Skocz do zawartości

Chce kupić teleskop


podkowka85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam córce zakupić teleskop . Poczytałam już trochę i biorę pod uwagę dwa opticon 900114 lub celestron travel scope 70. Mieszkam na wsi mam dużo miejsca do obserwacji . Nie chce wydać dużo bo nie wiem jak to się będzie u nas sprawdzać córka ma 7 lat proszę o opinie który jest wart większej uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, córka jest zainteresowana astronomia, albo wykazywała chęć posiadania teleskopu? Czy to Pan sobie chce bardziej prezent sprawić? Proszę przemyśleć sprawę, bo trafi na olx jak pozostałe 30 opticonów, które tam wiszą.

Edytowane przez Mumia
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od wszelkich Opticonow i podobnych trzymalbym się z daleka. Pierwszy sensowny nowy teleskop zaczyna się od 1000 zł i jest to refraktor Sky Watcher 90/900 na montażu AZ3, i na pewno nie dla 7 letniego dziecka. Co najwyżej jakaś lekka lornetka 8x30 do patrzenia z ręki. W tym wieku to uczenie się gwiazdozbiorow z obrotową mapą nieba w ręku i obserwacje bez użycia żadnych instrumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, lemarr7 napisał:

W tym wieku to uczenie się gwiazdozbiorow z obrotową mapą nieba w ręku i obserwacje bez użycia żadnych instrumentów.

... to najlepsza droga do zniechęcenia dziecka...

Fakt że w tym wieku pociecha nie da rady sama obserwować, ale najlepszym rozwiązaniem są wspólne obserwacje. Obiekty muszą być efektowne, sprzęt nie może przeszkadzać.  Dorosły musi znaleźć obiekt i pokazać jak się wyostrza, potem dopiero, pomału wdrażać w samodzielność. Inaczej nadmiar wiedzy i rzeczy do opanowania może zniechęcić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dale napisał:

Fakt że w tym wieku pociecha nie da rady sama obserwować

Nie da rady patrzeć na gwiazdy swoimi własnymi oczami? Potrzebna będzie jakaś audiodeskrypcja? Oczywiście mam na myśli obserwacje bez jakiegokolwiek sprzętu optycznego.

 

1 godzinę temu, Dale napisał:

Obiekty muszą być efektowne

Dla 7- letniego dziecka, które naoglądało się kolorowych zdjęć nieba z internetu [bo skąd niby miała się pojawić zajawka?], żaden obraz z budżetowego i to nie tylko budżetowego teleskopu nie będzie efektowny, gwarantowane całe 3 minuty zainteresowania. Sprawdzone na grupce dzieciaków na pikniku gminnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, czym innym dla takiego dziecka jest pokazanie Saturna, Jowisza czy kraterów na Księżycu a tłumaczenie mu że te kilka gwiazdek to Wielki Wóz (jak ono nawet wozu konnego na oczy mogło nie widzieć...). Ale, dla mnie spoko, możesz się nie zgadzać. Moje dzieci, właśnie w tym wieku, zainteresowały się dopiero jak odpaliłem teleskop z napędem w jednej osi, planety nie uciekały i mogły sobie spokojnie pooglądać. Nawet były gotowe wstawać o 3 w nocy. Droga mleczna w ciemnym lesie nie sprawiała takiego wrażenia. Dodatkowo, sporo z tego co mówisz jest zależne od nieba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja napiszę z perspektywy mojego dzieciaka. Jako 5 latek, szybko się nudził, całe obserwacje to kwestia do maksymalnie 20-30 minut. Jako 8-10 latek wytrzymywał już 3-4h, ale tylko dlatego, że było wiele osób, wiele różnych teleskopów i ogrom obiektów. Jak wyciągamy teleskop na balkon, żeby obejrzeć Słońce lub planety to nadal jest parę minut, kilkusekundowe spojrzenie na obiekt i to wszystko. Tak samo jest w terenie na dłuższych obserwacjach, dla dziecka to jest chwila, stwierdzenie że dany obiekt wygląda fajnie, nawet jak się opowiada i zachęca do wyławiania szczegółów. Według mnie napęd niepotrzebny i lepiej w takim przypadku przeznaczyć kasę na lepszy teleskop i okulary.

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma opcji, żeby dziecko samo chciało obserwować. Dorosły musi być i zachęcać, tłumaczyć. Jeżeli jesteś w stanie poświęcić trochę czasu, żeby się dokształcić i przekazać wiedzę dziecku, to kupujcie teleskop. Jeżeli ma to robić sama siedmiolatka to nie ma szans. Mam w domu 7-latka i jeżeli ja nie rzucę hasła w stylu: "dziś wieczorem to będziemy oglądać....", to On zapomina, że jest w domu teleskop.

Spróbujcie z lornetką - niedużą. Jest bardziej ekonomiczne. Księżyc jest bardzo ciekawy,  można w dzień obserwować ptaki, samoloty, itp. Ja mam OLYMPUS 8x40 DPS I i siedmiolatek jest w stanie sam operować. Waży około 700 g - lornetka 🙂 - nie jest zbyt ciężka. I najważniejsze - lornetka stoi w takim miejscu, żeby była dostępna, wtedy dziecko samo łapie i na coś patrzy. Fakt, że jest trochę brudna i czasem upadnie, ale takie jest życie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnijcie o jeszcze jednej ważnej rzeczy - dla nas oczywistej ale dla osób nowych w tym hobby- niekoniecznie.

Jakikolwiek przyrząd optyczny - luneta, teleskop czy lornetka - stanowi dla takiego 7-mio latka potencjalne zagrożenie zdrowia - wzroku- i KAŻDE jego użycie w dzień powinno odbywać się pod nadzorem dorosłych. To nie może się tak odbywać, że powiemy " weź sobie teleskop i idź pooglądaj ptaszki". Uszkodzenia wzroku w wypadku zerknięcia na Słońce są nieodwracalne!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)