Skocz do zawartości

12" + ND5 - Obstrukcja czy śwaitłosiła?


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was pytanko: Czy ktoś z Was próbował zakładać filtr ND5 Baadera, pełnoaperturowy na Newtona 12"?

Miałem filtr od 8" pociąłem na 4 trójkąty i nakleiłem na zrobioną naprędce z taśmy i kartonu ramk,e odzwierciedlającą kształt pająka i oprawy LW. Teroretycznie kawałki mylaru znajdują się poza obstrukcją. Niestety mamy tu  światłosiłę f4,9 i zupełny brak kontrastu. W okularze obraz jest zdecydowanie zbyt jasny..nie ma też wyraźnego odcięcia koła słonecznego od tła! 

W Canonie ISO 100, 1/1500 obraz również prześwietlony i nie ma szans ustawić ostrości w Liveview . Plama na tarczy Słońca się rozmywa!

1) Czy powodem jest duża obstrukcja ramki z dykty - trzeba kupić filtr pełnoaperturowy Nd5?

2) Newton jest na tyle jasny (skupia na tyle dużo światła), że obrazy są prześwietlone i trzeba dodatkowo użyć filtra słonecznego na okular???

post-2-137699806551_thumb.jpg

post-2-137699806559_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie jak maska Hartmanna. Co do fotki to nie jest wcale tak źle. Fotografowanie Słońca, szczególnie z dużych apertur to coś dla prawdziwych Spartan ;) Stack kilkunastu/kilkudziesięciu klatek, a po tym poziomy, dekonwolucja i inne metody ostrzenia/kontrastowania tego. Dodatkowe filtry pomagają, choć z lustrzanką trochę trudniej (bo duża i kolorowa matryca)

post-8-137699806565_thumb.jpg

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie jak maska Hartmanna. Co do fotki to nie jest wcale tak źle. Fotografowanie Słońca, szczególnie z dużych apertur to coś dla prawdziwych Spartan ;) Stack kilkunastu/kilkudziesięciu klatek, a po tym poziomy, dekonwolucja i inne metody ostrzenia/kontrastowania tego. Dodatkowe filtry pomagają, choć z lustrzanką trochę trudniej (bo duża i kolorowa matryca)

Czyli apertura, Thanx  Rik!  :)

ps .Korci mnie by powiesić dziadostwo na CGEMie  i montaż powinien wytrzymać (choć to jego max) i mam w mojej teleskopowni, zdaje się z dwadzieścia parę kilo przeciwwag. W Delcie takie obejmy można kupić. Ważne by to odpowiednio doważyć w RA i znaleźć punk ciężkości DEC

Kurcze ale drabinkę by trzeba było załatwić by lustrzankę w wyciągu obsługiwać  ;D 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj zredukować aperturę zasłaniając kolejne ćwiartki filtra np. kartonem. Najlepszy kontrast daje refraktor, ale może zejdziesz do jasności rzędu 10 i będzie ok.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11" daje radę:

http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/my_astro_images/show/slonce-30052011/

http://www.nauka.rk.edu.pl/astro/my_astro_images/show/slonce-22052011/

Po prostu trzeba się liczyć że większość prób focenia Słońca skończy się słabym wynikiem ;)

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

  dołączam dwa zdjęcia, ilustrujące użycie filtrów typu ND5 w teleskopach w PTMA w Warszawie.

  Na jednym zdjęciu mój teleskop TN-250 z filtrem słonecznym - obok zdjęcie Słońca wykonane tym teleskopem. O jakości obrazów nie będę się wypowiadał... :D - najlepiej to robili uczestnicy pokazu przejścia Wenus przed Słońcem w 2004 roku (niektórych nie można było "oderwać" od teleskopu). Inni próbowali okryć księżyca Wenus  :o

Na drugim zdjęciu - ten sam filtr podczas pokazów Słońca oddziałowym dobsonem.

  Hermes

post-300-13769980657_thumb.jpg

post-300-137699806574_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)