-
Liczba zawartości
1 838 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
24
Aktualizacje statusu dodane przez Janko
-
Obserwacje dla leniwych i estetów:
- miejsce: balkon na VIII piętrze;
- czas: popołudnie;
- sprzęt: lornetka 15×56, filtr foliowy oprawiony w karton, fotelik ogrodowy;
- wyniki: tarcza słoneczna w wielkich i mniejszych plamach, pochodnie, skraj chmur nasuwających się na tarczę, wygrzane cielsko, uzupełniona witamina D.
-
Są jeszcze plaże, po których można wędrować w samotności. Pływanie w Bałtyku, brodzenie po piasku, wędrówki przez las - tego mi było trzeba. Właśnie wróciłem, rezerwując następny pobyt.
-
Melotte 111 - skupisko gwiazd w Warkoczu i kita ponad lwim ogonem - Denebolą (Beta Leonis). Gromada olśniewająca w lornetce 12×56 nawet z miejskiego balkonu.
-
A wieczorem przed moim balkonem Byk z Hiadami i Plejadami, za nim Orion z Wielką Mgławicą, wyżej Rak ze Żłóbkiem, Bliźnięta, Woźnica. Gdyby jeszcze była prawdziwa ciemność!
-
W 13. numerze Polityki z 20-26 marca, str. 72, jest artykuł Marcina Piątka Noc pod ochroną, poświęcony walce z zanieczyszczeniem świetlnym (light pollution), na przykładzie Sopotni Wielkiej w Beskidzie Śląskim. Zawiera on także sporo wiedzy ogólnej na ten temat, w tym mapę zaświetlenia Europy.
-
16. lutego a po Lesie Kabackim latają motyle.
-
Wenus w Sylwestra wśród zórz porannych zobaczyć - dobra wróżba na nadchodzący rok.🎆
Pogodnego nieba dla wszystkich! 💞
-
O przyjaciele! Dzieją się dzieje.
Władysław Broniewski
-
Niebo dają! Nawet czerwone omikrony w trójkącie z 30 Łabędzia udało się dostrzec z mojego balkonu.
-
Lornetka godna polecenia:
https://www.optyczne.pl/385-Test_lornetki-Test_Vortex_Diamondback_HD_15x56.html
-
Poczytałem tam i siam i faktycznie kusząca propozycja. Mnie akurat podoba się też jej niezbyt duża masa i jej duży rozstaw okularów 76 mm. Znam osoby co nie mogą korzystać z lornetki z rozstawem "zaledwie" 72 mm i prezent - ode mnie - trochę się nie sprawdza (Nikon Aculon 10x50 więc korzysta raczej żona obdarowanego). Źrenica wyjściowa 3.7 to prawie 4mm więc sporo obiektów głębokiego nieba (DS-y = mgławice, galaktyki, gromady gwiazd) będzie dobrze widocznych.
Pozdrawiam
-
-
Spojrzałem przed chwilą (godz. 18) na sierp Księżyca tuż nad dachami Ursynowa i obok, na wciąż jasnym niebie dostrzegłem czerwony punkt Antaresa (lornetka 15×56).
-
Czytelnicy miesięcznika "Wiedza i Życie" mogli zauważyć, że w numerze październikowym na comiesięcznej mapce nieba Altair (alfa Orła) otrzymał prawidłową białą barwę, zamiast drukowanej od lat barwy czerwonej. Jam tego, nie chwaląc się, dokonał 🦚
-
Czemu zarówno Kopernik jak i Darwin zwlekali z publikacją swoich odkryć?
- Pokaż poprzednie komentarze 6 więcej
-
jak wolisz "pranie mózgu" zamiast miazgi, to nie będę protestował 🙂 . Poza tym, kumam ironię. Co do reszty pytania : cóż, jak się kupiło markę i zrobiło z niej tubę ideologiczną ... Gorzej, że w Polsce Warner-Discovery jest właścicielem kanału informacyjnego. Może niedługo obowiązywać będzie wyłącznie wiedza alternatywna, a teoria Kopernika znowu będzie zakazana. Takie koło paradoksów historii.
Może zrobić z tego jakiś wątek o uśmierceniu nauki przez technologię?
-
Wenus w koniunkcji z młodym Księżycem nad Okęciem zobaczyć - szczęście w miłości murowane 💕
-
Wielkie nieba! Znów mamy kambuzele, są murkwie ulubione i pćmy łagodne 🙃
-
Dziś młody Księżyc 10 stopni od Wenus.
-
Plamy słoneczne przez lornetkę 15×56, bez żadnego statywu, z fotela na wygrzanym balkonie - oto kwintesencja astronomii amatorskiej dla leniwych i wygodnickich 🙂🙃🙂
-
Gdzież ja się to znalazłam -
od stóp do głów wśród planet,
nawet nie pamiętając,
jak mi było nie być.
Wisława Szymborska
-
Wenus nad Okęciem pod wieczór ujrzeć to zly czy dobry znak?