Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Dlatego proponuję takie rozwiązanie:

Wszelkie grafiki przepuszczamy przez http://imageshack.us/ zaznaczając "prześlij: url" zamiast "zdjęcia/filmy". Dodatkowo poniżej wybieramy na pasku "Zmiana rozmiaru obrazu" opcję "640x480 (dla pól wiadomości)".

Jeśli o mnie chodzi to nie mam pojęcia jak "przepuszcza" się zdjęcia przez tę stronę i w takiej sytuacji wycofam się z zabawy.

Ewentualnie, można wgrać z dysku zdjęcie z zmniejszoną/zwiększoną rozdzielczością i zmienioną nazwą.

Tak właśnie zrobiłem z Pojmańskim, odrobinę zmieniłem kadrowanie, rozmiar... no i oczywiście nazwę pliku.

Ale skoro Pojmański okazał się za łatwy, to następnym razem przygotuję coś znacznie trudniejszego ;)

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Gość MaciekM

Anka... chyba prowadzisz.  :D

P.S. Krzysztof_K - ok. więc wszystko zostaje po staremu. ;) A mój post z uwagą co do przepuszczania fotek przez imageshacka należy potraktować jako propozycje dla zadających zagadki aby inni mieli trudniej. :D

P.S. Tak skromnie spytam... Czy mogę dołączyć do zabawy i od czasu do czasu próbować coś odgadnąć? Czasem strasznie mnie korci.  :-X

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jutro. Dajmy szansę innym się zalogować  ;)

Oto moja kometa - zagadka. Prawda, że w nocy wyglądała atrakcyjnie ??

W nocy przedmioty rzucały cień. Została odkryta przez Australijczyka Johna Tebbutta. Wisiała na niebie od połowy maja do połowy sierpnia 1861.

Kometa minęła Słońce 12 czerwca, a potem pojaśniała i rozwinęła wspaniały warkocz, przez który Ziemia przeszła 30 czerwca. Warkocz był taki właśnie "promienisty".

To kometa długookresowa.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Oczywiście to, że nie udzielam odpowiedzi nie oznacza, że nie próbuje sił na własną rękę.  ;D Powiem szczerze, że niektóre zagadki są naprawdę trudne. Mimo to zaskakuje mnie tempo w jakim zostają one rozwiązywane. Jeszcze żadna zagadka nie pozostała bez odpowiedzi nawet jeden dzień.  :o

A ja jako autor zagadki mam jakieś krempacje...  :P

----

Co do powyższej komety...

Jako ciekawostkę dodam, że kometa była obserwowana również w 1500 roku. Wtedy to na niebie była widoczna od 8-mego do 10go lipca. Przez peryhelium przeszła 30-go kwietnia. Nie osiągnęła ona wtedy jasności -2mag jak w 1861 roku. Lecz to za sprawą tego, że przeszła w większej odległości od Ziemi (1861 - 0.1326 UA ; 1500 - 0.83 UA). Maksymalna długość jej warkocza podczas powrotu w 1500 roku wynosiła 5*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się włącza, kto chce, ale miejcie litość w dobieraniu komet dla takich ignorantów jak ja. Jak złapię zadyszkę, to najwyżej będę uzupełniać podpisy. Póki co to jest śmieszne i przypomina mi to typowanie mistrzostw świata w piłce nożnej w 2006 na a4u, gdzie wygrałam z 44 facetami, a prawie wszystkie mecze typowało moje 11-letnie dziecko, skądinąd najwyraźniej bystre. Przez tę zabawę (no, ale nie powiem - dwa moje dziecka trenowały i chodziłam na juniorskie mecze) musiałam obejrzeć wszystkie mecze w TV i dostarczyło mi to dużo emocji, bo kibicowałam moim typom. Tutaj więc też liczę na to, że przy okazji liznę trochę wiedzy i coś się w głowie ułoży.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do widoczności komety w 1500 roku.

  Wg Guide'a  kometa ta miała inną orbitę:

  q = 1.11

  i = 99 st

  e = 1.0

  i inne wartości długości peryhelium i węzła wstępującego. Być orbita tamtej komety (z 1500 roku) nie była znana zbyt dobrze, ale z kolei cofając się od roku 1861 o 409 lat (czas obiegu c/1861 J1) to przechodzimy w okolicę roku 1452, a nie 1500...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Kometa przeszła dość blisko Ziemi, dodatkowo mogło nastąpić zbliżenie do innej planety. Siły perturbacyjne mogły wydłużyć okres orbity tej komety. Pomijam tu siły niegrawitacyjne (to całkiem inna bajka). Powroty komet w przeszłości bada się licząc orbitę "wstecz".

Wyliczona orbita dla komety z 1500 roku jest zdecydowanie mocno niepewna. Opiera się tylko na Chińskich, Koreańskich i Japońskich zapiskach. Dodatkowo, w tych czasach i w tych krajach nie znano miary kątowej. Posługiwano się wtedy miarą liniową zwaną chi (stopa). Której dokładnie nie da się przeliczyć na stopnie miary kątowej. Ogólnie przyjmuje się że 1chi to 1.5*, jednak przy większych odległościach ten przelicznik się nie sprawdza. W Europie w tym czasie ludzie pewnie wychodzili z domów i tłukli w naczynia (czy co tam mieli pod ręką) co by przegonić ten zły omen.  ;)

---

Nie mogłem spać.

Wklepałem w Orbitasa elementy orbity:

c1861j1wielkakometaorbi.gif

Jak widać zbliżenie do Ziemi podczas ostatniego powrotu sprzyjało wydłużeniu okresu orbity. Jednak czy mogłaby się różnić o ok. 48 lat od okresu orbity sprzed zbliżenia? Nie wiem. podejrzewam, że to całkiem możliwe. Jednak to nie na dzisiaj zagadka. ;D Po za tym nie wiem czy w FindOrbicie da się liczyć orbitę wstecz. Nigdy tego nie robiłem. :)

Dzisiaj już nie mam siły na wnikliwe analizy. Jutro się przyjrzę tej sprawie.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Europie w tym czasie ludzie pewnie wychodzili z domów i tłukli w naczynia (czy co tam mieli pod ręką) co by przegonić ten zły omen.  ;)

Może do niej strzelali ;)

zagadka na dziś:

post-164-137699820584_thumb.jpg

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może do niej strzelali ;)

zagadka na dziś:

Czy jest to może C/1973 E1 Kohoutek ??

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Kohoutka lub C/1973 E1

Została ona odkryta przez czeskiego astronoma Luboša Kohoutka w dniu 7 marca 1973 roku.

Kometa Kohoutka porusza się po orbicie w kształcie zbliżonym do hiperboli o mimośrodzie 1,000008. Peryhelium jej znajdowało się w odległości 0,142 j.a. od Słońca, nachylenie jej orbity do ekliptyki wynosi 14,3?. Peryhelium minęła w dniu 26 grudnia 1973 roku. Kometa rozwinęła dobrze widoczny warkocz, jej koma także prezentowała się okazale. Był to obiekt bardzo jasny i można go było dojrzeć na niebie nawet w świetle dnia.

A teraz moja zagadka:

comjl.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waham się. ;)

C/2006 M4 (SWAN) - to jest ta opcja mniej prawdopodobna.

To nie ta, dawaj opcje bardziej prawdopodobną  ;).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C/2009 K5 (McNaught)

Brawo, to ta kometa  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zdążyłem na pierwszą zagadkę to odbiłem sobie na drugiej  :)

C/2009 K5 (McNaught) to kometa jednopojawieniowa odkryta 27 maja 2009 roku przez Roberta McNaught'a z Australii w ramach projektu Siding Spring Survey. Peryhelium odległe o ok 1.4 AU od Słońca osiągnęła 30 kwietnia 2010 roku. Jej orbita jest hiperboloidą o mimośrodzie 1,0008.

Tu jest wątek na temat tej komety na naszym forum: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=7.0

Swoją zagadkę przygotuję na godzinę..... aaa żeby nie było za łatwo, to zaszyfruję nieco.... około JD2455926,25

;)

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)