Skocz do zawartości

Ellis-Grayson-Bond 6


Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Damian P. napisał:

Mam ją od niedawna na liście dla mojego teleskopu 12". O mało bym nie przegapił, że to już trzeba polować, bo ucieka. 

Myślisz ,ze jest możliwa wizualnie ? kurcze to jest wg tego co znalazłem 24 mag jasnośći powierzchniowej , ale może ta jasniejsza wstęga jakoś wyjdzie , wszak masz bdb niebo i wzrok. Trzymam kciuki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu coraz mniej 😉

Mi udało się ją dostrzec , podczas tegorocznej sesji obserwacyjnej pod niebem B4:

Teleskop 22" f4, okular ED40", Scopos 35mm i Nagler 26mm, filtr Svbony OIII 7nm.
- mgławica widoczna zerkaniem właściwie w każdym okularze, jednak ciut lepiej w Naglerze 26mm . Widoczna jako łuk światła z zagęszczeniem wokół jasnej gwiazdy (TYC835-976). Bardzo słabo odcina się od tła, jednak definitywnie tam jest, co najlepiej widać w momencie przejeżdżania polem widzenia przez miejsce, gdzie się znajduje.
 Bez filtra nic, podobnie jak przez Hb 5.5nm. W tych warunkach nie było widać całej otoczki.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Koszy89 napisał:

Myślisz ,ze jest możliwa wizualnie ? kurcze to jest wg tego co znalazłem 24 mag jasnośći powierzchniowej

Michał już w zasadzie odpowiedział na pytanie, czy jest możliwa, ale odpowiem jeszcze. Jasności powierzchniowej nie szukałem, ale czytałem różne raporty, które dały mi sygnał, że warto spróbować. Szczególnie raport z 8" (Uwe Glahn) pod niebem 6.5mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem dwa razy zobaczyć EGB 6 wizualnie; przedwczoraj i wczoraj (żeby wykluczyć chwilowego cirrusa poprzednio). Teleskop 12", plus filtr OIII, powiększenia 50x, 60x i 107x, ale głównie 50x. Co tu dużo mówić – fiasko.
Na Cloudy Nights jest raport z 8" w powiększeniu 31x i nawet z 5,1" przy powiększeniu 27x. Te wzmianki na pewno nie dadzą mi spokoju, ale jeśli do niej wrócę, to już w następnym sezonie, bo teraz obiekt był dla mnie na wysokości 42-39 stopni, a podczas górowania wznosi się na 52 stopnie, więc to niemała różnica. Spróbuję też jeszcze mniejszego powiększenia oraz większej źrenicy wyjściowej. To chyba jedyne sprawy, które przychodzą mi do głowy, jeśli chodzi o mój teleskop. Właściwie jest jeszcze jedna sprawa, która może naturalnie pomóc, ale na którą trudno trafić – super przejrzystość.

PS Próbowałem zobaczyć również dwie galaktyczki blisko planetarnej, PGC 28544 i tę malutką, tuż na prawo od mgławicy. Nie upolowałem ostatecznie żadnej, jednak miałem chwilami wrażenie, że PGC 28544 jest blisko i że kilka razy mignęła.

Edytowane przez Damian P.
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024