Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 9.05.2016 at 12:00, jolo napisał:

Emil Kraaikamp uwiecznił M51 za pomocą ASI1600MM - 2000 klatek po jednej sekundzie. Słaby seeing:

Hamal za pomocą ASI120 uzyskał znacznie lepszy detal :) http://astropolis.pl/topic/43642-prbne-strzay/?p=620787 Oczywiście jakość tła i jasnych gwiazd jest lepsza u Emila, co pewnie wynika już z kamerki, ale sam detal da się uzyskać dużo lepszy jak widać.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo napisał:

Ja niestety mam 100% pecha 

Jak to wygląda w praktyce - przychodzi do Ciebie kamera a później kwit na "dopłatę" czy inaczej?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod warunkiem że była faktura w śordku. Jak nie było to UC poprosi Cie o dostarczenie wydruku z paypala. No ale nie zmienia to faktu że tą kasę płacisz przy odbiorze.

  • Like 1

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kamerka będzie wysłana dopiero pod koniec maja, czyli dojdzie pewnie do połowy czerwca - tak napisali Panowie z ZWO - widocznie mają sporą ilość zamówień. Jak tylko dojdzie dam znać. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będę jeszcze coś więcej próbował. 

Live stack to taka opcja, która na bieżąco składa schodzące z kamerki klatki. Masz np ekspozycję ustawioną na 3 sekundy i niewiele widać. Włączasz LiveStack i program sczytuje kolejne klatki i je na bieżąco sumuje. W SharpCap dodatkowo można kalibrować od razu je darkami i mogą być wyrównywane - wszystko na żywo - i widzisz na bieżąco, jak z każdą kolejną klatką wyświetlany obraz się poprawia. Oczywiście na początku szybko, a potem już między na przykład 20 i 21 klatką różnicy praktycznie nie widać :) A jak już obraz Cię zadowala, to go zapisujesz i szukasz nowego celu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz forumowy kolega Esku1RES zajmujący się prawie "zawodowo" odkryciami supernowych korzysta właśnie z kamer mających dużo więcej wspólnego z astrovideo, niż z klasycznymi amatorskimi CCD. Z tego co pamiętam, to stosuje czasu rzędu 30-40 sekund i w połączeniu z teleskopem 10" pozwala to wyłapywać supernowe o jasności około 17mag. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jolo napisał:

Nasz forumowy kolega Esku1RES zajmujący się prawie "zawodowo" odkryciami supernowych korzysta właśnie z kamer mających dużo więcej wspólnego z astrovideo, niż z klasycznymi amatorskimi CCD. Z tego co pamiętam, to stosuje czasu rzędu 30-40 sekund i w połączeniu z teleskopem 10" pozwala to wyłapywać supernowe o jasności około 17mag. 

Zgadza się. Krótkoczasowa fotografia DS'ów jest podstawą poszukiwań supernowych. Stosuję czasy 30-60 sekund i przy średnio-dobrych warunkach mam zasięg ok 19mag (newton 10" f/4). Najsłabsza supernowa jaką odkryłem miała ponad 18 mag - PSN J17162885+0625585 z dnia 12.06.2015. Zarejestrowałem ją w kiepskich warunkach (przy jasnym niebie), czas ekspozycji 50 sekund.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, jolo napisał:

Kolega MrOD użyczył mi swojej złączki EOS -> T2 dzięki czemu mogłem podpiąć ASIę 290 do obiektywu i przeprowadzić pierwsze testy, choć warunki były słabiutkie - wysokie chmury ograniczały zasięg u mnie do około 4-4.5mag. Dodatkowo niestety chyba krzywo mi się wszystkie trzy złączki i adaptery pospinały, bo gwiazdy są kometkami. I jeszcze na dodatek choć SharpCap ma świetny moduł do LiveStacka łącznie z alignmentem na żywo to ten ostatni nie chciał u mnie zadziałać, a okazało się że wystarczyło zmienić znak dziesiętny z przecinka na kropkę, wrrr >:O

No nic, przy ogniskowej 200mm i przesłonie f/4 skala już jest całkiem słuszna, bo 3"/px. Przy ekspozycji 500ms udało się złapać gwiazdki 12.5mag. Przy ekspozycji 120s gwiazdki do 16mag. Już na klatkach 1-2 s widać bez problemu centra M51 i sąsiadki, M63, M53, nawet M108 majaczy. M97 zaczyna wychodzić przy 2-3s. A to wszystko przez obiektyw i przy słabych warunkach. 

15 sekund M51:

M51_15.jpg

LiveStack 40x3 sekundy M51:

M51_Stack_41.jpg

LiveStack 30x3 sekundy M82:

M82_30x3.jpg

Generalnie wygląda to obiecująco, jeśli pod tak słabym niebem przez obiektyw 200 f/4 z czasem 0.5sek udaje się złapać gwiazdy do 12.5mag, to zdecydowanie muszę poczekać na lepsze warunki i przetestować ponownie, a w międzyczasie poprawić mocowanie kamerki do obiektywu. Myślę że te nowe kamerki z szumem odczytu w okolicach 1e w połączeniu z HyperStarem mogą być fantastycznym narzędziem do wideoastronomii. Jeszcze fajniej by było, jakby miały większy piksel, no ale nie wszystko na raz :) 

PS - zapomniałem dodać, że te klatki powyżej są skalibrowane z automatu darkami. Na szczęście zbudować przed sesją bibliotekę 3s darków to nie problem :) 

Łukasz pokuś się jeszcze o materiał jaki zbiera Emil (AS!2) czyli 3000x1s lub podobnie i stack w AS!2 :) Jego efekty są imponujące a zwłaszcza skala jaką jest w stanie osiągnąć. Wiem że ma spore lustro ale może i z obiektywu coś wyjdzie :) Do takich kamerek szybki Newton f/2.8 i bedzie masakra :D

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, AstroLutek napisał:

Łukasz pokuś się jeszcze o materiał jaki zbiera Emil (AS!2) czyli 3000x1s lub podobnie i stack w AS!2 :) Jego efekty są imponujące a zwłaszcza skala jaką jest w stanie osiągnąć. Wiem że ma spore lustro ale może i z obiektywu coś wyjdzie :) Do takich kamerek szybki Newton f/2.8 i bedzie masakra :D

Tak, ale to raczej podepnę do refraktora albo SCT z reduktorem. Obiektyw nie da rozdzielczości za bardzo. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Gajowy napisał:

Łukasz, a możesz sprawdzić zasięg gwiazdowy kamery podpietej do SCT w trybie 25 fps? ? Ciekawy jestem jak slabe zakrycia mozna nia rejestrowac.

Postaram się przy najbliższej okazji sprawdzić, choć przydałby się reduktor, bo bez niego przy skali 0.3"/px może to być dość karkołomne :) Najpierw chcę sprawdzić z refraktorem, tam będę miał skalę 0.8"/px, to jeszcze jakoś da się przełknąć. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 28.05.2016 at 17:43, Gajowy napisał:

Łukasz, a możesz sprawdzić zasięg gwiazdowy kamery podpietej do SCT w trybie 25 fps? ? Ciekawy jestem jak slabe zakrycia mozna nia rejestrowac.

Tutaj sprawdziłem zasięg u mnie, ale na razie ASIa podpięta pod refraktor 130mm przy f/5.5 http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/10191-asi290mm/&do=findComment&comment=138369

 - przy czasie 50ms, czyli 20fps zasięg około 10.5mag
 - przy czasie 200ms, czyli 5fps, zasięg około 12.5mag
 - przy czasie 5s, zasięg około 15.5mag

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Łukasz czym zbierasz materiał do tych kilkusekundowych fotek? Maxem? (Id=41)

U mnie sterownik ASCOM do ASI 1600 w Maximie robi tylko fotki b&w. W innych programach np SharpCap przy Live Stack wydaje się, że kolor jest. 

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam problem z Maximem. Czy ktoś z Was spotkał się z następującym zjawiskiem: 

Poprawnie wyglądający plik FIT, wynikowy po stakowaniu zapisany jako tiff otwiera się w PS całkiem bez treści - biały!!!

@Łukasz 

Robisz konwersję na kolor w czasie stakowania - Auto Color Convert, czy Color Convert z menu Color?

ED 80, Celestron 8/1000, montaż Advance VX, NEQ6, ASI1600MC-Cool, ASI-120, Nikon D5300, QHY5v 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan pliki akwizycji powinny być zapisywane w opcji RAW czyli B/W i tak je stackujesz. Możesz sobie tylko na otwartej fotce podejrzeć w kolorze klikając prawym mychy wybierając funkcję koloru.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan - jeśli chodzi o biały plik, to upewnij się czy zapisujesz go jako TIFF 16 bit, a nie 8 bit, domyślnie w maximie chyba jest 8 wybrane. 

A co do Color convert to jak robiłem lustrzanką i składałem w Maximie to chyba zaznaczałem w czasie stackowania Auto Color Convert. Ale też wcześniej w menu Convert color musisz raz przekonwertować surowy plik FITS mono na kolorowy, bo Auto color convert bierze ustawienia z ostatniej konwersji manualnej.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)