Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

  Kometa 122P/ de Vico

Kometę tę odkrył astronom włoski Francesco de Vico 20 lutego 1846 roku w Rzymskim Obserwatorium Collegio Romano.

  Nazwy alternatywne 1846 IV,  P/1846 D1,  P/1995 S1

Elementy orbity

a (półoś wielka) =  17,68081 j.a.

e (mimośród)    =      0,9627

q (peryhelium)  =    0,65933 j.a.

  Aphelium      =  34,70229 j.a.

P (obieg komety) = 74,35 lat

i  (nachylenie orbity) = 85,38275°

T (ostatni moment przejścia przez peryhelium) =  6 października 1995

Orbita komety 122P/de Vico ma kształt bardzo wydłużonej elipsy. Ma podobne elementy orbity do Komety Halley?a  i należy do tej rodziny komet.

  Załączone w zagadce  zdjęcie  wykonał 6-10-1995 Japończyk Kazuyuki Ito  teleskopem D=20cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w Nowym, 2012 Roku...

  Sylwester to czas zabawy, więc i ja dam zdjęcia takiej "rozbrykniętej" komety (jak by powiedział jeden z bohaterów "Kubusia Puchatka".

  Obserwatorzy nie poznawali jej już po kilku dniach...  :D

  Co to za kometa ?

post-300-137699821524_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

A owe zdjęcia wykonane chyba zostały na Mount Palomar i nie wiem czy nie przez naszego rodzimego astronoma Konrada Rudnickiego. :)

Szerszy opis tej ciekawej z wyglądu komety i zagadka o 22giej. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam drugą tabelę (jako ciekawostkę) - kto najszybciej odgadł zagadkę (5 wyników):

  1.  MaciekM  - 09 min

  1.  Hermes    - 09

  3.  Anka      - 13

  4.  MaciekM  - 21

  5.  Anka      - 26

a niektórzy z tej listy narzekają, że nie mają szans na odgadnięcie zagadek...

Ciekawe, czy ktoś zejdzie poniżej 5 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

C/1961 R1 (Humason)

Kometa odkryta przez zawodowego astronoma prof. Milton'a Lasell'a. Humason'a. Została odkryta 1 września 1961 w obserwatorium na Mount Wilson podczas ostatniej sesji Humason'a przed odejściem na emeryturę. Sprawą tej komety po odejściu już odkrywcy na emeryturę zajął się nasz rodzimy astronom pracujący w tych czasach obserwatorium na Mount Palomar. Pomimo zakazu zużywania kliszy po za ustalonym programem Konrad Rudnicki podjął się jej fotografowania. W tych czasach klisze były produkowane na zamówienie i były sporym kosztem dla obserwatorium. Na szczęście śledzenie losów tej komety okazało się słuszne i uzyskało aprobatę zwierzchników. To co pokazały zdjęcia zaskoczyło wszystkich. Kometa z dnia na dzień stawała się innym obiektem. Była to bardzo aktywna kometa, jej koma, czy też warkocz, nie przypominały wyglądem tego co obserwuje się u innych komet. Prawdopodobnie odpowiedzialne za zmiany jej wyglądu były obfite wyrzucane zjonizowane gazy. Gdzieś czytałem, też, że było podejrzenie istnienia stosunkowo silnego pola magnetycznego wokół tej komety.

Kurza stopa... Długo to trwało. ;/ Miałem niespodziewaną wizyte w domu... w dodatku komputer mi posłuszeństwa odmawia. Chyba zrezygnuje z udziału w zabawie, bo to staje sie dla mnie powoli mękę z tym sprzętem.  :-\

Mam nadzieje, że mi wybaczycie prawie godzinne opóźnienie. W zasadzie zagadka nie powinna byc już zadana. Ale nie chce mi się jutro drugi raz męczyć i wyrywać włosów z głowy.

post-0-137699821626_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam drugą tabelę (jako ciekawostkę) - kto najszybciej odgadł zagadkę (5 wyników):

To nie jest miarodajne, bo podajesz czas od POJAWIENIA SIĘ zagadki do napisania postu, a nie od momentu PRZECZYTANIA zagadki do napisania odpowiedzi :) Wielką Kometę z 1861 roku odgadłam natychmiast, bo dzień wcześniej miałam ją przed oczami  8)

Jednak wrzucacie dosyć - że tak powiem - "specjalistyczne komety", mało rozpoznawalne (przynajmniej dla mnie), zajmuje mi za dużo czasu przeszukanie bazy komet, bo jestem w tym zielona  :'(  i nie mam takiego czasu. Chyba raczej potraktuję ten wątek bardziej poznawczo i miałabym prośbę o wrzucanie również innych wiadomości o kometach (jeśli to możliwe), nie tylko parametrów, bo parametry można znaleźć dosyć szybko w necie.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Anka - spokojnie. To nie koniec zabawy. ;) Jeszcze będziesz mogła się wykazać.

Co do wstawiania parametrów. Chodzi Ci o parametry orbity? Jak dla mnie to ich wrzucanie jest dobrym pomysłem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OT..Tylko w kwestii formalnej: Hermes zgodził się moderować dział "Astronomia ogólna" Nie ukrywam że ucieszyła mnie decyzja naszego forumowego Kolegi! Dlatego wszelkie sprawy związane z tematami w obrębie działu -a szczególnie pytania konkursowe proszę kierować bezpośrednio do Hermesa.

Wasz Admin 8)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Hermes. Wykaz komet zostaw mi. ;) Dzisiaj wieczorem prawdopodobnie pokaże się takowa w dziale "komety". ;)

Mnie prawdopodobnie nie będzie do 19-stej w domu, więc ok 21 maksymalnie powinna być już gotowa tabela z kometami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka komet do zagadek, ale niestety - większość z nich jest na pierwszych stronach Google'a...

Może ta będzie inna (choć znana ?)

  Lubicie "gwiazdy z ogonem" ?? I znów moja kometa będzie z tych "ogoniastych"...

Krótkie pytanie - co to za kometa ??

post-300-137699821715_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka komet do zagadek, ale niestety - większość z nich jest na pierwszych stronach Google'a...

Wydawało mi się, że nie tyle chodzi o to, żeby nie zgadnąć czy utrudniać sobie, co właśnie wyciągnąć ciekawe rzeczy nawet o tych znanych.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótkie pytanie - co to za kometa ??

Szczelam  8) C /1957 P1 (Mrkos), chociaż brakuje mi tu drugiego ogona, ale może Hermes w swojej czarodziejskiej książce ma różne ujęcia.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję dodatkowo trzy ilustracje:

>  Droga Wielkiej Komety 1881  z książki Flammariona z 1890 roku;

>  autentyczne zdjęcie Komety (jako negatyw) z zaznaczonymi zidentyfikowanymi przeze mnie gwiazdami (numer 13788 to numer z katalogu SAO).  Przy okazji: to zdjęcie - sprzed 130 lat !!  - jest jednym z najstarszych zdjęć komet. Wiem, że fotografowano nawet kometę Donatiego (z 1858 r), ale nie widziałem żadnej odbitki. Te zdjęcia z czasów dagerotypii mogły do dzisiejszych czasów po prostu nie przetrwać;

>  okładkę tej książki (jako ciekawostkę...)

  Przy okazji przepraszam, jeśli kogoś uraziłem daniem tego zdjęcia komety z 1881 roku...

  Sądziłem, że będzie ją łatwiej zidentyfikować niż kometę z takiego zdjęcia, które ma pole 1 stopień, a kilka najjaśniejszych gwiazd jest 8-10 mag.

  Nie wiem, czy sam był bym usatysfakcjonowany, gdybym zobaczył tak znane zdjęcie komety, że po udzieleniu odpowiedzi w ciągu minuty stwierdził bym, że byłem dopiero np. czwarty...

post-300-137699821839_thumb.jpg

post-300-137699821857_thumb.jpg

post-300-137699821863_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/1881 K1 (Tebbutt), Wielka Kometa z roku 1881 ? odkrył ją gołym okiem australijski amator John Tebbutt w dniu 22 maja 1881 roku.  Jest kometą długookresową, która prawdopodobnie powróci w okolice Słońca, ale nie jest znany jej okres orbitalny.

Kometa osiągnęła peryhelium 16 czerwca 1881 r.  i znalazła się w odległości 0,73 j.a. od Słońca. Poruszała się po niezwykle wydłużonej eliptycznej orbicie o nachyleniu 63,4°.

20 czerwca 1881 r. osiągnęła jasność około +2 mag, na półkuli południowej była więc widoczna gołym okiem. 22 czerwca zanotowano pierwszą obserwację z półkuli północnej. 24 czerwca Wiliam Huggins wykonał pierwsze zdjęcie widma komety (spektrogram).

Ostatnia zanotowana obserwacja datowana jest na 15 lutego 1882 r.

Obserwatorzy obserwowali szybkie zmiany w jądrze komety, zachodzące na przestrzeni kilkudziesięciu minut.

Elementy orbity:

Półoś wielka: 181,1933892 j.a.

Mimośród: 0,995946

Peryhelium: 0,734558 j.a.

Aphelium: 361,6522205 j.a.

Okres orbitalny: nie znany

Nachylenie orbity względem ekliptyki: 63,4253°

Długość węzła wstępującego: 272,6308°

Argument szerokości peryhelium: 354,2350°

Moment przejścia przez peryhelium: 16 czerwca 1881

Obraz podany przez Hermesa jako zagadka to chromolitografia z 1881 r. obserwacji komety w nocy z 21 na 22 czerwca 1881. Jej autorem jest Etienne Leopold Trouvelot (1827?1895), francuski artysta i astronom amator. Joseph Winlock, dyrektor Harvard College Observatory, zwrócił uwagę na jakość jego astronomicznych ilustracji i w 1872 r. zaprosił Étienne do współpracy. Trouvelot korzystał również z 26-calowego refraktora US Naval Observatory. W trakcie swojego życia narysował około 7000 wspaniałej jakości astronomicznych ilustracji.

Większość informacji zaczerpnąłem z obcojęzycznych źródeł, więc jeśli coś przekręciłem to mnie poprawcie.

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024