Skocz do zawartości

Jaki okular do małego maka? Finalny


Rekomendowane odpowiedzi

13 minut temu, martinezx napisał:

mam tez gso jednak w srodku jest grzechotka 😉 tak ta WO jest zdecydowanie lepsza, ciekawe jak wypadnie bbhs, ktora tyle kosztuje

A 127 nie jest czasem metalowa? przynajmniej w sw jest . A jesli brac maka 127 to raczej sw ze względu na 2 cale

nie 127 breszer tez ma plasikowy kołpak 😉 SW 127  jest metalowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam leciuteńki odrosnik z plastikowej podkładki kuchennej. Od środka przykleiłem czarny welur. Na zewnatrz sklejony zwykla tasma. Odeosnik przesuwa sie na tubie, ale jest na tyle scisniety, ze sam nie spada.

Na zdjeciach zsuniety i wysuniety.

20240327_073713.thumb.jpg.041b07ed654502cc55f3c11c91835604.jpg20240327_073659.thumb.jpg.413b1dcf2393cd5e86416b8a2aa2578e.jpg

  • Like 2

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze uszczelka. Szczelina jest bardzo mala gzies pewnie 1/4mm. Teraz wynosi 0mm. Cienki pasek tej samej podkladki kuchennej ( szer. ok. 2cm) wsusniety pomiedzy tube i tylny plasrikowy dekiel. Znakomicie usztywnia to caly teleskop.

20240327_0738582.thumb.jpg.3257b0bb64bdb2d9eec8725c6241bd86.jpg

 

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

To musze sie tej szczelinie przyjrzec. 

Rozmawialem dzis z fachowym panem z Delty i potwierdzil wasze knowania wobec mojego maczka 😉 BCO 10 ale... zwrocil uwagę, ze w podobnej cenie jest Takahashi Starbase 9mm ortho i moze byc ciut lepszy. Czy ktos cos slyszal? Co myslicie? Na papierze wyglada chyba gorzej ( single layer coating , fov 45 i er 7 mm )

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudny wybór

Trudna zgoda 

BCO kręci 

ale i Starbasa szkoda 🙃

 

Brałbym BCO , przede wszytkim z powodu wiekszego ER i pola  ,  uważam również ,  ze choc roznica jest minimalna to 10 mm jest rozsądniejszym maksimum do maka100/1400 EP=0,71mm , różnice w obrazie pewnie bardzo subtelne (nie wiem który lepszy jesli wogóle)do wyłapania jedynie przez wytrawnego planeciarza z wyrobionym okiem z zastosowaniem bdb nasadki w bdb skolimowanym maku podczas bdb warunków seeingowych na Jowiszu ; jest to oczywiscie moje przypuszczenie może te róznice są wyrazniejsze , spotkałem się wprawdzie z jedną opinią ,że starbase jest lepsze od BCO , ale to była tylko krótka wzmianka a okular był zastosowany w bdb refraktorze bodajze Taku gdzie moze być ta roznica wyrazniejsza ,a i obserwator raczej też wytrawny i doswiadczony . 

 

Wez pod uwagę ,że Jowisz mówi juz papa , łapiemy go jeszcze z wieczora , ale dawno po opozycji z coraz to pogarszającą się wysokoscią . Zanim powróci moze Ci sie trzy razy koncepcja zmienic , a na księzyc wolałbym te kilka stopni Afov okularu więcej .

 

No pewnie nie pomogłem , prawda jest taka ,że co byś nie wybrał to będzie dobrze jesli seeing pozwoli a mak jest prawidłowo skolimowany . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie te "prawdziwe orto" mają pola ~42*, podczas gdy "oszukany orto" BCO ma 52* i to robi sporą różnicę.

Osobiście wolałbym większe pole, bo w Maku f/14 z 33-procentową obstrukcją wg mnie jest mało prawdopodobne, aby było widać różnicę pomiędzy BCO a jakimś "prawdziwym orto".
Poza tym BCO 10 jest bardzo dobrze zrobiony ze względu na rozpraszanie światła, przez tą dodatkową tuleję w środku.
Mam wrażenie, że pod względem kontroli rozpraszania światła BCO 6 i 10 mogą być nawet lepsze niż Taki Abbe, które takich tulejek nie mają.
Od niedawna jestem w stanie porównać BCO 6 do Taka Abbe 6, więc jest tylko kwestią czasu, kiedy zrobię taki teścik.

Edytowane przez Mareg
  • Like 2
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, martinezx napisał:

To musze sie tej szczelinie przyjrzec. 

 😉 

Stopka z dovetailem jest przyczepiona do tej tylnej plastikowej oslony. Jak masz nawet minimalna szczelinę, to teleskop sie trzesie. Jak wyeliminujesz ta szczeline, to jest OK.

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz pisałem Ci gdzieś wyzej , BCO 10 uwazam zupełnie wygodny okular . Parowanie ? Hmm no bez grzałek na mrozie łatwo o to i z większym ER , ale w " normalnych " warunkach nie sprawia mi problemów .  

Vixen slv ?  Hmm takie rozterki były by uzasadnione gdybysmy mowili o ogniskowej 6 mm , a tak to po co Ci ciut ale jednak słabszy , "miększy " olkular dwa razy drozszy dla samego tylko ER czy tej przyznam wygodnej regulowanej muszli ? wg mnie bez sensu

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, martinezx napisał:

A co z wygodą, komfortem patrzenia, parowaniem ? Czy to w bco 10 nie bedzie przeszkadzało? bo jesscze mam chwile zawahania z vixen slv

Dla mnie wygodny jest nawet 4mm Orciak. Niemniej jednak nie ma  ani parowania, ani probelmow z utrzymaniem ER ( ktorego de facto nie ma,  bo z kazdej odleglosci mozna w niego patrzec), ani z nieosiowym patrzeniem. Mozna w niego patrzec pod dowolnym katem.

Edytowane przez JSC
  • Thanks 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Mareg napisał:

Wszystkie te "prawdziwe orto" mają pola ~42*, podczas gdy "oszukany orto" BCO ma 52* i to robi sporą różnicę.

Osobiście wolałbym większe pole, bo w Maku f/14 z 33-procentową obstrukcją 

Tak tylko w kwestii formalnej bez żadnego trybu 😉

On ma chyba troche mniejsza obstrukcje. Menisk przedni ma 100mm, a napylone lusterko 30mm ( no moze 30.05mm).

 

  • Thanks 1
  • Haha 1

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnosnie wygody orciaków czy innych podobnych .

Jednym z okularów jakie posiadam jest powiem nie skromnie świetny UO ortho 9 mm  o tzw. budowie "volcano top" . Od pierwszej obserwacji zostałem oczarowany tym prostym zabiegiem producenta i uwazam ta za genialnie proste i skuteczne rozwiazanie .  Taka budowa sprawia ,ze rzesy mają gdzie się "podziać " a my mozemy wygodnie przyłozyć oko . Okular jest genialnie wygodny i wyobrazam sobie wygodne uzytkowanie kazdej ogniskowej o takiej budowie .

wrzucam link dla zobrazowania Ortho Collection - taking shape - Discussions - Eyepieces - Stargazers Lounge

 

JSC chyba kiedys tez podkreślał własnie ten aspekt

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, JSC napisał:

Tak tylko w kwestii formalnej bez żadnego trybu 😉

On ma chyba troche mniejsza obstrukcje. Menisk przedni ma 100mm, a napylone lusterko 30mm ( no moze 30.05mm).

 

Menisk to jednak menisk a nie "płaskie szkiełko " nie wiem jak mierzyłeś ,ale może to zaburzać pomiar 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

kupione bco 10. Co zlego to Wy 😉

W koncu dam wam spokoj. A i tak pewnie kiedyś kupię tego pentaxa 

Kazdemu serdecznie dziękuję za dyskusje i porady, plus panu z Delty i Krzysztofowi P z Krakowa. 

Niby pierdola, pare cm blachy i szkla a takie emocje

Edytowane przez martinezx
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Koszy89 napisał:

Menisk to jednak menisk a nie "płaskie szkiełko " nie wiem jak mierzyłeś ,ale może to zaburzać pomiar 😉

No faktycznie 🤔 , mierzylem po krzywym papierowa miarka. Czyli mozna przyjac ze jest 30mm 😉

BTW

Ma ktos moze Inne Maki, zeby to dokladnie pomierzyc. Bresser 127/1900 ma chyba mniejsza OC(?)

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, JSC napisał:

No faktycznie 🤔 , mierzylem po krzywym papierowa miarka. Czyli mozna przyjac ze jest 30mm 😉

BTW

Ma ktos moze Inne Maki, zeby to dokladnie pomierzyc. Bresser 127/1900 ma chyba mniejsza OC(?)

Mogę zmierzyć SW127/1500. 

zmierzę  z ciekawosci 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JSC napisał:

Tak tylko w kwestii formalnej bez żadnego trybu 😉

On ma chyba troche mniejsza obstrukcje. Menisk przedni ma 100mm, a napylone lusterko 30mm ( no moze 30.05mm).

 

Dzięki !

Ale jak już sobie tak dyskutujemy o szczegółach, to pasuje wspomnieć, że menisk w Makach ugina promienie "na zewnątrz", więc aby zachować aperturę menisku, lustro główne musi być trochę większe od menisku.
W przeciwnym razie rzeczywista apertura jest mniejsza niż menisk.
Więc aby dokładnie określić obstrukcję, trzeba znać też aperturę lustra głównego.
No i jeśli lustro jest większe, dobrze byłoby być pewnym, że to lustro łapie całe światło z menisku...
 

  • Like 2
  • Thanks 1

Taurus T300, OO VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzac na "test  zapałki" to LG/LW chyba lapie caly menisk. Dobrze by bylo zmierzyc po prostu lustro, ale nie chce mi sie go rozkrecac 😉

Edytowane przez JSC

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrecilem celę z meniskiem, bo latwo sie to robi. Srednica wewnetrzna tuby to 110mm. LG tak na oko po po milimetrze z kazdej strony ma luzu ( chociaz moze i mniej), to ma gdzies 108mm. Wieczorem sprobuje zmierzyc dokladniej.

Edytowane przez JSC
  • Like 3

Refraktory: TS 102/1122ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700

Newton: SW 200/1000

Mak: Bresser 100/1400

Montaże: Bresser EXOS-2, Vixen New Polaris, Bresser Astro3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)