Skocz do zawartości

Żegnaj, "Knurze" ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Łukasz jak zwykle jednym tchem :)

Też szedłem spać po trzeciej ale bez takich doznań wizualnych.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dłuższego już czasu czytam "z zapartym tchem" relacje Lukost,-a, Panasmaras-a, Polaris-a i innych obserwatorów nocnego nieba. Na początku niewiele z tego rozumiałem, nie widziałem sensu w obserwach, a piszących traktowałem "z przymrużeniem oka", - wszak napisać można wszystko, można nawet wykonać szkic "z pamięci".

Dzisiaj po długim okresie niedowierzania chylę Koledzy swój siwy łeb przed Wami, Waszymi teleskopami, lornetami, Waszą wiedzą i oddaniu sprawie poznawania nieba.

Dzisiaj gorąco i publicznie przepraszam za moje niedowierzanie. Dzisiaj wyrażam ogromny szacunek dla astronomii nie komercyjnej,dla Waszego poświęcenia, dla Waszej twórczości reportersko - literackiej i dydaktyczno - naukowej.

Minęło kilka lat zanim pojąłem że dla Was nie liczy się miejsce na podium w konkursie, nie liczą się foty kolorowych mgławic czy misternych budowli odległych galaktyk.

Wystarczy Wam niewyraźna rozjaśniona mgiełka widoczna zerkaniem, wystarczą słowa uznania kolegów z forum które są jak dolewka paliwa do niezupełnie pełnego baku Waszych biologicznych pojazdów, kolejny "zastrzyk" paliwa przed kolejnymi wypadami.Gratuluję i dziękuję w imieniu swoim, i jak mniemam innych odbiorców Waszej pracy twórczej.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja jak zwykle genialna. Tylko pogratulować i pozazdrościć towrzystwa.

Skąd Ty Luksot i inni bierzecie pomysły na obiekty to ja nie wiem :D Tyle ciekawych i fajnych obiektów. Jeszcze w dodatku to niebo - u mnie od 2 lat mleko :( Na wyjazdach też mleko ale nie tak bardzo widoczne gdyż samo miejsce bardzo ciemne. Czy to klątwa czy może tęsknota za nockami jak wydziałem w sierpniu 2 lata temu (przerzystość 5+ (od 1 do 5+) ? Nie wiem ale wiem że mimo to widać i tak dużo... chyba. 

 

Przy okazji - jak słabe galaktyki można obaczyć w 8" ? Chodzi mi o warunki od ideału do przecietnych naszych krajowych (czyli co najmniej jedna łuna ale duża, jakaś latarnia za domem i zasięg gołym okiem jakies 5 mag.). Pytam, bo nie wiem co sądzić o tym co widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Przy okazji - jak słabe galaktyki można obaczyć w 8" ? Chodzi mi o warunki od ideału do przecietnych naszych krajowych (czyli co najmniej jedna łuna ale duża, jakaś latarnia za domem i zasięg gołym okiem jakies 5 mag.). Pytam, bo nie wiem co sądzić o tym co widziałem.

Obawiam się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zbyt wiele czynników na to wpływa.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie się czytało  :)

Też obserwowałem tej samej nocy teleskopem i nawet jeden z Twoich celów które wymieniłeś był również i moim. Chodzi o NGC 4236 w Smoku, która trochę mnie zaskoczyła swoją niską jasnością. No ale już kawałek galaktyki z niej to fakt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukost, ale co z dublem? Jak wrażenia? Co widziałeś? "Zdecydowanie warto" to za mało! ;)

 

@karl

Są galaktyki 12 mag i galaktyki 12 mag :) Jedne są zwarte, jasne, inne rozległe, ledwie wyskakujące z tła. Jasność całkowita mówi nam niewiele. Operuj jasnością powierzchniową. Jak przejrzysz moje starsze relacje obserwacyjne na Astronoce.pl to doczytasz co można złapać w 8".

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukost, ale co z dublem? Jak wrażenia? Co widziałeś? "Zdecydowanie warto" to za mało! ;)

 

 

W "szesnastce" obie galaktyczki nie sprawiły nam najmniejszych problemów - nawet Jurek, który ma nieco mniejsze doświadczenie obserwacyjne ode mnie czy Piotrka, dostrzegł "engieca" i to bez kombinowania z metodą zerkania. Cóż więcej pisać - niech ludziska idą po gazetę, wyjątkowo udany numer Wam wyszedł. ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)