Skocz do zawartości

Synta 6/8 czy może coś innego na wielki start!


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim! ;)

 

Pomysł jest bardzo świeży, bo wczorajszy... ale tak się napaliłem, że wreszcie będę miał teleskop a nie swoje oko, że w nocy w ogóle nie spałem tylko czytałem artykuły, poradniki, przeglądałem sklepy. Super.

 

Pierwsze pytanie:

Czy nosząc okulary (-2.5 L+P plus bardzo delikatny astygmatyzm) mogę w ogóle myśleć o zakupie teleskopu i czerpaniu z niego przyjemności? Mogę ewentualnie sprawić sobie soczewki kontaktowe, jeśli okulary się nie sprawdzą.

 

 

Mam 1200-1500 zł na sam teleskop, więc który wybrać? Tak czytam i czytam, i chyba odpowiedni będzie Synta 8. Bardzo chciałbym, żeby ten zakup był udany, to znaczy sprzęt był w miarę solidny, przyszłościowy i żeby po prostu sprawiał radość. O bycie przyszłościowym to znaczy taki sprzęt, do którego będzie można dokupić dodatkowe filtry, okulary czy soczewki Barlowa i będzie to pozytywnie wpływać na korzystanie z teleskopu.

 

A może jakiś inny sprzęt?

 

Na początek chciałbym zgłębić wiedzę teoretyczną, więc zakup zostanie dokonany za jakiś miesiąc, góra 1,5. W tym czasie planuję naczytać się poradników, naoglądać się zdjęć i filmów.

 

Po zakupieniu teleskopu chciałbym oczywiście obejrzeć Słońce i Księżyc :). DS i inne smaczki zostawiam sobie na deser :)

 

Mieszkam w Radomiu, w samym centrum. Ale nie stoi na przeszkodzie wyjechać za miasto lub przenieść się do dziewczyny brata na obrzeżach. Tylko czy teleskop zmieści się do Hondy Civic? Ewentualnie... zdobyć klucz i wejść na dach :D

 

Pozdrawiam gorąco w upalny dzień,

Adam

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nosząc okulary (-2.5 L+P plus bardzo delikatny astygmatyzm) mogę w ogóle myśleć o zakupie teleskopu i czerpaniu z niego przyjemności? Mogę ewentualnie sprawić sobie soczewki kontaktowe, jeśli okulary się nie sprawdzą.

 

Teleskopem możesz obserwować bez okularów oraz bez soczewek, jeśli astygmatyzm jest niewielki

 

Mam 1200-1500 zł na sam teleskop, więc który wybrać?

 

Dobson Sky-Watcher / GSO 8" (20 cm)

 

Tylko czy teleskop zmieści się do Hondy Civic?

Powinien wejść na tzw. "lekkim biegu"

 

Ale nie stoi na przeszkodzie wyjechać za miasto lub przenieść się do dziewczyny brata na obrzeżach.

 

Dziewczynie się spodoba. Tylko co na to powie brat? ;)

 

Ewentualnie... zdobyć klucz i wejść na dach :D

 

Na dach nie z Dobsonem :)

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło przeczytać rozsądny post - z takim podejściem unikniesz rozczarowań. Bierz 8 cali, a w przerwach między czytaniem literatury astro szukaj ciemnej miejscówki obserwacyjnej. Dziewczynę brata zostaw w spokoju. ;)

Aha, nie oglądaj za wiele zdjęć, raczej szkice.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff, co za ulga. Dziękuję za ciepłe przyjęcie i porady. Spodziewałem się ostracyzmu, jak to w polskim internecie "było", albo "jesteś takim amatorem, że nawet nie mamy na Ciebie czasu". Z czymś takim spotkałem się, szukając Fiata 126p :(. Jeżdżę maluchem, ale nie wspominałem o nim bo ten karzeł ledwie pomieści mnie i moje okulary :D. Wróćmy do sedna sprawy!

 

 

A powiedzcie mi jeszcze, gdzie kupić sprzęt. Polecany, wybrany sprzęt czy każdy dowolny, który to ma na stanie?

 

 

I jaka literatura? Przyznam że w astro naczytałem się mnóstwa angielskiej wikipedii, a moja ostatnia książka o kosmosie to jakieś techniczne opracowanie programu Salut :), to było jakieś 8 lat temu...

 

A dziewczyna nie.... toż to prawie bratowa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np tu

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7751-delta-optical-gso-dobson-8-deluxe-f6/

Kupując dobry używany zawsze mniej stracisz na odsprzedaży niż kupno nówki. Można na giełdach trafić prawie nówki a i można trochę się potargować ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzęt poluj na forumowej giełdzie - 8 cali w dobrym stanie spokojnie kupisz za 750 zł (kilka stów taniej niż w sklepie), a zaoszczędzona kasa będzie jak znalazł na lepszy okular.

Hmm, a co z literatury na początek? Niezłym wyborem będzie "Astronomia bez tajemnic" P. Rudzia albo "Poradnik miłośnika astronomii" Substyka. Do tego "Pocket sky atlas" i jedziesz.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np tu

http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7751-delta-optical-gso-dobson-8-deluxe-f6/

Kupując dobry używany zawsze mniej stracisz na odsprzedaży niż kupno nówki. Można na giełdach trafić prawie nówki a i można trochę się potargować ;)

NIeee, ja nie umiem się targować :D. Mam wrodzony talent do przepłacania, wyrzucania pieniędzy w błoto i trwonienia środków produkcji :D.

 

Na sprzęt poluj na forumowej giełdzie - 8 cali w dobrym stanie spokojnie kupisz za 750 zł (kilka stów taniej niż w sklepie), a zaoszczędzona kasa będzie jak znalazł na lepszy okular.

Hmm, a co z literatury na początek? Niezłym wyborem będzie "Astronomia bez tajemnic" P. Rudzia albo "Poradnik miłośnika astronomii" Substyka. Do tego "Pocket sky atlas" i jedziesz.

Super, super. Dziękuję. Jesteście suuuuper :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skoro do zakupu jeszcze czasu zostało polecam rozejrzyj się za kimś z twojej okolicy i podjechać na wspólne obserwacje. Pozdrawiam

Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli planujesz używać teleskopu do nauki nieba i obserwacji US to 8`` powinno zaspokoić Twe potrzeby ,

Jednak jeśli chcesz inwestować w akcesoria i bawić się w zaawansowany wizual nie tylko planet, ale także DS-ów, to jednak proponował bym zakup 10`` której używka może zmieścić się górnych granicach Twego budżetu a i jeszcze mogą Ci się trafić w komplecie jakieś lepsze niż seryjne akcesoria .

Pamiętaj że w stosunku do 8`` dziesiątka zbiera ok 50% więcej światła a przy DS-ach takiej różnicy nie zniweluje Ci żaden okular ani najdroższy filtr .

W teleskopach do 1000zł synta 8 jest chyba najlepszym wyborem , ale jeśli dysponujesz trochę większym budżetem to wg mnie lepiej celować w jak największe lustro .

Zresztą jakiś powód tak dużego obrotu ósemkami na rynku wtórnym musi być . Ludzie którzy je kupili stwierdzili że już więcej z nich nie wycisną i kupują większe dobsony lub idą w astrofoto , a początkujący którzy nie chcą wydawać więcej niż 1000zł je kupują z braku alternatywy .

Synta 10`` Super Plossl 25 i 10mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, pozwolę sobie nie zdogdzić się z 'dżordżem', nic osobistego:). Moim zdaniem 10'' nie potrzeba na początek, chodzi o masę i gabaryty sprzętu. To może zniechęcać (10'' będzie wyraźnie cięższe i większe) a zysk w obrazach dla osoby początkującej będzie prawie niedostrzegalny. Większy zysk w obrazach da spakowanie sprzętu do auta i wyjazd na odludzie gdzie niebo będzie ciemniejsze.

 

Miałem 8'', spoglądałem też przez 10'' i 12'' i uważam że na początek 8'' w zupełności wystarczy.

Reszta kasy na filtr mgławicowy i okulary np Hyperiony.

Musisz wiedzieć nosferatu że okulary które dostaniesz w zestawie są takie sobie, 25mm OK ale 10mm to tandeta. Jak w przyszłości dokupisz lepsze okulary o ogniskowych ok 30, 14 i 7-8 to dopiero wtedy 8'' pokaże co potrafi a potrafi bardzo wiele.

Oj okulary to temat który zapewni Ci kolejne nieprzespane noce:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024