Skocz do zawartości

Kometarna zabawa, czyli: Jaka to kometa?


Gość MaciekM

Rekomendowane odpowiedzi

Gość MaciekM

Hermes - wydaje mi się, że osobny wątek z punktacjami jest zbędny. Prościej jest taką listę z punktacjami powielać w tym wątku.

Ale to moje zdanie. niech wypowiedzą się inni. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 533
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Aniu :

Kometa Hale'a-Boppa, C/1995 O1

Długookresowa, pobiła rekord w widoczności na niebie gołym okiem -  od maja 1996 do grudnia 1997 roku. Miała 2 warkocze, niebieski (jonowy?) i jaśniejszy, żółtawy.

Jednak najważniejszą informacją jest to, że

"Sekta Heaven's Gate, dla której pojawienie się tej komety stało się przyczyną popełnienia zbiorowego samobójstwa, wierzyła, że śmierć przeniesie jej wyznawców do statku kosmicznego znajdującego się rzekomo za kometą."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

wykasowałam, bo mi się pomyliło

tak jest, zaraz zamieszczę punkcik

A ja byłem skłonny uwierzyć, ze to nie C/1995 O1 :D Już nawet zacząłem z ciekawości buszować po necie w poszukiwaniu tajemniczej komety wyglądającej identycznie jak kometa Hale-Bopp'a. Oj Anka... nieładnie tak w błąd ludzi wprowadzać.  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam,

  że dokładnie to samo zdjęcie (tyle, że lepszej jakości) komety Hale-Boppa, które dała Anka, mamy na ekranie komputera w Planetarium, a ja, chociaż byłem pewien, że się nie mylę, szukałem go w internecie i sprawdziłem - zrobione w obserwatorium we Francji przez E. Frappa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa Enckego (nazwa oficjalna 2P/Encke).

Kometa 2P/Encke odkryta została 17 stycznia 1786 roku przez Pierre'a Méchaina. Odkrywcy udało się ją zaobserwować jeszcze 19 stycznia tego samego roku, po czym ze względu na małą odległość od Słońca została zagubiona. Okres obserwacji był wówczas zbyt krótki, aby wyznaczyć orbitę tego ciała niebieskiego.

Od czasu odkrycia systematycznie, choć powoli słabnie jej aktywność kometarna. Podczas ostatnich powrotów (jak np. w 2003 roku) można było ją obserwować przy pomocy niedużej lornetki. Średnicę jądra ocenia się na 1 do max 8 km, a jego okres obrotu wokół własnej osi wynosi nieco ponad 11 godzin.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to za kometka  :) :

post-19-137699820178_thumb.jpg

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mi chodzi po głowie, że to Halleya - 1P/Halley.

?

Niestety nie. Mała podpowiedź, kometa ta została odkryta w 2002 roku  :).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo !!

To ta kometa, poproszę o jej mały opis i wrzucaj swoją kometo-zagadkę  ;).

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

153P/Ikeya-Zhang - to kometa długookresowa. Odkryta i oznaczona została w 2002roku przez Japończyka Kaoru Ikeyę, jednak z zapisków obserwacji komet wynika, że Chińczycy dostrzegli ją już w 1661roku. Posiada ona najdłuższy okres orbitalny z komet okresowych (z tych odkrytych ). W 2002 roku 153P/Ikeya-Zhang osiągnęła jasność 3.5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

153P/Ikeya-Zhang - to kometa długookresowa. Odkryta i oznaczona została w 2002roku przez Japończyka Kaoru Ikeyę, jednak z zapisków obserwacji komet wynika, że Chińczycy dostrzegli ją już w 1661roku. Posiada ona najdłuższy okres orbitalny z komet okresowych (z tych odkrytych ). W 2002 roku 153P/Ikeya-Zhang osiągnęła jasność 3.5 mag.

Zgodnie z dołożonym regulaminem Hermesa chciałabym dostać jeszcze jeden punkt i podaję rok powrotu do Słońca: 2368 (okres obiegu 366, 52 roku, przez peryhelium przeszła w kwietniu 2002).

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Cyt: "...Dodatkowe punkt:

5. Jeśli mamy do czynienia z kometą, która wracała do Słońca wielokrotnie, trzeba też podać rok powrotu (szczególnie dla takiej komety jak Haley'a)..."

  Chodziło mi nie o dodatkowy punkt (w wynikach) za podanie roku powrotu komety, ale dodatkowy punkt... regulaminu, aby nie było wątpliwości, o które pojawienie komety chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem, że to kometa C/2009 R1 McNaught, ale na razie nie mogę tego potwierdzić.

Coś mi się wydaje, ze zmodyfikuję swój program, który w innej zabawie identyfikował na podstawie zdjęcia gwiazdy zmienne i teraz będzie sam szukał odpowiednich komet po analizie pozycji gwiazd na zdjęciu...  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)