Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od pewnego czasu interesuję się astronomią i mam zamiar kupić pierwszy teleskop. Zastanawiam się nad tubą optyczną Sky-Watcher N-150/750 OTAW i do tego montażem paralaktycznym Sky-Watcher EQ3-2 / CG4
- http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=2521&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_N-150/750_OTAW
- http://www.teleskopy.pl/Monta?-paralaktyczny-Sky-Watcher-EQ3-2-/-CG4---g?owica-+-przeciwwaga-+-statyw-aluminiowy-teleskopy-1401.html
Zależy mi na tym, żeby całość była jak najlżejsza, ponieważ mam zamiar zabierać go często za miasto, ale żeby jednak dało się zobaczyć przez niego coś też w mieście (średniej wielkości, wg Wikipedii ok 40 000 mieszkańców ;-) ).
Potrzebuję więc rady bardziej doświadczonych, czy jest to dobry wybór i jaki ewentualnie inny mógłby być dobry
:-D .
Dysponuję budżetem ok. 2000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)

Gdybyś była uprzejma bardziej doprecyzować co Cię (napisałeś coś) na niebie interesuje i jeszcze troszke informacji w oparciu o ten post ... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Teleskop wskazałaś ,,dobry", ale na montażu paralaktycznym obserwacje nie będą zbyt komfortowe :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

JaceKE wprowadzasz koleżankę w błąd pisząc, że obserwacje na montażu paralaktycznym są niewygode. Mam ten teleskop i z doświadczenia wiem, że obserwacje przy wykorzystaniu montazu paralaktycznego są bardzo wygodne jak już się namierzy to co chce się oglądać, a dodatkowo można je sobie usprawnić dokupując napęd na jedną oś, tak że teleskop sam śledzi obiekt. Nie bez powodu posiadacze teleskopów dobsona dorabiają do nich klin paralaktyczny, który montaż dobsoba zamienia na paralaktyczny. Jedyną wadą montażu paralaktycznego jest mało wygodne przeglądanie nieba. 

 

Droga Astronomko246. Teleskop, który wymieniłaś jest dobrym i w miarę uniwersalnym wyborem. Można dobrać teleskop lepiej jeśli napiszesz co konkretnie chciałbyś obserwować. Nie musisz kupować montażu i tuby optycznej osobno. Kompletny teleskop razem z montażem jest w ofertach sklepów (astrokrak.pl , deltaopitcal) i zwykle zestaw jest tańszy niż tuba i montaż osobno. Zawsze możesz kupić używany lub prawie nowy (np. nietrafiony prezent) zestaw oszczędzając sporą część ceny sklepowej. Netwon 150/750 jest przenośny, ale nie jest to teleskop plecakowy i wymaga użycia samochodu. Jeśli (od auta) trzeba go przenieść kilkaset metrów to raczej będziesz to robić we dwójkę, lub na dwa razy. Za jednym razem tuba + akcesoria, za drugim montaż plus statyw. Całość źle się przenosi ze względu na wagę montażu i przeciwwag i tutaj ma drugorzędne znaczenie, czy tubą optyczną jest 15 cm Netwon, czy może mały refraktor (luneta).

 

mk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

JaceKE wprowadzasz koleżankę w błąd pisząc, że obserwacje na montażu paralaktycznym są niewygode. Mam ten teleskop i z doświadczenia wiem, że obserwacje przy wykorzystaniu montazu paralaktycznego są bardzo wygodne jak już się namierzy to co chce się oglądać, a dodatkowo można je sobie usprawnić dokupując napęd na jedną oś, tak że teleskop sam śledzi obiekt. Nie bez powodu posiadacze teleskopów dobsona dorabiają do nich klin paralaktyczny, który montaż dobsoba zamienia na paralaktyczny. Jedyną wadą montażu paralaktycznego jest mało wygodne przeglądanie nieba. 

 

 

Hej.

 

mkowalik - nie wprowadzam w błąd - są niewygodne i to bardzo gdy posadzimy na nim teleskop w konstrukcji Newtona. Jeśli Twierdzisz, że są wygodne to Twoje doświadczenie musi być niewielkie - bez urazy. No chyba, że ktoś uwielbia gimnastykę akrobatyczną w czasie obserwacji.

Paralaktyk do obserwacji jest przeznaczony ewentualnie dla teleskopów o konstrukcji refraktor lub MAK i SCT.

Twoje ostatnie zdanie ,,Jedyną wadą montażu paralaktycznego jest mało wygodne przeglądanie nieba. " - i to jest sedno sprawy - Koleżanka chce oglądać niebo czyli nastawia się na wizual :)

Natomiast montaże azymutalne, np. Dobsona jest do wizuala stworzony, przez dodanie platformy paralaktycznej (która nam go napędzi) możemy sobie sprawę ułatwić - nie musimy rury popychać.

 

Dlatego jeszcze raz napiszę - Koleżanko Astromanko - nie kupuj teleskopu Newtona do obserwacji wizualnych posadowionych na głowicy paralaktycznej na statywie.

 

Najlepiej Dobsona z rurką 6" na początek lub jeśli masz ,,współogladacza" 8".

Jeśli to jest za duże to refraktor lub jakiegoś katadioptryka na AZ.

Tu jednak musisz napisać swoje preferencje obserwacyjne.

  • Like 4

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem doświadczenie z montażem az, eq, dobson. I do wizuala Dobson tylko i wyłącznie. Do tego platforma jako opcja luxus lub goto jako zbędny luksus.

  • Like 2
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swój montaż (HEQ5) kupiłem w zestawie z tubą 200/1000. Zabawę rozpocząłem oczywiście od wizuala. Śledzenie, szybkie trafianie w obiekty przy napędzie to niewątpliwy plus i wygoda, ale samodzielne odszukiwanie to też zabawa. Obserwacje wyglądały jednak tak, że dla jednych obiektów musiałem przystawiać drabinkę, dla innych kłaść się pod wyciągiem na leżaku. Wizual zamieniłem na Dobsona, montaż poszedł do foto lub obserwacji przy użyciu refraktora.

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam sie z Tobą kolego JacekE. W teleskopie Newtona na montażu paralaktycznym z napędem można podziwać widok w okularze siedząc sobie wygodnie na krzesełku bez potrzeby ciągłego korygowania położenia teleskopu na montażu Dobsona, tak żeby obiekt nie uciekł z okularu, co JEST SZCZEGÓLNIE upierdliwe przy obserwacji obiektów Układu Słonecznego ze względu na duże powiększenia. Najlepiej będzie jak koleżanka umówi się z kimś na obserwacje i samodzielnie porówna oba rozwiązania. 

 

mk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już widzę, że nie tylko zemną się nie zgadzasz :)

Dokładnie - spotkanie na obserwacjach przed zakupem sprzętu - BEZCENNE - TU SIĘ ZGADZAMY ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkowalik oczywiście, że organoleptycznie najlepiej sprawdzić jaki typ monta będzie najlepszy, jednak też zupełnie się nie zgodzę, że paralaktyk + newton to wygodne rozwiązanie (chyba, że ciągle ustawiasz tubę w obejmach, lub idąc bardziej w hardcore połączyłeś krzesełko z  tubą :D). Do obserwacji dobson to niebo na ziemi, siedzisz na krzesłku plecy ciągle wyprostowane, nic tylko obserwować. A napęd sam w sobie to tylko wisienka w tym wielkim torcie. Bo przecież nie obserwujemy tylko z dużym powiększeniem/wąskim polem, gdzie obiekt znika z pola widzenia po kilkunastu sekundach :)

 

Pozdrawiam

Tom

  • Like 2

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako baaaaaardzo początkujący: całkiem przyjemnie się pracuje z Newtonem 200/1000 na montażu azymutalnym AZ5.  Całość prawie mieści sie w budżecie z pierwszego posta (850+1319=2169),

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_24&products_id=2517&lunety=Monta%BF_ALT-AZ_z_mikroruchami_i_stalowym_statywem_(AZ5,_TPL)

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_287&products_id=1864&lunety=Tuba_optyczna_Sky-Watcher_N-200/1000_(BKP200/1000)_OTAW

Nie jest to "turystyczny" zestaw, ale do osobówki się mieści.

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA :)

Gdybyś była uprzejma bardziej doprecyzować co Cię (napisałeś coś) na niebie interesuje i jeszcze troszke informacji w oparciu o ten post ... http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3280-wszystko-to-co-przed-zakupem-teleskopu-powinienem-wiedziec/

Teleskop wskazałaś ,,dobry", ale na montażu paralaktycznym obserwacje nie będą zbyt komfortowe :(

 

WItaj :D ,

Co do miejscowości to tak jak wspominałam - coś koło 40 000 mieszkańców, pod Warszawą, mieszkam na obrzeżach;

Zasadniczo nastawiłam się na reflektor, jak najlżejszy, bo poza obserwacjami przed domem, będę go często zabierać za miasto.

Na początek pewnie zacznę od księżyca i planet, ale pewnie jakiś lepszy sprzęt kupię dopiero za jakiś czas, dlatego fajnie by było gdyby sprawidził się też do obserwacji 'głębokiego kosmosu'. Budżet - ok 2000 zł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

JaceKE wprowadzasz koleżankę w błąd pisząc, że obserwacje na montażu paralaktycznym są niewygode. Mam ten teleskop i z doświadczenia wiem, że obserwacje przy wykorzystaniu montazu paralaktycznego są bardzo wygodne jak już się namierzy to co chce się oglądać, a dodatkowo można je sobie usprawnić dokupując napęd na jedną oś, tak że teleskop sam śledzi obiekt. Nie bez powodu posiadacze teleskopów dobsona dorabiają do nich klin paralaktyczny, który montaż dobsoba zamienia na paralaktyczny. Jedyną wadą montażu paralaktycznego jest mało wygodne przeglądanie nieba. 

 

Droga Astronomko246. Teleskop, który wymieniłaś jest dobrym i w miarę uniwersalnym wyborem. Można dobrać teleskop lepiej jeśli napiszesz co konkretnie chciałbyś obserwować. Nie musisz kupować montażu i tuby optycznej osobno. Kompletny teleskop razem z montażem jest w ofertach sklepów (astrokrak.pl , deltaopitcal) i zwykle zestaw jest tańszy niż tuba i montaż osobno. Zawsze możesz kupić używany lub prawie nowy (np. nietrafiony prezent) zestaw oszczędzając sporą część ceny sklepowej. Netwon 150/750 jest przenośny, ale nie jest to teleskop plecakowy i wymaga użycia samochodu. Jeśli (od auta) trzeba go przenieść kilkaset metrów to raczej będziesz to robić we dwójkę, lub na dwa razy. Za jednym razem tuba + akcesoria, za drugim montaż plus statyw. Całość źle się przenosi ze względu na wagę montażu i przeciwwag i tutaj ma drugorzędne znaczenie, czy tubą optyczną jest 15 cm Netwon, czy może mały refraktor (luneta).

 

mk

 

Witaj,

na początek pewnie księżyc i planety, ale później pewnie też coś więcej, dajmy na to mgławice. Sprzęt pownien być jak najlżejszy i ocztywiście stabliny ;) Nastawiłam się na reflektor, ale zasadniczo poszukuję czegoś spełniającego kryteria. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wchodzi w grę sprzęt z drugiej ręki? Na giełdach forumowych znajdziesz sporo różnych instrumentów od sprawdzonych użytkowników, a niewątpliwym plusem takiego zakupu jest niewielka strata przy wymianie albo sprzedaży (bo kiedyś na pewno będziesz chciała wymienić teleskop na inny, nie znam nikogo, kto by kupił za pierwszym razem swój docelowy instrument :) )

Jeśli wchodzi w grę sprzęt używany pole wyboru znacznie się powiększa - np w tej cenie dostaniesz używanego 6" SCT na montażu AZ4 - to chyba pierwsza liga jeśli chodzi o przenośność i łatwość obsługi (no, może druga, zaraz po lornetkach :) )

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może spytaj, kto się kiedy spotyka gdzieś w okolicach Warszawy i pojedz się rozeznać. Lepszej rady dać nie mogę. Każdemu pasuje coś innego. 

  • Like 2

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)