Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

  Chodziło mi nie o dodatkowy punkt (w wynikach) za podanie roku powrotu komety, ale dodatkowy punkt... regulaminu, aby nie było wątpliwości, o które pojawienie komety chodzi.

No, proszę, jak to teraz wychodzi w praniu ;)  No, szkoda, bo już się cieszyłam  8)

C/2006 VZ13 (LINEAR)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

To jest zdjęcie z APODa.

C 2003 K4 (LINEAR) została odkryta 28 maja 2003 roku w Łabędziu. Miała wówczas jasność +16,5. Przez peryhelium przeszła 13 października 2004, widoczna przez lornetki. Najlepiej widoczna była właśnie w Wolarzu w sierpniu 2004. Najbliżej Ziemi była w wigilię 2004. W październiku towarzyszyła jej druga kometa C/2004 R2 (ASAS), co widać było na zdjęciach SOHO.

Więcej nie wiem.

Jutro wrzucę swoją kometę. Muszę złapać oddech, bo zagadki idą w takim tempie, że dzisiaj dwa razy odświeżyłam i wpadły od razu dwie ;)

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Chciałbym powiedzieć, że niezmiernie się ciesze, że zabawa nabrała takiego tempa.  ;D To już 5 strona wątku. Przyznam się szczerze, że nie spodziewałem się takiego rozmachu.  8)

Widzę, że będę miał sporo roboty przy uporządkowaniu zdjęć komet i ich opisów tworząc naszą forumową "mini-bazę komet".  ;D I bardzo dobrze. Nie szczędźcie mnie.  ;)

Nie chcę nic mówić ale tworzy nam się zacięta walka między dwiema użytkowniczkami... a nawet imienniczkami.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ją

C 2003 K4 (LINEAR)

Kurcze, a tak krążyłem przy tych LINEAR-ach  :D Analizowałem jedynie wygląd komety, tyle że jakoś nie trafiłem konkretnie na to zdjęcie.

Hermes, a korzystanie z takich wspomagających programików jest w tej zabawie "legalne"?  ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Hermes, a korzystanie z takich wspomagających programików jest w tej zabawie "legalne"?  ;)

Pozdrawiam

KK

  Jak na razie regulamin konkursu nie zabrania korzystania ani z programów typu "Stellarium", ani z wyszukiwarek typu "Google" (a to też rozbudowany program...).

  A swoją ciekaw jestem, jak teraz wyglądała by zabawa (i punktacja), gdyby regulamin przypominał regulamin Olimpiad Astronomicznych sprzed 50 lat i wyglądał by tak:

  "... Uczestnik może korzystać jedynie ze zdjęć własnych, zdjęć dostępnych w czasopiśmie "Urania" i takiej literatury, jak "Poradnik Miłośnika Astronomii" (wyd. z 1956r) ..."

(Pewnie wtedy miał bym większe szanse... :D )

  A poważniej - sądzę, że zanim przerobię ten swój program, skończą się komety w tej zabawie... :D

  P.S. Chyba, że potem będzie następny konkurs, który będzie polegał na tym, że uczestnicy konkursu dostaną zdjęcie z kilkuset gwiazdami, a pytanie będzie brzmiało:

"... Na tym zdjęciu są dwie planetoidy, proszę je wskazać, podać ich nazwy oraz datę wykonania zdjęcia..."  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P.S. Chyba, że potem będzie następny konkurs, który będzie polegał na tym, że uczestnicy konkursu dostaną zdjęcie z kilkuset gwiazdami, a pytanie będzie brzmiało:

"... Na tym zdjęciu są dwie planetoidy, proszę je wskazać, podać ich nazwy oraz datę wykonania zdjęcia..."  :P

Do analizy takich zdjęć przydatny jest program AFA Piotra Brycha. :) , tyle, że z tego co pamiętam trzeba znać 2 punkty odniesienia. Pewnego dnia fotografując supernową SN2011be w galaktyce UGC4985 zauważyłem, że zarejestrował się również obiekt zmieniający położenie. Dzięki AFA i małej pomocy autora programu okazało się, że byla to planetoida 503 Evelyn. Tak więc na jednym zdjęciu zarejestrowałem bliski obiekt Układu Słonecznego, oczywiście gwiazdy naszej Galaktyki oraz odległą o miliony lat świetlnych galaktykę i wybuch jednej z tamtejszych gwiazd :)

No ale zboczyliśmy z tematu, nie będę więcej zaśmiecał wątku :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadecydowała minuta  :(

Może gdybym nie szukał poprawnej pisowni Honore?a Flaugerguesa ... :(

  Nawiązując do następnego wpisu Anki - oczywiście nie usprawiedliwiam się tym, że właśnie wróciłem do domu i ledwo zdjąłem płaszcz...

  Ale właśnie przeglądałem swoja pracę o kometach, której obszerne fragmenty umieściłem ponad 2 lata na Astropolis.pl. Dodam tylko, że mam książki z XIX wieku z opisem tej komety i rysunkami...

  P.S.  Przykład z takiej dawnej książki:

"...Przez 511 dni widzialną jej drogę wykreślić było można. Co jeszcze dziwniejsze, że dla swej świetności, chociaż już europejskim obserwatorom znikła, jak się wyżej powiedziało, 11 Stycznia 1812, postrzegł ją jeszcze w Nowej Czerkasyi astronom WISZNIEWSKI d. 31 Lipca i do 17 Sierpnia obserwował; (w odległości 60 milijonów mil) co jest jedynym przykładem w historyi komet. (...) Tak długi szereg obserwacyj dozwolił naturalnie rozpoznać jej drogę jako elliptyczną, tudzież pierwiastki jej obrachować. Według rachunku ARGELANDERA potrzebuje ona do okrążenia Słońca 3065.56 lat (...)"

  P.S. 2

  Adam Mickiewicz pisał o dwóch kometach w "Panu Tadeuszu"...

  P.S. 3

  Inna ilustracja tej komety:

post-300-137699820273_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że powinna być ustalona godzina, PO KTÓREJ można wstawiać zagadki. Dałoby to równiejsze szanse innym. Niektórzy pracują w terenie i nie mają możliwości (lub czasu), by rozwiązywać zagadki w pracy. Wiadomo by wtedy było, że przed 17 na przykład żadnej zagadki nie będzie.

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrył ją francuski astronom Honore Flaugergeus (1755?1830) w dniu 26 marca 1811 roku. Była widoczna aż przez 510 dni.  Przez punkt przysłoneczny przeszła 12 września 1811 roku, po czym zaczęła się wolno zbliżać do Ziemi i 15 października była od niej oddalona tylko o około 40 milionów km. Miała wówczas dużą głowę, jasno świecące jądro i imponujący warkocz.  Po raz ostatni obserwował ją 17 sierpnia 1812 roku Wincenty Wiśniewski (1781?1855), astronom rosyjski polskiego pochodzenia.

W literaturze kometa Flaugergeusa zwana jest często ?kometą Napoleona?. Pojawiła się bowiem na niebie w czasie, gdy Europa ogarnięta była wojnami napoleońskimi. To o niej Adam Mickiewicz pisał w ósmej księdze ?Pana Tadeusza?.

Dużo by można jeszcze o niej pisać :)

Wydaje mi się, że powinna być ustalona godzina, PO KTÓREJ można wstawiać zagadki. Dałoby to równiejsze szanse innym. Niektórzy pracują w terenie i nie mają możliwości (lub czasu), by rozwiązywać zagadki w pracy. Wiadomo by wtedy było, że przed 17 na przykład żadnej zagadki nie będzie.

Też o tym już myślałem, bo tak naprawdę to przypadek sprawił, że akurat wszedłem na forum, zwykle o tej porze jestem jeszcze w drodze z pracy do domu :)

Dlatego jeśli nie macie nic przeciwko to swoją zagadkę wstawię około godziny 19-tej... to chyba będzie lepszy czas dla większości.

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo by można jeszcze o niej pisać :)

Pozwolisz, że uzupełnię.

Była podobno imponująca. Jądro ma 40 km średnicy, okrąża Słońce raz na 3000 lat. Jak ktoś zauważył, podczas poprzedniej bytności Jazon szykował się z Argonautami do swojej wyprawy.

W roku 1811 w Portugalii obrodziły winogrona. Do dziś butelki z "winem kometarnym" są dostępne dla koneserów, choć są bardzo drogie. W tej samej Portugalii 150 lat wcześniej Alfons VI wezwał inną kometę do opuszczenia nieba, a gdy się nie posłuchała, strzelał do niej z pistoletu.

W czasie, gdy Kometa Napoleońska jaśniała na niebie, tenże Napoleon orientował  się na Moskwę. Dla jednych była zapowiedzią nieszczęść, dla innych nadzieją na lepsze czasy.

?Niemal w samym środku tego nieba, nad bulwarem Preczystieńskim, otoczona ze wszystkich stron i obsypana gwiazdami, lecz różna od nich przybliżeniem do ziemi, białością światła i długim, uniesionym do góry ogonem stała ogromna, jaskrawa kometa [...], która zwiastowała, jak powiadano, wszelkie okropności i koniec świata? - Pierre Bezuchow, styczeń 1812.

post-164-137699820285_thumb.jpg

post-164-137699820368_thumb.jpg

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

A ja zastanawiam się nad wprowadzeniem kolejnego usprawnienia regulaminu.

Chodzi o rozmiar i adres zdjęcia.

Czasami adres zdjęcia zawiera jakieś wskazówki dotyczące nazwy komety. Czasem nawet zawierają samą nazwę. np.  h ttp://xxxxxxx.pl/1phalley.jpg/. Dodatkowo wiele zdjęć komet ma nietypowe rozmiary. Przez co łatwo je odnaleźć w wyszukiwarce.

Dlatego proponuję takie rozwiązanie:

Wszelkie grafiki przepuszczamy przez http://imageshack.us/ zaznaczając "prześlij: url" zamiast "zdjęcia/filmy". Dodatkowo poniżej wybieramy na pasku "Zmiana rozmiaru obrazu" opcję "640x480 (dla pól wiadomości)".

Ewentualnie, można wgrać z dysku zdjęcie z zmniejszoną/zwiększoną rozdzielczością i zmienioną nazwą.

Czekam na wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzupełniem informacje o komecie Pojmańskiego:

Kometa  C/2006 A1 Pojmanski  została odkryta po północy 1 stycznia 2006 roku przez Grzegorza Pojmańskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego przy użyciu automatycznych teleskopów umieszczonych w Obserwatorium Las Campanas w Chile.

  Elementy orbity komety:

  T = 22.02.2006, 4h

  e =  0,999767

  q = 0,5554 j.a. od Słońca,

  i = 92.7 st

  P = 116000 lat

Niektóre źródła (i efemerydy do programów) podają e = 1 ? była by to kometa jednopojawieniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)