Skocz do zawartości

ADL300...tak niedaleko od doskonałości...


Rekomendowane odpowiedzi

Ok no to zostawiam ... jak komuś jeszcze coś do głowy wpadnie , lub coś zauważy niepokojącego ...będę wdzięczny za wpis .

Testy jak pogoda pozwoli .

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze testy już za mną , wydaje mi się, że jest nieźle a co najważniejsze wiem gdzie leży błąd (błędy).

Odnośnie kolminacji , jeszcze prawa strona ciągnie ,ale wynika to z tego, że  kolimowałem ją na odwrotnej stronie Fokusera Atlas . Po zmianie sprawa oczywista ... zruszyło się to to . - jakoś trzeba będzie to rozwiązać . doszedł również dopasowany adapter do Moaga - ostrzy idealnie w połowie i ekspozycje 20min nie są mu straszne - aczkolwiek trzeba to dopracować  - tzn

- sprawdzić polarną , nagrać nowe PE (szukam jakiegoś tutka do PEMPROM ), ogarnąć ustawienia PHD, narobić krzywych w Fokusmaxie  . - Wcześniej był też za daleko i za nisko osadzony pryzmat - też się tego problemu pozbyłem , Był bardzo widoczny na LRGB.

 

pogoda średnia L300s potem dorzucę Ha1200 , tylko DD bez DBF

1700x1700  

post-4068-0-08696800-1431377289_thumb.jp

 

Link 12Mb do 4096x4096 TIFF

https://www.dropbox.com/s/8joiegyxpnp8452/M27-001L%20%20300S%20L%20DDj.jpg?dl=0

 

 

---------------------

Bez problemu można wyrównać tło w pix tak na  szybko.

 

post-4068-0-94695300-1431379453_thumb.jp

  • Like 1

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, - droga przez mąkę za własne pieniądze, na własne życzenie. Zachwianie nie tylko kolimacji czy innego czynnika, ale co najważniejsze wiary w siebie, swojej własnej samooceny. Do tego doprowadzili fachowcy od marketingu, a to jeszcze nie koniec. Niebawem zaczną nas uczyć chińskiego bo angielski już nie wystarcza jeżeli takie sławy Polskiej astrofotografii jak Maciek, Łukasz, Jacek i wielu innych głowi się przez ponad rok jak uruchomić teleskop by było wszystko correct jak mówią Rosjanie.....

Zafajdanym obowiązkiem sprzedającego powinno być pierwsze uruchomienie tej klasy sprzętu w domu kupującego, a nie dorabianie tekturowych kartonów z dziurką by klient sam sobie sprawdził w domu. Piszę to wszystko w wielkim skrócie i zbyt chaotycznie, ale czytałem wszystko po kolei jak horror z serii "mechaniczna piła" i nasza polska rzeczywistość niewiele odbiega od scenariusza tego typu horrorów. W  USA lub innym cywilizowanym kraju prawnicy zdarliby skórę z takich menadzerów jak nasi, a na pewno zmusili by ich by oderwali swoje tłuste zadki od fotela i zaczęli pracować na swoje utrzymanie. Naski, szczerze Ci współczuję, sam także wielokrotnie przechodziłem tą samą drogę do postępu i powiem Ci szczerze nawet polski produkt NEQ 6 potrafi zdrowo dać w d..ę komuś z moim stanem nerwów mimo że "instrukcję" o dziwo napisali po polsku tylko jakoś po kilku latach czytania forów astronomicznych nie nauczyłem się jeszcze odczytywania skrótów, - ze skrótu.

Co, - napisałem zbyt dosadnie? To dobrze, może wreszcie kogoś obudzę.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wwaldek 1947 - masz 1000%racji , a nie występuje to tylko w Polsce , ale wszędzie ... jesteśmy dymani --- czy chcemy czy nie .. a najgorsze  ,że nic z tym się nie da zrobić ! Zawsze znajdą jakieś wytłumaczenie. - poza zmianą hobby w tym momencie nie pozostaje nam nic .

 

Tak żeby dokończyć to M27 testowo ale , nie testowo ;) (Wessel dzięki za pomoc !! ) - nie jest najgorzej , powoli zaczyna mi się podobać .

Tutaj zabrakło pogoda - bo wcześniej oczywiście były testy >:(

3xHa1200s - miałem za dużo ha aby dorzucić w pełnej sile do skromnego 3xL 300s1x1  i rgb 3x120sB2x2.

słabo widoczna otoczka

post-4068-0-22757500-1431425019_thumb.jp

 

color

post-4068-0-49993600-1431425066_thumb.jp

 

HaL w powiększeniu

post-4068-0-64511100-1431428738_thumb.jp

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naski,- super fota, super sprzęt, tylko szkoda że kosztował Cię tyle nerwów.   Anva, - niczego nie przespałeś bo dosyć już mam oceniania siebie jako dinozaura czy niedouka i po prostu nie pisałem o tych sprawach ale mój "nowy"NEQ- 6 już od blisko 6 miesięcy celuje Panu Bogu w okno zamiast na obiekt, czasami nawet czeluście piekielne koniecznie chce podglądać (wiem że to kwestia mojego błędu, kwestia błędnych ustawień) ale niedługo skończy się gwarancja,- a on dalej nie chce się przyznać co go boli i nie chcę go wozić po przekątnej przez całą Polskę. Liczę na to że któregoś dnia ten drobny błąd sam się ujawni lub dojedzie do mnie któryś z bardziej doświadczonych kolegów. A to co pisałem w tym poście niech przyda się innym żeby mieli o czym myśleć nim zamówią drogi sprzęt do astrofotografii i nikogo konkretnego nie miałem na myśli. Chory jest sam SYSTEM SPRZEDAŻY. Pozdrawiam Waldek.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naski,- super fota, super sprzęt, tylko szkoda że kosztował Cię tyle nerwów.   Anva, - niczego nie przespałeś bo dosyć już mam oceniania siebie jako dinozaura czy niedouka i po prostu nie pisałem o tych sprawach ale mój "nowy"NEQ- 6 już od blisko 6 miesięcy celuje Panu Bogu w okno zamiast na obiekt, czasami nawet czeluście piekielne koniecznie chce podglądać (wiem że to kwestia mojego błędu, kwestia błędnych ustawień) ale niedługo skończy się gwarancja,- a on dalej nie chce się przyznać co go boli i nie chcę go wozić po przekątnej przez całą Polskę. Liczę na to że któregoś dnia ten drobny błąd sam się ujawni lub dojedzie do mnie któryś z bardziej doświadczonych kolegów. A to co pisałem w tym poście niech przyda się innym żeby mieli o czym myśleć nim zamówią drogi sprzęt do astrofotografii i nikogo konkretnego nie miałem na myśli. Chory jest sam SYSTEM SPRZEDAŻY. Pozdrawiam Waldek.

Panie Waldku spytam tak z czystej ciekawości ,bo chcę kupić ten montaż.

Z jakimi problemami Pan walczy ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naski,- super fota, super sprzęt, tylko szkoda że kosztował Cię tyle nerwów. Anva, - niczego nie przespałeś bo dosyć już mam oceniania siebie jako dinozaura czy niedouka i po prostu nie pisałem o tych sprawach ale mój "nowy"NEQ- 6 już od blisko 6 miesięcy celuje Panu Bogu w okno zamiast na obiekt, czasami nawet czeluście piekielne koniecznie chce podglądać (wiem że to kwestia mojego błędu, kwestia błędnych ustawień) ale niedługo skończy się gwarancja,- a on dalej nie chce się przyznać co go boli i nie chcę go wozić po przekątnej przez całą Polskę. Liczę na to że któregoś dnia ten drobny błąd sam się ujawni lub dojedzie do mnie któryś z bardziej doświadczonych kolegów. A to co pisałem w tym poście niech przyda się innym żeby mieli o czym myśleć nim zamówią drogi sprzęt do astrofotografii i nikogo konkretnego nie miałem na myśli. Chory jest sam SYSTEM SPRZEDAŻY. Pozdrawiam Waldek.

Chyba chodzi o to, że napisałeś o NEQ6 "polski produkt", a jak wiadomo to chińczyk
  • Like 2

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowok 76,- widzę że swoim narzekaniem trochę Cię zniechęciłem, - przepraszam jeśli tak, ale nie mamy wyjścia jest to chyba jeden z lepszych i "nośniejszych" montaży dostępnych dla przeciętnego nabywcy (piszę tu o cenie), a podałem ten przykład bo faktycznie jest to jakaś duperela której nie mogę rozwikłać wśród dzikich i hodowlanych zwierząt. Na pewno warto kupić ten montaż jeśli przyjmiemy kryteria użytkowości do ceny jakim to sloganem posiłkują się dystrybutorzy. Ja generalnie nie rozumiem poszczególnych poleceń zawartych w instrukcji obsługi, a dodatkowo mam kłopoty z kojarzeniem parametrów które należy w odpowiednie miejsce wpisać(tutaj kłania mi się angielski, ale w tym wieku już nawet nie próbuję zaczynać nauki). Wina więc leży po mojej stronie i to jest bez dyskusyjne. Zawsze zresztą o tym pisałem że nie znam się na komputerach, elektronice, oprogramowaniu itp i wcale się tego nie wstydzę. Ta wiedza nie była mi nigdy potrzebna, ale nie jednego elektronika czy programistę zagnę z kolei na sprawach hodowlanych czy ogólnorolnych. Głównie chodzi zaś o to by sprzedawcy udzielali wsparcia w pierwszym uruchomieniu szczególnie drogich, ponad przeciętnych montaży czy teleskopów to było chyba dość jasno napisane.

Włodku, - masz rację, ale to jest wynikiem między innymi tego, że chiński produkt otrzymał pierwotnie angielską wersję instrukcji obsługi, później ktoś się dopatrzył że w Polsce, gdzie sprzedaje się ten czy inny produkt jest wielu użytkowników którzy nie znają angielskiego. Polecono więc przetłumaczyć angielską instrukcję na polski i wyszła kaszana.....Fachowiec zrobi to co trzeba z zamkniętymi oczami, mnie trudno jest ogarnąć sposób myślenia chińczyka i wiele czynności wykonuję instynktownie

Mój problem to dodatkowo to, że zbierając i remontując używany sprzęt astronomiczny zebrałem łącznie kilka setupów z różnym oprogramowaniem i różnymi właściwościami. Wszystko to próbowałem nawet z niezłym skutkiem zmotoryzować i na takim sprzęcie "pracowałem" od kilku już lat. Chciałem zorganizować wokół siebie grupę zapaleńców astronomii i astrofotografii w oparciu o ten sprzęt tym bardziej że mieszkam w idealnym do tego celu miejscu (ok35 km od Zatomia). Były to jednak tylko marzenia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ostatnio znalazła sie jedna nocka bezchmurna , gdzie po zakupie CCD inspektora , chciałem sprawdzić live jak to wygląda z tą kolimacją. - i czy da sie  na gwiazdach podregulować. Seeing wyśmienity , jeszcze bez księżyca , teleskop ustawiony pod kątem ca 45stopni

post-4068-0-05948300-1433325114_thumb.jp

 

post-4068-0-05298800-1433325116_thumb.jp

post-4068-0-65584200-1433325117_thumb.jp

 

Niby ładnie , ale dalej górna część ciągnie. L300s DD wyrównanie w pix

post-4068-0-48260000-1433325588_thumb.jp

Crop jest zadowalający

post-4068-0-24831400-1433325569_thumb.jp

 

Brakuje tutaj regulacji , którą przykrywa atlas .

Potrzeba dalszej przeróbki jeszcze 2 adapterów . (Muszę odsunąć Altas )

mam tu 1,4cm pola popisu - wystarczająco

post-4068-0-82398100-1433325111_thumb.jp

post-4068-0-72881000-1433325109_thumb.jp

 

 

Jak myślicie , kto powinien to zrobić ... firma X gdzie zamawiałem teleskop (i robiłem adaptery), czy firma Y która wyprodukowała teleskop , który to po zmianach konstrukcyjnych nie odpowiada już wcześniej zrobionym adapterom , które to uniemożliwiają poprawną kolimację . ?

 

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak to wyglada w Ha 3x1200s B1x1 tylko DB

post-4068-0-98121400-1433327032_thumb.jp

crop1x1

post-4068-0-24908100-1433327321_thumb.jp

 

Czyli nie podlega wątpliwości , że muszą to zrobić - i jeszcze do tego  za darmo -

Z tym pierwszym nie będzie problemy z tym drugim się okaże ...

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Niech ciągną zapałki :) Ja wiem kto płaci....

 

Tą kwestię już wyjaśniłem , na moją korzyść - za 2 tygodnie dojadą nowe adaptery - masakra powoli będę mógł je w hurcie sprzedawać . - No ale cieszymy się z zaangażowania sprzedawcy.

 

Inna rzecz , to ta że używając CCD inspektora , jak to już zaprezentowałem w poprzednich postach, mam różne wyniki w kolimacji.

Niedawno byłem w obserwatorium i sprawdziłem inspektorem ostatnie zrobione zdjęcia. Można powiedzieć, że delikatnie dokolimowałem  teleskop (na NGC6888) i zacząłem od razu fotografować.

Kolimację sprawdzałem na 10s ekspozycjach w Binn 1x1  - i jak widać było ekstra ...

 

Miałem wielkie zdziwienie jak zobaczyłem wyniki 300s L - praktycznie potwierdzały - to co się dzieje na fotografii , że prawa strona jeszcze ciągnie ...

post-4068-0-83509500-1435091125_thumb.jp

Nie rozumiem dlaczego  są takie różnice między 10s a 300s L - odstęp czasu pomijalny ... - Czy jak się korzysta z Inspektora trzeba wydłużyć ex-pozycję do 30s albo np zwiększyć Bin2x2 ?

Ktoś może mi to wytłumaczyć >?

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prawy górny róg 300 vs 10s

Porównaj przekrój obrazu gwiazdy dla 30 s i 300 s a zrozumiesz bez problemu

 

post-4068-0-75120100-1435145810_thumb.jp

 

powiedzmy ,że rozumiem .

 

To na jakich czasach, Binn, i obiektach wykonywać kolimację ? CCd Inspektorem .

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Adaptery doszły , wszystko pięknie pasuje ...Co prawda zabrakło klucza, ale poradziłem sobie starym , pociętym zestawem - nowy się dorabia .(drobnostka)

 

post-4068-0-49089800-1437643289_thumb.jp

post-4068-0-22896800-1437643290_thumb.jp

post-4068-0-04100100-1437643291_thumb.jp

 

Po zamocowaniu urządzenia pomiarowego , takie miałem wyniki .

post-4068-0-71166800-1437643282_thumb.jp post-4068-0-46900700-1437643288_thumb.jp

 

Widać niedoskonałości po odkręcaniu i przykręcaniu wszystkiego .

Po korekcji 

post-4068-0-75246100-1437643279_thumb.jppost-4068-0-52944000-1437643285_thumb.jp

 

Moim zdaniem wyglądało to dobrze (no chyba że się ze mną nie zgadzacie?)

 

Potem nastąpiły próby

A efekt ... 300s L

post-4068-0-28904900-1437644060_thumb.jp

post-4068-0-35950900-1437644066_thumb.jp

post-4068-0-96264500-1437644072_thumb.jp

 

Gwiazdy wyglądają już całkiem ciekawie , ale niestety , jedna część dalej ciągnie.

post-4068-0-09160600-1437644389_thumb.jp

Próbowałem tez drugim lustrem robić małe korekty i efekty w tej samej pozycji były pozytywne - czyli wszystko ok coll 0 krzywizna 9,5% przy L na 60s

A spotyka mnie coś takiego jak powyżej w ccdinspector - nie rozumiem jak można to dokładnie skolimować - jakieś sugestie ... może jak się do kolimacji używa inspektora ?!!!

Widać że naprawdę nie brakuje dużo ... czym ruszyć 1 , 2 lustrem ... czy tym co się ustawia prostopadłość matrycy.?

 

 

 

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chodzi ci o to ?

post-4068-0-51185200-1437645293_thumb.jp

 

Zauważ Maciek ,że ten teleskop obsłuży tą matrycę bez problemy post 15 z tego wątku - Orion - wygląda wspaniale ! - jestem blisko początku .

 

 

Teraz sobie tak z żonką oglądaliśmy moje wyczyny i chyba do końca jest nie dokładnie ustawione ... brakuje jeszcze tego tyknięcia .

Po obrocie obrazków i oddaleniu widać niedokładność i jak się dobrze przyjrzeć-  to to widać że 1 koło jest jaśniejsze od drugiego . Na kratownicy tego tak nie widać .

Może właśnie jest to tak skonstruowane tzn kołowe jest do systemów wolniejszych niż 5,6 a kwadraty do szybkich czyli mniej niż 5,6 - a co zrobić jak mam 5,6 ? ni to szybkie ni to wolne ...

post-4068-0-59174300-1437649825_thumb.jp

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, wszyscy pisza ze obsłuży, tylko potem kicha.

Z tymi spot size to chodzi o to, że CCD Inspektor wyłapie wszystkie zniekształcenia obrazu gwiazdy, ale tylko wtedy kiedy będa one większe od piksela czyli tam gdzie spot size > piksel size.

I masz odpowiedź dlaczego tak brzydko pokazuje krawędzie.

Dla porównania mój setup - Veloce plus STL 11000- teretyczna spot size 8 um, piksel 9 um- matryca 24x36 mm- najlepsza krzywizna pola na klatce 1200 sekund -18 %

                                             Veloce plus ATIK ONE 9M - teoretyczna spot size 8 um, piksel 3,69 um - matryca 10x18 mm-najlepsza krzywizna pola dla 300 sekund - 22%.

I lepiej nie będzie! Po prostu parametr spot size zmienia się ( rośnie) od środka do krawędzi 2-3 krotnie i powoduje niejasny odczyt CCD inspektora, pomimo iż subiektywna ocena wizualna obrazka nie wypada najgorzej.

Reasumując - idealnie płaskie pole nie istnieje, bo nawet najlepsi przyznają się do różnicy wymiaru spot size na środku i na krawędzi obrazka. Kwestia tylko czy będzie większy od Twojego piksela czy nie.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że setup Takahashi FSQ 106N ( z fluorytowym obiekywem, nowy FSQ ma już szkło ED) dla obu moich kamer ma taką sama krzywiznę pola na poziomie 17 % :). To świadczy o tym, że spot size w kole o średnicy ok. 21 mm jest dla tego astrografu niezmienny.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Jako ciekawostkę mogę dodać, że setup Takahashi FSQ 106N ( z fluorytowym obiekywem, nowy FSQ ma już szkło ED) dla obu moich kamer ma taką sama krzywiznę pola na poziomie 17 % :). To świadczy o tym, że spot size w kole o średnicy ok. 21 mm jest dla tego astrografu niezmienny.

Znalazłem takie porównanie FSQ "starego" i ED http://www.takahashi-europe.com/en/FSQ-106ED.optics.spots.htm 

Ale co masz na myśli pisząc, że FSQ ma taką samą krzywiznę pola dla obu kamer? Krzywizna pola i spot size to cecha tylko obiektywu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naski tą małą niedokładność kolimacji którą zaznaczyłeś strzałką to ja bym poprawił.

Kolimator jest na bank skolimowany/osiowy? Takie niewinne pytanko ;)

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ta niedoskonałość będę starał się zlikwidować , następnym razem i mam nadzieje że mi się uda ... pytanie tylko czym.

1, 2 lustro czy osiowość ... bo jedyne co dotykałem do tej pory to lustro wtorne i osiowosc .
Uważa ze kolimator jest skolimowany.

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam wszystkich śledzących ten temat , mam nadzieję, że odświeżam go już ostatni raz, i jest to robione tylko w ramach podsumowania walki ze wszystkim ... Bo tak naprawdę było mnóstwo rzeczy , które były przerabiane, robione od nowa ; ustawienia i testy nie miały końca.

Zaczynając astrofotografię nigdy bym nie przypuszczał, że tak dużo rzeczy trzeba zgrać ,aby robić interesujące zdjęcia , żeby było to powtarzalne i sprawiało przyjemność . Najgorsze ,że musiałem się tego uczyć w przyspieszonym tempie i na własnych błędach . Pewien etap , mam już za sobą .

 

Na początku miałem wybór między dwoma teleskopami - seria sprawdzona i funkcjonująca , lub nowość z bardzo interesującymi parametrami > wybrałem nowość - Ta nowość pozwoliła mi poznać wszystkie wady konstrukcyjne i buble producenta , które skrupulatnie były usuwane, po moich testach i również waszej pomocy w diagnozowaniu !!!

Dziękuję w szczególności Wesselowi, który bardzo mi pomógł w rozwiązywaniu problemów ! Jolo twoje uwagi i tipsy też zasługują na podziękowania.

 

Aaaa znalzałem 2 teksty Wessela z 08 Luty 2015

"Maciek, za świeże toto. Radzę poczekać aż ktoś kupi i potestuje, lub Maciek, jedziesz grubo i ambitnie..."

 

Teleskopy RC są naprawdę wdzięczne jak są dobrze ustawione , a to niestety jest piekielnie trudne !!!

 

Skolminowanie perfekcyjne teleskopu w amatorskich warunkach ,jest niemożliwe . Większość metod opiera się na wizualnym określeniu czy coś tam jest taki czy siakie ! Używając kilku narzędzi do kolimacji , nie byłem w stanie powiedzieć czy coś jest na 100% dobrze ustawione ,  a często kilka procent dyskwalifikowało wynik ! Z drugiej strony , nie rozumiem kompletnie tego systemu kolimacji z dwoma śrubami i flettnerem. Do tego ustawienie perfekcyjne czy to lunetki takahashi, czy howie glatter z różnymi siatkami , Baader kolimator czy samo sprawdzenie CCDInspektora , nie miało pozytywnego odwzorowania w jakości zdjęcia. - nie potrafię tego wytłumaczyć >

 

Przykład > wszystko pięknie ładnie rogi...hmmmm trójkąciki jakieś ..

post-4068-0-58668900-1441136306_thumb.jp

post-4068-0-44782400-1441136319_thumb.jp

post-4068-0-66514200-1441136300_thumb.jp

 

- z pewnością osoby z większym doświadczeniem poradziły by sobie szybciej i lepiej , niestety nie dane mi było się z nimi spotkać .

 

Stan obecny>

W tym momencie jestem zadowolony z wyniku , aczkolwiek jeszcze małe niedociągnięcia widzę  - które MI nie przeszkadzają w odbiorze całości .!!!

 

300s L (pełnia - uwydatnia winietowanie)

post-4068-0-17966700-1441136308_thumb.jp

 

post-4068-0-28176400-1441136316_thumb.jp

 

Mocno powiększone rogi >

 

Lewa góra                                                                                                                                                                         Prawa góra

post-4068-0-22545300-1441136330_thumb.jp     post-4068-0-31487800-1441136339_thumb.jp

 

Lewy dół                                                                                                                                                                              Prawy dół

post-4068-0-95898700-1441136323_thumb.jp       post-4068-0-78146000-1441136335_thumb.jp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witajcie 

Zainteresował minie artykuł na http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/co-oferuja-nowe-chlodzone-kamery-z-matrycami-cmos-w-fotografii-ds/ o innym podejściu do foto DS, pt. "Co oferują nowe chłodzone kamery z matrycami CMOS w fotografii DS?"

Rzecz tyczy się np. ASI 178 MCC z chłodzeniem. Wydaje się to bardzo interesujące? Czy ktoś z Kolegów ma jakieś doświadczenia w tym temacie i z tymi kamerami? 

Pozdrawiam

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, stefanchm napisał:

Witajcie 

Zainteresował minie artykuł na http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/co-oferuja-nowe-chlodzone-kamery-z-matrycami-cmos-w-fotografii-ds/ o innym podejściu do foto DS, pt. "Co oferują nowe chłodzone kamery z matrycami CMOS w fotografii DS?"

Rzecz tyczy się np. ASI 178 MCC z chłodzeniem. Wydaje się to bardzo interesujące? Czy ktoś z Kolegów ma jakieś doświadczenia w tym temacie i z tymi kamerami? 

Pozdrawiam

 

Mam 178MM mono/chłodzoną. DSowo na razie kilka prostych prób. Inni wrzucili już parę fotek. Ogólnie duża ilość pikseli może kusić, ale jako że są ekstremalnie małe, to większość teleskopów odpada albo czas ekspozycji ogranicza seeing (i tak naprawdę ogranicza). Kolorowych małych pikseli bym nie brał. Najnowszej generacji lustrzanki będą znacznie bardziej efektywne (pomijając brak chłodzenia). W przypadku mono może to być całkiem ciekawy pomysł na fotografowanie obiektywami lub czymś bardzo bardzo światłosilnym o niezbyt długiej ogniskowej.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem ASI 174 MCC  (cena 4700) o rozmiarze pixela 5,7 czyli już nie taki mały. Ale nie odnalazłem nigdzie informacji o szumie. W artykule mówi się o ekstremalnie niskim szumie ale poza tym żadnych konkretów. Może coś Ci na ten temat wiadomo.

Dla mnie, który fotografuje Nikonem D5300 możliwość chłodzenia kamery  jest nie do pogardzenia. Robienie dla każdej sesji darków zabiera mnóstwo czasu. Marzy mi się biblioteka darków.

A co myślisz o, wspomnianej w artykule technice robienia ogromnej ilości kilkusekundowych zdjęć.?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, stefanchm napisał:

Widziałem ASI 174 MCC  (cena 4700) o rozmiarze pixela 5,7 czyli już nie taki mały. Ale nie odnalazłem nigdzie informacji o szumie. W artykule mówi się o ekstremalnie niskim szumie ale poza tym żadnych konkretów. Może coś Ci na ten temat wiadomo.

 

Chcesz kolor tak bardzo? IMX174 ma dość spory amp glow więc tak czy inaczej robi się wiele dość krótkich ekspozycji. Niski szum odczytu tym bardziej to umożliwia. ASI174MCC raczej mało kto używa bo mało kto potrzebuje dużej kolorowej do Układu Słonecznego (DSowo kolorowa kamera to raczej tylko coś w rodzaju QHY8L), ASI174MM jest bardziej popularna, planeciarze zrobili nią nieco DSowych fotek i ogólnie daje radę, ale nie są to typowe długie ekspozycje.

 

Więc jak kolor to QHY8L, jak mono to Atik314L+ lub coś podobnego jak się trafi w dobrej cenie. 178MM można by myśleć pod kątem obiektywów i temu podobnych.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)