Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Jasne. SCT dziś będzie łapał fotony. Jeszcze nie wiem czy go wezmę czy rozstawię w ogrodzie - jeśli to drugie to dojadę nieco później na Folwark.

  • Thanks 1

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli za stawami? OK, przyjadę i tak pewnie jako ostatni (grubo po 22). Jak będzie miejsce to się rozstawię, a jak nie to wrócę na starą.

  • Thanks 1

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za wspólne oberwacje! Dla mnie pierwszy raz od kilku miesięcy i od razu szok: żadnego dobsona! Nawet @polaris i @Thomas mieli małe refraktorki (podobnie jak ja, ale się nie umawialiśmy). Były chyba jeszcze dwa inne plus mały maczek, no i lornetki. No i nie było tych oczo... świateł, które zapamiętałem z ostatniego razu. Miejscówka wraca do łask 😉.

Ja po powrocie do domu jeszcze miałem do zwinięcia drugi sprzęt, który łapał fotony. Dziś sprawdzę, czy efekt będzie taki jak z seastara Thomasa 😉 Jak słabszy, to sprzedaję w chol... i kupuję seastara (i zostanie mi jeszcze na Starsense z dodatkiem) 😉

Mam jedno pytanko. Po powrocie zauważyłem, że cały sprzęt jest "czymś" pokryty. Widać dobrze na zdjęciu płyty korekcyjnej sct. A że telep skierowany był na M51, to przez 4h ładnie zebrał ten pyłek razem z fotonami. Zastanawiam się co to jest: pył znad Sahary, zwykły wioskowy, czy może rzepak? Zauważyliście coś takiego u siebie?

Do następnego razu! Oby niedługo 😉

20240428_073146~2.jpg

Edytowane przez taffik
  • Like 2

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj jak za starych dobrych czasów, spora frekwencja i piękne niebo, do następnego razu 🙂 

DSC00638.jpg

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

szeptykosmosu.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jechać przetestować 18" Pablitusa ale brakło sił po całym dniu koszenia trawy 🙂 super, że warunki dopisały. Następnym razem postaram się bardziej zmobilizować 🙂

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm 100, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawno na Folwarku nie było tak licznej grupy. Jeśli dobrze policzykem było nas siedmioro. Duch w narodzie nie ginie.😉  Warunki sprzyjały, niebo było czyste po horyzont. Bylo sucho z lekkim wiaterkiem i dość chłodno choć już nie zimno. Jak kończyliśmy parę minut po północy było 10°C. Sprzętowo dominowały refraktory i lornetki. Był jeden Mak i Seestar. 

Ja na tą sesję zabralem ED80 oraz Seestar. EDkiem przescigalismy się z @polaris w wyszukiwaniu gwiazd podwójnych a tymczasem Seestar łapał fotony z kosmosu.

Poniżej trzy fotki tak zupełnie na surowo beż żadnej obróbki.

1714256092883.thumb.jpg.3d33f811c38938de6db3cc34b9196dc3.jpg

Igła

1714251749210.thumb.jpg.87336034fe5fd736b062253c90dff5b5.jpg

Sombrero 

1714253402498.thumb.jpg.56e5da881188c561a42097f2cdc72429.jpg

M44 - zrobione z maska do spajków 

@taffikja nie zauważyłem na swoich sprzętach żadnych pyłków. Jedynie na samochodzie miałem pełno pyłków od rzepaku więc może to było to.

  • Like 4

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Kolega mi podesłał ciekawą informację, zabudowa będzie zaglądać coraz bliżej naszej miejscówki, działki na łuku/skręcie od głównej drogi:

 

 

Zrzut ekranu 2024-04-29 o 12.57.02.png

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Sad 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

szeptykosmosu.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby tak ale jak np. w niedalekiej przyszłości na działce najbliżej miejsca obserwacji zacznie się ktoś budować i zamontuje oczojebny reflektor, co to ma chronić w nocy przed złodziejami to może być kiepsko 😕

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm 100, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim. Pytanie do stałych bywalców. Czy jest cień szansy, że na tym miejscu Skorpion nie utonie w światłach miast? 

Chodzi tylko o fotografowanie 😉 jakoś tak wypadło, że majówkę spędzam w domu w Wielkopolsce i rozważam czy Izdebno czy szukać czegoś bardziej na południe...w miejscu gdzie mieszkam już nastały białe noce, a Skorpion ledwie wspina się tutaj na 5 stopni. Pogoda z 01 na 02 maja zapowiada się nieźle 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
12 godzin temu, krzych_metfuk napisał:

Cześć Wszystkim. Pytanie do stałych bywalców. Czy jest cień szansy, że na tym miejscu Skorpion nie utonie w światłach miast? 

Chodzi tylko o fotografowanie 😉 jakoś tak wypadło, że majówkę spędzam w domu w Wielkopolsce i rozważam czy Izdebno czy szukać czegoś bardziej na południe...w miejscu gdzie mieszkam już nastały białe noce, a Skorpion ledwie wspina się tutaj na 5 stopni. Pogoda z 01 na 02 maja zapowiada się nieźle 🙂

 

 

Może dziś w nocy też będę jechać focić DM, jak chcesz napisz do mnie PW.

Z zaświetleniem szału nie ma, ale w w promieniu 50km chyba nic lepszego nie znajdziesz 😉

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

szeptykosmosu.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Może dziś w nocy też będę jechać focić DM, jak chcesz napisz do mnie PW.

Z zaświetleniem szału nie ma, ale w w promieniu 50km chyba nic lepszego nie znajdziesz 😉

Dziś nie dam rady. Najpierw muszę dostać się do Polski, później trzy godziny autem z Gdańska. Dlatego skłaniam się jutrzejszej nocy 🙂

Dzięki za odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2024 o 08:04, taffik napisał:

Dzięki  za wspólne oberwacje! Dla mnie pierwszy raz od kilku miesięcy i od razu szok: żadnego dobsona! Nawet @polaris i @Thomas mieli małe refraktorki (podobnie jak ja, ale się nie umawialiśmy). Były chyba jeszcze dwa inne plus mały maczek, no i lornetki. No i nie było tych oczo... świateł, które zapamiętałem z ostatniego razu. Miejscówka wraca do łask 😉.

(...)

 

W dniu 28.04.2024 o 09:09, Paweł Sz. napisał:

Wczoraj jak za starych dobrych czasów, spora frekwencja i piękne niebo, do następnego razu 🙂 

(...)

 

W dniu 28.04.2024 o 13:59, Thomas napisał:

Dawno na Folwarku nie było tak licznej grupy. Jeśli dobrze policzykem było nas siedmioro. Duch w narodzie nie ginie.😉  Warunki sprzyjały, niebo było czyste po horyzont. Bylo sucho z lekkim wiaterkiem i dość chłodno choć już nie zimno. Jak kończyliśmy parę minut po północy było 10°C. Sprzętowo dominowały refraktory i lornetki. Był jeden Mak i Seestar. 

(...)

Również dzięki za wspólne obserwacje! Pogoda i frekwencja dopisały -> to na pewno dodaje motywacji po wielu tygodniach obserwacyjnej posuchy 😉

Jeśli ktoś dziś wybiera się na obserwacje, to udanej sesji 🙂 Ja planuję wpaść jutro lub w kolejne dni - jak pogoda pozwoli 😉

Michał

Edytowane przez Michał Sz.

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wstępnie na jutro się nastawiam, ale zobaczymy, czy warunki pozwolą... Zewnętrzne i wewnętrzne 😉 No i grill musiałby być bezalkoholowy...

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w nocy zapolować na DM, niestety bardzo dużo cirrusów wbrew prognozom, na dziś prognozy się trochę rozjechały 😕

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

szeptykosmosu.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2024 o 22:44, krzych_metfuk napisał:

Czy jest cień szansy, że na tym miejscu Skorpion nie utonie w światłach miast?

Ja M7 łapię na Folwarku nad linią lasu, ale Shauli nigdy nie widziałem. Jak nie na zamglenia i pyłów to w jest w miarę ok. 

  • Thanks 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, polaris napisał:

Ja M7 łapię na Folwarku nad linią lasu, ale Shauli nigdy nie widziałem. Jak nie na zamglenia i pyłów to w jest w miarę ok. 

Dzięki za info, dało świetny obraz tego czego można się spodziewać.

Myślę, że trzeba zaryzykować. Jak nie cirrusy to pył znad Sahary, który już dość widać na dziennych zdjęciach nad horyzontem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się jednak nie udało zorganizować bezalkoholowego grilla 😉 Ale wtedy jeszcze zapowiedzi były kiepskie, więc uległem 😉 Żałuję... Rozstawiam sprzęt na ogrodzie

  • Like 3

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal 2010-2024