Skocz do zawartości

Jowisz 2011-2018


Rekomendowane odpowiedzi

22:40 UTC, 16 sty 2015, GSO 10", f20, kanał R, 4500 klatek, seeing 2/10

 

 

To tylko wynik z jednego materiału, spróbuję obrobić kilka najlepszych i obrobić w WinJuposie.

 

 

 WinJUPOS pomoże ,pozbędziesz się szumu. Znacznie lepiej wyszło  niż ostatno . No ale ten seeing nieszczęsny . :-  Trzeba być cierpliwym . :)

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo fajnie wyszło. Zdjąłbym może tylko trochę czerwieni.

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze jowiszowe światło betoniarki. Seeing taki sobie był, ale już nie odpuściłem i siedzieliśmy tak długo, aż z czarnej zrobiła się biała  :)

attachicon.gif2015-02-01-Jupiter.jpg

[/quote


Bardzo ładne kolorki dobrze odwzorowane. Napisz może więcej Łukasz jaka ogniskowa jaki czas mają aviki jakie programy czy użyłeś derotacji . Wczoraj również polowałem na Jupiterka jak narazie zapowiada się dobry materiał . Seeing czasami był zabójczy. Narazie nie mam czasu na obróbkę. Awaria wody w domu no a teraz do pracy 2ga zm.
Gratuluję udanej sesji . Na pewno będą jeszcze lepsze. :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz - ja robię to zawsze tak samo i nic więcej nie napisałem :)

Zbierałem w ognisku głównym f=2800mm, używałem FireCapture do zbierania, aviki po 2000 klatek i następnie składane w AS2! po 400 najlepszych z drizzle 1.5x. Myślałem przez chwilę o barlowie, ale warunki były wg mnie za słabe. Potem składane kanały RGB i R jako luminancja w WinJuposie z derotacją pola i lekka korekta w PS.

A o której godzinie zbierałeś swój materiał? Chciałem poczekać do północy bo czasami się podobno wtedy poprawia, ale już przymarzłem lekko (-8*C było u mnie), a poza tym kto mi obieca, że będzie lepiej. Filmowanie planet to sport dla prawdziwych twardzieli :)

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz - ja robię to zawsze tak samo i nic więcej nie napisałem :)

Zbierałem w ognisku głównym f=2800mm, używałem FireCapture do zbierania, aviki po 2000 klatek i następnie składane w AS2! po 400 najlepszych z drizzle 1.5x. Myślałem przez chwilę o barlowie, ale warunki były wg mnie za słabe. Potem składane kanały RGB i R jako luminancja w WinJuposie z derotacją pola i lekka korekta w PS.

A o której godzinie zbierałeś swój materiał? Chciałem poczekać do północy bo czasami się podobno wtedy poprawia, ale już przymarzłem lekko (-8*C było u mnie), a poza tym kto mi obieca, że będzie lepiej. Filmowanie planet to sport dla prawdziwych twardzieli :)

 

Twój sprzęt Łukasz jest mocno planetarny . Soczewka Barlow jak najbardziej wskazana . Przy Barlow x2 f=5600 to już niezła ogniskowa. Ja osobiście pokusił bym się na Barlowa 2,5 . No to prawda że do planet trzeba mieć zdrowie . Ja miałem warunki prawie cały czas bardzo dobre . chyba tylko pół godziny miałem takie średnie. Natomiast przed północą był niesamowicie ostry seeing . Jednak trochę zaczęło wiać i ciężko było utrzymać obiekt w kadrze. Na szczęście nie miało to znaczenia na stack. Miałem Barlowa x4 jednak znacznie oddalony od matrycy co z pewnością krotność byłą x5 czyli w moim przypadku f=7500 jak na 12stke trochę hardcorowo . Stacki zapowiadają się bardzo ładne warto się do nich przyłożyć i zobaczymy co z tego wyjdzie

. :)

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzymam kciuki i czekam na obrazy :) Ja mam takiego budżetowego barlowa GSO 2.5x, do SCT jeszcze go nie wkładałem, ale dziś testowałem go z ED102 i wypadł całkiem dobrze. Jak kiedyś będą obiecujące warunki to na pewno go przetestuję, a może na początek tylko wkręcę w nosek kamerki, żeby mieć mniejszą krotność.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzymam kciuki i czekam na obrazy :) Ja mam takiego budżetowego barlowa GSO 2.5x, do SCT jeszcze grozdzielczości. m, ale dziś testowałem go z ED102 i wypadł całkiem dobrze. Jak kiedyś będą obiecujące warunki to na pewno go przetestuję, a może na początek tylko wkręcę w nosek kamerki, żeby mieć mniejszą krotność.

ŁUKASZ ja bym szedł raczej hardcorowo nie ma na co czekać. Jowisz teraz jest najbliżej a z każdym rokiem będzie coraz niżej. To jest właśnie czas na takie rozdzielczosci. Bez ryzyka nie ma wyników. ;)

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 2,5x  do SCT F10 i pixelu 3,75 um to będzie trochę za dużo. Maksymalna zdolność rodzdzielcza dla pixela ASI to F15. Z F20 jeszcze można walczyć ale przy F25 będzie mydło. F25 można by pewnie zastosować ale gdzieś w Chile gdzie seeing jest idealny. Chyba lepiej robić na f15 czy f20 i zastosowac metodę drizzle.

  • Like 1

SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i innych rzeczy. Tel 661 239 515.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek wszedłeś w Ligę Mistrzów - wysyłaj gdzie możesz 163.gif

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek, super. Następnym razem jak będę polował na tego giganta zdecydowanie spróbuję jakiejś kombinacji z barlowem :)

Jaką miałeś wypadkową ogniskową tutaj?

Dzięki Łukasz . Mam barlow x 4 z tendencją na x5 . Jest to ruska soczewka którą dostałem przy zakupie uniwersała w latach 90tych.

Co ciekawe ta soczewka ma niesamowite właściwości optyczne . Jak widać Jowisz czysty żadnych ringów poprawny kontrast . Dość mocno mam oddaloną soczewkę od matrycy bo jest pierwsza potem koło filtrowe i matryca. Zakładając że mam x5 to ognisko około f=7500 . Czyli przekraczam zdolność rozdzielczą mojej apertury. bo max przy 12stce to barlow x4. Ale jak widać nie jest źle . Posłuchałem się rad Adama Tomaszewskiego gdyż wcześniej rejestrowałem niedoświetlone pliki gdyż unikałem jak ognia podniesienia wartości gain . Pewnie dlatego że miałem złe doświadczenie z kamerka firefly co tam ta wartość nie przynosiła zysku gdyż podciągnięcie tej wartości rozświetlało tło. W tej sesji z 01.02.2015 . wartość gain  70% 44fps ekspozycja 24ms przy klatce 1024x768.  Tak że jak już wcześniej proponowałem spróbuj  Łukasz iść na całość ASI którą masz ma potencjał  ;)

 

 

Jacku bez przesady aż tak dobrze nie jest . No na pvol fotki wysyłam a co tam  :D hi

 

foto ruski Barlow x4  

post-641-0-35066100-1423161530_thumb.jpg

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Wam te ruskie sprzęty optyczne coś w sobie mają. Tutaj przykład świetnego barlowa, a ja dzisiaj kupiłem telekonwerter TK-2M i podpiąłem pod Jupitera 37A - obrazy ostre jak żyleta, co ciężko uzyskać stosując ogólnie telekonwertery. Bije na głowę Zeissa.

Podobno tylko jakość tych sprzętów rosyjskich jest losowa... Ale za te pieniądze warto ryzykować :)

NIKON ACTION EX 10x50 CF

Canon 450D + Tamron 2.8/17-50 mm, Jupiter 37A 3.5/135, statyw Velbon DF60

Zapraszam na : http://starryshot.wordpress.com/ oraz https://www.facebook.com/StarryShot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy z dnia opozycji z kiepskiej sesji . Warunki słabe ale nie najgorsze. Tutaj  zrobiłem animacje porównawcze które pokazują jak się zmieniły struktury gazów na Jupku w okresie 6dni.

SW300/1500 

ASI120MM

Barlowx4

Jowisz 06.02.2015 20:26 UT

 

 

2015-02-06-2026_8-R%2B1.png

  • Like 6

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał z 01.02.2015 . Pewnie już zanudzam ale to już ostatnie foto z tej sesji  :)

SW300/1500

ASI120MM

RGB gso

Jowisz godz 22:22 UT

Przepiękne zdjęcie. Teraz wiem co bym chciał sam osiągnąć w fotografii Jowisza.

Jak dla mnie największym problemem jest seeing i ustawienie ostrości (a może to kwestia doświadczenia)

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepiękne zdjęcie. Teraz wiem co bym chciał sam osiągnąć w fotografii Jowisza.

Jak dla mnie największym problemem jest seeing i ustawienie ostrości (a może to kwestia doświadczenia)

Hej Rafalt23

 

Dzięki miło że się podoba . Co do fotek tutaj wszystko jest ważne . Każda wypadkowa potrafi popsuć efekt. No a Seeing to w naszej szerokości to trzeba mieć szczęście. Na przykład w niedzielę wieczorem było czarne niebo Jowisz aż się iskrzył na niebie . A tu niestety wielka porażka obraz zamazany nie ostrzyło przez okres dwie godziny a potem naszły chmury. Cały materiał poszedł do kosza . No i tak bywa. To napisałem tak na pocieszenie żeby nie było że wystawiamy sprzęt i zawsze jest ok. TRZEBA PRÓBOWAĆ a jak są warunki postarać się tego nie zmarnować . 

 

Tu jeszcze jedna próba zabawy w kolorek z 01.02.2015 . Mam nadzieję że jak kupię na przyszły sezon dedykowane filtry planetarne obraz Planety będzie bardziej realny.

 

22%2B22%2Bdrugie%2Bpodej%C5%9Bcie%2Bkolo

  • Like 7

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niedzielę miałem tak samo, po długiej przerwie smoliście ciemne niebo, brak księżyca nowy sprzęt nic tylko patrzeć a potem  nagrywać filmiki żeby się potem bawić ( zresztą dla kamerki to tez pierwsze światło - przeróbkę opisałem w wątku ATM) wszystko idealnie ale obraz Jowisza porażka jedna drgająca rozmazująca się plama - opisałem to w wątku o braku pogody.. A Twój Jowisz przepiękny następnym razem chyba śliniaczek sobie założę jak będę chciał popatrzeć na Twoje zdjęcia :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa  tutaj no czytałem fajna przygoda. Co fajne że Panowie podchodzicie do tematu z humorem i nie ma mowy o  jakimś tam narzekaniu. Również podobało mi się troska o swoje zdrowie. Profesjonalne styropianowe podkolanniki z pewnością spełniły swoją funkcję. ;) . Dla takich Fajnych Facetów Jowisz musi klęknąć.  :)

 

 

  • Like 1

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja już się bałem, że nikt nie zauważy tych "profesjonalnych styropianowych podkolanników" wiesz, dużo białego więc nie każdy był w stanie docenić takich subtelnych odcieni koloru ale tutaj widać praktykę z obróbki planet :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piątek, 13-02-2015  pogoda była łaskawa wiec korzystając z okazji wybraliśmy się na wspólne obserwacje z moim znajomym. Tym razem ustawienie naszych "zabawek" poszło sprawniej. Pierwsze spojrzenie przez nowy nabytek Andrzeja - Celestron SCT8'' wywołał małą konsternację - gwiazdy przypominały kijanki a Jowisz wyglądaj jakby miał duszę - wniosek był jednoznaczny -  kolimacja do poprawy! Na szczęście wcześniej poczytałem sobie na forum więc teoretycznie byłem przygotowany - kilka ruchów wkrętakiem i już widziałem uśmiech zadowolenia zastępujący lekko nietęgą minę wywołaną poprzednimi obrazami. Zdjęcie, które tutaj umieściłem wykonane są kamerką Microsoft Lifecam Studio programem SharpCap roz 640x480 30 kl/sek są to stacki 3 x 2000 klatek przy wyb. 50% najlepszych klatek dla zdjęcia "powiększonego" użyłem opcji "zoom" dla sterowników kamerki. Filmy nagrywane były ok 20:30. Jak już pisałem w innym wątku końcowa obróbka zdjęcia to dla mnie czarna magia i czytanie tutoriali niewiele mi pomaga - zrobiłem po prostu jak umiałem :)

post-541-0-84570600-1423929940.jpg

post-541-0-87756400-1423929944.jpg

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)