jednej osi do śledzenia. Dobson, o ile nie jest to składana wersja walizkowa, to tuba plus "szafka" do której go wstawiasz. Ściągnij sobie Stellarium (darmowy rozbudowany atlas nieba), włącz tryb teleskopu i ustaw sobie teleskop jaki chcesz kupić i okular - do planet, najtańsze polecane są ortoskopy, z małym polem i zobacz jak takie planety będą przelatywały przez okular, dużo wody upłynie zanim nauczysz się intuicyjnie prowadzić dobsa za planetą, a gdzie jeszcze drgania? Utrzymanie stałej odległości od oka...

Dobson jest fajny do głębokiego nieba... Fajny i nie fajny, bo gwiazdki mają spajki, na maczkach ich nie ma. Sprzedaż dobsa, to też strata.

 

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mareg napisał:

Niestety, kolimator laserowy nie gwarantuje poprawnej kolimacji (uzasadnienie na końcu wpisu).

No cóż, zasadniczo jednak nie należy popadać w skrajny perfekcjonizm, bo jeśli teleskop nie perfekcyjnie, ale tylko w miarę przyzwoicie, skolimowany, to obrazy uzyskiwane są ok. Piszę to z własnego doświadczenia. Jako, że mam Dobsona trussowego (Taurus), to muszę go kolimować za każdym razem gdy go zmontuję w terenie (te Dobsony z tubą o wyglądzie boilerka takie jak GSO kolimować trzeba znacznie rzadziej).

Używam do tego wyłącznie kolimatora GSO i obrazy daje bardzo ładne. 

Przy sprzęcie do fotografii (Newton f/2.8), też kolimuję laserem i dopiero na koniec poprawiam przy użyciu Cheshire'a. Ale do obserwacji wizualnych i to przy teleskopie o światłosile f/6, moim zdaniem, starczy laser.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, piotrfie napisał:

No cóż, zasadniczo jednak nie należy popadać w skrajny perfekcjonizm (...)

Nie chodzi tu o perfekcjonizm, tylko o ogólne zasady.

Zgadzam się, że można bardzo dobrze skolimować teleskop tylko laserem, ale pod warunkiem, że teleskop nie jest za bardzo rozkolimowany.
Jak ktoś woli tylko laser, to niech kolimuje laserem i wielu przypadkach wyjdzie bardzo dobrze.
Tyle, że nie ma gwarancji, że zawsze.
Natomiast kolimator optyczny daje taką gwarancję, więc dlatego zawsze go polecam jako pierwszy, zwłaszcza, że można go zrobić samemu.

Na pewno nie będę dalej drążył tego pobocznego tematu w tym wątku zakupowym.
To co wiem napisałem, a każdy niech sobie kolimuje, jak chce.
 

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, czy warto z zakupem czekać do jakichś black dayów czy innych przedświątecznych promocji, czy w ogóle takowe są w tym czasie? Jeszcze nie podjęłam decyzji co wybrać, choć skłaniam się ku DO GSO 8" na dobsonie. I tu znowu pytanie....Dlaczego niektóre mają w tytule DELUXE i są droższe o ok 300zl i Dlaczego są białe i niebieskie. Czy to coś oznacza?

A może jednak zdecydować się na MAKa i stopniowo dokupować montaż, goto, napęd...?

Co powiecie też o Celestronie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)