Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za piątkowe obserwacje, udało mi się zaliczyć lornetką sporo klasyków, notka na stronie:

Niebo przez lornetkę - Żegnamy Lagunę, witamy Plejady

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 2

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz kolegi z drugiego końca Polski odnośnie piątkowej komety w Perseuszu:

Co do komety 103p/Hartley to stellarium i skysafari mocno zawyżają jej jasność. Próbowałem się  z nią mierzyć za pomocą APM 40x110 ed- bezskutecznie. Według astro.vaibuitenen  ma około 11,4 mag.  W 28x110 łapałem słabsze. Zagadka rozwiązała się gdy postanowiłem się z nią zmierzyć moja 16". Gdy dokładnie określiłem miejsce gdzie się znajduje, coś zaczęło mi tam majaczyć, ale znajdowała się tam też gwiazda 11 wielkości. Dopiero, gdy użyłem filtra Lumicon comet z tła wyłoniła się sporych rozmiarów ciapa. Okazało się że kometa pomimo 11,4 mag ma bardzo mała jasność powierzchniową.  Pocieszeniem jest fakt że ma być teraz coraz jaśniejsza by finalnie osiągnąć około 10 mag. Liczę że w końcu będzie do złapania i w lornetce.

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Zauważyłem, że kolega @Paweł Sz. nie dojedzie na zlot. Jeżeli zatem nikt nie czeka w kolejce to zgłaszam się na ochotnika do Pyry 1 🙂

Edytowane przez micropoint
  • Like 2

18" Pablitus F/4.2, APM XWA 9 mm 100, ES 12 mm 92, APM XWA 20 mm, Maxvision 30 mm 82, Lumicon UHC 2", Svbony OIII 7nm 2", Bushnell Nitro 10x42, bino Denkmeier Big Easy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, trochę mi się plany rozjechały, jeśli dojadę to na jedną noc obserwacyjną bez noclegu.

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, polaris napisał:

No jak nie? Ty jesteś chętny.

🙂 Czekam na Tomka czy mi potwierdzi, jak będzie chętny to uderzymy pod krzyż 😉

 

DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino Maxbright + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ Orion UB 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, polaris napisał:

No to szkoda. Może posiedzę sam na Folwarku.

Ja się wybieram, ale nie chciałbym siedzieć sam. Jeśli Marcinie potwierdzisz przed 20.30, to ja też będę 😉

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, wojt0000 napisał:

Czy ktoś dzisiaj wybiera się na folwark?

Ja na razie wstępnie, bo tydzień był intensywny i nie wiem czy dotrwam do 21 🙃 Ale śledzę wątek i dam znać.

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki za wczorajsze wspólne obserwacje. Było kilka różnic w porównaniu z zeszłotygodniowymi obserwacjami: było zimno, ale nie było wilgoci, a z drugiej strony seeing był kiepski, tak więc odpadały planety, za to niebo zachęcało do oglądania DSów. W zasadzie to były jeszcze dwie dodatkowe różnice - zniknęła kukurydza, ale pojawiło się jakieś nowe światło na płd-wsch., dość intensywne, wręcz oczoje.... (jakby to okreśiła dzisiejsza młodzież). Ja skupiłem się na klasykach, bo po raz pierwszy bawiłem się na Folwarku moim dobsonem 10" (podczas gdy ED80 łapał obok fotony), ale inni realizowali bardziej ambitne plany 😉 Na zakończenie @polaris znowu spróbował namierzyć Hartleya i na 99% jesteśmy pewni, że to co zobaczyliśmy w jego 8-calowym dobsonie, to była właśnie ta kometa (szara mgiełka). Dla pewności wycelowaliśmy na koniec w to miejsce kamerkę i rzeczywiście była tam kometa (2-minutowa klatka poniżej) 😉

Do następnego razu!

Dziś niestety nie dojadę - przymarzłem wczoraj i mam problem z gardłem, no i nasi dziś grają w finale ME 😉

 

20230916_FOV_120s.thumb.jpg.15e40c412f4ee06b150c8387a0444e4e.jpg

  • Like 3

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również dziękuję za wspólne obserwacje. Kometa była dobrym zakończeniem sesji.
Przejrzystość była rewelacyjna, warunki jedne z najlepszych jakie pamiętam na Folwarku. Jednak coś za coś. Lekki wiaterek hamujący wilgoć = słaby seeing planetarny.

@taffik dzięki za zdjęcie wykorzystam je w relacji.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)