Skocz do zawartości

Montaż pod C14


Jarkowy123

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze o poradę chodzi o montaż pod C14(25kg). Mam EQ 6 i wydaje mi się, że to zamało. Czy zostaje mi tylko EQ8, ze względu na cenę no i nośność. (potrzebuję samą głowicę).

Spróbuj poszukać tego modelu na Ebayach https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/montaz-paralaktyczny-celestron-cgem-dx,d2971.html

Widziałem go w akcji z C14 choć przyznam się, ze na moim CGEMie ,,wisiał" również C14 i do wizuala nie było problemów, drgania były tłumione b. szybko a z pilotem praktycznie nie występowały. To krótkie konstrukcje i po dobrym wyważeniu Jest OK. Rik przecież swoje planety przez C14 z EQ6 avikował - Poszukaj fotek http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/astrofotografia-glebokiego-nieba/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NEQ6 ma przez producenta podane, że dźwiga do 25kg, myślę, że to kwestia wyważenia i mi osobiście troszkę by było szkoda dopłacić 14k żeby i tak przy wietrze na EQ8 drgało. A w ogóle to trzeba mieć zdrowy kręgosłup żeby EQ8 nosić, no chyba, że na stałe w obserwatorium, ale to już zupełnie inna sprawa, bo wtedy bym bez chwili zastanowienia olał 8.

  • Like 1

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mógłby się wypowiedzieć ktoś kto posiada już EQ 8.

Szukam konkretów i nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy warto wydawac te 14 tyś.

Chyba Astrorumia go ma - napisz do niego.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze ma eq6 25kg to w teorii producenci niektórych montaży zawyżają wagę. C14 waży 21 więc aby mieć spokojną głowę i luksus obserwacji pokusiłbym się o opcję na EQ8. Ale jest jedno ale ten montaż to już do obserwatorium. Choć ma specjalną rączkę do noszenia.

 

post-10-0-55516800-1422223377_thumb.jpg

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja byłem z Marcelim. Ogólnie zalety montażu to udźwig i możliwości astrofoto z większym sprzętem, minusy oczywiście firma SW co widać, jest kilka rozwiązań nieprzemyślanych(zaciski na osie jakiś ... wymyślił), do wizuala wolałbym montaże celestrona o wlasnie taki celestron cgemdx . Co do noszenia to akurat Marceli najbardziej dostał w kość ale montaż stoi już w obserwatorium i problem z glowy 8).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutka uwaga - niezależnie od tego Alien napisał powyżej na temat rzetelności producentów - obciążanie montażu " po kokardę" to zasadniczy błąd. To że montaż jeżdzi to jeżdzi - ale sprawność prowadzenia i stopień zużycia przekładni rośnie gwaltownie przy obciążeniach granicznych.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malutka uwaga - niezależnie od tego Alien napisał powyżej na temat rzetelności producentów - obciążanie montażu " po kokardę" to zasadniczy błąd. To że montaż jeżdzi to jeżdzi - ale sprawność prowadzenia i stopień zużycia przekładni rośnie gwaltownie przy obciążeniach granicznych.

A no właśnie.

Czyli nie ma alternatywy dla EQ 8, no może CGEM DX - ale z tego co widzę to równiez dziala na granicy obciążalności.

Teleskop słoneczny 228 h-aplha,C11, EQ8,Point Grey Grasshopper Express.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron C14 sprzedaje tylko na CGE Pro. CGEM jest używany do 11" włącznie. Podobnie w sklepach (TS czy optcorp) nie można kupić C14 na CGEMie. Może to też być jakąś wskazówką.

Sam mam podobny dylemat, choć ligę niżej - czy warto męczyć HEQ5 w wizualu przy użyciu C11. I na razie jestem na nie :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no właśnie.

Czyli nie ma alternatywy dla EQ 8, no może CGEM DX - ale z tego co widzę to równiez dziala na granicy obciążalności.

Generalnie do ,,poważnego astrofoto" montaż powinien mieć zapasu nosnosci 1/3 w stosunku do całości setupu na nim powieszanego. Tak mi klarowano i w Austrii i w Italii gdzie próbowałem podpatrywać setupy stawiając pierwsze kroki. To samo tłumaczyli mi Koledzy na PW i można wyczytać na naszych portalach astro. Niemniej - wskazywałem Ci stronę Piotrka, on C11 wieszał na HEQ5 a C14 na EQ6.... Wiadomo - zero wiatru i idealne wyważenie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celestron C14 sprzedaje tylko na CGE Pro. CGEM jest używany do 11" włącznie. Podobnie w sklepach (TS czy optcorp) nie można kupić C14 na CGEMie. Może to też być jakąś wskazówką.

Sam mam podobny dylemat, choć ligę niżej - czy warto męczyć HEQ5 w wizualu przy użyciu C11. I na razie jestem na nie :)

Kiedyś próbowałem  powiesić SCT HD 14" na EQ6  i zabrakło mi pręta do wieszania 5 kilowych przedciwwag. Po założeniu przedłużki i pręta  i wyważeniu teleskop nadawał się już tylko do wizuala, trochę tańczył na tym montażu.  

Tak jak Jolo  wyżej napisał CGE Pro to minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie wieszają C14 na Losmandy G11 i podobno daje radę. Tutaj przykładowy filmik: Od 3 minuty facet wiesza na G11 ;):

 

Do Planet G11 + C14 powinno dać radę ale do foto DS wątpię. Ja powiesiłem na G11 + statyw Losmandy HD (bardzo ciężki i stabilny, ale mało mobilny statyw)  Newtona 300/1200 i było ok a rura ta jest sporo dłuższa od C14.

 

Na tej stronie facet focił kiedyś planety tandemem - Losmandy G11 + C14. Może warto go spytać jak się to sprawowało? Teraz widzę, że przeszedł na bardziej konkretny sprzęt: Paramount ME oraz AP1200GTO ale to już zupełnia inna liga. link: http://www.spotastro.com/Planetary_Imaging_train.html

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im bardziej tuba jest otwarta na wiatr tym bardziej mocniejszy musi być montaż. C14 wiszący na EQ6, czy C11 na HEQ5 działają stabilnie o ile nic w nie nie wieje. Do tego wydłużone pręty przeciwwagi pozwalają ograniczać masę zawieszoną na głowicy.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko jak wygląda ślimak i ślimacznica EQ-6 po powieszeniu na nim C14. Nadal PE będzie w miarę przyzwoite?

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbierałem kilka montaży EQ6 i mam sporo obaw o wygląd przekładni po kilkukrotnym "obstukaniu" tego montażu takim ważącym pół cetnara teleskopem, jak to zgrabnie robi ten pan na filmiku. Może LMG11 się bardziej nadaje do takich manewrów - tam są chyba jakieś sprzęgła przeciążeniowe na osiach?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko jak wygląda ślimak i ślimacznica EQ-6 po powieszeniu na nim C14. Nadal PE będzie w miarę przyzwoite?

 

Nie polecam EQ-6 pod C14 nawet do wizuala. U mnie, po wymianie łożysk, podkładek i smaru i zaledwie kilku sesjach z C11 + duży szukacz + Lunt 60 na barana (wszystko razem lekko ponad 20kg - musiałem używać 4x5kg przeciwwag na przedłużonym pręcie), mam jajo, a nie cylinder,  ze ślimacznicy w osi Dec. Spłaszczona jest w tym miejscu, gdzie najczęściej rozpoczynałem sesje. Można ją wymienić na stalową - może wtedy będzie bardziej wytrzymała.

 

EDIT: Efekt organoleptyczny jest taki, że jak wybiorę luzy imbusami w osi Dec, w pozycji o 90° przesuniętej od tej najbardziej używanej, to po dojechaniu do tej właśnie najbardziej używanej pozycji montaż charczy jak diabli. Przy wybraniu luzów w pozycji przeciążonej (najbardziej używanej) - po przejechaniu 90° zrywa zęby. Montaż startowałem najczęściej w południe, więc telep-przeciwwaga były prawie horyzontalnie - stąd spłaszczenie mosiężnej ślimacznicy w osi Dec. Prosty test obrotu całej osi Dec o 360° (po wybraniu luzów na ślimaku) daje prostą odpowiedź na pytanie, jak przeciążyliśmy montaż w przeszłości. W osi Ra nie powinno być stresu, pod warunkiem, że montaż wyważaliśmy na bieżąco podczas składania docelowego zestawu. Poza prostym faktem, że oś Ra jest stała, a na naszej szerokości geograficznej jest zawsze bliżej pionu, zaś oś Dec zawsze krąży w kątach ostrych od poziomu - stąd właśnie problem przeciążenia dotyczy właśnie osi Dec.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego, że  jeżeli bierzemy pod uwagę możliwości - cena, to dla C 14 zostaje minmum EQ 8. Tym bardziej,  że będzie on zainstalowany na stałe.

Pozostaje zbierać fundusze.

Chciałbym podziekować wszystkim zabierajacym glos.

Teleskop słoneczny 228 h-aplha,C11, EQ8,Point Grey Grasshopper Express.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś próbowałem bardzo krótko używać newtona 12" F/4 do fotografii. Montaż dobrze prowadził, gwiazdki punktowe, jednak przy dłuższej jeździe do jakiegoś obiektu wyraźnie się męczył i widać było, że jest przeciążony. Waga tej tuby ze wszystkim była ok. 22-23 kg. Moim zdaniem EQ6 do wizuala bezstresowo jest do 20 kg a do fotografii do 15 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024