Skocz do zawartości

Głębokie ciemne niebo w mrowiu meteorów


Astro-Sky21

Czy podoba wam się moja relacja ?  

4 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy podoba wam się moja relacja ?

    • Bardzo dobra
      0
    • Dobra
      0
    • Średnia
      1
    • Niżej średnia
      3


Rekomendowane odpowiedzi

W relacji najważniejsze jest w miarę dokładne opisanie tego co się widziało (i ewentualnie czego się nie widziało). Reszta, poza konkretnymi informacjami, to tylko ozdobniki. Jeżeli ktoś coś sobie "do wyobraża" i jasno nie zaznaczy tego w tekście, przez co nie wiadomo gdzie przebiega granica między prawdą a wyobraźnią, to relacja z punktu widzenia innych obserwatorów nie jest wiele warta (bo do czego się odnieść i z czym porównać?). Ot, takie bajdurzenie.

Warto też podać źródła informacji, np. jestem ciekaw skąd pochodzi informacja o kilku tysiącach gwiazd w M 103.

No i można poświęcić dodatkowy dzień na chociaż dwukrotne przeczytanie całości, żeby wyłapać różne błędy gramatyczne, np ten: "[...] w rzeczywistości nie należy ona do gromady, lecz jest to całkiem przypadkowo, leżący na jej tle znacznie bliższym układem wielokrotnych gwiazd".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle mnie wszyscy zrozumieliście niestety nie o to mi chodziło :( , to co napisałem ,,Nie do końca, ponieważ to co widziałem lekko sobie do wyobraziłem :),, - to znaczy że ją bardzo ledwo zobaczyłem na granicy moich optycznych możliwości. :)  Relację uważam za bardzo dobrą , również proszę o wasze stosowne komentarze , natomiast to"[...] w rzeczywistości nie należy ona do gromady, lecz jest to całkiem przypadkowo, leżący na jej tle znacznie bliższym układem wielokrotnych gwiazd". jak i wiele innych to moja solidna zdobyta długoletnia wiedza , więc wasze niestosowne komentarze na temat skąd to pochodzi są zbędne niestety :( . Warto również dodać że cała relacją jest wynikiem długo dniowych przygotowań i mojej ciężkiej pracy . Sam wszystko nagrywałem i póżniej składałem w całość . To co widzicie powyżej to nie wszystko dokładna moja praca znajduję się tutaj : https://drive.google.com/file/d/0B758VZBx6ppveUtQSFVZMkY4ZEU/view?pli=1

Pozdrawiam :)
 

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żle mnie wszyscy zrozumieliście niestety nie o to mi chodziło :( , to co napisałem ,,Nie do końca, ponieważ to co widziałem lekko sobie do wyobraziłem :),, - to znaczy że ją bardzo ledwo zobaczyłem na granicy moich optycznych możliwości. :)

Ty naprawdę uważasz nas za astrokretynów? Masz pojęcie, czym jest Cas A w nastocalowym newtonie z filtrem OIII? Ulotnym duchem na granicy percepcji oka.
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cas A jest trudnym obiektem to ujrzenia to wiem dlatego patrzyłem tam gdzie się ona znajduję łuskając to co najlepiej potrafiłem - powtarzam że nikomu nic nie wmawiam tylko mówię i opisuję to co zobaczyłem może patrząc w rejon Cas A poprostu wyobraziłem sobie widok z teleskopu Hubbla ? :) Nikogo nie chce urażać tylko naprawdę chce i pragnę bardzo dobrze relacjonować dlatego proszę o wasze komentarze ale stosowne ! :)

Pozdrawiam, :)

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego proszę o wasze komentarze ale stosowne ! :)

Czyli same ochy i achy?

 

Fragment, który wcześniej zacytowałem odnosił się do gramatyki, nie do Twojej "długoletniej zdobytej wiedzy". Byłem za to ciekaw informacji o M 103 (jest jakieś źródło inne niż "długoletnia zdobyta wiedza"?).

Ogólnie Twój tekst przypomina mi chyba również Twój szkic rozłożystej M 31 i tysiącem gwiazd wokół "widzianymi" z pomocą refraktorka 50mm.

 

Cenne wskazówki masz już wcześniej, chociaż masz je za niestosowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz opinii, to uważam, że jak na redaktora biuletynu Komeciarz, relacja jest bardzo słaba, przede wszystkim stylistycznie. Merytorycznie również posiada szczeliny jak lodowiec na Ziemi Ognistej. Niestety.

  • Like 3

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli same ochy i achy?

 

Fragment, który wcześniej zacytowałem odnosił się do gramatyki, nie do Twojej "długoletniej zdobytej wiedzy". Byłem za to ciekaw informacji o M 103 (jest jakieś źródło inne niż "długoletnia zdobyta wiedza"?).

Ogólnie Twój tekst przypomina mi chyba również Twój szkic rozłożystej M 31 i tysiącem gwiazd wokół "widzianymi" z pomocą refraktorka 50mm.

 

Cenne wskazówki masz już wcześniej, chociaż masz je za niestosowne.

Ręcyma i nogyma się pod tym postem podpisuję. Relacja i Andromeda ,,mówią" same za siebie.

Szanowny Panie Redaktorze - widzę, że nie tylko ja - prosimy o realizm :-

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czy się podobają czy nie, to kwestia indywidualna, ale warto wiedzieć na czym się stoi, bo potem ktoś przez 50mm lornetkę będzie próbował wypatrzyć cel dostępny jedynie dla kilkunastocalowych teleskopów. Dlatego warto zaznaczyć czy tekst jest relacją opartą na faktach, czy raczej twórczością słowną luźno związaną z obserwowanymi widokami. Podobnie mamy w astrofotografii - na tej tak zwanej czysto estetycznej nikt nie będzie próbował porównywać jasności gwiazd, czy określać pozycji komety. Takie informacje w trakcie intensywnej obróbki mogły ulec zniekształceniu albo zupełnie zaginąć.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, tutaj nikt się nie napina i nie próbuje na siłę udowodnić innym, że widział coś, czego danym sprzętem dostrzec się po prostu nie da. Masz refraktorek 50 mm i tego się trzymaj - spróbuj wycisnąć z niego maksimum. Relacja z obserwacji obiektów będących w jego zasięgu (a jest tego sporo) może okazać się równie wartościowa i ciekawa, jak opis widoków z dużego lustra. I pliss - na przyszłość nie próbuj robić z nas idiotów, bo na tym konkretnym forum siedzi naprawdę wielu starych, wizualowych wyjadaczy. :)

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, ale z ciekawości zajrzałem do podlinkowanej przez Pawła jego relacji na AP i znalazłem w niej taki fragment:

Niedaleko M52 można znaleźć słynną i często fotografowaną mgławicę emisyjną NGC 7635 "The Bubble Nebula", Caldwell 11 (mgławica "bąbel").

 

Natomiast w relacji Astro-Sky21 czytamy:

Niedaleko M52 poniekąd słyszałem, że można odnaleźć bardzo słynną i dość często fotografowaną mgławicę emisyjną NGC 7635 ?The Bubble Nebula?, Caldwell 11 (mgławica tzw. bąbel) (...)

 
Jak się już niemal dosłownie cytuje innego obserwatora to warto dopisać źródło, a nie wykorzystywać gotowe zdania jako swoje.
  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, Lukost, widziałeś Cas A? Albo widziałeś gdziekolwiek relację z obserwacji tego obiektu? Ja jeszcze nigdy nie próbowałem...

Tak, relacja Pawła mnie zainspirowała: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=23271&p=273228&hilit=cas+A#p273228 

W wrześniu w Bieszczadach zamierzam do niej wrócić (Cas A, nie relacji).  ;)   

PS W "interstellarum Deep Sky Atlas" zaznaczoną ją jako dostepną w dwunastu calach.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)