Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli masz obiektywy w okolicy 200-300 mm ogniskowej, to może na początek sam montaż z napędem i robienie fotografii bez teleskopu - tylko "normalnymi" obiektywami. Na przykład tak jak tutaj - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Może jeszcze takie głupie pytanie: do rozpoczęcia poszerzania swojej pasji astrofotografii wystarczy napęd w jednej osi? bo teraz przeglądam oferty i wszędzie widzę dwuosiówki... w czym to by było lepsze od jednej? 

Napęd w jednej osi będzie wystarczający do obserwacji wizualnych i do fotografowania i filmowania obiektów Układu Słonecznego. Nie będziesz musiała wtedy ręcznie przesuwać teleskopu, żeby śledzić obiekt. Taki napęd umożliwi Ci też fotografię obiektów głębokiego nieba przez instrumenty o umiarkowanej ogniskowej (np obiektywy 200-300mm) z niedługimi czasami naświetlania (realnie tak do 2-3 minut). Napęd w obu osiach jest potrzebny przy fotografii obiektów głębokiego nieba (galaktyk, mgławic) z długimi czasami naświetlania i instrumentami o długiej ogniskowej. Wtedy stosujemy dodatkową kamerkę, która śledzi błędy w przesuwaniu się montażu i wprowadza korekcje w obu osiach (autoguiding).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz obiektywy w okolicy 200-300 mm ogniskowej, to może na początek sam montaż z napędem i robienie fotografii bez teleskopu - tylko "normalnymi" obiektywami. Na przykład tak jak tutaj - http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/

o właśnie, i dlatego podoba mi się to forum :) najprostsze pomysły są najlepsze. A jak będzie mi się podobać to wtedy już można zainwestować w lepszy sprzęt, a już umiejętności będą większe. Dziękuję. A jeszcze jeśli mogę prosić o wskazanie jakiegoś dobrego napędu z montażem, żebym wiedziała z którym kierunku iść? Jeszcze może do tego dobra lornetka i można pierwszy wizual i astrofoto połączyć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz jeszcze prościej. Stawiasz aparat z obiektywem na statywie na pewno z racji zawodu masz. I na razie nic nie musisz wydawać a odkładać w razie jak ta dziedzina Cię wciągnie.

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3238-astrofotografia-ze-statywu/

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3254-astrofotografia-z-eq3-2/ jest wątek poświęcony astrofotografii z montażu EQ3-2 zazwyczaj z napędem w jednej osi, znajdziesz tam sporo opisów i przepisów :) Ale to będzie fotografia obiektów głębokiego nieba, nie planet i Księżyca.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma na to chyba prostej odpowiedzi na tym etapie :(  Jeśli chodzi o jakość dawanego obrazu to kolejność byłaby taka:

 - lepszy aparat fotograficzny

 - dedykowany aparat fotograficzny (z wymienionym lub usuniętym filtrem IR)

 - dedykowana kamerka

Ale w grę wchodzi jeszcze sporo innych kwestii - jakość nieba w miejscu gdzie obserwujemy, interesujące nas obiekty i kadry i oczywiście cena.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w Danii (Federiksberg) masz wytwórnię aparatów, które czasem zdaża mi się używać w fotografii z powietrza :) :) :)

Www.phaseone.com - Matryca 80 MPIx o wymiarach 53.7 x 40.4 mm (10238x7760).

miałam okazję raz w życiu pracować na jednym z modeli tej firmy, ale bałam się okropnie bo był więcej wart niż moje auto :) ale faktycznie optyka dopracowana bardzo porządnie.

 

 

a tak na marginesie ktoś coś może powiedzieć o tym sprzęcie:

http://www.astrokrak.pl/maksutowa-cassegraina/1243-teleskop-celestron-nexstar-127-slt.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, w Danii (Federiksberg) masz wytwórnię aparatów, które czasem zdaża mi się używać w fotografii z powietrza :) :) :)

Www.phaseone.com - Matryca 80 MPIx o wymiarach 53.7 x 40.4 mm (10238x7760).

Ciekawe. Jednak aby użyć go do astrofotografii ciężko będzie znaleźć teleskop który pokryje klatkę ostrym płaskim polem. A oto chyba chodzi by nie marnować powierzchni matrycy.

... oczywiście w normalnych pieniądzach skoro aparat kosztuje trochę.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szło chyba by już postawić w cenie automatyczne obserwatorium z kopułą i dostępem online. Za taką sumkę. I zostanie na szkło... Wracamy do tematu. Jak już wyżej napisali specjaliści od foto. Spróbuj "prostych" ujęć ze statywu. Niektóre zdjęcia z forum są super a do tego potrzebujesz czasu i nieba. Pozdrawiam Grzegorz.

  • Like 2
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Synta 8" już w mych rękach. Pytanie do Was, czy ma ktoś jakieś manuala jak to złożyć do kupy? Dostałem w częściach bez żadnej instrukcji złożenia. Metodą prób i błędów na pewno jakoś dojdę aczkolwiek z Waszą pomocą na pewno pójdzie szybciej, łatwiej i pewniej :)

 

Pozdrawiam,

Artur

Nigdy nie jest za późno by szukać świata ze snów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja ostatnio kupowałam teleskop z kolegą, który zna się na "rzeczy". Potrzebowałam wsparcia bo też jestem żółdziobem :) W końcu mój wybór padł na  http://teleskopy.itanie.eu/produkty-produkt:sky-watcher-(synta)-bk909az3.html . Może też będzie dobry dla ciebie. Jest troszkę droższy niż teleskopy, które podałeś.

Lunatic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)