Skocz do zawartości

Ranking użytkowników

Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 08.01.2014 uwzględniając wszystkie miejsca

  1. Dla fanów ES, podsyłam link do sklepu u naszych zachodnich sąsiadów (link otrzymałem od niemieckiego serwisu ES na Europę) http://www.explorescientific.de/eyepieces-c-8964.html Właśnie zamawiamy ES 30mm 82st. Nie pisał bym tego posta gdyby nie ceny, średnio o 400-500zł mniejsze niż w renomowanych złodziejskich polskich sklepach.., przesyłka 10 euro.
    5 punktów
  2. No i kolejna mozaika, tym razem z Canona 40d i standardowo N180/1184 :) Seeing był tragiczny, więc automatycznie ilość detali i ostrość spada...
    4 punkty
  3. Jowisz i tranzyt Io z 30.12.2013. Animacja składa się z 65 zdjęć. Jedno zdjęcie to 110s avik. Aviki kręciłem bez odstępu i składałem w autoskarze 2. Czas rejestracji tranzytu około 3,5 h. MN190/1000, DMK21, FPS30, 65x110s, Ir-Pass, Barlow 3x Przy poniższej animacji wykorzystałem funkcje Drizzle 3x w autostakerze
    3 punkty
  4. Życie jakie jest nam znane niemal na pewno powstało w wodzie, ale z substancji chemicznych, które powstawały głównie w atmosferze. I to w atmosferze o dosyć sporym ciśnieniu. Jeśli jednak na takiej Europie czy Enceladusie była w miarę porządna atmosfera to mogło i powstać. Ale powstać nie znaczy przetrwać. Na Ziemi było kilka wielkich wymierań (5-7) w których łącznie wyginęło 99,9% kiedykolwiek żyjących gatunków. Wszechświat nie jest ani specjalnie stworzony pod życie, ani też tego życia nie tępi jak może. Sam fakt istnienia takiej liczby pierwiastków nam to pokazuje. Do tego jeszcze ulubiony pierwiastek chemików-organików czyli węgiel nazywany "chemiczną prostytutką". Rozłożenie poziomów energetycznych pozwala na konkatencję, czyli tworzenie nawet bardzo długich w miare stabilnych łańcuchów. Takiej zdolności ma mało który pierwiastek. A żaden tak bardzo! Krzem niby potrafi podobne łańcuchy tworzyć, ale są mniej stabilne. Podobnie ma to się z siarką i azotem. Do tego fakty o węglu z fizyki jądrowej powodują, że jest on 4. najpowszechniejszym pierwiastkiem we Wszechświecie (Po wodorze, helu i tlenie). Z pieciu najpowszechniejszych pierwiastków aż cztery (tlen, węgiel, azot, wodór) są pierwiastkami wchodzącymi w skład ogromu związków wykorzystywanych w organizmach (hel nie tworzy stabilnych związków). Życie we Wszechświecie jest możliwe, kwestia tylko na ile jest prawdopodobne. Znamy tylko jedno drzewo życia jakim jest życie ziemskie. Kwestia tylko czy istnieją inne drzewa, czy może to cały las.
    2 punkty
  5. To ja serdecznie zapraszam do zapisywania się na tę alkoholową imprezę 8) (najbardziej doprowadza mnie do szewskiej pasji zdanie - słyszałem że ....) P.S. A sprawdź Buraczku cukrowy ..... 1) Ignisdei 2) szdom1 3) JacekErbel 4 - 5) Tranox + Tata 6) ChesNet (+ być może 7) żona) 8 ) Jacek 2 9 ) polaris 10.) M.Rudy i nic mnie nie powstrzyma ! 11) Ossek 12) maquu 13) qbanos 14) Alien7101 15) Gregohr 16) _Wojtek_ 17) Pery 18) ParadoX (na Zlot No. 16 zabiorę syna) 19) Mirek (i myślę,że nic mi nie popsuje planów jak w przypadku VII Zlotu) 20) Jajak 21) kuato 22) kenny 23) Yoop 24) Maciej 25) Bandros (wstępnie,zobaczymy czy uda się wyrwać z uczelni na weekend) 26-27) Szymon123 + Janusz 28) Acidtea 29) Orome4 30) Artir 31,32) jnowaczek3 + tata ( w marcu już będziemy pamiętać o światłach). 33) Slawko 34) Ineska 35) Paether 36) pmamot 37) bawidamek1969 38) Thomas 39) darius 40) bluncik83 41-48) Marek Gdańsk + 7 49) M-A-X 50) roofer 51) seyfert (mam nadzieję, że w końcu się uda) 52) acsacal (Mam nadzieję, że jeżeli praca jest puścić. Chcę cię odwiedzić) 53-54) Krzysztof_K + 1 55) marcin_tech (lepiej się zapisać niż nie zapisać ;) ) 56) kapral (j.w.) 57) Lidka500 58) MikolajSabat 59) piotrkusiu (mam nadzieję, że będą możliwości i że tym razem się uda) 60) Allano 61) Borowy Misiek 62-63?) 8min (spróbuję namówić na zlot moją pierwszą żonę) 64) harD 65) astrorumia 66) Janusz G. 67) Perseus (a może akurat się uda ;D ) 68) jolo 69) statek 70) cichy36 71) mr_j
    2 punkty
  6. Projekt się przeciągnie dłużej niż się spodziewałem, wiec na razie tylko Ha, bo nie wiem jak się w końcu rozwinie dalej i czy w ogóle w tym sezonie W kadrze między innymi M36,M38,IC405,IC410,IC417 Canon 70-200L/F4, LMG11, ST8300M Ha: 28X600s.
    1 punkt
  7. Kilka sesji z 8 stycznia, godz 20:35 - 21:12, Lifecam Studio, Barlow 2,5x, od 5500 do 8000 klatek, zoom 195
    1 punkt
  8. Zielu znalazł namiary do p. Lecha Barskiego :) Jutro spróbuję się z nim skonkaktować.
    1 punkt
  9. Pawle (Paradox) - też dziękuję za budującą pogawędkę i krótką podróż w przeszłość. Wszystkie Twoje propozycje są bardzo realne i do szybkiego wdrożenia. Sam mam kilka więcej i to dużego kalibru, ale proponuję wszystkim wstrzymanie się z dyskusją publiczną na temat szczegółowych planów na przyszłość (zwłaszcza tą daleką) z prostego powodu aby ktoś wcześniej nas nie ubiegł. Siła w inicjatywie i zdolnościach organizacyjnych. Chciałbym również podkreślić pewną rzecz oczywistą: na początku działalności trzeba być szczególnie nastawionym na dawanie, czyli dzielenie się własnym doświadczeniem, wiedzą i kładzeniem wyjątkowego nacisku na popularyzację astronomii. Dopiero po jakimś czasie dojrzejemy do projektów dużego kalibru, na których będziemy mogli skorzystać sami - jako członkowie PTMA. Co nie znaczy, że wtedy to, co napisałem na początku tego akapitu nie będzie już priorytetem - misję mamy usankcjonowaną statutem i zawsze należy o tym pamiętać. Do zobaczenia na spotkaniu. Marek Admiral_M (Tapatalk)
    1 punkt
  10. Niedawno robiłem dla siebie i dla kolegi z Italii zakup w T.PL - z tymi niedostępnymi jest tak: Pisze się mail na drugi dzień jest odpowiedź, że czas sprowadzenia z Niemiec trwa dosłownie 2-3 dni - przepakowanie i na 4 dzień towar jest u kupującego :) A przy większym zakupie można potargować ;)
    1 punkt
  11. Po zobaczeniu cen przeczytałem że napisałeś: "Właśnie zamawiamy ES 30mm 82szt" i wcale mnie to nie zdziwiło :D
    1 punkt
  12. Ja pracuję dla forum na bieżąco, a zlot traktuję jako nagrodę i odpoczynek pod pięknym niebem w towarzystwie Kolegów :)
    1 punkt
  13. No też już pisałem, że najwyższy czas zacząć przygotowania... ^-^
    1 punkt
  14. AAA tu się z Kolegą nie zgodzę !!! Wdzięczna - bo otworzy niezapomniane widoki (przy pogodnym niebie) 8) i oko będzie cieszył taki piękny mebelek (w chmurwne dni) ;)
    1 punkt
  15. Ja poczekam na wwiercenie się jakiegoś robota w Europę lub Enceladusa. Jeżeli okaże się, że są tam ślady nawet bardzo prostego życia, to wszystkie te ekosfery itd. będzie można między bajki włożyć. Niestety, jeżeli nic nie znajdziemy, to będzie można dywagować od początku. Osobiście uważam, że jak coś się zdarzyło raz, to musi się powtórzyć.Wskażcie mi jakikolwiek niepowtarzalny proces. C:-)
    1 punkt
  16. A jakiż to zlot jest ten jedyny PRAWDZIWY ?
    1 punkt
  17. Słońce osiągnęło punkt kulminacyjny tworząc niesamowity spektakl Słońce osiągnęło w grudniu punkt kulminacyjny jedenastoletniego cyklu swojej aktywności, tworząc na niebie magiczne zjawisko - zorzą polarną. Fotograf Ole Salomonsen przez cały rok rejestrował te niezwykłe widoki, po czym z wybranych ujęć stworzył niesamowity film. (JS) Źródło: CNN http://wiadomosci.onet.pl/nauka/slonce-osiagnelo-punkt-kulminacyjny-tworzac-niesamowity-spektakl/97ys3 ?Mrówkonauci? lecą w kosmos Prywatny statek kosmiczny Cygnus stojący w amerykańskiej bazie kosmicznej Wallopsa w Virginii dziś leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Na jego pokładzie są między innymi mrówki. Lecą po to, by ich kosmiczne zachowanie na Stacji mogli obserwować uczniowie i studenci na Ziemi. NASA ma nadzieję, że obserwacje tych ?mrówkonautów? wzbudzą zainteresowanie młodych ludzi nauką. Poza tym będzie można popatrzeć na zachowanie się specjalnych płynów oraz bakterii w warunkach minimalnej grawitacji. Cygnus jest statkiem prywatnym, skonstruowanym przez firmę Orbital Sciences do współpracy z NASA. Na Międzynarodową Stację Kosmiczną oprócz sprzętu naukowego zawiezie ponad tonę zapasów dla mieszkających tam astronautów. Będzie to pierwszy oficjalny lot Cygnusa, misja eksperymentalna kilka miesięcy temu zakończyła się sukcesem. http://tvp.info/informacje/nauka/mrowkonauci-leca-w-kosmos/13577433
    1 punkt
  18. He bez przesady Igor szaleństwo to nie jest. Ale cieszy mnie fakt że Sobie pomagamy i zachęcam każdego który chce coś poprawić w swoich fotkach . W szególności Ci którzy dopiero raczkują w tej materi . Sam wiem na swoim przykładzie ile nauczyłem sie tutaj. To teraz ja Tobie przysłodzę . Jowisz dobrze naświetlnony . Chmurki na równiku widoczne szumu o wiele mniej niż w poprzedniej twojej prezentacji . Uważam że szybko się uczysz postępy widoczne :) z fotki na fotke.
    1 punkt
  19. Słonce z 06-01-2014 Czytaj więcej ? Wyświetl pełny artykuł
    1 punkt
  20. No to jest wręcz wymagane. ;) Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy na FA czytać twoje relacje z obserwacji. No a w marcu na Zlocie pokażesz mi kilka obiektów przez twoją rurkę. :D pzdr Szymon
    1 punkt
  21. Tak - HEQ5 - to ,,świetna sprawa" lecz w tym wypadku nie do takiej ,,rury" Jeśli chodzi o znajdowanie obiektów samemu czy przy pomocy GoTo to tu zdania są podzielone, jednak nie wyobrażam sobie aby nie znać choć podstawowych obiektów nieba, szczególne w danej porze roku, kiedy możemy polować na DSO a kiedy Księżyc w pełni nam to uniemożliwi. To tylko tak w skrócie. Samo przygotowanie do obserwacji jest już niesamowitą frajdą. Znalezienie najpierw czy to w elektronicznym obserwatorium czy w atlasie obiektów, poczytanie na ich temat, jak je w danym teleskopie czy okularze zobaczymy itd. Z czasem będziesz miał niebo niemal w głowie i sam będziesz wiedział, kiedy pięknie widać ,,Plejady" Andromedę czy nie ujrzysz Wenus. Dlatego czy znajdujesz je za pomocą GoTo czy ,,popychając" montaż Dobsona nie będzie miało dla Ciebie różnicy. Różnicą będzie szybkość przygotowania do obserwacji i nie potrzeba martwienia się o zasilanie. Natomiast jeśli pewnego pięknego obserwacyjnego dnia uznasz, że od dzisiaj chcesz dany obiekt uwiecznić poprzez wykonanie astro-fotografii to niestety w 95% będzie potrzebny Ci montaż klasy HEQ 5 ale z rurką, która będzie do jego nośności idealnie dopasowana. Ale to już inna bajka .... :)
    1 punkt
  22. Ziemię otacza pierścień ciemnej materii? Świat naukowy od jakiegoś czasu zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie, czy naszą planetę otacza pierścień ciemnej materii. Takie teorie pojawiły się kilka lat temu po analizach dokonanych przez astronomów z Institute of Advanced Studies w Princeton. Badali oni anomalie w prędkości przelotu sond kosmicznych, które zbliżały się do Ziemi. Jedynym sensownym wyjaśnieniem tego fenomenu mogłaby być obecność wielkiego obłoku ciemnej materii, który rozciąga się wokół równika. Aby potwierdzić tę teorię i ustalić czy ciemna materia wpływa również na inne obiekty znajdujące się na orbicie, naukowcy poszli jeszcze dalej i przeanalizowali dane z sieci satelitów GPS (GPS, Glonass i Galileo). Wynik badań okazał się bardzo interesujący, bowiem masa naszej planety była od 0,005 do 0,008 procenta większa, niż masa przyjęta przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. To oznaczałoby, że pas ciemnej materii musiałby mieć 191 kilometrów grubości i aż 70 tysięcy szerokości. Naukowcy z Princeton muszą wykonać jeszcze sporo badań, by zweryfikować i ostatecznie potwierdzić swoje teorie. Niestety, nie będzie to łatwe, ponieważ najnowsze dane uzyskane z sony Juno, która niedawno przelatywała obok Ziemi, nie wykazały żadnych anomalii tej natury. Ten fakt może oznaczać, że wcześniejsze obserwacje przyspieszeń sond były błędne, w badaniach nie uwzględniono oddziaływań Słońca i Księżyca lub obłok ciemnej materii po prostu zmienia swoje położenie i gęstość. Filip Geekowski http://www.geekweek.pl/aktualnosci/18188/ziemie-otacza-pierscien-ciemnej-materii
    1 punkt
  23. Pozaziemska forma życia w meteorycie ze Sri Lanki? 29 grudnia 2012 roku na Sri Lankę, wyspę położoną u wybrzeży Indii na południu Azji, spadł meteoryt, który rozpadł się na kilka mniejszych fragmentów. Jeden z nich został bardzo dokładnie przebadany przez naukowców z Uniwersytetu Cardiff w Walii. Badacze znaleźli w nim struktury biologiczne, które według nich nie pochodzą z naszej planety. Są to okrągłe struktury o średnicy nie większej niż jedna dziesiąta milimetra, które z wyglądu przypominają skamieniałe wicie glonów. To nie pierwsze tego typu odkrycie we fragmentach meteorytów, jednak nigdy wcześniej nie udało się ze stuprocentową pewnością potwierdzić, że struktury rzeczywiście pochodzą spoza Ziemi i nie znalazły się na meteorycie już po jego uderzeniu w powierzchnię ziemi. Angielscy naukowcy zarzekają się, że tym razem próbki nie uległy zanieczyszczeniu. Teraz przed badaczami kolejne żmudne analizy meteorytu w szerszym gronie naukowym, aby ostatecznie potwierdzić lub obalić odkrycie. Jeśli zostanie ono potwierdzone, to będzie niewątpliwie przełom. Po raz pierwszy bowiem dysponowalibyśmy konkretnym dowodem na to, że życie istnieje lub niegdyś istniało również poza Ziemią, na innym obiekcie we Wszechświecie. Pojawiłyby się pytania, skąd ono się tam wzięło, kiedy występowało i czy nadal istnieje. Filip Geekowski http://www.geekweek.pl/aktualnosci/15744/pozaziemska-forma-zycia-w-meteorycie-ze-sri-lanki
    1 punkt
  24. Życie istnieje ponad wszelką wątpliwość, najważniejsze tylko, żeby dwie cywilizacje się "wstrzeliły" w ten sam okres istnienia, powiedzmy 20 tys. lat. Problem tylko, że w skali miliardów lat jakie potrzebuje życie do ewolucji w złożone formy to nic. Dla porównania gdyby 4 mld lat byłoby rokiem ziemskim, to 20 tys. lat to 2,7 sekundy. A czymże jest parę sekund wobec całego roku?
    1 punkt
  25. Wykorzystałem dziurę w chmurach i popełniłem któryś tam z kolei szkic M42 i M43 wiszącej na południowym wschodzie, tym razem z 41cm z filtrem Ultrablock i okularem ES 14mm Starałem się maksymalnie wyciągnąć detale z mgławicy
    1 punkt
  26. Generalnie lepiej wykonany jest 130/650, ma chudszy, metalowy pająk identyczny jak 15tce (mniejsza obstrukcja centralna) . Krótsza rura na Eq2 jest też stabilniejsza. Co do dłużej ogniskowej: Mój standardowy wywód w całości:
    1 punkt
  27. Jeśli kupi Synte 8' w bdb stanie (szanowaną) to nie będzie widać że używka - a o wiele większe możliwości.... Ja sam wiosną będę czegoś szukał więc doradzam koledze lepsze parametry ale używane... ;) A druga sprawa z tymi używanymi prezentami... Ja kupiłem żonie na 26te urodziny używany motocykl i była bardzo szczęśliwa :)
    1 punkt
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)