Skocz do zawartości

Poziomica - potrzebna w astrofotografii ??


Jacek E.

Rekomendowane odpowiedzi

Do napisania tego tematu zainspirował mnie Kacper ,,Destiny" swoim statusem, pytając ,,Dlaczego skośnoocy koledzy nie umieją zrobić dokładnej poziomicy na montażu ?"

Odpowiedź dla Kacpra kryje się w drugim wyrazie jego pytania :D

Miałem go napisać już wcześniej ale zapomniałem.

Dlaczego nie umieją to raz, a dwa dlaczego umieszczają w takim miejscu, że nie sposób okiem bez wysięgnika w nią spojrzeć po zawieszeniu setupu ???

 

Jest małe - dosłownie obejście :)

Nazywa się toto Poziomica 3D na sanki lampy błyskowej. Kupiłem sobie chyba w kwietniu bo z moim oczkiem w monciku miałem straszne problemy.

Pasuje przy okazji do sanek lampy błyskowej każdej lustrzanki - sprawdzałem na Sony, Nikonie i Canonku.

Przykładamy (możemy przykleić na stałe) i bez problemu widzimy poziom w 3D, z każdego boku i z góry, może komuś się przyda :)

 

http://www.afe.pl/poziomica-3d-na-sanki-lampy-blyskowej-duplikat-1-2393.html

 

post-476-0-54671700-1434904138_thumb.jpg

  • Like 9

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku ja rozwiązałem problem trochę inaczej  ;) Sorry za jakość , zdjęcie z telefonu.

post-1409-0-91601200-1434912296_thumb.jp

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku ja rozwiązałem problem trochę inaczej  ;) Sorry za jakość , zdjęcie z telefonu.

A sprawdziles czy podloge masz równo polozona? ;)

William Optics Zenithstar 73 III APO, Sky-Watcher Star Adventurer GTi, ZWO ASI1600MM Pro, ZWO EAF 5v, Filtry + kabelki

 

http://www.astrobin....s/FunkyKoval35/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdziles czy podloge masz równo polozona? ;)

Podłoga wzięta pod uwagę ;)  

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunki plenerowe polecam taki model:

http://allegro.pl/db-40mm-libella-poziomica-oczkowa-libelka-austria-i5218095543.html

 

Najpierw ustawiam sam statyw przy pomocy podobnej poziomicy i dużego kompasu. (bo może to być w dzień bez widoczności Polarnej).

Na tak wypoziomowanym statywie umieszczam później głowicę i dopieszczam ustawienie na Polarną przy pomocy lunetki biegunowej.

 

Nie zdarzyło mi się jeszcze abym musiał przestawiać statyw z powodu nie trafienia kierunku poza możliwości regulacji na śrubach a od kiedy tak najpierw poziomuję statyw to do idealnego uniesienia głowicy potrzeba co najwyżej minimalnego dotknięcia śruby regulacyjnej ( co świadczy o dużej powtarzalności wstępnego wypoziomowania statywu).

 

(Ten sprzedawca z linku ma w swojej ofercie poziomice jeszcze większe i z dokładniejszą siatką ale ich ceny były już dla mnie nie do przyjęcia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy w

 

W warunki plenerowe polecam taki model:

http://allegro.pl/db-40mm-libella-poziomica-oczkowa-libelka-austria-i5218095543.html

 

Najpierw ustawiam sam statyw przy pomocy podobnej poziomicy i dużego kompasu. (bo może to być w dzień bez widoczności Polarnej).

Na tak wypoziomowanym statywie umieszczam później głowicę i dopieszczam ustawienie na Polarną przy pomocy lunetki biegunowej.

 

Nie zdarzyło mi się jeszcze abym musiał przestawiać statyw z powodu nie trafienia kierunku poza możliwości regulacji na śrubach a od kiedy tak najpierw poziomuję statyw to do idealnego uniesienia głowicy potrzeba co najwyżej minimalnego dotknięcia śruby regulacyjnej ( co świadczy o dużej powtarzalności wstępnego wypoziomowania statywu).

 

(Ten sprzedawca z linku ma w swojej ofercie poziomice jeszcze większe i z dokładniejszą siatką ale ich ceny były już dla mnie nie do przyjęcia)

Gdy wzorowałem się na oczku z mojego CG5 GT to miałem non stop pojechane gwiazdy (przekoszony biegun)  a gdy od pewnego czasu poziomuję montaż wyżej pokazaną poziomica , to gwiazdki wreszcie są okrągłe . 

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I potwierdza się że poziomowanie montażu jest ważne, gdzie niektórzy zapierają się że nie.

Prawda w 100% przetestowałem to na własnej skórze  ;)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mamy ten sam poziom tacki statywu i podstawy głowicy (a łatwo do tego doprowadzić) proponuję poziom mierzyć na tacce (duża powierzchnia płaska) po założeniu całego setupu.

Nie dotyczy to balkonu czy betonowego podłoża.

Natomiast na mało stabilnym gruncie po załadowaniu głowicy montażu + reszty setupu (a potrafi ważyć) poziom możemy stracić - może nam jedna noga ,,usiąść" :(

A jest ważny - chyba nie trzeba do tego nikogo przekonywać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie trzeba przekonać. W montażach Takahashi poziomi jest sprzężona z osią RA i służy wyłącznie do wypoziomowania rysunku na lunetce prze obracanie osią, tak aby dokładnie ustawić na Polaris. Więc po co poziomować statyw??? Jedyne co mi przychodzi do głowy to wyłącznie po to, aby się potem  zmieścić w zakresie regulacji mechanicznej głowicy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie trzeba przekonać. W montażach Takahashi poziomi jest sprzężona z osią RA i służy wyłącznie do wypoziomowania rysunku na lunetce prze obracanie osią, tak aby dokładnie ustawić na Polaris. Więc po co poziomować statyw??? Jedyne co mi przychodzi do głowy to wyłącznie po to, aby się potem  zmieścić w zakresie regulacji mechanicznej głowicy.

Nie wiem i raczej nie będę wiedział jak jest w Takach czy ASAch dokładnie, ale wiem jedno, jak mam nie wypoziomowanej głowicy montażu to są problemy przy foceniu i tyle.

Gdy jest poziom i polarna w lunetce zgodnie z odczytem ,,zegarkowym"  post-476-0-84049700-1434962917.jpg to wszystko jest OK :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale dlaczego skoro przy ustawianiu na Polaris obracasz osią RA trafiając gwiazdką w zaznaczone pole na mapce? Może mi ktoś wytłumaczyć?Przecież montaż nie obraca się według osi fizycznej pionowej do podstawy tylko wokół osi wirtualnej przechodzącej przez biegun?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Maciek - poziom jest jedynie potrzebny jako punkt odniesienia przy ustawianiu na biegun za pomocą lunetki. Dla samego montażu nie ma najmniejszego znaczenia - jeśli oś RA wskazuje na biegun, montaż może być przymocowany nawet bokiem do ściany obserwatorium.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to macie lepsze montaże - miałem 3 (EQ6, CGEM, iOptron) do foto i jak nie wypoziomowałem podstawy głowicy to zawsze była kiszka - No może w CGEMie bardziej było mu wszystko jedno (fabrycznie lunetki nie posiadał) ale poziomowany być musiał.

P.S. A swoich pierków (podstawa pod głowicę) nie macie wypoziomowanych ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku - ale jest tak jak piszesz: jak masz zły poziom, to możesz mieć błąd ustawienia na biegun jeśli ustawiasz lunetką (zależy też od sposobu, bo jest kilka) i wtedy możesz mieć więcej korekt podczas guidingu. Ale jak montaż jest ustawiony dobrze na biegun, to nie ma znaczenia czy podstawa jest poziomo czy nie. Jakby to miało znaczenie, to w różnych miejscach na powierzchni Ziemi dostawalibyśmy różne wyniki, bo poziom np w Nieborowicach i w Zatomiu różnią się od siebie o kilka stopni.

PS - tak samo talerzyk u mnie na pierze i u kogoś na pierze w Japonii nachylone są do siebie o więcej niż 45 stopni pewnie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

PS - tak samo talerzyk u mnie na pierze i u kogoś na pierze w Japonii nachylone są do siebie o więcej niż 45 stopni pewnie.

A położenie Polarnej nie jest podane do konkretnego położenia montazu na ziemi (wiem, że 2-3 stopnie różnicy nie czyni) ??  Np. w obrazie lunetki, którą zaprezentowałem czy dla np. Polar FinderScope.

Łukasz - temat wraca od czasu do czasu i jednak większość fotografujących wyjazdowo jeśli nie wypoziomuje ma problemy z prowadzeniem... Po wypoziomowaniu i ustawieniu z obojętnie jakiego obrazka (obrazek lunetki) Polarnej te dolegliwości znikają ...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Położenie na Ziemi nie ma znaczenia. Jeśli lunetka byłaby w sposób stały związana z podstawą montażu- no to bym rozumiał konieczność poziomowania. Ale przecież to jest element obrotowy? W Takach poziomica jest związana z lunetka w ten sposób, że poziomujemy obudowę RA obracając ją wokół osi i to rozumiem- bo wtedy kreska pozioma w lunetce jest pozioma i Polaris ląduje we właściwym miejscu. W HEQ5 lunetka obraca się także z osią RA i czy poziomujemy podstawę czy nie to i tak musimy ustawić Polaris we właściwym miejscu na rysunku UMi. Więc po co poziomować montaż?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku, kąt godzinowy Polarnej zależy od lokalnego czasu gwiazdowego, a ten zależy tylko od długości geograficznej.

Mówimy cały czas o tym samym - jeśli ustawiamy na biegun za pomocą lunetki tak, że:

 - ustawiamy Polarną w środku lunetki

 - następnie kręcimy śrubami azymutu aż Polarna osiągnie kółko

 - następnie ustawiamy na Polarnej kółko na kółku

 - itd, itd

to wypoziomowanie jest ważne, bo zakładamy, że śruby azymutu obracają nam głowicę w pionie. Ale jest ważne tylko do ustawienia na biegun, a nie do samej pracy montażu.

Ale ja ustawiam Polarną na oko na kółku na odpowiednim kącie godzinowym i nie używam pełnej procedury i poziom montażu nie ma znaczenia. Sprawdź u siebie w ZEQ25, czy obrazek w lunetce się obraca, kiedy np montaż położysz nogami w bok na stoliku, a przeciwwagę skierujesz w dół.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam załapywać- w montażach gdzie lunetka jest NA STAŁE związana z podstawą i nie jest rysunkiem tylko tarczą zegarową taka jak pokazał Jacek poziomowanie ma znaczenie - musimy odsunąć Polaris od centrum obrazu dokładnie w azymucie i elewacji w określone miejsce. Ale dalej będę się upierał - tam gdzie mapka lub rysunek w lunetce obraca się w osi RA poziomowanie nie ma znaczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... Sprawdź u siebie w ZEQ25, czy obrazek w lunetce się obraca, kiedy np montaż położysz nogami w bok na stoliku, a przeciwwagę skierujesz w dół.

ZEQuś to oddzielne dziwadło (jak i czym pisząc kolokwialnie byś nie kręcił to widzisz)  ;)  ale tu też jak nie wypoziomuje to skacze, jak wypoziomuję jest ideał...

Dlatego poziomuję.

 

P.S. O Maciek już wie o co mi chodzi :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam temat i głupieję. Jeżeli poziomowanie nie potrzebne to po co montują poziomiczki w głowicach EQ/NEQ6?

Marcin, w montażach EQ6, HEQ5 czy ZEQ25 lunetka obraca się z osią RA. W instrukcji na stronie 10 http://www.opticstar.com/download/Astro/Doc/mounts/Skywatcher/HEQ5-EQ6-manual.pdf jest napisane:

"Leveling the tripod will make it easier to use the Azimuth
and Altitude adjustments on the mount when trying to
center the stars in the polar scope. The tripod can be
made level by using a bubble level or carpenter's level."
 
Czyli: Wypoziomowanie trójnogu umożliwia łatwiejsze operowanie śrubami azymutu i elewacji podczas ustawiania gwiazdy z lunetce biegunowej...
I tyle w tym temacie. W instrukcji nic więcej nie jest napisane o konieczności poziomowania dla prawidłowego ustawiania montażu na biegun, a opisane są dwa sposoby. 
 
Jest inna metoda ustawiania na biegun, polegająca najpierw na ustawieniu Polarnej w środku lunetki, potem regulacją śrubami azymutu albo elewacji, aż Polarna znajdzie się na kółku w lunetce, a potem ustawieniu odpowiedniego kąta godzinowego i wtedy wypoziomowanie jest ważne. Opisane jest to np w instrukcji do EQMODa http://eq-mod.sourceforge.net/docs/PolarScopeAlignment.pdf
  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę temat wciąż żywy, poziomowanie montażu a ustawienie na biegun :).

 

http://astropolis.pl/topic/28260-poziomowanie-montau-a-dokadnoae-ustawienia-na-polarn/

 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=32576

 

prosty obrazek który powinien dać oczywistą odpowiedź:

post-1476-0-87450800-1434967630.jpg

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)