Skocz do zawartości

Teleskop do Astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

z giełdy obok - SBIG ST2000 za 3400 plnów

Gdyby nie żona byłby już mój :D

 

A wracając do tematu to IMO każdy kto stawia pierwsze kroki w astrofotografii powinien zacząć od DSLR'a. Na CCD przyjdzie czas.

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętasz sposób Jacka? Płacisz 80% przelewem, a resztę za pobraniem i tak ustawiasz całość, żeby żona odebrała przesyłkę :)

Świetny sposób :) Zapamiętam ;) Tylko ja muszę go ciut zmodyfikować ponieważ z żoną mam wspólne konto więc przelewu nie ukryję :P

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny sposób :) Zapamiętam ;) Tylko ja muszę go ciut zmodyfikować ponieważ z żoną mam wspólne konto więc przelewu nie ukryję :P

Tak - Pamiętajcie o tym - sposób niezawodny zwłaszcza gdy skoordynuje się go jeszcze z comiesięcznym wypadem domowych dziewczyn po kosmetyki >:D

P.S. a wspólne konto to błąd życiowy niestety C:-)

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie zwalnia od założenia własnego konta i tam przelewanie po troszku  ;)

  • Like 1

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzenia zawsze będą ale trzeba przyzwyczaić że masz jeszcze t.zw awaryjne konto i jak się przyzwyczai to już robisz co chcesz  :D

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też podawać ceny w wartościach bezwzględnych nie chwaląc się głośno, że nie chodzi o złotówki ale o $, Euro czy Funty...

Kupno okularu za 350 brzmi całkiem znośnie (okular za ponad 1000zł wywoła zdecydowaną reakcję alergiczną). 8)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie to skoro o kosztach mówimy to chciałem się zapytać czy warto oszczędzać na statywie i wstawić piera w ogródku, czy ma jakieś znaczenie sterowanie z laptopa a z go to ?? czy preferujecie jak montaż ma goto czy olać to i sterować z PC ? no i tak mi się wydaje że ukrycie 6500 pln to i tak dobry wynik :P

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie warto oszczędzać na statywie, bo jak przyjedziesz na zlot w Zatomiu we wrześniu, to będziesz musiał pożyczać :)

A co do pilota goto, to wg mnie jeśli miałbyś założenie, że w 100% będziesz tylko robił afoto DS, to pilot goto nie jest potrzebny. Ale jak planujesz okazjonalny wizual, to latanie z klaptokiem po to, żeby nakierować teleskop na obiekt będzie trochę uciążliwe. Wtedy pilot goto ma sens. Tak myślę :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę się zgodzić :) co do pilota to w sumie nie wiem zawsze to 700 zł oszczędności na potrzebny sprzęt na start chociaż coraz słabiej widzę moje wejście w afoto :) kasa która wydaje się kosmiczna staje się kroplą w morzu potrzeb , jeszcze pytanie takie z innej beczki zloty są tylko w Zatomiu?  

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tylko w Zatomiu. Na sąsiednich forach organizują też w innych miejscach Polski. Ale osobiście polecam Zatom. A dlaczego? Przyjedź to sam zobaczysz i napewno nie pożałujesz :).

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba na spokojnie i pozwolić pomysłowi dojrzeć :) Nie znam jeszcze nikogo, kto by kupił za pierwszym razem sprzęt "docelowy", prędzej czy później coś w zestawie się wymienia, modernizuje. To jest argument za tym, żeby na początek kupić sprzęt używany i popularny.

Nie tylko w Zatomiu są zloty, jest jeszcze kilka innych miejsc, np w Bieszczadach. W Zatomiu są jesienią w okolicy równonocnego nowiu Księżyca, a wiosną będą przeniesione z marca na kwiecień - też w jakiś weekend w pobliżu nowiu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza rzecz to nie łącz astrofoto z wizualem bo nic z tego Ci nie wyjdzie. Tu nie ma kompromisów.

Święte słowa!

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trochę to potrwa. Robię przemeblowanie w zestawie. Szybciej chyba na zlocie w Zatomiu możesz nawet na jedna nockę wpaść daleko nie mamy.

 

Trzy zestawy co przeszły przez moje ręce.

 

post-10-0-65919100-1435163753_thumb.jpg

 

post-10-0-91830900-1435163754_thumb.jpg

 

post-10-0-39663900-1435163757_thumb.jpg

 

;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zestawy zacne , pytałem się o wybór sterowania montażem ponieważ eq6 jest o 100 zł droższy ale nie ma go to tak jak heq5. Jeszcze jedno pytanie czy do rozpoczęcia przygody wystarczy mi montaż tuba korektor komy oraz aparat bez guide ? niestety po zakupie podstawowych itemków nie będzie mnie stać na dodatkowe elementy do guiding u . Czy na razie wstrzymać się i zbierać aż uzbiera się na całość :( ?

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no zestawy zacne , pytałem się o wybór sterowania montażem ponieważ eq6 jest o 100 zł droższy ale nie ma go to tak jak heq5. Jeszcze jedno pytanie czy do rozpoczęcia przygody wystarczy mi montaż tuba korektor komy oraz aparat bez guide ? niestety po zakupie podstawowych itemków nie będzie mnie stać na dodatkowe elementy do guiding u . Czy na razie wstrzymać się i zbierać aż uzbiera się na całość :( ?

A może tak (kilka razy na forum padła taka propozycja "na początek"):

 

Skoro zdecydowanie celujesz w astrofoto i masz limit środków nie pozwalający na zakup 100% sprzetu (tak jak wszyscy :) ) - to kup najlepszy montaż na jaki Cię stać => NEQ6 i do tego aparat z obiektywem o ogniskowej z zakresu 130 - 300 mm. Dużo zdjęć zrobisz bez guidingu. W tak zwanym międzyczasie, zanim opanujesz technikę, kadrowanie, obróbkę zdjęć, itp - dokupisz teleskop i wyposażenie do niego + guiding, może kamerę, ....

 

Co do GOTO - w HEQ5 i NEQ6 są dwie wersje SynScan i Syntrek - ta droższa pozwala na prace bez komputera i kierowanie montażem na dany obiekt wybierany pilotem, ta tańsza ma tylko "strzałki" typu prawo, lewo, góra, dół.

Skoro celem jest foto - to i tak będziesz musiał mieć laptopa przy montażu ->jesli tak, to na nim będziesz miał GOTO programowe, więc wydatek na drugie GOTO związane na stałe z montażem jest nieco bez sensu.

  • Like 2

Newton 200/1000, AZ5, QHY5, Canon D450, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarekM60 No dokładnie o to mi chodzi Marek bo innego zestawu nie planuje jak do afoto, chciałem w tym roku kupić montaż teleskop i aparat ( ola boga :) ). Wiadomo że wszystkiego na raz nie da się kupić a wydaje mi się że da radę zrobić małe fotki z tym zestawem nawet bez guiding-u bo nie muszą być to wystawowe pytałem o piera w ogrodzie bo nie planowałem przenoszenia sprzętu ( mam autko ale sedan a nie van :)). Muszę jeszcze raz wszystko policzyć bo z podanego zestawu podstawowego i tak zabraknie kasy. Jak ktoś sprzedaje to kupię Canona 60d :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz "budki" to moim zdaniem pier mija się z celem.

  • Like 1
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o zbudowaniu takiego domku ponieważ takie siedzenie i wynoszenie całego sprzętu będzie uciążliwe a tak w domku miał bym wszystko gotowe i bym sobie w nim siedział:) zawsze to jakaś  osłona przed wiatrem :)

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raz. A dwa ( do którego zmierzam) to to, że jeśli masz budkę to nie musisz chować do domu sprzętu a co za tym idzie nie rozjeżdża Ci się ustawienie na biegun ;).

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)