Skocz do zawartości

Szukanie Urana


Rekomendowane odpowiedzi

Jak już to Urana, Bo uranu to szuka się w kopalniach.

Jak masz teleskop 12" i Stellarium to pozostaje wykorzystać starhopping. Uran jest dość jasnym obiektem. Wystartować możesz od Jowisza lub Plejad przez gwiazdę epsilon Arietis i od niej już prosta droga do Urana.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Panasmaras zmienił tytuł na Szukanie Urana

Ostatnio szukałem ze swoją 10-tką i w końcu znalazłem, tak naprawdę jedyny sposób to celowanie w dane miejsce z mapy nieba i porównywanie układu gwiazd. Nie wiem jak w innych miejscach w Polsce, ale u mnie nie różni się wiele od gwiazd dookoła niego. Chwilę czasu trzeba poświęcić, to w końcu znajdziesz.

GSO Dobson 10", Newton 114/900 EQ-1, stara lornetka z szafy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No dobra, wczoraj próbowałem znaleźć Urana. Po godzinie poległem...

Podpowiedzcie mi, czy tarcza Urana w Newtonie 8'' wyróżnia się jakoś na pierwszy rzut oka od gwiazd tak, że od razu będę wiedział, że to on? Czy może jednak jest on punktowym światłem podobnie jak otaczające go gwiazdy? Może choć odróżnia się kolorem punktowego światła?

Czuję, że problem jest w tym, że by go odnaleźć skacząc od gwiazdy do gwiazdy używam dużego okularu 20mm dającego powiększenie x50 z polem 68stopni. Zapewne by Uran był zauważalny jako niebieskawa tarcza zamiast punktowego światła potrzebuję mocniejszego zbliżenia (x200?), jednak przy małoogniskowej soczewce ciężko będzie robić Star hopping. Posiłkowałem się też szukaczem i apką AtroHopper. Znalezienie go, to jeden z moich ostatnich celów, który nie daje mi spokoju 😉

 

Doradźcie, plizzzz! Każda sugestia na wagę złota.

Edytowane przez Shuwar

SW 200/1000 EQ5  |  ES: 52o 30mm + 68o 20mm + 82o 8,5mm  |  SW: x2, Bresser: x3
ES: RGB+UHC, Svbony: CLS, Omegon: polaryzacyjny  |  Baader: ND 5.0  |  Bresser: 10x50  |  Bortle 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej , wyróżnia sie , w malym powiekszeniu kolorem a w duzym jest juz małą tarczką.

Pod ciemnyn niebem jest do wypatrzenia golym okiem .

Nie raz z miasta wychaczam go w bino 10x50.

Kluczem jest jak zazwyczaj swiadomy starhopping tzn kazdy przeskok z punktu do punktu musisz sobie dokładnie skonfrontować ze stelarium.

Gdy juz wiesz ze to ta kropka. Jest wyraznie inaczej niebieskawy niz gwiazdy. 

Wtedy ladujesz np wlasnie x200 i cieszysz sie małym barwnyn krązkiem.

 

I spokojnie 😉 z czasem odnajdowanie obiektow bedzie przychodzilo łatwiej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod Plejadami musisz odnaleźć w szukaczu charakterystyczny trójkąt złożony z gwiazd tau Ari , zeta Ari, delta Ari. Na przedłużeniu delta Ari- zeta Ari w odległości promienia pola widzenia szukacza 50mm od delta Ari znajdziesz Urana. Ogólnie lepiej go zidentyfikować szukaczem posiłkując się gwiazdkami 5-6mag będącymi w okolicy. Starhooping okularem będzie trudniejszy. Polecam sky safari , z nim odnalezienie będzie banalnie proste.

  • Like 1

Taurus T350 + Asterion Ecliptica Light

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)