Skocz do zawartości

NGC 6888 - polowanie na czerwony Półksiężyc


Rekomendowane odpowiedzi

Trochę informacji  z Wikipedii:

NGC 6888 (również Mgławica Półksiężyc) ? mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Łabędzia. Została odkryta 15 września 1792 roku przez Williama Herschela. Mgławica ta znajduje się w odległości około 4700 lat świetlnych od Ziemi w ramieniu Oriona Drogi Mlecznej.

Mgławica NGC 6888 została uformowana przez znajdującą się w jej wnętrzu gwiazdę Wolfa-Rayeta WR 136. Gwiazda ta powstała jako nadzwyczaj jasny i gorący nadolbrzym typu O około 4,5 miliona lat temu. Mgławica zaczęła powstawać około 250 tysięcy lat temu, kiedy masywna gwiazda centralna wyewoluowała z fazy czerwonego karła w gwiazdę Wolfa-Rayeta. Proces ten doprowadził do zrzucania zewnętrznej powłoki przez silny wiatr gwiazdowy w tempie wyrzucania ilości materii równej masie Słońca w ciągu każdych 10 tysięcy lat. W ten sposób wiatr gwiazdowy uderzał w otaczający gaz pozostający po poprzedniej fazie, kompresując go w serie złożonych powłok oraz dodatkowo je jonizując poprzez ultrafioletowy strumień gwiazdy centralnej. Przypuszcza się że gwiazda WR 136 wybuchnie jako supernowa w ciągu najbliższego miliona lat.

Jeszcze za wczesniej na ten obiekt, fotografowanie mogłem rozpocząć dopiero po godzinie 1:00 i udało mi sie złapać tylko 10 klatek po 10 minut.  Lepsze warunki do obserwacji i fotografowania będą w sierpniu i na pewno wrócę do niego i dopale troche klatek.

Sprzęt:

SW N150/750, QHY8L, LXD-75, Celestron R70/400 Meade DSI

Obróbka:

DSS, PixInsight LE1.0, Noiseware

Matrycę schłodziłem do -30 stopni.

Pozdrawiam

post-118-137699803779_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładny rogalik, nie powiem....ale trzeba by było wyciąć te gwiazdy jakimś filtrem wąskopasmowym. Wtedy to dopiero będzie! 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tadek ładnie wyszło! Tego typu obiekty są bardzo trudne do wyciągnięcia w LRGB bo leżą w mrowiu gwiazd Drogi Mlecznej. Tak jak napisał Ignis, przydałby się jakiś filtr, najlepiej Ha, który przytłumiłby gwiazdki. Ciekawe jakby wyszło połączenie kamerki kolorowej z filtrem Ha?

Dołączona grafika

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że z filtrem H-alfa dałoby sie uwydatnić świecący wodór, do sierpnia może uda mi się zaopatrzyć w taki filtr i dopale troche wodoru.

Tak czy inaczej to zdjęcie pokazuje że w tym miejscu oprócz chmury świecącego gazu jest też ogromne mrowie gwiazd Drogi Mlecznej a tego mrowia z filtrem nie widać tak wyraźnie.

Kuba, jeżeli nie miałbyś nic przeciw temu to spróbowałbym połączyć Twoją fotkę H-alfa z moim RGB.

Matryca miała zimno ale ja na szczęście nie zmarzłem :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pobawiłem sie materiałem Kuby :)

Złozyłem H-alfa wyłapanym 14 maja 2009 roku przez Kubę (12 x 900 sekund) z moim materiałem RGB 10 x 10 minut wyłapanym 7 maja 2011.

Efekt wyszedł dosyć ciekawy :), widac i sporo świecącego gazu i sporo gwiazd Drogi Mlecznej

Pozdrawiam

post-118-137699803923_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej bawiłem sie z tym samym materiałem.

Tym razem materiał H-alfa dodałem do poprzedniego zdjęcia jako L. (poprzednie zdjęcie to złożenie RGB z tym ze jako R zostały zsumowane H-alfa z R)

Poprzednio było HR + B + G, tym razem jest to H+ HR+B+G

Wyszło ciekawie :)

Pozdrawiam

post-118-137699803939_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ładne to wszystko, tylko czemu nie dążycie do naturalnych kolorów

A jaki jest naturalny kolor Crescenta?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ładne to wszystko, tylko czemu nie dążycie do naturalnych kolorów tylko tak rozbarwiacie to ? Ja się pytam, bo zupełnie się nie znam więc mi odpowiedzcie jak "Abel krowie" :)

Bo naturalne kolory to pojęcie względne. W "naturalnych" kolorach mgławic takich nie widać bo oko praktycznie jest ślepe na tą długość fali. Od oddawania tego co widać są szkice astronomiczne. Fotografie od tego nie są i nie były - mają zbyt "dużą" moc obrazowania ;)

Co do samego celu to tam też świeci tlen, azot (łapany przez filtry H-a), jak i hel. Można więc pokombinować sporo, szczególnie mając niestandardowe filtry na pasma helu. Ta gwiazda Wolfa-Rayeta sporo tam wyrzuciła materiału, który teraz zjonizowany świeci :)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są szanse na upolowanie Rogala z filtrem UB 2"? Czy efekty będą zbliżone do Ha?

Jak to focić Canonem niemod. tzn.: czy wypalać klatki tylko z UB czy może bez filtra i łączyć?  Jakie czasy użyć by nie przesadzić,  przy zasięgu wizualnym 4.5 mag? czas 300s, 480s, 600s?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są szanse na upolowanie Rogala z filtrem UB 2"? Czy efekty będą zbliżone do Ha?

Jak to focić Canonem niemod. tzn.: czy wypalać klatki tylko z UB czy może bez filtra i łączyć?  Jakie czasy użyć by nie przesadzić,  przy zasięgu wizualnym 4.5 mag? czas 300s, 480s, 600s?

A co to znaczy upolowanie? :) Bo zarejestrować to się zarejestruje tylko będzie tonął w morzu gwiazd i nic się nie zobaczy :) Pytanie czy w ogóle jest sens podchodzić do tematu niemodyfikowanym canonem - wg mnie nie ma. Trzebaby palić bardzo długie ekspozycje, a wtedy liczba gwiazd zasłoni nam mgławicę. Canon bez modyfikacji jest zupełnie ślepy na Ha i żaden dodatkowy filtr tu nie pomoże, bo wszystko blokuje ten przd matrycą.

Ignis, dlaczego go nie zmodyfikujesz?

www.astrofotografia.szczecin.pl

Kowa 32x82
Kowa 8.5x44
Kowa 8x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo mi szkoda  :D Wiem jak wychodzą foty (nie astro) bez filtra  :(

Ale UB powinien przydupić gwiazdy...zatem może dziś spróbuję  :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja zapolowałem na półksiężyc, chociaż bardziej mi przypomina mózg.

SW 150/750,  filtr Ha 13nm, kamera Artemis 285, ekspozycje 4x10min + 4x15min, obróbka - qbanos.

post-195-137699804232_thumb.jpg

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

W końcu i ja wyłapałem światełko od zjonizowanego wodoru z okolic Crescenda  i połączyłem z fotką z początku tego wątku

W efekcie połączenia 10x10minut RGB z 7 x 20 minut H-alfa powstała taka fotka

Wydaje mi się że ta kolorystyka jest najbardziej zbliżona do tej rzeczywistej bo wodór świeci taką głęboką czerwienią.

post-118-1376998127_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024