Skocz do zawartości

Czarna dziura w Pasie Kuipera, Polacy śledzą dramatyczne rozerwanie planetoidy


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

O tym już ryczy cały świat!

Polak odkrywa niewielką czarną dziurę w Pasie Kuipera,

Ekipa naukowców polskich  w USA obserwuje dramatyczne rozerwanie planetoidy na monitorach komputerów!

Jak donosi NASA naukowiec polskiego pochodzenia Antoni Kurzęba

Adiunkt uniwersytetu w Own Like (stan Alabama), wraz z swą polską ekipą badawczą ok. sześć  godzin temu (czasu uniwersalnego) spektakularnie potwierdził istnienie niewielkiej czarnej dziury  w tzw. w Pasie Kuipera..

Obiekt znajduje się na jego peryferiach w odległości ok. 50-55 j.a. od Słońca

Wg profesora Kurzęby  na tym obszarze istnieje prawdopodobnie nieduża  czarna dziura, czyli obiekt pochłaniający całkowicie światło, w związku z tym że jest to ciało  doskonale czarne nie została dotychczas odkryta nadziemskimi teleskopami.

Jak wiemy pomimo tego, iż czarna dziura jest niewidoczna, to jednak otaczający ją  dysk akrecyjny można zarejestrować, bo jest na tyle gorący, że mimo niewielkich rozmiarów obiektu nieznacznie  świeci. Astronomowie mogą wykryć obecność takich niewielkich czarnych dziur jedynie w świetle emitowanym przez materię, na krótko przed jej wchłonięciem.

Masa tej mikro czarnej dziury to 0,15 masy naszego Słońca a rozmiary kątowe wręcz mikroskopijne. Wspomniany wyżej  dysk akrecyjny, składa się z wirującego gazu, który wytracając swoją prędkość ostatecznie wpada w ?paszczę? czarnej dziury.

Profesor Kurzeba wraz z zespołem zarejestrował na matrycy CCD  coś na kształt rozbłysku gdyż czarna dziura prawdopodobnie  rozerwała planetoidę, która nieopacznie znalazła się zbyt blisko niej.

Jak twierdzi Kurzęba czarna dziura wchłonęła  planetoidę wielkości boiska futbolowego , czemu towarzyszyła trwająca od 2 godziny  silna emisja cząstek o wysokiej energii

Astronomowie z  ekipy badawczej profesora Kurzęby po raz pierwszy w historii obserwowali niezwykłe zjawisko w naszym Układzie Słonecznym na ekranach swoich monitorów.

Zespół badaczy polskich naukowców, pod kierownictwem Kurzęby ustalił, że  czarna dziura w sposób bardzo brutalny  rozerwała planetoidę,  która znalazła się zbyt blisko niej, przed jej pochłonięciem. Fragmenty umierającej planetoidy  zamienione zostały  w energię widoczną w postaci potężnego i krótkotrwałego w skali lokalnej rozbłysku. ( patrz foto)

Z punktu widzenia ziemskiego obserwatora było to chwilowe pojaśnienie na niebie, na kształt gwiazdy o jasności ok. 10 magnitudo. Widoczne w amatorskim teleskopie naziemnym.

Astronom Antoni Kurzęba zapytany czy do tego rodzaju zjawisko mogłoby zagrozić naszej planecie , odpowiedział, że teoretycznie tak, ale niebezpieczeństwo jest bardzo małe.

- To nie jest fakt którym należy się zbytnio przejmować (parafrazował Kurzęba) (...)

post-2-137699890819_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam popsuliście zabawę, trzeba było pociągnąć intrygę, zapewne parę osób by to łyknęło  :P

No jasne - zamiast się obżerać wielu by szukało wieści w necie  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle nie zwróciłem uwagi na datę, ale jeden szczegół dał mi do myślenia -  czy wartośc 0,15 masy naszego słońca to nie jest zbyt mało czarną dziurę? :-). Te zdanie jakoś pod wątpliwość dało mi cały artykuł. Ale przyznam że chciałem już wołać swoją dziewczyne i pokazać jej przeczytać jej tą wiadomość :P

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Post był oczywiście żartem primaaprilisowym.  ;)

Co do  masy czarnej dziury i Słońca starałem się dobrać taką,  która znacząco nie zakłuciła by ruchu planet ..bo przecież odkryli ją przez rozbłysk.  Efekt miał być taki: Lekka konsternacja odbiorcy a potem spojrzenie na kalendarz, to miała być nieznacznie zakamuflowana i nic nie znacząca bzdura...nic wyszukanego    ;)

Dzięki za udział w zabawie! ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Dziękuje za wyjaśnienie :). Ale powiem Ci, że przy okazji skłoniłeś mnie do tego, by coś więcej sobie o czarnych dziurach poczytać. Byłem przekonany, że czarna dziura powstanie tylko z bardzo masywnej gwiazdy, a skoro masa naszego Słońca nie wystarczy do powstania czarnej dziury (z tego co mi wiadomo) to zacząłem się zastanawiać jak obiekt o masie 0,15 masy Słońca może być kandydatem na czarną dziurę...? :-).

P.S Dopiero się uczę, więc proszę o wyrozumiałość jeśli napisałem coś nie tak :-)

" To wyobraźnia przeciera szlaki rozumowi"

NIKON ACTION EX 10x50 + duuużo zapału :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam  publikację w magazynie "Scientific American", w której sugerowano że Ciężki Zderzacz Jonów budowany pod Brookhaven w stanie Nowy Jork, może wytworzyć małą czarną dziurę - identycznie miało być Wielkim Zderzaczem Hadronów, który miał być sprawca  zagłady naszej planety. "Szansa mniejsza niż jeden do 50 milionów" - to tak jakby wierzyć w główną wygraną w totolotka trzy razy z rzędu jednak realne  ;D

Czyli czarne dziury nie muszą  widocznie powstać tylko w wyniku śmierci i zapadania grawitacyjnego bardzo masywnych gwiazd.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)