Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Gratuluję Krzysztofowi tak wyczerpujących i szczegółowych informacji o obserwacjach komety i jej ilustracjach i zdjęciach.  :o :D

  Dodam, że niektóre źródła podają jako datę odkrycia tej Komety 13 maja 1881 - dokładnie w 20 lat po odkryciu innej, Wielkiej Komety z 1861 r...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Jeszcze takie info...

Brakuje mi opisów Hermes'a dwóch komet:

73P/Schwassmann?Wachmann i 213P/Van Ness.

Hermes uzupełnij opisy bo stracisz jeden cały pkt.  :(

---

P.S. Lada moment pojawi się tabela z kometami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  213P/Van Ness  (nazywana też  Van Ness 2)  to kometa krótkookresowa, należąca do rodziny komet Jowiszowych.

  Inne nazwy komety:  2009 B3 = 2005 R2

  Kometa została odkryta 10 września 2005 roku  przez  Michaela E. Van Nessa.

Elementy orbity

Półoś wielka      3,4264 j.a.

Mimośród          0,3789

Peryhelium        2,12805 j.a.

Aphelium          4,7248 j.a.

Okres orbitalny  6,34 lat

Nachylenie orbity względem ekliptyki  10,236°

Długość węzła wstępującego          312,721°

Argument szerokości peryhelium        3,0874°

Moment przejścia przez peryhelium w 2005 roku - 10 lutego

  Podczas powrotu w 2011 roku odnaleziono ją w styczniu  jako obiekt 21 mag. Podczas obserwowania jej pół roku później, kometa była jaśniejsza, niż przewidywano.

Na zdjęciu wykonanym  56 cm teleskopem  Giovanni Sostero, Nick Howes, Helen Blyth  i Ernesto Guido  zaobserwowali słaby fragment jądra komety, widoczny jako małe zgęszczenie w warkoczu komety. Jak się przypuszcza, na podstawie analizy ruchów tego fragmentu, oddzielił się on od jądra komety w 2007 lub 2008 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)  W oczekiwaniu na nową zagadkę, proponuję swoją - nie na punkty !! - związaną właśnie z Kometą Halley'a:

  Co wspólnego ma Kometa Halley'a z Polską i rokiem ok. 9541 p.n.e ?

  Jednym z astronomów, którzy poświęcili całe swoje życie kometom, był nasz astronom, prof. Michał Kamieński, a jedną z jego ulubionych komet, była Kometa Halley'a.  Opublikował daty powrotów Komety Halley'a (przejść przez peryhelium) - chyba najdawniejszym był rok 9541 p.n.e. Według obliczeń M. Kamieńskiego (wykonywanych ręcznie - wtedy nie było komputerów!)  Kometa Halley'a  przeszła wówczas bliżej Ziemi niż Księżyc. Ten rok zbiegał się z jedną z możliwych dat zagłady Atlantydy, dlatego wysnuł wniosek, że z Ziemią zderzył się mały fragment jądra tej komety.

  Dziś, dzięki obliczeniom wykonywanym przez takich astronomów jak Cowell, Crommelin czy Yeomans, jesteśmy pewni daty powrotu Komety w roku -238.  Im bardziej cofamy się w czasie, tym są większe rozbieżności w latach powrotu - aż do jednego okrążenia Komety wokół Słońca !  Data podana przez Kamieńskiego może być obarczona dużym błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  W nawiązaniu do pierwszej komety w tej "kometarnej" zabawie - czyli 17P/ Holmes,

pokażę (chyba po raz pierwszy) swój "zestaw" zdjęć z tą kometą:

  Po środku - mój mniejszy teleskop TN 150/1000 (oczywiście zwierciadło robiłem sam). Ciekawostka - tubus jest ten sam, który był w moim pierwszym teleskopie z 1965 roku.

  Z prawej - zdjęcie komety Holmes'a (pojedyncza klatka) wykonane w centrum Warszawy, przy ekspozycji 30 sekund i bez żadnej kontroli dokładności prowadzenia teleskopu (drobne "rozjechanie" widać).

  Z lewej - zdjęcie z... ekranu telewizora, na którym oglądałem kometę w czasie rzeczywistym (głowa komety zajmowała ok. 70% wysokości kineskopu).  Kamera CCD była w trybie sumowania klatek, dlatego obraz był odświeżany co ok. 1 sekundę.  Kolor nie jest rzeczywisty - to głównie efekt przetwarzania koloru ekranu przez aparat.

  Zdjęcia wykonane 2 listopada 2007r

post-300-137699821873_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Przyznam się szczerze, że doznałem niemałego szoku. Kiedyś buszowałem po internecie w poszukiwaniu zdjęc odkrytych przez Antoniego Wilka! Nie znalazłem ani jednego!  :o :o :o Dla tego na wstępie odpuściłem te komety.  :o

Haaaa... Jednak zabawa ta się przydaje! Krzysztof - skąd dokładnie wziąłeś grafikę?  :D

EDIT:

:-\ http://www.google.pl/search?q=kometa+wilka&oe=utf-8&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=pl&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=9z8DT7nUBNaqsgbmuMHZDw&biw=1366&bih=649&sei=AEADT_LcJsvHsgaMvpxK

Niepotrzebnie odpuszczałem...  :-\ Pierwsza pozycja... heh. Chyba muszę teleskop przechrzcic. Wstyd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że rozgorzała rozmowa. Prawidłowa odpowiedź to oczywiście C/1929 Y1 (Wilk), czyli trafiła Anka.

Faktycznie trudno jest znaleźć zdjęcia polskich komet, ale Maciek, byłem pewien, że ta zagadka nie sprawi Ci większych problemów, chyba domyślasz się dlaczego.

To zdjęcie wykonał G. Van Biesbroeck 31 grudnia 1929 r.

Anka, poprosimy o opis kometki i następną zagadkę :)

KK

EDIT: Dodam tylko, że mimo mało atrakcyjnego zdjęcia uznałem, że kometa zasłużyła na miejsce w naszym konkursie :)

post-61-137699821912_thumb.gif

post-61-137699821922_thumb.gif

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Maciek, trochę mnie rozczarowujesz ;)

Anka... dobrze kombinujesz :)

no ale wciąż to nie to :)

Tylko po tym poście mi przeszło przez myśl, że może to być kometa odkryta przez Antoniego Wilka.

No trudno... wstyd i tyle.  :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dorzucę coś od siebie - a ściślej - z "Uranii" z 1929 roku.

Artykuł Lucjana Orkisza o odkryciu komety.  Ciekawostka - numer na listopad i grudzień 1929 informuje o odkryciu z 20 grudnia. Jak widać spóźnienia "Uranii" to nie tylko ostatnie dziesięciolecia... :D

post-300-137699821928_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie Wy się ścigacie z tym wstydem?

opis kometki....  ???

Kometa długookresowa odkryta w Krakowie przez Polaka - astronoma, wykładowcę, nauczyciela - Antoniego Wilka w 1929 r. Ma bardzo wydłużoną elipsę.

Obawiam się, że to koniec opisu.

Przeszła przez peryhelium 22 stycznia 1930 r. Była widoczna zarówno rano, jak i wieczorem.

Antoni Wilk odkrył 4 komety. Został aresztowany w czasie okrytej złą sławą niemieckiej akcji na UJ, osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym i zwolniony po 3 miesiącach. Zmarł w lutym 1940 r. z wycieńczenia, parę dni po powrocie do domu.

Moja zagadka jutro, nie wcześniej niż o 18. Oczywiście będzie łatwa, bo raczej stawiam na znalezienie jak najciekawszych informacji o komecie,  a nie na utrudnienie poszukiwań  8) ;)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako miłośnik komet (niegdyś większy niż obecnie) zawsze darzyłem ogromnym szacunkiem polskich łowców tych obiektów, a szczególnie A. Wilka. Wielokrotnie czytałem historie odkryć, marzyłem by dołączyć do tak zaszczytnego grona odkrywców. Niestety zabrakło mi samozaparcia, ale przez to jeszcze bardziej doceniam ich dokonania. Dlatego chciałem aby ta kometa znalazła się w naszym konkursie, tym bardziej, że jak zauważyła Anka nie jest łatwo znaleźć zdjęcia tych komet i szersze informacje o nich. Ale da się to zrobić, a my powinniśmy starać się by o nich nie zapomniano.

Poza tym wcale tak dlugo nie trudziliście się nad zagadką. ;)

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję pozostałą część artykułu o odkryciu komety przez Wilka.

Przy okazji - sprawdziłem, jaką pozycję podaje dziś "Guide" dla tych samych momentów w efemerydach "Uranii" (uwzględniając trochę nietypową epokę - B1930). Wyszły różnice rzędu kilku minut (łuku) - do pominięcia. Należy pamiętać, że ta efemeryda była liczona w oparciu niepełne dane z obserwacji pozycyjnych  (i oczywiście bez komputerów - ręcznie...).

post-300-13769982195_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Jako miłośnik komet (niegdyś większy niż obecnie) zawsze darzyłem ogromnym szacunkiem polskich łowców tych obiektów, a szczególnie A. Wilka. Wielokrotnie czytałem historie odkryć, marzyłem by dołączyć do tak zaszczytnego grona odkrywców. Niestety zabrakło mi samozaparcia, ale przez to jeszcze bardziej doceniam ich dokonania. Dlatego chciałem aby ta kometa znalazła się w naszym konkursie, tym bardziej, że jak zauważyła Anka nie jest łatwo znaleźć zdjęcia tych komet i szersze informacje o nich. Ale da się to zrobić, a my powinniśmy starać się by o nich nie zapomniano.

Poza tym wcale tak dlugo nie trudziliście się nad zagadką. ;)

Święte słowa. Krzysztof, mimo iż przez swoje uparcie nie odgadłem zagadki, serdecznie za nią Ci dziękuję.  :)

Co do dr. Antoniego Wilka. Wybitna postać odkrywcy komet. Jego Historia nie jest zbyt wesoła... Pech chciał, że trafił na zły okres w Historii Polski.  :(.

P.S. Jeśli znasz jakieś ciekawe źródła informacji o polskich odkrywcach komet (nie było ich wielu) a przede wszystkim o dr. A. Wilku i jego odkryciach to prosiłbym o PW. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024