Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za wspólne obserwacje. To były nowe i niezapomniane doświadczenia, chociaż nie jadłem surowej kukurydzy, jak niektórzy 😉 Może ma ktoś przenośną mikrofalę? Wszystko było OK, ale widok ostrego Saturna w powiększeniu 430x (SCT8 i ES 4,7mm) i Veil z filtrami (od polarisa) zapamiętam długo. Binoviewer przetestowany na Morfeuszach 9mm (dzięki polaris) i ES 4,7mm! (dzięki thomas) 🙂. Żeby nie ta wilgoć, to możnaby oglądać do świtu... Do następnego razu!

Edytowane przez taffik
  • Like 3

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy również dziękuje za kolejne udane wspólne obserwację. Towarzystwo doborowe. Dawno się tak nie uśmiałem (może to przez tą surową kukurydzę)😉

@taffikfajnie, że dołączyłeś do naszej grupy. Dzięki za użyczenia Morpheusza 9mm(to jest jednak klasa okular). Widok Saturna w Twoim SCT z bino i Es4,7 bardzo mi się podobał. Widać wyraźnie efekt trójwymiaru i kształt kuli. Przy jednoocznych obserwacjach jest bardziej płaski. 

Noc była ciepla ale niestety z dużą ilością wilgoci, która nas wszystkich zaskoczyła. Na DS się nie nadawała ale na planety idealna. Łupalismy Satura i Jowisza we wszystkich możliwych sprzętach. W każdym wzbudzał zachwyt. 

Pod koniec sesji z @polarispróbowaliśmy wyłuskać przy użyciu dużego powiększenia i kolorowych filtrów GSO(niebieski, pomarańczowy ) oraz moona tranzyt Mimasa na tarczy Saturna. Niestety bez powodzenia. Natomiast  bez wiekszych problemów udało się dojrzeć pięć księżyców (Titan, Dione, Iapetus, Enceladus i Rhea).

Próbowaliśmy również dojrzeć WCP na Jowiszu ale nie była ona tak oczywista. Być może planeta była jeszcze zbyt nisko a może plama się pomniejszyła.😁

Pierwszy opuścił nas @Black Starktóry przyjechał ze swoja dziewczyną i ED120. (PS.Daj znać jak będziesz chciał sprzedać ES 20mm😉).

Po północy wygoniła nas wilgoć. Tubusy i okulary ociekały wodą. Ostatnie deszcze dość skutecznie nawilżyły ziemię.  Przed wjazdem na pole stoi wielka kałuża. 

Niemniej jednak sesja udana i spędzona w miłym towarzystwie. Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będzie jeszcze okazja się spotkać. 

Ps. Dzięki @Michał Sz.za podwózkę i towarzystwo. 

Do zobaczenia...

 

  • Like 4

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomas @taffik @Black Star @Michał Sz. Ja również dziękuję za bardzo udane spotkanie. Pomimo niedyspozycji zdrowotnej nie żałuję, że jednak dojechałem. Było warto dla czołgu, kukurydzy i Saturna.

@Black Star Daj znać jak będziesz też sprzedawał tego ED120. Myślę że nasza wycena była uczciwa 🙂 

  • Like 4

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa.. ta wilgoć nas trochę zaskoczyła, jak napisał @Thomas Gdybym miał w aucie trzeci teleskop to może udałoby mi się "wydłużyć przyjemność na całą noc" 🙂 Ale ta godzinka extra z "edkiem" też była spoko...

  • Haha 1

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki chłopaki za towarzystwo, @Thomas za użyczenie tej esowej 4rki. 

@polaris na pewno przemyśle wszystkie oferty w stylu "dam 5 zł" 😄

Moja... niech będzie, że dziewczyna, była zachwycona, pierwszy raz widziała planetki i to od razu w większej ilości sprzętów.  Bardzo fajne w tej grupie jest to, że wszyscy bez oporu pozwalają spoglądać na niebo przez swój sprzęt (a czasem kolejka do oglądania liczy kilka osób) plus wymiana okularów czy też pomoc przy szukaniu obiektów. Zobaczenie tego samego obiektu tej samej nocy w SCT, edku, newtonie czy lornetce zdecydowanie poszerza horyzonty. Do następnego 🙂

 

Edytowane przez Black Star
  • Like 2

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomas ja dziś nie dam rady niestety. Udanych obserwacji jakby co - widzę, że za frontem idzie czyste niebo, więc pewnie będzie igła 🙂

  • Thanks 1

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@polaris o wielcy przedwieczni, tak, aczkolwiek nie wiedziałem, że to tam, myślałem, że ktoś mi na parkingu uderzył.

A ktoś zabrał tą osłonkę czy tam lezy?

Sky-Watcher Dobson 10" Flex Tube

ES 14 mm 82, ES 20 mm 100, APM 9 mm 100, bino WO 1.25, WO 20mm 66 x 2

Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec taki drugi sort - szła burza, więc skończyło się na 50 minutach materiału. 

Widoczek fajerwerkowej galaktyki wdzięczny, pomimo, że przy tak krótkim czasie szczegółów mało.

FireWorks.jpg

10x300s, TS15028, Optolong L-Pro, ASI 533MC Pro, niebo Bortle 4.

Edytowane przez piotrfie
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kroją się pogodne noce. Nie wiem jeszcze o której dziś dotrę do domu i czy dam radę pojechać na Folwark, ale jakby ktoś był chętny to piszcie w wątku, może uda się spotkać.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)