Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Mocno zainteresował mnie temat poruszany tez przez Łukasza w prelekcji na zlocie, dotyczący m/in nowego podejścia do fotografii DS - tzn krótko-czasowe za to w dużej ilości. Czy Ktoś  już może ma jakieś osobiste doświadczenia w tej materii?

Z początkiem maja miały być dostępne nowe kamery ASI np ASI 1600MC o bardzo małych szumach i nie tylko https://astronomy-imaging-camera.com/products/asi-cooled-cameras/asi1600mc-cool/ 

Czy może Ktoś z naszych zacnych forumowiczów już widział zdjęcia tymi kamerami? A może Ktoś już wypróbował je osobiście? Sprawa wydaje się ciekawa i rozwojowa. Krótkie czasy - to mały wpływ niedoskonałości montażu i ograniczenie wpływu seeingu. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sklepie kupiłeś (widziałeś już gdzieś jakieś zdjątka)? Przymierzam się do  ASI 1600 jest o 200 dol. droższa ale matrycę ma większą 4/3" i trochę większego pixla 3,8. Myślę o wersji kolorowej (?)

Do foto krótkoczasowego potrzebna chyba będzie duża apretura, ale skoro można świecić krótko to może to być np duże lustro na dobsonie.

Na pierwszy rzut oka wydaje się że naświetlanie powiedzmy przez 600 sek będzie dawać znacznie więcej szczegółów niż 100 razy po 6 sek. Po dłuższym jednak zastanowieniu nie jestem już tego tak bardzo pewny. Czym jest natężenie światła - ilością fotonów w jednostce czasu. Jeśli zaś szum jest bardzo mały to nawet bardzo ciemne obiekty "wyjda przed szum".

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem na stronie ZWO tutaj https://astronomy-imaging-camera.com/products/usb-3-0/asi290mm/ . Na forum CN ktoś pisał, że pierwsze egzemplarze już są wysyłane, więc może niedługo wyślą też moją :) Ja ją kupiłem głównie do obiektów US, a ponieważ ma tak mały szum odczytu, więc chcę również potestować z krótkimi czasami na DS - ale krótkimi tak max do kilku sekund. I tak jak piszesz - cała różnica jest jedynie w szumie odczytu, im jest on mniejszy, tym krótsze ekspozycje można robić nie tracąc zbyt wiele na SNR (jeśli porównujemy materiał o takim samym sumarycznym czasie naświetlania). Szum odczytu 1e już robi wrażenie, a jak zejdziemy do 0.1e to byłoby już pięknie :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Zdjęć też jeszcze nie znalazłem, jedynie taki artykuł z 290MM o interferometrii gwiazd podwójnych http://www.astrosurf.com/legalet/Articles/TestASI290-2.pdf 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Jeszcze jedno - w opisach kamer widnieje informacja o możliwej różnej rozdzielczości np od  4656×3520 do 320x240. Jak myślisz jak uzyskuje się zmniejszenie rozdzielczości w kamerach - przez odcięcie części matrycy czy przez zblokowanie pixli?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! 224MC to chyba teraz najlepsza kolorowa kamerka, ale nie ma jeszcze testów nowych wielkich matryc do których się przymierzasz. Amp glow jest widoczny i trochę FPN, ale z tymi artefaktami kalibracja powinna dać sobie radę. 

Ja dziś dostałem maila, że moja 290MM już opuściła Szanghaj i jest w drodze do mnie :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy na testy :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Trafiłem jeszcze w necie na ciekawe opracowanie dotyczące możliwości powiększenie rozpiętości tonalnej przez stakowanie - zaczynam czytać i chyba jest fajne.

http://www.stark-labs.com/craig/resources/Articles-&-Reviews/BitDepthStacking.pdf

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie rewelacja. Zobaczymy jak to się dalej rozwinie. Ale do fotografii planetarnej - raczej kamerka kolorowa?

Ciekawe co na to Łukasz83? 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kolor do planet to na najbliższe lata tylko z korektorem dyspersji atmosferycznej. Planety będą coraz niżej i bez niego się nie obejdzie.

W przypadku mono można się obejść bez ADC bo każdy kolor jest osobno nagrywany ale z drugiej strony koszt ADC np takiego od ZWO jest bardzo niski. W tej cenie nie skompletował byś filtrów i koła filtrowego.

Z kolei mono będzie miało zawsze lepszą rozdzielczość :) Jak widzisz za i przeciw jest sporo a pewnie nie wszystko wypisałem.

...............

A co do ASI1600 to bardzo ciekawa kamera. Do planet też się nada. w ROI nagrywa bardzo szybko... Sam się zastanawiam przyszłościowo czy nie byłby to dobry kierunek bo rozdzielczość kusi z tym że do tego pixela musiało by być coś "szybkiego" o ogniskowej w okolicach 400mm. Np newton 150 f/4 + reduktor ASA. Mógł by powstać niezły wymiatacz a z tego co widać to klatki przy krótszych czasach są z dużo lepszym FHWM niż takie długoczasowe... Może się okazać że będzie można lepiej panować nad seeingiem i będą fotki w realnie lepszej skali...

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to może być naprawdę interesujący kierunek. Mam na myśli krótkie czasy i dużo fotek. Jak wspomniałeś - "zamrożenie" seeingu i mniejszy wpływ niedokładności prowadzenia - może to pozwoli na większe ogniskowe nawet przy małych pixlach. Jest przecież sporo DS-ów o małych rozmiarach kątowych, gdzie trzeba dłuższej ogniskowej aby coś pokazać. Zobaczymy jak to się rozwinie. Ja chyba zdecyduję się na ASI 1600 Color. I jeśli do tego dojdzie, ( jutro się wyjaśni czy będzie za co)  to można by porobić różne testy. Może coś wspólnie ciekawego wymyślimy.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedam montaż z portem ST4 i wszystkie pierdoły do guide :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak sprzęt F/5 jest w stanie rejestrować tyle materiału to przy f/2.8 będziemy robić 3-4 obiekty LRGB lub 2 w narrowbandzie za nocke :5640dc6e20115_02Laugh:

Tylko teraz zamiast na sprzęty do guidingu to będziemy kase wydawać na dyski i kolejne gigabajty :5640dc6ec0764_04Wink:

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gigabajty i gigaherce :) Emil pisał, że materiał na to zdjęcie zajął 40GB, a samo składanie trwało 20 minut, ale AutoStakkert! dał radę. Ponieważ 1600MM to już spory sensor, to do teleskopu był wkręcony popularny korektor SW 0.9x http://www.cloudynights.com/topic/536494-m51-in-poor-seeing-20001s-asi1600mm-cool/

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie robi wrażenie.

Zamówiłem   ASI1600 color na ZWO Shop kilka dni temu, ale jak na razie nie mam żadnych wieści oprócz info: Your order has been received and is now being processed i tyle?

Łukaszu doszła już do Ciebie kamerka?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dojdzie to dam znak. Spróbujemy opracować wspólnie jakiś testy. Chętnie wybiorę się z kamerą do kogoś na kilka dni. Potrzebne chyba będzie duże lustro.

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, stefanchm napisał:

Zdjęcie robi wrażenie.

Zamówiłem   ASI1600 color na ZWO Shop kilka dni temu, ale jak na razie nie mam żadnych wieści oprócz info: Your order has been received and is now being processed i tyle?

Łukaszu doszła już do Ciebie kamerka?

Ja ostatnio zamawiałem ASI178MM na stronie ZWO - przesyłka doszła w ciągu tygodnia. Wszystko było OK, tylko jakoś rachunku nie znalazłem w pudełku :) 

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko się ogarnę po tranzycie to wrzucę kilka ciekawych prób z lustrem 16'' na platformie i ASI 120. TO nie to samo co prawda co ASI 1600 (duuuuużo większy szum odczytu) ale i tak powinno być ciekawie.

A powoli również odkładam na ASI1600 :) Chyba, że w międzyczasie wypuszczą jeszcze coś ciekawszego :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Lukasz83 napisał:

(...) A powoli również odkładam na ASI1600 :) Chyba, że w międzyczasie wypuszczą jeszcze coś ciekawszego :5640dc6e20115_02Laugh:

Byłoby fajnie :5640dc6dbc8ce_01Smile: W końcu pojawia się szansa rozruszać skostniały rynek kamerek amatorskich, gdzie wciąż królują rozwiązania sprzed dziesięciu i więcej lat (w przypadku afoto DS).

25 minut temu, AstroLutek napisał:

Panowie a co z naszymi krajowymi "opłatami dodatkowymi"? Udało się ominąć ?

Ja niestety mam 100% pecha przy sprowadzaniu takich rzeczy - po raz kolejny mi doliczono pełen zestaw, a więc wyszedłem na równi z ceną europejską. Jedyny zysk jest taki, że mam kamerkę szybciej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)