Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ mam w planach nabycie dłuższego refraktora a posiadam EQ3-2 na aluminiowym statywie to zamierzam coś z tym fantem zrobić. Sama głowica EQ3-2 jest solidna i ma zapas udźwigu, niestety jedyna dobra rzecz w tym aluminiowym statywie pod nią to jest sama podstawa montażu do której przykręcone są nogi. Reszta to plastik i cienkie aluminium, badziewne łączenia robią swoje czyli im większy ciężar i dłuższa rurka na montażu to wszystko się bardziej trzęsie. Czytałem o tym, że niektórzy stosowali statywy geodezyjne, inną opcją jest zakup statywu stalowego. Koszt takiego z wysyłką to jakieś 400zł czyli dość sporo. A może by więc jednak coś samemu zmontować...?

Wstępny plan to użycie profili stalowych i zbudowanie z nich statywu podobnego do tego co jest z aluminium. Łączonego blachami i solidnie skręcanego, ze śrubami z motylkami, dolne wysuwane profile będą wchodzić pomiędzy podwójne górne ale będą dłuższe i też skręcane i to dwoma motylami. W tym alu jest pojedynczy plastikowy zacisk który jest bardzo słabym punktem powodującym tańczenie całego zestawu. Zostanie więc tylko podstawa montażu z tego alu, resztę zastąpią nowe solidne nogi ze stali. W miejscach gdzie podwójne nogi przykręcone są do podstawy też planuję dać dłuższe śruby i motyle, tak by po rozłożeniu zestawu można było wszystko porządnie dokręcić i nie było żadnych luzów.

Może macie jakieś doświadczenia w tym temacie i uwagi, tak mi się wydaje, że dobrze wykonana całość powinna bić na łeb tradycyjny gotowy statyw stalowy ale może mi się tylko wydawać... ;) Koszt ogranicza się właściwie w moim przypadku do zakupu samych profili ze stali, 9 kawałków po 75cm i śrub z motylami, resztę znajdę na warsztacie w garażu. Ciężar nie gra roli za bardzo więc się tym nie przejmuję, daleko z tym chodzić nie będę, tyle co piwnica - ogródek albo do bagażnika i na działkę, na dwa razy jak zawsze: montaż ze statywem, potem refraktor.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Materiał skompletowany, teraz pozostaje zająć się robotą w wolnych chwilach. Może zrobię trochę zdjęć w trakcie budowy, będzie mała fotorelacja ;) Cokolwiek z tego powstanie z pewnością będzie dużo stabilniejsze niż ten aluminiowy statyw. Stalowe profile to potęga...

statyw_eq32_01.thumb.jpg.78c9aea7f216fe73ec7c5e481c9d63ae.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Wygląda groźnie, zobaczymy jak będzie wyglądało skończone i jak z użytkowaniem. Czy bardziej stacjonarne z racji dłuższego czasu na rozłożenie na części zestawu. Trzymam kciuki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A więc statyw ukończony, było co robić - ponad 120 otworów do wywiercenia z czego koło setki do nagwintowania. Bez stołowej wiertarki ciężko coś takiego wykonać, konieczna jest przy wierceniu otworów na wylot przez profile pod śruby. Inaczej wystarczy milimetr rozbieżności między otworami po obu stronach i już noga czy ramię będzie krzywo stać:

DSCF4066.thumb.JPG.efebba5e36bbd960c557ed140e567ba7.JPG

DSCF4067.thumb.JPG.12aa139355420750e043b37feb182596.JPG

DSCF4078.thumb.JPG.722ae48b4aa0a2c85dbabfd36bc0de61.JPG

DSCF4082.thumb.JPG.76b616d820da4ae028b5f6227c794406.JPG

statyw_9.thumb.jpg.87d26c17c8d645586eabf8820daa060e.jpg

statyw_7.thumb.jpg.d735e4c03b2ed210280b2973720609cd.jpg

statyw_8.thumb.jpg.abffaf13390ff52ce1dcadab18c59e7a.jpg

DSCF4105.thumb.JPG.49a6f7c8b1629fd78308fb66d1d943f1.JPG

DSCF4106.thumb.JPG.0a77b5f8eb91b8c2d0523fd401b2b110.JPG

DSCF4107.thumb.JPG.90c31235643c5048fdb8f2dc46a8098a.JPG

DSCF4108.thumb.JPG.c788d405a361e7e21ff9db760cf21651.JPG

statyw_1.thumb.jpg.5410fd6dd38f904a18f6022286a210c7.jpg

statyw_3.thumb.jpg.bf5c65040f5837ce5115059dc814474c.jpg

DSCF4124.thumb.JPG.a8fe09353cf99118243fd82fce94e1b4.JPG

Statyw rozłożony i z wysuniętymi nogami ma ok. 130cm do podstawy montażu, ok. 150cm do środka uchwytu dovetaila w EQ3-2. Waży ok. 18kg - jeśli chodzi o stabilność to jest potęga - nie sposób nim poruszyć, nie reaguje na żadne próby skręcania nim, na aluminiowych nogach całość latała niemiłosiernie, tutaj jest skała do kwadratu ;) Profile stalowe 40x30x2, akurat można do takich dokupić plastikowe zaślepki 36x23mm, pasują idealnie i ładnie wykańczają końcówki. Podsumowując:
Jestem z efektu zadowolony, miało być stabilnie i jest - koszt materiałów szacuję na ok. 150zł. Pomyślę jeszcze nad jakimiś pokrętłami do śrub blokujących wysuwane nogi bo motyle nie zdają egzaminu, są za małe. Na razie dokręcam te śruby kluczem. Teraz mogę sobie wieszać na takim zestawie choćby metrowy refraktor i nic nie będzie mi latać ;)

 

 

 

DSCF4123.JPG

  • Like 9

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję ukończenia - kawał roboty i kawał statywu. A co zamierzasz na nim wieszać? Chyba będzie lżejsze, niż te 18kg :) 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Nośności fabrycznej EQ3-2 nie zamierzam przekraczać ;) Chociaż czytałem, że niektórzy wieszali na takim ze statywem stalowym nawet 15cm refraktory i dawało to radę w obserwacjach wizualnych. Ja postanowiłem spróbować z modelem 120/1000, zobaczymy jak to będzie się sprawować :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pomysłu i wykonania, Twoja koncepcja podoba mi się zwłaszcza z wykorzystaniem części montażu.  W obawie  o sprzęt, który ma być montowany na statywie rozważ moją podpowiedz, a mianowicie ścianki masz grubości 2mm i je nagwintowałeś, wspomnę gwint M6 ma skok 1mm, M8 mniejszy, zatem obawiam się, że ten gwint dla tych śrub jest za krótki, mała ilość zwojów, przy dokręcaniu za którymś razem zerwiesz gwint. Przepraszam nie chcę straszyć, Twoje rozwiązanie jest godne uwagi i polecenia. Moja podpowiedz na foto, mam takie wykonanie, śruba potrzebuje gwintu od 4 zwojów w górę by spełniała swoją funkcję.

 

 

Gniazdo śruby M8.jpg

Śruba M8.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, akurat dla M6 które trzymają blachy poprzeczne te 2mm wystarcza, przypada po 4 śruby na jedną blachę, pod śruby dałem sprężynowe podkładki i dociągałem z wyczuciem chociaż zerwać ten gwint naprawdę nie jest łatwo - próbowałem. Dla śrub M8 które służą do dociskania wysuniętych nóg to za mało. Planowałem przyspawać nakrętki M8 ale nie mam spawarki więc zrobiłem inaczej: w środek poszedł płaskownik 20x4, przykręcony jest śrubą M6, potem przewierciłem dwa otwory w profilu razem z tym płaskownikiem wiertłem 6,8mm i nagwintowałem - w sumie jest więc 6mm gwintu dla M8 :)

statyw_10.thumb.jpg.2d240ae818ccb9f07751cdb70c3e0163.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiałem co to za śruba w środku , wyjaśniłeś mi to, przy dokręcaniu śruba napotka opór i w ten sposób będzie dociskać wewnątrz do profila (sprytne to). Podam wzór do stosowania wierteł dla gwintów do 10mm myślę, że to znasz: np. gwint M10 x 0,8 = 8mm średnica wiertła, 0,8 to liczba stała. dla M3=2,4mm wiertło itd.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2017)