Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Planowałem w niedziele o 5 polować na szczupaka, to może od razu z obserwacji 😄 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda znalazłem relację wchodząc na Astronoce i sprawdzając, czy jest coś nowego, ale skoro jest i tu do niej link, to tak tutaj tylko wspomnę, że bardzo fajnie się czytało, a klimat letnich, ciepłych nocy sprawia, że chce się też tak wyskoczyć w pole, posłuchać przyrody i zobaczyć niebo, kiedy na południu jest Skorpion, a za plecami Kapella w blasku Słońca.
Wczoraj, gdy wyszedłem wieczorem przed dom, było widać trochę obłoków srebrzystych, a z kolei na południu, nisko nad horyzontem, wisiał wielki pomarańczowy Księżyc w jakiejś bladoczerwonej zawiesinie.

PS Widziałem niecałe 2 lata temu wspomniane NGC 6712 oraz IC 1295 w teleskopie 12". Przy kulistej zapisałem, że w ponad 300x widać było chyba ślad rozbicia, a pierwszy raz dostrzegłem ją w 10x50. Co do planetarki, zanotowałem, że widziałem pojaśnienie, mgiełkę, ale zdecydowanie tam była. Obserwacje bez filtra.
IC 1295, jak widzę, była również obiektem tygodnia.

  • Thanks 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.06.2023 o 09:13, polaris napisał:

Ostatecznie byliśmy z Thomasem w sobotę na Folwarku, nikt inny nie dotarł.

Relacja: Jedna z (naj)krótszych nocy w roku vel Noc Kupały na Folwarku AD 2023

Jak nie piszecie, że jedziecie to nic dziwnego, że nikt więcej nie przyjeżdża 😄 Byłoby miło, gdyby ktoś napisał od czasu do czasu na Signalu o wyjeździe 🙂 

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.06.2023 o 09:58, polaris napisał:

Jak prognozy się utrzymają to może się wybiorę w sobotę. Pomimo braku nocy i z rosnącym Księżycem.

@Paweł Sz. przecież pisałem w wątku. Jeśli nie ma odzewu i nikt nie reaguje to pewnie nie jest zainteresowany. A jak jest, to sam może napisać, że planuje jechać.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jak nie piszecie, że jedziecie to nic dziwnego, że nikt więcej nie przyjeżdża 😄 Byłoby miło, gdyby ktoś napisał od czasu do czasu na Signalu o wyjeździe 🙂 

@Paweł Sz. pisałeś, ze wybierasz się na szczupaka😁

U mnie sytuacja była dynamiczna. Miałem w planach wyjazd ale ostatecznie do niego nie doszło i zdecydowałem się w ostatniej chwili pojechać na Folwark. @polarispisał w wątku, że planuję wyjazd więc dołączyłem do niego. 

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie napisał, że jedzie na pewno 🙂 Polaris tylko wspomniał, że MOŻE się wybierze 😀 Wyszedłem z założenia, że jednak zrezygnował. A ja na szczupaka chodzę rano, nie w nocy. W każdym razie - byłoby fajniej gdyby szło info tutaj albo na signalu jak ktoś jedzie - no chyba, że wolicie randkować tylko we dwóch 😀

Edytowane przez Paweł Sz.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Veil (część wschodnia) (75x120s). Zachciało mi się go w RGB (bez filtra dwupasmowego).

Gwiazdki udało mi się zmasakrować, ale mgławica chyba przetrwała obróbkę bez większego szwanku

eastern_Veil.jpg

Edytowane przez piotrfie
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej towarzysze 🙂

mam do was pytanie. Kojarzycie użytkownika Lidka500? Zdarzyło się wam coś kupować u niego? Spotkała mnie dość dziwna sytuacja i zanim opiszę ją w osobnym wątku chciałem was zapytać o zdanie. Kupiłem od niego dwa okulary celestron Ultima 18 i 30mm dla szwagierki do 8"dobsona oraz lornetke lidletke. Zakupy w sumie za 900 zł. Sprzęt przyszedł i wydaje się że wszystko jest ok. Poza jednym. Zapach. Zarówno lornetka, futerał, pudełka od okularów i ich plastikowe czesci za przeproszeniem jebią tak potwornie zapachem papierosów jakby wszystko było przez lata trzymane w popielnicznce + zapach starych zatechlych ubrań. Wczoraj odpakowałem sprzet i poczekałem do rana może się trochę wywietrzy ale niestety nadal wszystko strasznie śmierdzi. Oczywiście w ogłoszeniu nic na ten temat nie było a sam sprzedawca uważa, że nie ma problemu i nie zgadza się na zwrot. Nigdy mnie takie coś nie spotkało a sporo rzeczy już kupiłem na giełdzie. Co myślicie? Kręcić Małysza? 

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   1 użytkownik

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)