Skocz do zawartości

Odp: Kometa 168P/Hergenrother


polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Aż nie mogę uwierzyć, że dywagujemy nad możliwymi jasnymi kometami w przyszłości, a nie ma wątku o wybuchu komety 168P/Hergenrother. Ponieważ nie jestem mocny z komet, pozwolę sobie podlinkować post Piotrka Guzika: http://astropolis.pl/topic/39636-kometa-168phergenrother-wybuchla/#entry472720

Dziś widziałem ją z balkonu w mieście w 10x50 i 16x80! Załączam mapkę jej drogi wśród gwiazd do końca października.

post-42-137699859299_thumb.png

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż nie mogę uwierzyć, że dywagujemy nad możliwymi jasnymi kometami w przyszłości, a nie ma wątku o wybuchu komety 168P/Hergenrother.

Pewnie dlatego, że nie jest to jakoś szczególnie jasny obiekt. Tej wielkości komety bywają stosunkowo często na naszym niebie i nie wzbudzają zainteresowania wśród obserwatorów spoza środowiska "komeciarzy". No ale na ludziach robi wrażenie samo słowo "wybuch" :)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to prawda. Nawet na mnie taki wybuch robi wrażenie. W końcu oglądamy to prawie "na żywo".

Obserwacja komety której praktycznie nie miałoby się szans dostrzec daje sporą satysfakcję! No i jest ona niemal idealnie położona na niebie w naszych szerokościach geograficznych.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż nie mogę uwierzyć, że dywagujemy nad możliwymi jasnymi kometami w przyszłości, a nie ma wątku o wybuchu komety 168P/Hergenrother.

OT

To przykre Marcin ale prawdziwe. Dział komet nie ma niestety opiekuna z prawdziwego zdarzenia, który mógłby śledzić na bieżąco newsy i informować użytkowników o kometarnych atrakcjach na nocnym niebie.

Ja sam nie czuje sie na tyle kompetentny by tych spraw pilnować. Jeśli ktoś z Was czuje się na silach by włożyć serce w dział komet zapraszam na PW.

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey.

... Dział komet nie ma niestety opiekuna z prawdziwego zdarzenia, który mógłby śledzić na bieżąco newsy i informować użytkowników o kometarnych atrakcjach na nocnym niebie...

Hmm - myślałem, że MaciekM tu rządzi.  :P

Mogę trochę rozkręcić ten interes kometowy na tym forum...

Co do aktualnych zdarzeń mogę polecić parę stron, które są często odświeżane:

http://tech.groups.yahoo.com/group/comets-ml/ - stronka poświęcona ogólną informacją o aktualnych kometach (odkrycia, wybuchy, zjawiska, prognozy, itd.)

http://tech.groups.yahoo.com/group/CometObs/ - obserwacje wizualne aktualnych komet

http://tech.dir.groups.yahoo.com/group/Comet-Images/ - fotografie aktualnych komet

Bym chciał jeszcze przypomnieć o Maćka stronie internetowej - http://www.sok-ptma.astronomia.pl/

Jest jeszcze parę innych przydatnych stron - nie będę jednak zaśmiecał linkami... ;)

A co do komety 168P/Hergenrother: w ciągu tygodnia mam niezłą pogodę, lecz nie mogę obserwować. Na weekend, jak teleskopy są rozgrzane (schłodzone) pogoda oczywiście do bani. 2 tygodnie już poluję na 168P. Na razie bezskutecznie...

Pozdrawiam

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

m.m. może dobrze byłoby założyć wątek z takimi linkami, bo często zdarza się, że ludzie o nie pytają.

Szkoda tylko, że te grupy dyskusyjne Yahoo mają taki nieprzyjazny (bynajmniej dla mnie) interfejs, no ale jak się nie ma co sie lubi, to sie lubi co się ma ;)

Pozdrawiam

KK

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj ją upolowałem :)

Warunki były średnie, prawie cały czas utrzymywała się lekka mgiełka na niebie.

Pole widzenia na zdjęciu 115' x 80'

1 klatka 20 minutowa (z guidowaniem na komecie - pierwszy raz próbowałem takiej techniki).

Przedwczoraj (9 października) chyba udało mi się wypatrzyć ja w lornetce 12x50. Wczoraj też próbowałem ale mi sie nie udało.

post-118-137699859335_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sobie nawet mapkę wydrukowałem na wieczór i chciałem na "tłuściutką" popatrzeć.. at u tfuuuu gównoza idzie szerokim łukiem po niebie  :-[ :-X >:(

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też sobie nawet mapkę wydrukowałem na wieczór i chciałem na "tłuściutką" popatrzeć.. at u tfuuuu gównoza idzie szerokim łukiem po niebie  :-[ :-X >:(

:D :D :D

No co za pech.  :P

Mi się poszczęściło z czwartku na piątek ubiegłego tygodnia.

Mgła trochę przeszkadzała - byłem jednak pod wrażeniem jak łatwo jest ona widoczna.

Był widoczny również krótki gęsty warkocz w pozycji 170 stopni.

168P/Hergenrother - 2012.10.11 (21:40 UT):

m1=10.0:, Dia.=1.0', DC=7 ... FST=5.7mag - 8"Newton (100x)

2u5rymp.jpg

Jedna jedyna klatka testowa. Więcej nie dało się ustrzelić - mgła. :(

Do następnego razu.

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wczoraj mi się znowu poszczęściło z pogodą.

Kometa była tym razem troszeczkę gorzej widoczna niż 11.04. - niebo wilgotne i mocno oświetlone.

Moja obserwacja:

168P/Hergenrother - 2012.10.15 (23:35 UT):

m1=10.1, Dia.=1.0', DC=5, długość warkocza=2.0' w pozycji=150 stopni.... FST=5.5mag - 8"Newton (100x)

Fotka:

ng3jev.jpg

Nad ostrością trza poćwiczyć...

Pozdrowienia

m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony Waszymi zdjeciami, opisami i szkicami, sam postanowiłem zapolować na Hergenrothera :) Po całonocnej sesji z kometą udało mi się postackowac ( z pomocą Statka i Aliena, dzięki Panowie ) 48 zdjec po 90s każde i 66 Darków. Nie jest to moze szczyt astrofoto kometarnego ale jednak  ustrzeliłem ją zestawem Tał 100RS na EQ3-2 + Canon 20D :)

post-80-137699861768_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapki z głów dla Pana Mariusza ten facet swoim tałem po prostu robi wszystko DS planety komety słońce księżyc i nie wiem co jeszcze. A wiem przeloty tranzyt stacji iss na tarczy słońca. Mariusz jesteś prawdziwym pasjonatą całego univers. :) Kometa Ślicznie się wyróżnia na tle gwiazd SUPER!!!!!

http://puu.sh/ar7Lj/3e788532b6.jpg

SW 300/1500  ASI120MM , ASI178MM  NEQ6

 

sygnatura.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tał 100RS to refraktor o ile się nie mylę? To jak zrobiłeś te spajki? :)

KK

Bo to konstrukcja hybrydowa!  ;) Zauważ że spajki mają tylko te gwiazdy w kadrze, o których Mariusz zdecydował że  mieć je mają!  ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam jeszcze zdjęcie Hergenrothera z DSSa gdzie stackowałem tylko na kometę i jeszcze raz zapraszam do obejzenia krótkiego filmiku ukazującego jak kometa oddala sie od Słońca. Film powstał ze złaczenia 54 zdjeć komety jakie zrobiłem podczas ok 3 godzinnych obserwacji.

post-80-137699861894_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.