Skocz do zawartości

Parametry lornetki


wilkwcieniu

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że pytanie naiwne, ale jako, że jak dotąd nie zostałem na tym forum wyśmiany to pozwalam sobie na taki oto absurd:

 

Jak czytać parametry lornetki? Co oznacza np 10-90x90 a np 8x56 (ta druga na allegro jest droższa).

Proszę o odpowiedź jak dla opóźnionego 5latka. Przepraszam :).

 

P.S. Zasugerowałem się Waszymi poradami i zakupuję lornetkę a moją mapą nieba będzie stellarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że pytanie naiwne, ale jako, że jak dotąd nie zostałem na tym forum wyśmiany to pozwalam sobie na taki oto absurd:

 

Jak czytać parametry lornetki? Co oznacza np 10-90x90 a np 8x56 (ta druga na allegro jest droższa).

Proszę o odpowiedź jak dla opóźnionego 5latka. Przepraszam :).

8x56

8 x - krotność powiększenia, 56 - apertura w milimetrach.

P.S. Co to apertura i inne ewentualnie niezrozumiałe nazwy znajdziesz w Leksykonie

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto dodać, że apertura to średnica obiektywu lornetki lub lustra teleskopu, tutaj wyrażona w milimetrach. Średnicę luster teleskopów często podaje się w calach (").

Oznakowanie 10-90 oznacza, że lornetka ma zmienne powiększenie. W astronomii należy takich unikać, bo wyższe powiększenia i tak są bezużyteczne ze względu na pociemnienie i spadek jakości obrazu a w dodatku lornetki te mają mniejsze pole widzenia i są bardziej wrażliwe na uszkodzenia czy wilgoć.

.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto dodać, że apertura to średnica obiektywu lornetki lub lustra teleskopu, tutaj wyrażona w milimetrach. Średnicę luster teleskopów często podaje się w calach (").

Oznakowanie 10-90 oznacza, że lornetka ma zmienne powiększenie. W astronomii należy takich unikać, bo wyższe powiększenia i tak są bezużyteczne ze względu na pociemnienie i spadek jakości obrazu a w dodatku lornetki te mają mniejsze pole widzenia i są bardziej wrażliwe na uszkodzenia czy wilgoć.

.

jaka zatem lornetka byłaby najlepsza?... Tak, żebym zobaczył możliwie największe przy odpowiedniej jasności obiekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaka zatem lornetka byłaby najlepsza?... Tak, żebym zobaczył możliwie największe przy odpowiedniej jasności obiekty.

Proszę poczytaj ten dział, a później tu

 

P.S. Twój post przeniosłem z działu Uczymy się nieba.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę poczytaj ten dział, a później tu

 

P.S. Twój post przeniosłem z działu Uczymy się nieba.

a co uważasz o czymś takim?...

 

http://sprzedajemy.pl/lornetka-technika-25x60,22597117?inp_category_id=5&inp_location_id=24&inp_text[v]=lornetka&inp_text[n]=1&sort=inp_srt_price_a&_rp_RP=_rp_offers&offset=5

 

powiększenie i wielkość obiektywu chyba odpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co uważasz o czymś takim?...

 

 

 

To produkt lornetkopodobny, lepiej się trzymać z daleka, bo tylko kasę wtopisz...

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co uważasz o czymś takim?...

....

powiększenie i wielkość obiektywu chyba odpowiednia.

O matko !! aleś ,,przypałerował" >:D

Ja bym się bał - ale ekspertem od lornetek nie jestem, poczekaj co Ci Koledzy napiszą.

Ja proponuję 10x50 i w zależności od zasobności portfela już konkretny model.

Bardzo dobre są Nikonki 10x50 EX

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to - zacznijmy od tego, ile kasy chcesz przeznaczyć na zakup... Znając budżet, doradzimy coś sensownego.  

Wydatek najpewniej i tak będę musiał ukryć przed drugą połówką. Pasja wygrywa z pragmatyką :). Z tego co poczytałem na forum większość z Was ma lornetki o powiększeniu 10x. Trochę mnie to dziwi (powodem jest moja niewiedza) bo na allegro są nawet z 50ktotnością powiększenia. Chciałbym coś co da mi wyraźny obraz, odpowiednio jasny i powiększenie większe niż 10 (to w mojej opinii drastycznie mało, ale jak pisałem mało na ten temat wiem). Potrzebny też będzie statyw bo od dziecka ręce mi się trzęsły i mówiąc szczerze nie lubiłem obrazu z dwóch okularów, ale od czegoś trzeba zacząć. Budżet 100-300 pln.

 

P.S. Przepraszam za "przypałerowanie" chciałem Was nieco pobudzić w to leniwe, letnie popołudnie ;)...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zadam pytanie jeszcze inaczej bo juz wiem czego szukac. jakie firmy poza nikonem produkuja sprzet inny niz lornetkopodobny, w ktory moge zainwestowac. wobec cen nikona jakie zauwazylem w sieci swietnie zdaje sobie sprawe, ze moj budzet jest smieszny.

 

takie cos znalazlem:

http://allegro.pl/levenhuk-lornetka-atom-20x50-czarna-szerokokatna-i5486254762.html

 

Ok. Nie nudzę już. Z każdą minutą tylko edytuję tego posta wiedząc coraz więcej. Mam tylko pytanie, na które parametry zwracać sczególną uwagę. Zauważyłem, że wielu producentów nie podaje jasności względnej. Właściwie regułą jest, że robi to nikon. Im większe powiększenie tym ten parametr jest gorszy. Przy 16x ma juz tylko 9,6, przy 7x az 55,4!... Rozumiem, że jak kupię lornetkę, w której ten parametr będzie niski to wzbogacę się o kolejny mebel?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka jest sprzętem specyficznym. Nie chodzi w niej o wyśrubowanie powiększenia - do tego służą teleskopy, też zresztą z ograniczeniami wynikającymi m.in. z wielkości.

Jak wyśrubujesz powiększenie w małej lornetce, to stracisz na polu widzenia (niezwykle ważny parametr, szczególnie dla początkującego). Obraz nie tylko stanie się ciemny, lecz także pogorszy się jego jakość. Zmniejszy się odstęp źrenicy - będziesz musiał "włazić" z okiem tuż przed soczewkę, co znakomicie utrudni obserwacje.

Mniejszy stopień powiększenia pokazuje obiekty "w kontekście" - łatwiej je odnaleźć na tle gwiazdozbiorów, niekiedy w jednym polu jest kilka obiektów, obraz jest nie tylko szeroki, ale też jasny i ostry, nie jest niezbędny statyw, w razie potrzeby łatwiej obserwować w okularach.

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon Action VII 10x50 CF

http://fotozakupy.pl/nikon-action-vii-10x50-cf/1496s

Zdarzają się promocje, że są za 250 PLN.

 

Mam od 3 lat, jestem zadowolony. 

 

Edit. Ja bym zwracał uwagę na pole widzenia. Zresztą same parametry, to nie wszystko. Liczy się jakość wykonania, warstwy na soczewkach, same soczewki etc. Tego niestety na Allegro nie wyczytasz. Trzeba robić organoleptyczne testy, aby zwrócić uwagę np. na aberrację. Ja polecam to co podlinkowałem. Możesz pewnie w jakimś MediaMarkt ją wypróbować. Za 300 PLN pewnie kupisz "od ręki". Jak poszukasz, to może gdzieś znajdziesz egzemplarz w tańszej cenie.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebny też będzie statyw bo od dziecka ręce mi się trzęsły i mówiąc szczerze nie lubiłem obrazu z dwóch okularów, ale od czegoś trzeba zacząć. Budżet 100-300 pln.

Prawdopodobnie dlatego, że nie miałeś do czynienia z poprawnie skolimowaną lornetką. Pierwszy raz obserwowałem dwuocznie przez... mikroskop zakupiony dla swojej dziewczyny, obraz powalił mnie na kolana. Nawet nie wiesz jak się ucieszyłem kiedy odwdzięczyła się przy kolejnej okazji kupując mi na prezent lornetkę. Tu ciekawa historia, dopytywała na naszym forum co i jak. Dzięki wszystkim, dobrze wybraliście :D

Od tej pory lornetka 15x70 i statyw są moim podstawowym wyposażeniem w samochodzie i zawsze chętnie po nią sięgam chociaż trochę już napatrzyłem się przez różne teleskopy. O obserwacjach przez lornetkę mogę powiedzieć, że ani nie są gorsze ani lepsze od teleskopowych, to trochę inna liga.

  • Like 1

Astrogołębnik, NEQ6, ATM Newton carbon 200/800 (by jolo), SBIG2000XM, korektor x0,73

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie dlatego, że nie miałeś do czynienia z poprawnie skolimowaną lornetką. Pierwszy raz obserwowałem dwuocznie przez... mikroskop zakupiony dla swojej dziewczyny, obraz powalił mnie na kolana. Nawet nie wiesz jak się ucieszyłem kiedy odwdzięczyła się przy kolejnej okazji kupując mi na prezent lornetkę. Tu ciekawa historia, dopytywała na naszym forum co i jak. Dzięki wszystkim, dobrze wybraliście :D

Od tej pory lornetka 15x70 i statyw są moim podstawowym wyposażeniem w samochodzie i zawsze chętnie po nią sięgam chociaż trochę już napatrzyłem się przez różne teleskopy. O obserwacjach przez lornetkę mogę powiedzieć, że ani nie są gorsze ani lepsze od teleskopowych, to trochę inna liga.

Być może. Korzystałem raczej z taniego sprzętu. W tej chwili czytam o parametrach powiększenia minimalnego i jasności właściwej. strasznie trudne to dla mnie rzeczy... Postaram się nie zniechęcić. Przeczytałem artykuł dwa razy i nadal nie wiem jaką lornetkę wybrać. Wiem tyle, że im większe powiększenie tym ciemniejsze obiekty. Wygląda na to, że największym sensownym powiększeniem jest 10tka :(...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to " :("? Nie popadnij w obsesję "powiększania", bo w astro nie zawsze się to przekłada na jakość. 10x50 jest optymalną opcją do oglądania nieba, podglądania przyrody lub sąsiadów  8). Zresztą zwróć też uwagę na wagę lornetki.

  • Like 1

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd to " :("? Nie popadnij w obsesję "powiększania", bo w astro nie zawsze się to przekłada na jakość. 10x50 jest optymalną opcją do oglądania nieba, podglądania przyrody lub sąsiadów  8). Zresztą zwróć też uwagę na wagę lornetki.

na teleskopy.pl (dzwonilem do nich) polecono mi Celestrona Skymaster 15x70. Zauwazylem, ze Delta Optical Starlight ma również identyczne parametry. No i korci mnie 20x80 :D...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale najpierw kup sobie 10x50 :) To sprzęt na tyle uniwersalny że jak Ci się znudzi patrzenie w niebo (różnie bywa) to będziesz miał do innych celów bo taką wszędzie ze sobą zabierzesz. 20x80 to już armata x2.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem lornetki (niebawem kupuję drugą). Nigdzie nie widziałem informacji, że masz jakiś statyw pod planowaną dwururkę. Jeśli chcesz oglądać niebo z ręki, to raczej nie kupuj nic powyżej powiększenia 8x, no chyba że uprawiasz podnoszenie ciężarów  ;) . Uwierz-żadna to frajda.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na teleskopy.pl (dzwonilem do nich) polecono mi Celestrona Skymaster 15x70. Zauwazylem, ze Delta Optical Starlight ma również identyczne parametry. No i korci mnie 20x80 :D...

 

Pewnie. A jaką wagę ma ten sprzęt, jakie pole widzenia i jaką jasność obrazu?  8) Czyżby wszystko na niekorzyść w stosunku do 10x50? 8)

 

W mojej opinii, bardzo źle się do sprawy zabierasz. Bardzo źle... Dogadaj się z kimś z forum, kto ma lornetki, aby ci pozwolił poobserwować przez nie nocne niebo. Postercz z każdą lornetką przez 15 minut patrząc w niebo. Spróbuj za pomocą lornetki szukać obiektów, np. galaktykę Andromedy, M13 etc. Wyrobisz sobie zdanie. Kupisz 20x80 to na 95% będziesz ją zostawiał w domu, bo albo urwie Tobie szyję przy noszeniu, albo wykończy ręce podczas obserwacji... 

Kończę temat, gdy ktoś po 3 minutach zaczyna pytać o znaki zodiaku. Wychodzę z założenia "nie ucz świni śpiewać - nic nie wskórasz i zdenerwujesz świnię".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem użytkownikiem lornetki (niebawem kupuję drugą). Nigdzie nie widziałem informacji, że masz jakiś statyw pod planowaną dwururkę. Jeśli chcesz oglądać niebo z ręki, to raczej nie kupuj nic powyżej powiększenia 8x, no chyba że uprawiasz podnoszenie ciężarów  ;) . Uwierz-żadna to frajda.

Statyw i adapter bede mial w komplecie :)...

Ktos z Was uzywal 20x80 czy to juz gruba przesada. Jeśli nie widać obcych na Marsie to poprzestane na 15x...

Te 10x50 mnie nadal nie przekonuje. Widać przez to pierścienie Saturna?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SkyMastera 20x80 i na Twoim miejscu bym... go nie kupił. Po pierwsze, jeśli to Twój pierwszy instrument, to lornetka miałaby za małe pole i możesz się nawet zniechęcić. Po drugie, jakość lornetki nie jest powalająca (nie chcę w tym miejscu jej recenzować, więc tak w skrócie). Po trzecie, "budżetowe" lornetki 15x70 i 20x80 pokażą w zasadzie to samo. Po czwarte, zaufaj tutejszym lornetkowcom z forum. Ja teraz zamiast jeszcze większej kupię mniejszą...

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam SkyMastera 20x80 i na Twoim miejscu bym... go nie kupił. Po pierwsze, jeśli to Twój pierwszy instrument, to lornetka miałaby za małe pole i możesz się nawet zniechęcić. Po drugie, jakość lornetki nie jest powalająca (nie chcę w tym miejscu jej recenzować, więc tak w skrócie). Po trzecie, "budżetowe" lornetki 15x70 i 20x80 pokażą w zasadzie to samo. Po czwarte, zaufaj tutejszym lornetkowcom z forum. Ja teraz zamiast jeszcze większej kupię mniejszą...

przekonales mnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aukcji pryzmaty BaK4... a na stronie Bressera napisano BK7 :)

Jak jest w rzeczywistości, któż to wie? ;)

 

http://www.bresser.de/en/Binoculars/BRESSER-Spektar-10x60-Porro-Binocular.html

 

EDIT: Widzę że jednak na aukcji w opisie jest BK 7...ale już w tabelce BaK4

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilkuwccieniu, dlaczego, o dlaczego Ty tak sobie to wszystko utrudniasz? :)

 

Ja bym nawet nie spojrzał na te lornetki, które tu linkujesz. Koledzy Ci napisali - mała, lekka lornetka, 10x50. Nie kombinuj zbytnio. Pomimo, że zdecydowaleś się na lornetkę zamiast teleskopu, dalej szukasz armaty :) Wiedz o paru rzeczach:

 

- im mniejsza waga tym łatwiej będzie Ci popatrzeć na gwiazdki bez statywu

- im mniejsze "wymiary" lornetki tym szersze pole widzenia, które znakomicie ułatwi Ci obserwację na początku, odnajdywanie obiektów wg atlasu itp.

- 15x70 jest wyborem, ale to już nie jest lornetka przeglądowa. Obserwacje z ręki na dłuższą metę - zapomnij, chyba, że masz ręce i korpus ze stali :P Bez statywu ani rusz. Pamiętaj też o mniejszym polu.

- 20x80 - to armata, ciężka jak słoń na lawecie, ja ją stawiam już nawet nie na statywie a na montażu AZ. O polu widzenia już wiesz, więc... może być różnie

- widzę, że liczysz na super obiekty - one są super, ale nie są kompatybilne z Twoimi wyobrażeniami co zobaczysz lornetką. Poszukaj choćby szkiców na internetach lub zasymuluj sobie widczki w programie Stellarium

- pamiętaj, że lornetki z zoomem to nieporozumienie w astroobserwacjach

 

Co zostaje? 10x50, najlepiej jak pisał Kolega niżej Nikona. Czy przez tą czy przez 15x70, przerwy Cassiniego nie zobaczysz. Zobaczysz za to ładne tarczki planet a przed Tobą stoi otworem ot, choćby katalog Pana Messiera.

 

Pytałeś, czy ktoś ma i używa 20x80, ja mam, ale nie używam, rozmiar przegrał z mobilnością i wygodą obserwacji. 15x70 też mam, używam sporadycznie. Co w użyciu? 10x50 najczęściej, a już z prawdziwą rozkoszą wspominam obserwacje z ręki Nikonem 7x50, cudowne pole widzenia i - o zgrozo - widziałem nią tyle samo, co 10x50.

 

Podsumowując - odpuść sobie wynalazki, lornetki z zoomem, z Allegro, o parametrach 17x90 czy 20x20 ;P W budżecie ok. 300 PLN zdobędziesz przyzwoitą 10-ątkę.

  • Like 5

SW 80ED & SW 80/400, HEQ5 Pro SynScan GPS, Atik 314L+ OSC & ALccd-QHY 5-II; SW Mak 150 & ASI120MC; SW Heritage-90 Virtuoso; Nikon Action EX 10x50, DO 12x60, DO SkyGuide 15x70, Celestron 15x70, DO 20x80 na AZ4 i Velbon 5370D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co myslicie o tej? 60/10 powinno dac naprawde dobra jasnosc obiektow.

 

http://allegro.pl/lornetka-bresser-spektar-10x60-i5494197010.html

jeszce raz ja  ;) . Widzę, że bardzo na Ciebie działa magia tych dwóch liczb. Wiedz jednak, że jakość opyki może je szybko unicestwić. Jeśli np. ta lornetka ma pryzmaty z BK-7 i słabe warstwy antyodblaskowe (choć specyfikacja mówi o FMC), to szału nie będzie. 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilkuwccieniu, dlaczego, o dlaczego Ty tak sobie to wszystko utrudniasz? :)

 

Ja bym nawet nie spojrzał na te lornetki, które tu linkujesz. Koledzy Ci napisali - mała, lekka lornetka, 10x50. Nie kombinuj zbytnio. Pomimo, że zdecydowaleś się na lornetkę zamiast teleskopu, dalej szukasz armaty :) Wiedz o paru rzeczach:

 

- im mniejsza waga tym łatwiej będzie Ci popatrzeć na gwiazdki bez statywu

- im mniejsze "wymiary" lornetki tym szersze pole widzenia, które znakomicie ułatwi Ci obserwację na początku, odnajdywanie obiektów wg atlasu itp.

- 15x70 jest wyborem, ale to już nie jest lornetka przeglądowa. Obserwacje z ręki na dłuższą metę - zapomnij, chyba, że masz ręce i korpus ze stali :P Bez statywu ani rusz. Pamiętaj też o mniejszym polu.

- 20x80 - to armata, ciężka jak słoń na lawecie, ja ją stawiam już nawet nie na statywie a na montażu AZ. O polu widzenia już wiesz, więc... może być różnie

- widzę, że liczysz na super obiekty - one są super, ale nie są kompatybilne z Twoimi wyobrażeniami co zobaczysz lornetką. Poszukaj choćby szkiców na internetach lub zasymuluj sobie widczki w programie Stellarium

- pamiętaj, że lornetki z zoomem to nieporozumienie w astroobserwacjach

 

Co zostaje? 10x50, najlepiej jak pisał Kolega niżej Nikona. Czy przez tą czy przez 15x70, przerwy Cassiniego nie zobaczysz. Zobaczysz za to ładne tarczki planet a przed Tobą stoi otworem ot, choćby katalog Pana Messiera.

 

Pytałeś, czy ktoś ma i używa 20x80, ja mam, ale nie używam, rozmiar przegrał z mobilnością i wygodą obserwacji. 15x70 też mam, używam sporadycznie. Co w użyciu? 10x50 najczęściej, a już z prawdziwą rozkoszą wspominam obserwacje z ręki Nikonem 7x50, cudowne pole widzenia i - o zgrozo - widziałem nią tyle samo, co 10x50.

 

Podsumowując - odpuść sobie wynalazki, lornetki z zoomem, z Allegro, o parametrach 17x90 czy 20x20 ;P W budżecie ok. 300 PLN zdobędziesz przyzwoitą 10-ątkę.

ja sobie utrudniam przez cale zycie. nie tylko wybor lornetki ;)...

przyznaje. marzy mi sie zobaczenie pierscieni saturna i dlatego boje sie 10tki. obawiam sie, ze zobacze niewiele wiecej niz golym okiem. wiem, jestem w bledzie.

 

poza tym... niikona za 300pln nie moge znalezc ;)... który model tak wogóle?...

 

a... i gdyby ktos zrobil mi krotki instruktarz o pryzmatach Bak... Rozważam też Delta Optical.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie utrudniam przez cale zycie. nie tylko wybor lornetki ;)...

przyznaje. marzy mi sie zobaczenie pierscieni saturna i dlatego boje sie 10tki. obawiam sie, ze zobacze niewiele wiecej niz golym okiem. wiem, jestem w bledzie.

 

No to bez utrudniania i rozdrabniania 8)  http://www.astrolumina.de/gebrauchtwaren/optiken/miyauchi-fernglas-fluorite-apo-bj-100ibf.php

http://www.monkoptics.co.uk/Astronomy/Bj-100iB.html

 

P.S. Będzie Pan zadowolony - a tu recenzja naszego kolegi Pawła http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2360-miyauchi-bj100/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)