Skocz do zawartości

Herschel 400


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Hej,

Jeden z forumowiczów zapytał mnie przez PW, skąd wziąłem listę obiektów Herschel 400.

Lista (w j. angielskim) jest do ściągnięcia tutaj (link w nagłówku tabeli): http://www.saguaroastro.org/content/Herschel-400-objects.htm

Steve Coe opisuje wrażenia z obserwacji każdego z tych obiektów teleskopem 13" f/5.6 (czyli prawie takim, jak mój  :D  ) niektórych innymi instrumentami.

Polecam, przy okazji można podciągnąć angielski.

Lista Herschel 400 jest często postrzegana jako kolejny krok po M-kach (choć kilkanaście M-ek jest na liście). Ja skompletowałem M-ki w ubiegłym roku i postanowiłem pójść właśnie w stronę Herschel 400.

Czystego nieba!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

H400 jako kolejny krok po eMkach może być trochę karkołomna. Lepiej zrobić sobie "wprawkę" w postaci 110 Best of NGC http://www.saguaroastro.org/content/BEST-OBJECTS-IN-THE-NEW-GENERAL-CATALOG.htm lub czegoś w tym stylu.

Ja kompletuje H400 od jakieś 2 lat. Zostało mi 24 obiekty do pełnej listy. Część z nich po prostu przeoczyłem, lecz nadal jest kilka, do których podchodziłem wielokrotnie ale bez sukcesów. Jest to kwestia ich położenia nisko nad horyzontem (deklinacja ok -30st). Tu przykład - kolejny raz poległem na gromadach otwartych w Rufie i Rylcu. Są tak nisko, że przy tym całym syfie jaki zalega nad ziemią zimą, szansa na ich ustrzelenie jest naprawdę mała, przynajmniej w moich typowych warunkach obserwacyjnych. Tak więc H400, pomimo tego że była opracowana niby dla teleskopów "6" i więcej" to wcale nie kwestia wytrwałego kompletowania łatwych NGC. Trzeba się liczyć z tym, że można utknąć na niektórych obiektach na niejeden sezon. Jeśli zaś ktoś mimo wszystko będzie się chciał z nią zmierzyć to trzeba mieć też na uwadze, że nie uwzględniono na niej wielu genialnych obiektów odkrytych przez Herschela, jak np NGC2359, czyli sławetny Hełm Thora.

Herschel 400 in progress: 376/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla północnej Polski niektóre eMki też są karkołomne. Do dziś mi brakuje 3 obiektów, z czego M6 i M7 w Skorpionie są raczej niemozliwe do zobaczenia z północnej Polski. M69 i M70 w Strzelcu widziałem ledwo w 8", M83 chyba dopiero w 12".

Jedyna rada to jechać na południe, choćby w Bieszczady.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z Adrianem. Kilka lat temu właśnie na południu Polski wychwyciłem Wielką Galaktykę w Rzeźbiarzu (NGC 253). Jest to spory obiekt wiszący tuż nad horyzontem nieba południowego. Gdyby była 10 stopni wyżej- stała by się hitem naszej hemisfery -niczym M81 !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dziś mi brakuje 3 obiektów, z czego M6 i M7 w Skorpionie są raczej niemozliwe do zobaczenia z północnej Polski.

Zależy jakie miejsce masz dokładnie na myśli pisząc "północna Polska". Z okolic Trójmiasta (a dokładniej z szerokości 54°10') niedostępna jest tylko M7. M6 łapie się w kadrze z wierzchołkami odległego o niecały kilometr lasu, natomiast M69 i M70 są faktycznie trudne do wyłapania w przyhoryzoncianym sosie. A M83 powinna dać się złapać w 8" (nie pamiętam czy ją złapałem ze swojej miejscówki, pamiętam za to, że była banalna w Roztokach Grn.)

Sorry za off-top.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)