Skocz do zawartości

Obserwacje Folwark Sulejewo - region Poznań


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, ja jednak nie dojadę dzis i nie chodzi o temperaturę, tylko o tzw. siłę wyższą. Jeśli dobrze by wszystko poszło to byłbym najwcześniej ok. 22. To już chyba się rozstawię w ogrodzie na trochę. Życzę udanych obserwacji - czuję, że będzie żyleta 😉

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję być 20-20:30, może uda się trochę wcześniej 🙂

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety nie dotarłem. Miałem ciężki dzień, wymarzłem dwukrotnie i trzeciego wychłodzenia nie zaryzykowałem. Wyszedłem na chwilę przed dom i dość szybko wróciłem. Seeing kiepski, przejrzystość beznadziejna.

Czyli było zimno, ale za to śmierdziało? 😄

Jak sobie sprawdziłem mapy to oddychaliście tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, dwutlenkiem azotu i PM2,5. Niezła mieszanka.

  • Haha 1
  • Sad 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@polaris okazało się, że wzdłuż ścieżki na polu usypana była pokaźnych rozmiarów hałda obornika. Niestety nie było czuć żeby wydzielała ciepło. Moglibyśmy się nieco ogrzać 😉 Zapach był jednak momentami "uciążliwy".

Byłem ze znajomym dość krótko. Obserwacji nie za wiele, tym bardziej, że dopiero po około godzinie 16" lustro odpowiednio się wychłodziło. Dopiero wtedy M42 zabłysła. Niektórzy doszukiwali się nawet zaczątków kolorytu mgławicy. Potem były jeszcze tylko M81/M82, mgławica Krab, Chichotki a w przerwach gorąca herbatka i rozprawy nad tym kiedy wszystko jeb.. w obszarze nieruchomości. Przypadkiem okazało się, że na Folwarku było przynajmniej kilku milionerów! Na koniec rzut oka na Jowisza, który zamiast pokazać choć odrobinę szczegółu skutecznie zabił swoim blaskiem resztki akomodacji. 

Pomimo pewnych niedogodności miło było zawitać na Folwark 🙂

  • Like 1

Bushnell Nitro 10x42, kilka okularów i bino Denkmeier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Rozstawiliście się za blisko tej "górki", tam gdzie stałem z lornetą nic nie czułem 😉 Może obok was był jakiś "świeży zrzut" 😄 

Z mojej strony obserwacje bardzo udane, niebo żyletka na DSy, do tego bez wilgoci dzięki czemu lorneta przez blisko 4h ani razu nie zaparowała.
Z Michałem byliśmy najdłużej, w domu byłem grubo po północy. Trzeba było jednak zrobić przerwę podczas obserwacji, żeby ogrzać się w aucie i wypić coś ciepłego - bez tego bym tyle nie wytrzymał w takiej temperaturze. Dziś też się wybieram, ale już chyba nie na folwark.

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tak jak pisałem, rozstawiłem się wczoraj na ogrodzie i delektowałem się głównie... płynnością ruchów nowego dobsona 😉 Nastawiłem się oczywiście na Jowisza i Oriona, no bo i co innego z takim LP można podziwiać kilka km od granic Poznania? Ale Jowisz mi tak pływał wczoraj niemiłosiernie, że bardziej się przekonywałem że widzę, niż rzeczywiście widziałem WCP, tak więc ostatecznie pozostała perła zimowego nieba północnej półkuli do podziwiania 😉 A dziś to nawet nie wiem, czy uda mi się wyjrzeć choć na pół godziny...

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za udany wieczór. Udany pomimo pogody i aromatów z pola...

Cieszę się że mogłem poznać Was i zapoznać się trochę ze sprzętem.  Muszę przyznać, że wszystko wywarło na mnie duże wrażenie, Nie tylko 18-calowe zwierciadło ale też lornetki, czy Seestar S50. Wszystko ma swoje zalety i nadal ciężko mi zdecydować od czego zacząć. Na początek jednak zaopatrze się w ciepłe skarpety i buty 😉 I oczywiście w dobrą czołówkę 😉 Może się też przydać jakaś maska przeciwgazowa 😉

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zdecydowałem się ponownie wybrać na folwark.  Dojechałem chwilę po 21, skończyłem o północy. Na początku niebo przy horyzoncie było mocno zadymione smogiem, ale około 22-23 wszystko zaczęło się rozchodzić i można było sięgać w dolne partie Wielkiego Psa. Obserwacje samotne, ale udane 😉 

  • Like 1

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zainwestuję w to cudo 😉 Odoszę wrażenie, że coraz mniej bywalców Folwarku NIE MA JESZCZE Seastara 😀

Edytowane przez taffik

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo to @piotrfie @Acidtea i ja mamy Seestara.😄 Podczas tych poniedziałkowych obserwacji również zabralem go ze sobą. Nie wiem czy to sprawka niskich temperatur -11°C czy mojego jakiegoś błędnego ustawienia ale po około godzinie Seestar się zawiesił. Nie była to również  kwestia zasilania gdyż dodatkowo Seestar zasilany był z powerbanka. Producent podaję zakres pracy od -10°C do +40°C. Możliwe, że była to już dolna granica wytrzymałości. Udało się jednak coś tam ustrzelić. Na polu wykonałem zdjecie NGC 891 a dwa dni później już spod domu M1. Są to również wersje sauté 😉

1704920000702.jpg

1704741356746.jpg

  • Like 2

Seestar S50/ED80/GSO 10"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie widzę Seastara w tym roku 😉 (tak jak rok temu hitem był montaż AM5, a wcześniej kamerki ASI - ZWO robi się głównym napędowym branży).  Za kilka godzin Nico Carver będzie porównywał Seastara z innymi przenośnymi zestawami do astrofoto na swoim kanale na YT.

  • Like 1

GSO 8" Dob, SW ED80, Celestron SCT 8", iOptron CEM26, AZ4, ASIAIR Pro, ASI 294MC-Pro, Binoviewer WO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Godzinę temu, polaris napisał:

Jest szansa!

pog.jpg

kolega widze równie nie poprawny pogodowy optymista co ja 🤣

Do ostatnich godzin żyłem nadzieją ,że ubiegłoroczne Geminidy zobaczę , czepiałem się najmnijszej szansy , ale niestey pogoda ponownie wygrała 😭

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wtorek wieczorem byłem na folwarku przez kilka godzin, warunki świetne, szkoda że nikt się nie zdecydował na przyjazd, bo prognozy były pewne 😉 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
13 godzin temu, Paweł Sz. napisał:

Jeśli kogoś interesuje to w czwartek i piątek mają być dobre warunki.

Jeśli pogoda dopisze, to planuję odwiedzić Folwark. Na razie wygląda obiecująco 🙂:

image.png.bfff7db1c68e11015b195b1027400735.png

  • Like 1

DO Extreme 15x70 ED, Nikon Action VII 10x50, Slik PRO 700 DX + Benro S6 | Bresser Messier AR-102/600, AZ4, Baader Hyperion 31 mm, Baader Morpheus 12,5 mm, TS HR 5 mm,  ES 2" UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)