Skocz do zawartości

Pomoc przy zakupie teleskopu


Rekomendowane odpowiedzi

Rewelacyjnie wykonany i skorygowany( jak na ACHROMAT) SW guiderscope ...... Spróbuj tak tym Bresserem 😁😁 przy ich rozrzucie. 

Sama tuba kosztowała kiedyś więcej niż BM z montażem😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz maka 127 a jak za drogi to maka 100 lub 102. Jak chcesz refraktor w miarę dobry a budżetowy to 102xs/460 wcale nie ma takiej wielkiej abberacji. W kitowym plosslu Saturn jest piękny, ostry tylko, że malutki. Dołożysz morpheusa 12,5 , zoom lub es 9 82 i będzie super

Edytowane przez martinezx
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saturn 102/660 achro

 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, robinek72 napisał:

A w zyciu! Abera jak cholera!

 

Mam ten

Screenshot_2023-02-11-14-10-03-927_com.android.chrome.thumb.jpg.691f409743211029f529be1f55bc6c47.jpg

Aneta ...hmm

IMG_20230404_232002.thumb.jpg.fddfb338e170c50b2ad79a9f9156ed07.jpg

Uwazam nie potzrebnie mieszasz taką fotką, autor tematu chyba i tak nie potzrebnie mysli o jasnym achromacie a to tylko moze mu pomóc złe wybrać kupując jakis 100 mm f6 czy co gorsza f4,6 jaki to kolega martinez był łaskaw na balkon do planet zaproponować sugerując do tego tez równie ciekawe okulary. 

Ksylofonia kupi wyceluje w księżyc, nawet powie wow dopoki primo nie uzyje wiekszych powiekszen a sekundo nie spójrzy u kogos przez malutkiego maka czy Newtona po czym stwierdzi dlaczego ksiezyc u mnie jest "fioletowawy " krawedzie kraterow miekkie ,a ten w maku taki ładny kontrastowy i tylko w odcieniach czerni i bieli.  Jowisz w takim achromacie to bedzie masakra , saturn zachowuje sie inaczej .

Pisze to jako posiadacz zarowno achromatow f5 f6.5 f10 maka i Newtona, te roznice o ktorych tak sie tu pisze sa poprostu duze i ewidentne .

Chcesz teleskop do miasta na balkon do ogladania ksiezyca  i planet i okazjonalnie ds gdy wyruszysz pod ciemne niebo. Mak lub ciemny achromat i koniec kropka . 

Pisał Ci JSC o oglądaniu ds refraktorem f11, tak wlasnie jest , ceimny refraktor lepiej nadaje sie do ds niz jasny do Us . 

Miałem kiedys ref90/900 mnóstwo ds jest dostepnych dla tego telekopu a wiec dla 100 mm jeszcze wiecej. 

Podobnie mak127 , wiele ds mozna tym zobaczyć, poprostu odpadają jedynie te rozlegle i slabe powierzchniowo bo trudno o duze pole i źrenice ale planetarki czy kulki idą az miło. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.03.2024 o 19:52, ksylofonia41 napisał:

Tak tylko w tym momencie fajnie by było dla mnie spłacać raty i cieszyć się już ze sprzętu. 
a z tej serii czy ten reflektor jest dobry ?
https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=6002&lunety=Teleskop Bresser Messier AR 102 600 Nano AZ z dedykowanym filtrem s onecznym SKU 4702605

Tak na poważnie bez filozofii już, chcesz coś na raty weź na raty gotówkę! W sensie, pożycz kasę.... I nie 1200 czy 1800 jak za podlinkowane przez Ciebie sprzęty ale wystarczy 1000 i na giełdach astro, kupisz coś co proponowaliśmy a nie coś co wciskają sprzedawcy.  Maka 102kę na az3 (nawet na Eq2 z napędem bym się odważył bo to lekkie krótkie i wygodnie by było do planet) , syntę 6  czy jakiś krótszy lub dłuższy achromat.... Kupuj testuj sprzedawaj czy zamieniaj (bez większej straty lub wcale jak przy nowym) , sprawdzaj czy wejdzie na ten balkon czy mobilne jeśli będziesz chciał gdzieś wyskoczyć etc, etc..... I będziesz sam w końcu wiedział czego potrzebujesz, a może wcale to nie chyci i rzucisz w kąt lub spowrotem na giełdę. 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Alf112 napisał:

Oj, za duże powiększenie i MINIMALNIE wylazło AC 😁😁

ale w mniejszych prawie nie widać! 😄

Co do filmu JSC może i na wideo coś wyszło ale mogę cię zapewnić, że np w 102xs i kitowym plosslu zobaczysz Saturna bez ac. Ostro , kontrastowo. A ksiezyc jak w 3d. Raz, że ma lepsze szkło a dwa, że ta wersja, seria wypuszczona po wakacjach jest jakby lepsza

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaleta dlugiego achro w stosunku do krotkiego achro jest mozliwosc uzyskiwania duzych powiększen. Spokojnie 2,5xD przy tych najmniej swiatlosilnych. A o to w gruncie chodzi przy obserwacji szczegółów. No chyba ze ktos lubi ogladac w bardzo malych powiekszeniach. Ksiezyc jako cała tarcze i jeszcze w kontekscie otoczenia... znam takich - kazdy oglada jak lubi i co lubi.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czym dla Ciebie jest obserwacja planetarna. Bo ktoś posiadający lx200 czy lx400 16 wyśmieje twojego, dobsona 8,  maka 150 czy 180 czy co tam posiadasz bo może jesteś tylko teoretykiem. Bo tak też można. 

Ja tylko odniosłem się do filmiku. 

Sam aktualnie posiadam zarówno morpheusa 12.5 jak i Es 9 100. Niestety BCO 6 już daje mydlo.

Dlatego też kolegę namawiam na maka ale jeśli chce refraktor i budżetowo to 102xs jest całkiem ok. Może wrzucić 9, 10 , barlowa i pasy na Jowiszu zobaczy. Które właśnie w kitowym plosslu 26 też widać.  

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planetarna hmmm to choć trochę szczegółów (ostrych i kontrastowych) no i skala żeby nie była mikro..... 

Nie śmieje się absolutnie, takie obserwacje w kontekście są też mega (uwielbiam przez moją 10/50)

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie, że w 26 niestety Saturn był malutki ale...piękny. Wyraźny, kontrastowy, z widocznym dyskiem i przerwa ( nie cassiniego )

Wyglądał lepiej niż ten z lewej 

kh2hqcj9tna51.jpg

Ps postaram się porobić fotki w różnych opcjach tylko czekam na premierę aparatu, który mnie interesuje ( jakoś w kwietniu ) ale zdaje się że teraz tylko Jowisz wieczorem?

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martinezx, ja do tematu takiego budzetowego przeglądu nieba podszedłem tak SW n150/750 (leżała i się kurzyła to postanowiłem wykorzystać) i posadziłem to na az4 takie do wszystkiego i do niczego 😁,ale bezproblemowe w użytkowaniu, dość lekkie  mobilne na planetach coś pokaże (bez abery) a i ds pod ciemnym niebem też co nieco widać. Zestaw jakieś 1300zl mnie kosztował i ciężko znaleźć dla niego alternatywę w tym budżecie. 

Także autorowi wątku polecam gorąco jako "uniwersalny", (choć my wiemy że takich nie ma 😉

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Ja jako totalny amator chcialem automat ( stad az gti ) oraz cos malego i przenosnego, bezobslugowego. Wiec newtony z kolimacja i patrzeniem z boku mnie od razu odrzucaly i dla wygody poszedlem tez w amici. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki nie wiem...

Ja robilem porownania Niutka 200/1000 z refem 102/1122ed...

Rysunek1.jpg.66b0ae5d70c441c6c54be1e80e99d2cc.thumb.jpg.d444ffb0b3720b34c058a14bf6dd17a6.jpg

W niektorych aspektach obserwavyjnych wygrywa Newton, w niektorych EDek. Ladniej pokazuje EDek i jak bym mial do wyboru to wybralbym EDka ( jesli chodzi o pokazywane obrazy). Jesli wziac pod uwage jeszcze inne aspekty, jak mobilnosc i obsluga to wygrywa zdecydowanie EDek.

Wrożąc z fusów relacja pomiedzy achro102/1000 i Newton 150/750) bylaby podobna. Aczkolwiek nie wiem ktory wygralby 😉

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktor to był pierwszy w życiu sprzęt i  od tego się zaczęło, tak mnie korci jak cholera wrócić, oczywiście do długiego refraktora (ten Twój TS piękny jest, a i obrazy pewnie zacne daje) 👍💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Alf112 napisał:

Taki off top (przepraszam z góry) panowie jak się będzie miało takie achro f10 np. SW 102 /1000 do tego mojego niutka f5 na planetach, zawartych gromadach i planetarkach? 

Trudno powiedziec co Ci bardziej podejdzie ja mam porownanie tylko z achro 90 f10 maka 127 i niuta 10" .

To co jednak napewno warto powiedziec to ze przy ogniskowej 750 mm robi sie problem z uzywaniem orto i plosi gdyz potzreba 6mm i krocej a wtedy er tylko dla wytrwałych, ja jednak z powidzeniem łącze w newtonie orto 12.5 oraz 10 z dobrym barlowem uzyskujac duzy power i wciąż wygodne er zarazem. Oczywiscie gdy jest na taki power seeing .

Innym rozwiązaniem sa oczywiscie konstrukcje typu vixen lv nlv slv.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Alf112 napisał:

Refraktor to był pierwszy w życiu sprzęt i  od tego się zaczęło, tak mnie korci jak cholera wrócić, oczywiście do długiego refraktora (ten Twój TS piękny jest, a i obrazy pewnie zacne daje) 👍💪

Planety sie kończą masz uwazam teraz duzo czasu by pomyslec i zbierac fundusze. Najlepiej oczywiscie póki Jowisz jest dostepny załapać sie u kogoś na lukanie przez reftaktor podobny w jaki celujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Koszy89 napisał:

Planety sie kończą masz uwazam teraz duzo czasu by pomyslec i zbierac fundusze. Najlepiej oczywiscie póki Jowisz jest dostepny załapać sie u kogoś na lukanie przez reftaktor podobny w jaki celujesz

Bardzo rozsądnie mówisz, nie napalam się, tylko tak sobie rozmyślam od dawna (to chyba przez ten brak pogody 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Alf112 napisał:

Refraktor to był pierwszy w życiu sprzęt i  od tego się zaczęło, tak mnie korci jak cholera wrócić, oczywiście do długiego refraktora (ten Twój TS piękny jest, a i obrazy pewnie zacne daje) 👍💪

Niesamowita maszyna! Optycznie i mechanicznie. Nigdy nie ma dośc powiekszenia.

4mm orciak Takahashi i smiga z powiekszeniami 280x. Wiem ze trudno uwierzyc i dlatego nawet robilem fotki smartfonem przez ta mała dziurke 4mm orciaka. 😁

Pojedyncze strzaly z przylozenia z reki do okularu. Bez stackowania. W naturze jest jeszcze lepiej. Ostro i jasno przy 280x! Fenomenalna sprawa. Wszystkim szczerze polecam taki zestaw. (na fotce "Most O'Neilla")

IMG-20231128-WA0000.thumb.jpg.414b007676a1918245b3d8c039f00fa3.jpg

Na fotce ponizej (z neta ) pokazano gdzie to jest.

ONeillsBridge.png.e844331ef570801800cdbf0d91453b20.png

W moim przekonaniu to jest wlasnie ogladanie szczegółów - niemal wycieczka po gorach i dolinach Księżyca.

Edytowane przez JSC
  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Alf112 napisał:

Bardzo rozsądnie mówisz, nie napalam się, tylko tak sobie rozmyślam od dawna (to chyba przez ten brak pogody 😁

Ach ten brak pogody właśnie, mam to samo , kombinuje myślę cuduje .

Jesli refraktor to chyba zeby poczuć serio przeskok to minimum taka maszyna jaką ma JSC bo ten SW100mm f10 choc wydaje sie kuszący to myślę ze przy tej aperturze f10 to juz troche mało dla zwyklego achro. Jsc wrzucał kiedys fajna tabelke. Im wieksza apertura to dla uzyskania podobnego wrazenia abberacji potrzebna mniejsza swwitlosila. Stad ja głównie z powodu funduszy postawilem na Maka, kupilem uzywane 127 i jestem bardzo zadowolony , do szczęścia brakuje tak naprawdę seeingu , mialem w ubiegłym roku z makiem na jowiszu i saturnie dwie trzy dobre nocki , dobrze na takie nocki trafic , wtedy widzisz co tak naprawdę rzadzi a rzadzi seeing niestety w dużej mierze . Za kazdym razem nie moge sie nadziwić jak wielką roznice robi seeing . Oczywiscie mniejsze srednice i ciemniejsze rurki troche sobie z tym seeingiem lepiej radzą ale cudów nie ma .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JSC napisał:

Niesamowita maszyna! Optycznie i mechanicznie. Nigdy nie ma dośc powiekszenia.

4mm orciak Takahashi i smiga z powiekszeniami 280x. Wiem ze trudno uwierzyc i dlatego nawet robilem fotki smartfonem przez ta mała dziurke 4mm orciaka. 😁

Pojedyncze strzaly z przylozenia z reki do okularu. Bez stackowania. W naturze jest jeszcze lepiej. Ostro i jasno przy 280x! Fenomenalna sprawa. Wszystkim szczerze polecam taki zestaw. (na fotce "Most O'Neilla")

IMG-20231128-WA0000.thumb.jpg.414b007676a1918245b3d8c039f00fa3.jpg

 

 

 

JSC a na jakim montażu ta piękność hula? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alf112 napisał:

JSC a na jakim montażu ta piękność hula? 

Heh... to cala historia....

Mam w komplecie z refem Vixen80/1200 montaz Vixsen New Polaris i na nim go wieszam. Poczatkowo kupilem do niego Exsos2 ( czyli EQ5) , ale nie widzialem róznicy w sztywnosci, za to byl cieższy od Vixena. Ponadto Vixen jest o niebo lepiej spasowany od Exosa.

Druga sprawa to napedy.  Fajnie miec napedy w obydwu osiach, bo takie miałem w Exsosie2. Napedy do Exsosa sa lepsze od napedow do eq5 SW, bo sa szybsze, ale...silniki krokowe stukaja i drgania przenoszone sa na tubę. W malych powiekszeniach to nieistotne , ale w 2.7xD to widać szczegolnie na gwiazdach podwojnych.  Lekarstwem jest elastyczne przekazanie napędu paskami lub przynajmniej elastyczne zawieszenie silników (albo inne silniki). Niestety konstrukcja ich jest taka, że są na sztywno polaczone z korpusem glowicy. W Vixenie mam silnik od EQ5 ale na elestycznym zawieszeniu i drgania sa do przejscia. Dodatkowo latwiej jest na moment wyłaczyc naped w jednej osi ( chodzi o konstrukcje przyciskow pilota) - czasem szczegól ktory sie porusza latwiej zauważyc, no i bez drgań.

Gdybym nie mial Vixena NP, to z braku budzetu na cos lepszego wybralbym exsosa1. Myśle ze by starczyl. Oczywiscie z napedem w jednej osi. Naped drugiej osi nie jest absolutnie konieczny, a zawsze ro dodatkowy ciężar. 

Ufff... rozpisałem sie, ale montaz to bardzo istotna sprawa. Sztywnosc, cięzar, napęd...

Teraz to wyglada tak:

20200629_114046x.thumb.jpg.fd455e28d50dafd59dcd3a4325ba8def(1).jpg.02bdee0c4d265a69a8444c4a1a2dea23.jpg

 

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)